Skip to main content

Jaeke Award recipients

Violet and Harold Jaeke created a special endowment to recognize outstanding performance by persons within the "major areas of employment at the College: teaching, administration, food services, plant and maintenance services, and secretarial services."

The award recognizes and honors individuals who through their work reflect exceptional commitment to the mission of Augustana, and who serve as role models, especially in the eyes of students and of those colleagues within the respective categories.

Faculty

1982
Vincent Lundeen

1983
Don McLaughlin

1984
Richard Anderson, Ross Paulson, Ralph Troll

1985
Peter Beckman, Charlene Hawks

1986
Don Davis, Richard Turnquist

1987
John Farwell, Karin Youngberg

1988
William Conway, Marilyn Hoover, Desnarda Norniella

1989
Jesse Evans, Norman Moline

1990
David Renneke

1991
Myron Fogde, Ingemar Larson

1992
Robert Frank, Paul Olsen

1993
Don Peterson, Ralph Radloff

1994
Morton Eliason, Nancy Huse

1996
Sonja Knudsen, Arnold Levin

1997
Richard Narske

1998
Thomas Brown

1999
Larry McCallum

2000
Chip Morrow

2001
Eddie Mabry

2002
Mike Finnemann

2003
Jayne Rose

2004
David Snowball

2005
Barbara Roseman

2006
Charles Mahaffey

2007
David Dewit

2008
Shirley Fenwick

2009
Mark Vincent

2010
Van Symons

2011
Daniel Lee

2012
Pam Druger

2013
Jason Peters

2014
Dan Corts

2015
Mamata Marme

2016
C. Kevin Geedey

2017
Kathy Jakielski

2018
Joe McDowell

2019
Ian Harrington

Administration

1982
Douglas Nelson

1983
Tim Dodge

1984
Ken Johnson

1985
Perry Mason

1986
Betsey Brodahl, Tom Wiese

1987
Albert Bischoff

1988
Sherry Maurer, Tim Schermer

1989
Fred Whiteside

1990
Carol Brown

1991
Steve Backmeyer

1992
Bea Jacobson

1993
Dora Rose

1994
Carmen Hoppenjan

1995
Alvina Hanson, Sue Rector

1996
Michael Kirn

1997
David Wrath

1998
Marty Sauer

1999
Ellen Hay

2000
Joleen Harper

2001
Ken Brill

2002
Douglas Tschopp

2003
Susan Granet

2004
Michael Tendall

2005
Audrey Adamson

2006
Kelly Giovanine

2007
Liesl Fowler

2008
Nancy Johnson

2009
Michael Green

2010
Susan Kramer

2011
Mike Augsperger

2012
Tammy McAuliffe

2013
Anne Gergren

2014
Mike Zapolski

2015
Sue Standley

2016
Diane McCann

2017
Quan Vi

2018
Kristin Douglas

2019
Brad Bjork

Office personnel

1982
Jane Cochran

1983
Doris Johnston

1984
Elaine Eckles, Gloria Skinner

1985
Richard Anderson, Ruth Miller

1986
Charlotte Spiess

1987
Joyce Carstens

1988
Kathleen Stout

1989
Marilyn Frost

1990
Lois Cobert

1991
Diane Carnithan

1992
Rita Gustafson

1993
Donna Moore

1994
Nancy Fischer

1995
Jeanne Jurgens, Karen Staes

1996
Joan Robinson, Mary Woods

1997
Dorothy Roessler

1998
Alice Dailing, Nancy Wray

1999
Bonnie Sivill, Jane Tiedge

2000
Gay Nefzger

2001
Sharon Stoneburner

2002
Renea Anderson, Sherry Pilon

2003
Debra Nelson

2004
Karen Soeken

2005
Mooch Gay

2006
Cindy Boultinghouse

2007
Maxine Bultynck

2008
Sheila Scott

2009
Cynthia Schroeder

2010
Joyce Taylor

2011
Carol Ehlert

2012
Jean Sottos

2013
Gail Parsons

2014
Kathi Fox

2015
Beth Ducey

2016
Cathy Atkinson

2017
Mary Koski 

2018
Kelly Atkins

2019
Ella Fly

Food service

1982
Mary Ollenburger

1983
Regina Summers

1984
Iva Lanier

1985
Anna Mae Maltby

1986
Mai Nguyen

1987
Sallie Trice

1988
June Suess

1989
Doris Snyder

1990
Ann Martin

1991
Helen Schweiss

1992
B. Roggenbauer

1993
Lou Ella McGowan

1994
Margaret Rexroth

1995
Naomi Stoneking

1996
Bonnie Motley

1997
Elaine Taylor

1998
Marilyn VanDeWalle

1999
Carma Hulting

2000
Francesca Lerschen

2001
Marilyn Ohl

2002
Martha Simcox

2003
Janice Foster

2004
Harold Jr. Hubbard

2005
Pat Hoffman

2006
Ana Rios

2007
Anna Leone

2008
Diane Albrecht

2009
Jacqueline Flowers

2010
Brenda Turner

2011
Son Vu

2012
Sue Ann Keller

2013
Mary Horton

2014
Leslie Dennison

2015
Shara Rangel

2016
Brad Foley

2017
Lisa Hoffman

2018
Monica Metscavits

2019
Kris Ruggles

Facilities services

1982
Elsie Spohn

1983
Della McDonald

1984
Ray Anderson

1985
R. Christensen

1986
Ray Logsdon

1987
Bill Stablein

1988
Heinz Ehlers

1989
Ed Schroeder

1990
Ken Cunningham

1991
Mark Cox

1992
Don Boquist

1993
Ruth Siddons

1994
Luis Torres

1995
Sal Castaneda

1996
Mark Steiger

1997
Len Carlson

1998
Gregg Engles

1999
Pamela Gaylor

2000
Tim Swann

2001
Warren Heimbeck

2002
Jack Greim

2003
James Hicks

2004
Edward Skelton

2005
Maria Austin

2006
Randy Parker

2007
Mildred Brooks

2008
Robert Cook

2009
Jack Dunkin

2010
Kenny Lee

2011
Marilyn Stidham

2012
Dale Dusenberry

2013
Gary Fahey

2014
Lori McBride

2015
Mario Magadan

2016
Diana Kavanaugh

2017
Kelly Foltz

2018
Peggy Santee

2019
Trisha Hines Morrison

Office of Human Resources
639 38th St.
Rock Island, Ill., 61201

humanresources@augustana.edu

Phone: 309-794-7352

Fax: 309-794-8962