Augustana College printing logo

Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/23/2013 06:03 PM
                    72nd Annual Viking Olympics - 3/23/2013                    
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Event 9  Women 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Wager, Nicole                St. Ambrose         12:00.00    7:45.1h   10   
  2 Miller, Megan                St. Ambrose         12:00.00    8:00.4h    8   
  3 Kimball, Morgan              Judson Unive        14:05.16    8:11.6h    7   
  4 Derga, Whitney               St. Ambrose         12:30.00    8:12.7h    6   
  5 Crump, Ollie                 Aurora Unive        13:35.12    8:28.0h    5   
  6 Becker, Claire               Fontbonne Un        13:17.27    8:33.5h    4   
  7 Howard, Kaylee               Aurora Unive        13:58.54    9:23.1h    3   
 
Event 10  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cole, Nick                   Aurora Unive        10:20.79   10:16.0h   10   
  2 Belling Jr., Douglas         Aurora Unive        10:49.00   10:39.5h    8   
  3 Buchanan, Ryan               St. Ambrose         10:30.00   10:43.0h    7   
  4 Crozier, Kevin               Aurora Unive        11:00.00   11:01.1h    6   
 
Event 7  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 St. Ambrose  'A'                                    48.99      50.56   10   
  2 St. Ambrose  'B'                                    50.00      52.79  
  3 Augustana  'A'                                      53.50      52.98    8   
  4 Harper  'A'                                                    53.85    7   
  5 Augustana  'C'                                      57.75      56.98  
  6 Judson University  'A'                              51.65      60.75    6   
 
Event 8  Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Augustana  'A'                                      41.80      42.26   2  10   
  2 Augustana  'B'                                      43.00      43.31   2 
  3 Harper  'A'                                                    44.28   1   8   
  4 St. Ambrose  'B'                                    43.44      44.75   2 
  5 Aurora University  'A'                              44.30      44.86   2   7   
  6 Judson University  'A'                              45.71      45.29   1   6   
  7 Augustana  'C'                                      43.40      45.29   2 
  8 St. Ambrose  'C'                                    44.00      45.68   2 
  9 Harper  'B'                                                    45.75   1 
 -- St. Ambrose  'A'                                    41.50        DNF   2 
 
Event 12  Women 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Sarahbeth             Augustana            4:35.26    4:40.43   2  10   
  2 Tonner, Alyssa               Fontbonne Un         5:13.00    5:00.62   2   8   
  3 Eden, Christine              St. Ambrose          5:10.00    5:01.12   2   7   
  4 Miller, Sarah                Judson Unive         5:01.11    5:01.22   2   6   
  5 Lundine, Lizzie              Augustana            5:13.49    5:02.85   2   5   
  6 March, Brit                  Aurora Unive         5:00.00    5:02.88   2   4   
  7 Stamberger, Lorraine         Augustana            5:17.00    5:04.13   1   3   
  8 Proffitt, Ali                DuPage               5:15.47    5:06.55   1   2   
  9 Wilder, Rebecca              St. Ambrose          5:10.00    5:07.53   2   1   
 10 Paull, Emily                 Ashford              5:30.00    5:13.50   1 
 11 Chaires, Stephanie           Harper               5:15.87    5:13.52   1 
 12 Pohlman, Kirstillyn          Augustana            5:10.29    5:16.48   2 
 13 Groenhagen, Kate             St. Ambrose          5:10.00    5:16.90   2 
 14 Whiteside, Kristen           Augustana            5:28.90    5:17.69   1 
 15 Beckett, Katie               St. Ambrose          5:10.00    5:20.31   2 
 16 Nystrom, Gabby               Judson Unive         5:01.00    5:22.13   2 
 17 Griffin, Audrey              Ashford              5:45.00    5:22.80   1 
 18 Privatsky, Kaila             Harper               5:37.45    5:23.54   1 
 19 Maschmeyer, Sherry           Aurora Unive         5:20.00    5:29.03   1 
 20 Kelly, Rachel                Augustana            5:33.84    5:31.98   1 
 21 Bowen, Kris                  Augustana            5:34.91    5:34.58   1 
 22 Miller, Jaisa                St. Ambrose          5:10.00    5:34.63   2 
 23 Brock, Jessica               Fontbonne Un         5:28.00    5:42.50   1 
 24 Towle, Jaimie                Ashford              5:40.00    5:46.04   1 
 25 Criminger, Cassie            Judson Unive         5:33.36    5:48.22   1 
 26 Boyle, Lydia                 Augustana            5:55.00    5:54.82   1 
 27 Parus, Tayler                Unattached                     X6:12.00   1 
 
Event 11  Men 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Darmody, John                St. Ambrose          3:55.00    3:53.84   3  10   
  2 Sands, Keith                 Augustana            4:03.00    4:01.06   3   8   
  3 Odenkirk, Alex               Augustana            4:06.00    4:02.57   3   7   
  4 Webster, Cody                Unattached                     X4:04.79   3 
  5 Smith, Jonathan              Augustana            4:07.00    4:05.84   3   6   
  6 Buttimer, Keegan             Augustana            4:09.00    4:05.86   3   5   
  7 Nevius, Nate                 Judson Unive         4:03.17    4:05.88   3   4   
  8 Schmitt, Drew                Aurora Unive         4:05.49    4:07.00   3   3   
  9 Bowerman, Nicholas           Unattached           4:06.12   X4:07.07   3 
 10 Whitmore, Jay                St. Ambrose          4:15.00    4:11.19   2   2   
 11 Hornerker, Justin            Fontbonne Un         4:21.00    4:11.95   2   1   
 12 Miller, Brandon              Aurora Unive         4:22.60    4:15.66   2 
 13 Gonzalez, Gonzo              Aurora Unive         4:09.71    4:16.19   3 
 14 Harris, Tommy                Augustana            4:21.00    4:17.38   2 
 15 Lino, Jhoan                  Harper               4:18.44    4:17.40   2 
 16 Stockwell, Alex              Augustana            4:18.00    4:18.09   2 
 17 Brimeyer, Andrew             Augustana            4:30.88    4:18.41   1 
 18 Sharko, Cody                 Augustana            4:30.00    4:19.31   2 
 19 Jaros, Pete                  Aurora Unive         4:26.57    4:19.42   2 
 20 Gorsuch, Alex                Augustana            4:35.00    4:19.70   1 
 21 Robinson, Calvin             Aurora Unive         4:10.30    4:20.10   2 
 22 Charles, Jaime               Aurora Unive         4:08.00    4:20.27   3 
 23 Lovejoy, Brian               Augustana            4:30.00    4:22.05   2 
 24 McNamara, Nate               St. Ambrose          4:20.00    4:23.06   2 
 25 Allabastro, Andrew           Augustana            4:18.00    4:25.01   2 
 26 Puetz, Joe                   Augustana            4:30.11    4:25.19   1 
 27 Simo, Matt                   Augustana            4:30.22    4:27.36   2 
 28 Hurd, Paul                   Augustana            4:40.00    4:28.59   1 
 29 Cabrera, Fabian              Aurora Unive         4:15.50    4:29.46   2 
 30 Sellars, Cristian            Fontbonne Un         4:25.00    4:29.62   2 
 31 Mertes, Alex                 Aurora Unive         4:20.00    4:31.30   2 
 32 Wood, Nate                   Coe College                     4:33.07   1 
 33 Randall, Joshua              Coe College                     4:33.10   1 
 34 Greco, Vince                 Harper               4:43.22    4:41.66   1 
 35 McClain, Emmett              St. Ambrose          4:35.00    4:43.08   1 
 36 Turyamusiima, Livan          Harper               4:48.50    4:44.06   1 
 37 Anderson, Colton             St. Ambrose          4:35.00    4:49.65   1 
 38 Ludowise, Bradley            Unattached                     X5:05.39   1 
 39 Mustafa, Ozman               Niu Track Club                 X5:13.69   1 
 40 Mellinger, Mason             Judson Unive         5:09.69    5:20.75   1 
 
Event 3  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Johnson, Nichole             Ashford                15.80      16.00   0.5  2  10   
  2 Hinson, Elise                Aurora Unive                      16.66   1.2  1   8   
  3 Sheedlo, Talia               Aurora Unive                      16.76   1.2  1   7   
  4 Martines, Annie              Augustana              16.24      16.79   0.5  2   6   
  5 Nichols, Myra                Ashford                15.80      16.94   0.5  2   5   
  6 Swearingen, Kaylee           Aurora Unive           16.43      17.10   0.5  2   4   
  7 Torres, Sarah                St. Ambrose            15.50      17.69   0.5  2   3   
  8 Goehrke, Tara                St. Ambrose            15.50      17.88   0.5  2   2   
  9 Shapley, Olivia              Judson Unive                      18.30   1.2  1   1   
 10 Schnitzler, Johanna          Augustana              16.39      18.71   0.5  2 
 11 Worthington, Kate            Coe College                       18.96   1.2  1 
 12 Weaver, Morgan               St. Ambrose            17.90      19.07   0.5  2 
 13 Vergeyle, Autumn             St. Ambrose                       19.40   1.2  1 
 14 Alfred, Karissa              St. Ambrose            17.00      19.44   0.5  2 
 15 Cowell, Ali                  St. Ambrose                       19.52   1.2  1 
 
Event 2  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Voland, David                Augustana              15.60      15.19  -0.1  3  10   
  2 Mellado, David               Judson Unive                      16.04   1.9  1   8   
  3 Stanford, Bryan              Coe College            17.24      16.46   1.1  2   7   
  4 Deer, Kendall                Unattached             16.80     X16.47   1.1  2 
  5 Eisenberg, Joshua            Augustana              17.44      16.62   1.1  2   6   
  6 Mahoney, Patrick             St. Ambrose            16.90      16.91   1.1  2   5   
  7 Mercado, Juan                Aurora Unive           16.59      16.95  -0.1  3   4   
  8 Lim, Dan                     Harper                            17.11   1.9  1   3   
  9 Cole, Robert                 St. Ambrose            16.60      17.37   1.1  2   2   
 10 Gale, Ethan                  Augustana              17.90      17.46   1.9  1   1   
 11 Hostens, Shay                Augustana              18.67      18.60   1.9  1 
 12 Williams, Kyle               Augustana              18.00      18.63   1.9  1 
 -- Goodwin, Travis              Augustana              17.00        DNF   1.1  2 
 
Event 6  Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Wright, Stefani              Coe College            12.77      12.72   1.7  3  10   
  2 Johnson, Loretta             Aurora Unive           12.99      13.22   1.7  3   8   
  3 Harrison, Alexus             Ashford                12.70      13.31   1.7  3   7   
  4 Lindsley, Paige              Judson Unive           13.03      13.44   1.7  3   6   
  5 Butler, Ebonie               St. Ambrose            13.20      13.47   1.7  2   5   
  6 Esunis, Melissa              Judson Unive           13.10      13.53   1.7  2   4   
  7 Bushey, Kayla                Augustana              13.44      13.63   1.7  2   3   
  8 Weld, Clara                  Aurora Unive                      13.64   1.5  1   2   
  9 Hahne, Cara                  Aurora Unive                      13.65   1.5  1   1   
 10 Thompson, Jackee             St. Ambrose            13.00      13.81   1.7  3 
 11 Sorrentino, Stephanie        Augustana              13.34      13.81   1.7  2 
 12 Hurwitz, Stephanie           Harper                            14.18   1.5  1 
 13 West, Abby                   St. Ambrose            13.50      14.19   1.7  2 
 14 Liggis, Nicole               St. Ambrose            13.90      14.28   1.7  2 
 15 Olson, Jillian               Aurora Unive                      14.29   1.5  1 
 16 Davis, Elise                 Augustana              14.44      14.58   1.7  2 
 17 Nelson, Catie                Augustana              14.54      14.67   1.5  1 
 18 Alicea, Ashley               Harper                            15.02   1.5  1 
 
Event 5  Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Rindone, Alex                Augustana              10.94      10.84   1.0  5  10   
  2 Cline, Keith                 Augustana              11.09      10.91   1.0  5   8   
  3 Griffen, Jalen               Harper                            11.11   1.3  2   7   
  4 Ryan, Rapher                 DuPage                            11.13   1.3  2   6   
  5 Devore, David                Augustana              11.09      11.14   1.0  5   5   
  6 Clay, Raimon                 St. Ambrose            10.85      11.24   1.0  5   4   
  7 Robinson, Wade               Aurora Unive                      11.30   2.1  1   3   
  8 Graffagna, Jay               Augustana              11.30      11.31   1.0  5   2   
  9 Frazier, Evan                St. Ambrose            10.90      11.37   1.0  5   1   
 10 Voss, Parish                 DuPage                            11.45   1.3  2 
 11 Gilbertson, Dennis           Coe College            11.51      11.45   0.9  4 
 12 Lloyd, Troy                  Judson Unive           11.50      11.58   0.9  4 
 13 Halloran, Terry              Harper                            11.63   2.1  1 
 14 Miner, Garrett               Augustana              11.84      11.63   0.4  3 
 15 Gonzalez, Jesus              Harper                            11.70   1.3  2 
 16 McNeil, Rob                  Augustana              11.45      11.71   0.9  4 
 17 Ebarle, Reiner               Aurora Unive                      11.76   2.1  1 
 18 Williams, Dion               Ashford                11.40      11.80   0.9  4 
 19 Heniff, Wes                  Aurora Unive                      11.81   1.3  2 
 20 DeMoss, Parker               Judson Unive           10.92      11.81   1.0  5 
 21 Idialu, Wellington           Judson Unive           11.64      11.87   0.9  4 
 22 Trotter, Robert              Harper                            11.97   0.4  3 
 23 Ramos, Jonathon              DuPage                            11.98   2.1  1 
 24 Mordan, Brent                St. Ambrose            11.40      12.02   0.9  4 
 25 Navarro, Cristopher          DuPage                            12.19   1.3  2 
 26 Ance, Daniel                 Aurora Unive           12.50      12.21   0.4  3 
 27 Koegel, Brandon              DuPage                            12.21   1.3  2 
 28 Nguyen, Marcus               Niu Track Club         12.00     X12.33   0.4  3 
 29 Wilson, Bernard              Unattached                       X12.73   1.3  2 
 -- Torres, Alex                 Aurora Unive                         FS   2.1  1 
 -- Mays, Floyd                  Augustana              11.30        DNF   1.0  5 
 
Event 13  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDougall, Marilyn           Judson Unive           60.45      60.50   2  10   
  2 Okwumabua, Nkemdilim         Ashford                59.20      60.74   2   8   
  3 Dunkerley, Marissa           St. Ambrose            61.00      62.98   2   7   
  4 Franklin, Kirstin            Coe College            66.00      63.44   1   6   
  5 Barton, Kristyn              Augustana              62.54      63.49   2   5   
  6 Hurd, Amy                    Coe College            63.15      63.69   2   4   
  7 Aberle, Amanda               St. Ambrose            64.00      66.46   2   3   
  8 Moon, Kelsey                 Augustana              64.33      66.60   1   2   
  9 Raya, Celeste                St. Ambrose            64.00      66.90   2   1   
 10 Trevino, Justinn             Ashford                65.00      68.91   1 
 11 Downey, Braina               Aurora Unive           67.13      68.95   1 
 12 Offerman, Helen              Augustana              68.34      69.90   1 
 13 Dwyer, Maggie                St. Ambrose                       70.89   1 
 14 Schier, Jeneen               Augustana              74.00      73.08   1 
 15 Joseph, Remya                Aurora Unive           75.07      74.42   1 
 
Event 14  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Warren, Jim                  St. Ambrose            49.00      49.47   3  10   
  2 Lambiase, Branden            Ashford                50.50      51.02   3   8   
  3 Spivey, Jared                Augustana              51.99      51.92   2   7   
  4 Anderson, Max                Harper                 53.70      52.41   2   6   
  5 Hoyle, Alex                  Aurora Unive           51.22      52.79   3   5   
  6 Anderson, Raymond            Ashford                52.80      52.85   2   4   
  7 Mayer, Matt                  St. Ambrose            49.90      52.94   3   3   
  8 Clark, Phabian               DuPage                 52.97      52.98   2   2   
  9 Panega, Tim                  Augustana                         53.72   1   1   
 10 Cluver, Kyle                 Augustana              52.00      53.75   2 
 11 Giesemann, Ryan              St. Ambrose            51.00      53.84   3 
 12 Doubet, Dan                  Augustana              51.11      54.51   3 
 13 Gentzler, Nick               St. Ambrose            55.00      54.54   1 
 14 Schreiber, Daniel            Judson Unive           53.00      55.03   2 
 15 Baker, Wes                   Aurora Unive           56.20      55.27   1 
 16 Smith, Branden               St. Ambrose            55.50      56.60   1 
 17 Stephens, Cody               Augustana              57.02      56.94   1 
 
Event 15  Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bacon, Jessica               Augustana            2:16.45    2:16.81   3  10   
  2 Benge, Kate                  Augustana            2:17.27    2:23.25   3   8   
  3 Ciochon, Meaghan             Judson Unive         2:23.00    2:23.76   3   7   
  4 Byrne, Megan                 St. Ambrose          2:22.00    2:24.06   3   6   
  5 Marlow, Ciara                Aurora Unive         2:30.00    2:25.65   3   5   
  6 Wagner, Jordan               Harper               2:25.33    2:26.40   3   4   
  7 Palmer, Lena                 Aurora Unive         2:23.90    2:27.77   3   3   
  8 Tyton, Tess                  Judson Unive         2:35.78    2:29.66   2   2   
  9 Chezem, Annie                Ashford              2:35.00    2:33.22   2   1   
 10 Tonner, Alyssa               Fontbonne Un         2:33.00    2:34.93   3 
 11 Trick, Amber                 St. Ambrose          2:24.00    2:35.85   3 
 12 Sabir, Soryia                Ashford              2:50.00    2:36.08   1 
 13 Probst, Emily                Aurora Unive         2:33.58    2:36.45   2 
 14 Freeman, Kelah               DuPage               2:38.10    2:36.67   2 
 15 Proffitt, Ali                DuPage               2:30.11    2:37.11   3 
 16 Walsh, Anna                  Augustana            2:36.74    2:37.99   2 
 17 Wilhite, Claire              DuPage               2:34.12    2:38.55   2 
 18 Krumrey, Daria               DuPage               2:38.23    2:38.70   1 
 19 Burkhalter, Molly            St. Ambrose          2:34.00    2:38.75   2 
 20 Griffin, Audrey              Ashford              2:35.00    2:39.13   2 
 21 Brock, Jessica               Fontbonne Un         2:36.00    2:41.79   2 
 22 Espino, Ariana               Aurora Unive                    2:43.02   1 
 23 Wehling, Paige               St. Ambrose          2:30.00    2:44.22   3 
 24 Kimball, Morgan              Judson Unive         2:35.00    2:44.84   2 
 25 Wheeler, Paige               St. Ambrose          2:40.00    2:45.43   1 
 26 O'Malley, Megan              DuPage               2:41.31    2:47.54   1 
 27 Auch, Hannah                 Aurora Unive         2:44.47    2:48.81   1 
 28 Lagger, Erica                DuPage               2:42.10    2:50.49   1 
 29 Ruthberg, Sara               Augustana            3:01.42    2:56.40   1 
 30 Burke, Nikki                 Aurora Unive         2:48.20    3:01.80   1 
 31 Peterson, Callie             Augustana            3:24.00    3:06.89   1 
 32 de la Rosa, Karina           Augustana            3:12.94    3:08.27   1 
 33 Bush, Kai                    Unattached           2:45.10   X3:12.28   1 
 
Event 16  Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dal Pazzo, Vincenzo          Augustana            1:54.51    1:54.35   3  10   
  2 Miranda, Sergio              DuPage               1:54.10    1:54.36   3   8   
  3 Madison, Chris               Augustana            1:55.00    1:54.53   3   7   
  4 Valle, Edgar                 Augustana            1:56.66    1:56.99   3   6   
  5 Duncan, Alex                 Aurora Unive         1:57.47    1:58.47   3   5   
  6 Smith, Justin                Augustana            1:56.80    1:58.83   3   4   
  7 McCormick, Cale              Augustana            1:59.00    1:58.90   2   3   
  8 O'Flaherty, Dennis           Augustana            1:57.20    1:59.44   3   2   
  9 Cunningham, Troy             Harper               1:58.80    2:00.49   3   1   
 10 Zahn, Joe                    Augustana            1:59.00    2:00.59   2 
 11 Barnes, Aubrey               St. Ambrose          1:57.00    2:02.08   3 
 12 Barnes, Andre                Harper                          2:02.65   1 
 13 Gornick, Nick                Augustana            1:59.00    2:03.72   2 
 14 Kierys, Luke                 Judson Unive         2:03.14    2:04.17   2 
 15 Ligas, Szymon                Augustana            2:01.00    2:04.28   2 
 16 Coyer, Ben                   St. Ambrose          2:03.00    2:05.11   2 
 17 Black, Ben                   St. Ambrose          2:05.00    2:05.70   1 
 18 Sellars, Cristian            Fontbonne Un         2:06.00    2:09.11   1 
 19 Morello, Adam                DuPage               2:04.96    2:10.83   1 
 20 Smith, Josiah                Judson Unive         2:07.00    2:11.08   1 
 21 Campos, Josh                 Harper                          2:12.45   1 
 22 Hornerker, Justin            Fontbonne Un         2:06.00    2:14.38   1 
 23 Hootman, Jon                 DuPage               2:04.11    2:14.74   2 
 24 Jones, Dreylon               DuPage               2:04.65    2:18.55   1 
 25 Milder, Pat                  St. Ambrose                     2:31.22   1 
 
Event 17  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smith, Kierra                Augustana              62.69      64.79   2  10   
  2 Heizer, Sara                 Coe College            64.00      66.65   2   8   
  3 Martines, Annie              Augustana              69.44      68.23   2   7   
  4 Johnson, Nichole             Ashford                65.00      69.02   2   6   
  5 Nichols, Myra                Ashford                65.50      69.33   2   5   
  6 Goehrke, Tara                St. Ambrose            67.00      69.70   2   4   
  7 Canaday, Liz                 Aurora Unive           64.33      72.80   2   3   
  8 Cowell, Ali                  St. Ambrose            70.00      75.09   1   2   
  9 Shapley, Olivia              Judson Unive                      75.25   1   1   
 10 Camp, Courtney               St. Ambrose            70.00      77.99   1 
 
Event 18  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Voland, David                Augustana              53.00      52.82   2  10   
  2 Stokes, Kalmon               Aurora Unive           59.00      56.76   2   8   
  3 Lenstra, Nick                Coe College            56.00      57.00   2   7   
  4 Goodwin, Travis              Augustana              59.00      58.45   2   6   
  5 McSorley, Cody               Aurora Unive           58.17      58.94   2   5   
  6 Lang, Jeremy                 Augustana              59.00      61.84   2   4   
  7 Mercado, Juan                Aurora Unive           59.97      63.83   1   3   
  8 Bennett, Kyle                Augustana              54.90      64.10   2   2   
  9 Mahoney, Patrick             St. Ambrose            58.00      66.81   2   1   
 10 Lim, Dan                     Harper                            66.93   1 
 11 Rusk, Lucas                  St. Ambrose            60.00      67.81   1 
 12 Huston, Garet                St. Ambrose            55.00      71.24   2 
 13 Kidane, Bisrat               Judson Unive           65.00      71.43   1 
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Wright, Stefani              Coe College            25.77      25.96   2.4  4  10   
  2 Johnson, Loretta             Aurora Unive           26.48      26.94   2.4  4   8   
  3 McDougall, Marilyn           Judson Unive           26.58      27.17   2.4  4   7   
  4 Harrison, Alexus             Ashford                26.70      27.21   2.4  4   6   
  5 Turner, Amira                Unattached                       X27.46   2.6  2 
  6 Vergeyle, Autumn             St. Ambrose            28.00      27.58   1.6  3   5   
  7 Akmakjian, Rachel            Augustana              27.99      27.74   1.6  3   4   
  8 Esunis, Melissa              Judson Unive           26.78      27.87   2.4  4   3   
  9 Drahn, Kenzie                Coe College            28.58      27.91   1.6  3   2   
 10 DeVore, April                St. Ambrose            26.80      28.14   2.4  4   1   
 11 Worthington, Kate            Coe College            28.96      28.49   2.6  2 
 12 Weld, Clara                  Aurora Unive           28.56      28.59   1.6  3 
 13 Ertmer, Tori                 St. Ambrose            28.60      28.85   1.6  3 
 14 Thompson, Jackee             St. Ambrose            28.34      29.05   1.6  3 
 15 Swearingen, Kaylee           Aurora Unive           30.81      29.09   2.6  2 
 16 Monigold, Caitlin            Aurora Unive           29.04      29.28   2.6  2 
 17 Hoder, Rebecca               Ashford                28.00      29.44   1.6  3 
 18 Weaver, Morgan               St. Ambrose            29.00      29.56   2.6  2 
 19 Butler, Ebonie               St. Ambrose            28.80      29.69   1.6  3 
 20 Amdreuccetti, Marisa         Harper                            30.38   1.6  1 
 21 Downey, Braina               Aurora Unive           29.20      30.39   2.6  2 
 22 Nagy, Allison                Augustana              30.02      30.74   2.6  2 
 23 Olson, Jillian               Aurora Unive           29.17      30.83   2.6  2 
 24 Joseph, Remya                Aurora Unive                      32.39   1.6  1 
 25 Tapia, Venessa               Aurora Unive                      32.74   1.6  1 
 26 O'Connor, Lia                Augustana              33.94      33.44   2.6  2 
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Patton, Greg                 Augustana              22.48      22.28   2.8  6  10   
  2 Ryan, Rapher                 DuPage                 22.97      22.56   2.1  5   8   
  3 Allen, Cameron               DuPage                 22.11      22.61   2.8  6   7   
  4 Torres, Joseph               St. Ambrose            22.60      22.74   2.8  6   6   
  5 Teague, DeMykhal             Ashford                22.60      22.75   2.8  6   5   
  6 Frazier, Evan                St. Ambrose            22.50      22.79   2.8  6   4   
  7 Owens, Antonio               Augustana              22.80      22.91   2.8  6   3   
  8 Griffen, Jalen               Harper                            22.93   2.2  1   2   
  9 Clay, Raimon                 St. Ambrose            22.40      22.94   2.8  6   1   
 10 Graffagna, Jay               Augustana              23.10      22.99   2.1  5 
 11 Voss, Parish                 DuPage                 23.13      23.02   2.1  5 
 12 Malone, Mike                 Ashford                22.90      23.05   2.1  5 
 13 Robinson, Wade               Aurora Unive           23.90      23.14   1.7  3 
 14 Halloran, Terry              Harper                            23.24   2.2  1 
 15 Gilbertson, Dennis           Coe College            23.45      23.50   2.7  4 
 16 Williams, Dion               Ashford                23.60      23.51   2.7  4 
 17 Gonzalez, Jesus              Harper                            23.68   2.2  1 
 18 Lloyd, Troy                  Judson Unive           23.20      23.72   2.1  5 
 19 Stanford, Bryan              Coe College            23.64      23.74   2.7  4 
 20 McNeil, Rob                  Augustana              23.39      23.77   2.7  4 
 21 Heniff, Wes                  Aurora Unive           23.93      23.81   1.7  3 
 22 Clark, Phabian               DuPage                 23.98      23.84   1.7  3 
 23 Hoyle, Alex                  Aurora Unive           23.38      23.87   2.7  4 
 24 Ebarle, Reiner               Aurora Unive           24.52      24.14   3.3  2 
 25 Anderson, Max                Harper                 24.40      24.15   1.7  3 
 26 Snyder, Matt                 Aurora Unive           23.67      24.29   2.7  4 
 27 Idialu, Wellington           Judson Unive           24.26      24.39   1.7  3 
 28 Navarro, Cristopher          DuPage                 25.21      24.56   3.3  2 
 29 Henkel, Derek                St. Ambrose            23.80      24.63   1.7  3 
 30 Haustein, Marcus             Coe College            24.07      24.75   1.7  3 
 31 Mordan, Brent                St. Ambrose            23.80      24.78   2.7  4 
 32 Twining, Christopher         Judson Unive           26.00      24.93   2.2  1 
 33 Ance, Daniel                 Aurora Unive           25.18      24.96   3.3  2 
 34 Wilson, Bernard              Unattached             24.97     X25.31   3.3  2 
 35 Fleagle, Gavin               Judson Unive           24.00      25.37   1.7  3 
 36 Stephens, Cody               Augustana              26.22      25.54   2.2  1 
 37 Smith, Andrew                Coe College                       25.84   2.2  1 
 38 Houselog, Graham             Coe College            24.50      26.06   3.3  2 
 39 Torres, Alex                 Aurora Unive           25.25      26.58   3.3  2 
 
Event 53  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stockert, Kelsey             Augustana           10:50.17   11:04.07   10   
  2 Meseke, Morgan               St. Ambrose         11:30.00   11:06.57    8   
  3 Lobsinger, Hana              Augustana           11:16.65   11:06.61    7   
  4 Paull, Emily                 Ashford             11:25.00   11:17.81    6   
  5 Heifner, Annie               Augustana           11:14.00   11:17.85    5   
  6 Coverick, Theresa            Augustana           11:24.20   11:21.79    4   
  7 Magdich, Taylor              Aurora Unive        11:42.59   11:21.81    3   
  8 Adlefinger, Mary             St. Ambrose                    11:28.11    2   
  9 McDowell, Justine            Judson Unive        21:00.00   11:28.42    1   
 10 Pease, Amanda                Augustana           11:47.99   11:37.42  
 11 Rodriguez, Rachel            Augustana           11:45.10   11:37.98  
 12 Grandgeorge, Emma            Augustana           11:43.27   11:39.87  
 13 Thill, Chelsey               Coe College         12:18.00   11:57.36  
 14 Wetzell, Katie               St. Ambrose         11:59.00   12:00.82  
 15 Rodriguez, Amanda            Augustana           11:50.00   12:28.38  
 16 Devine, Felicia              Coe College         12:58.00   12:46.02  
 17 Rogers, Allison              Coe College         13:16.00   12:50.68  
 18 Musgjerd, Kayla              Coe College         13:00.00   12:55.61  
 19 Gulbrandsen, Paige           St. Ambrose         12:40.00   13:05.46  
 20 Alexander, Marissa           Aurora Unive                   13:55.21  
 
Event 54  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dewar, Andrew                Coe College          8:47.00    8:51.19   10   
  2 Smith, Jonathan              Augustana            8:50.00    8:52.76    8   
  3 Gittelman, Brandon        14 Unattached           9:05.00   X8:56.23  
  4 Koch, Ethan                  Augustana            9:01.00    8:59.32    7   
  5 Devine, Shea                 Coe College          8:56.00    9:01.42    6   
  6 Smith, Nathan                Augustana            9:10.00    9:07.35    5   
  7 Schroeder, Grady             Aurora Unive         9:20.02    9:12.33    4   
  8 Bell, Grant                  Augustana            9:05.00    9:12.67    3   
  9 Ameling, Jon                 Coe College          9:23.00    9:15.13    2   
 10 Weber, Colin                 Harper              15:58.56    9:21.45    1   
 11 Rumpza, Nathan               Coe College          9:24.00    9:24.51  
 12 Dietrich, Mitch              Augustana            9:50.00    9:29.03  
 13 Modlin, Nicholas             Harper              16:29.27    9:34.78  
 14 Artnzen, Tanner              St. Ambrose          9:40.00    9:37.56  
 15 Woldesilassie, Daniel        Unattached           9:25.80   X9:41.47  
 16 Garcia, Jose                 DuPage               9:26.84    9:49.24  
 17 Goetschel, Morgan            Aurora Unive         9:55.89    9:51.84  
 18 Mclaughlin, Keenan           Coe College         10:23.00   10:07.31  
 19 Dluzen, Brandon              DuPage              10:01.00   10:08.83  
 20 Boinett, Bethuel             Unattached                    X10:11.76  
 21 Rey, Ryan                    Coe College                    10:15.59  
 22 Price, Kevin                 Aurora Unive                   10:58.88  
 23 Balduf, Ty                   St. Ambrose                    11:01.31  
 
Event 43  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    9:49.99    9:59.21   10   
  2 St. Ambrose  'A'                                  9:40.00   10:22.83    8   
  3 Augustana  'B'                                   10:30.00   11:06.37  
  4 St. Ambrose  'B'                                 10:10.00   11:08.08  
 -- Augustana  'C'                                   11:12.00        DNF  
 
Event 44  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    8:00.00    8:13.60   10   
  2 St. Ambrose  'A'                                             8:18.87    8   
  3 Aurora University  'A'                            8:00.00    8:23.69    7   
  4 Augustana  'B'                                    8:08.00    8:27.96  
  5 Aurora University  'B'                            8:12.00    8:30.78  
  6 St. Ambrose  'B'                                             9:20.63  
 
Event 23  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    4:07.76    4:11.58   10   
  2 Aurora University  'A'                            4:10.22    4:16.08    8   
  3 St. Ambrose  'A'                                  4:05.00    4:21.45    7   
  4 Judson University  'A'                            4:12.00    4:22.50    6   
  5 Augustana  'B'                                    4:28.00    4:30.53  
  6 Judson University  'B'                            4:11.43    4:35.94  
  7 Harper  'A'                                       4:32.20    4:37.05    5   
  8 Augustana  'D'                                    5:10.00    5:17.90  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'B'                                    3:24.00    3:21.25  
  2 Augustana  'A'                                    3:24.00    3:22.29   10   
  3 St. Ambrose  'A'                                  3:19.90    3:27.03    8   
  4 Harper  'A'                                                  3:30.31    7   
  5 Aurora University  'A'                            3:30.00    3:33.18    6   
  6 Augustana  'C'                                    3:32.00    3:33.24  
  7 Judson University  'A'                            3:30.00    3:42.94    5   
 
Event 25  Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Dede, Sarah                  Judson Unive          11.49m     11.24m   1.8  36-10.50  10   
  2 Patrnchak, Naomi             St. Ambrose           11.18m     10.78m   1.6  35-04.50   8   
  3 Moravek, Astin               Augustana             10.87m     10.61m   2.0  34-09.75   7   
  4 Bazely, Samantha             Augustana             10.58m     10.46m   1.5  34-04.00   6   
  5 Franklin, Kirstin            Coe College           10.39m     10.38m   2.0  34-00.75   5   
  6 Torres, Sarah                St. Ambrose           10.50m     10.36m   2.0  34-00.00   4   
  7 Marlow, Ciara                Aurora Unive          10.54m     10.32m   1.4  33-10.25   3   
  8 Alfred, Karissa              St. Ambrose           10.20m     10.13m   1.4  33-03.00   2   
  9 Polizzi, Laura               Augustana             10.46m     10.07m   1.4  33-00.50   1   
 10 Lewis, Halle                 St. Ambrose           10.40m      9.93m   1.4  32-07.00 
 11 Bushey, Kayla                Augustana             10.37m      9.58m   1.8  31-05.25 
 12 Monigold, Caitlin            Aurora Unive          10.15m      9.45m   1.6  31-00.00 
 13 Bertellotti, Veronica        Augustana              9.89m      9.41m   1.9  30-10.50 
 14 Leyva, Shannon               Augustana              9.25m      8.99m   1.5  29-06.00 
 -- Graf, Shatiqua               DuPage                 8.73m       FOUL                 
 -- Mills, Taylor                Augustana                          FOUL                 
 -- Gitomer, Emma                Coe College            9.51m       FOUL                 
 
Event 26  Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Panchol, Emmanuel            Unattached            14.00m    X14.60m   1.9  47-11.00 
  2 Ibe, Ugo                     Niu Track Club        13.71m    X13.91m   1.7  45-07.75 
  3 Cole, Robert                 St. Ambrose           14.15m     13.74m   1.8  45-01.00  10   
  4 VanAntwerp, Ian              St. Ambrose           13.80m     12.90m   1.5  42-04.00   8   
  5 Schutt, CJ                   Aurora Unive                     11.60m   1.8  38-00.75   7   
 -- Kidane, Bisrat               Judson Unive                       FOUL                 
 
Event 27  Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hahne, Cara                  Aurora Unive                     38.68m     126-11  10   
  2 Gatewood, Samantha           Ashford               37.63m     37.57m     123-03   8   
  3 Koeppen, Kendra              Carthage              37.00m     37.05m     121-07   7   
  4 Doupis, Mary                 Carthage              37.00m     36.58m     120-00   6   
  5 McMullin, Becca              Carthage              37.00m     35.87m     117-08   5   
  6 Sears, Haley                 Aurora Unive          33.50m     35.07m     115-01   4   
  7 Thermidor, Priscilla         Aurora Unive          35.75m     34.73m     113-11   3   
  8 Barnaby, Alisha              Judson Unive          30.00m     33.71m     110-07   2   
  9 Streu, Mandy                 St. Ambrose           42.37m     32.76m     107-06   1   
 10 Rod, Rebecca                 Aurora Unive          33.61m     31.78m     104-03 
 11 Hoffman, Kilee               Judson Unive          30.00m     30.76m     100-11 
 12 Smith, Monica                DuPage                           30.28m      99-04 
 13 Arredondo, Chelsea           Coe College           33.00m     30.18m      99-00 
 14 Williams, Liz                Unattached                      X30.05m      98-07 
 15 Davis, Jasmine               Carthage              33.00m     29.35m      96-03 
 16 Mabry, Deviin                Aurora Unive                     28.22m      92-07 
 17 Fristrom, Emily              Aurora Unive                     26.76m      87-09 
 18 Beauchamp, Liana             Augustana             30.00m     26.53m      87-00 
 19 Waltemath, Casey             DuPage                           26.48m      86-10 
 20 Doering, Mackenzie           St. Ambrose                      25.49m      83-07 
 21 Sladek, Lara                 Harper                           25.48m      83-07 
 22 Del Re, Jessica              Judson Unive          30.25m     24.95m      81-10 
 23 BurksWoodruff, Alia          Augustana             20.00m     22.49m      73-09 
 24 Husdon, Ariel                Ashford                          21.75m      71-04 
 25 Goehrke, Tara                St. Ambrose                      20.22m      66-04 
 
Event 28  Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hames, Paul                  Unattached                      X48.02m     157-06 
  2 Balmes, Mark                 Carthage              45.00m     47.34m     155-04  10   
  3 Miller, Branden              Carthage              42.00m     45.12m     148-00   8   
  4 Vaden, Wes                   St. Ambrose           40.91m     43.47m     142-07   7   
  5 Schmidt, Eric                Carthage              46.00m     41.47m     136-01   6   
  6 Deeds, Alex                  Coe College           41.00m     41.45m     136-00   5   
  7 Benner, Jacob                Augustana             39.00m     40.97m     134-05   4   
  8 Macek, Kevin                 Augustana             40.00m     40.89m     134-02   3   
  9 Brenner, Crist               DuPage                           39.18m     128-06   2   
 10 Choate, Justin               Augustana             35.00m     38.49m     126-03   1   
 11 Guyette, Derrik              Carthage              42.00m     38.27m     125-07 
 12 Goodalis, David              Carthage              42.00m     38.12m     125-01 
 13 Robbins, Austin              St. Ambrose           37.00m     37.63m     123-05 
 14 Bergman, Jake                Carthage              40.00m     37.53m     123-01 
 15 Schutt, CJ                   Aurora Unive                     37.07m     121-07 
 16 Laneve, Vincent              Judson Unive          38.76m     36.38m     119-04 
 17 Laterza, Luciano             Harper                           36.30m     119-01 
 18 Baker, Wes                   Aurora Unive                     35.52m     116-06 
 19 Lowry, Dan                   Harper                           34.82m     114-03 
 20 Turcato, Peter               St. Ambrose           35.00m     34.47m     113-01 
 21 Montano, Juan                Harper                           34.44m     113-00 
 22 Davis, Frank                 Coe College           33.00m     33.36m     109-05 
 23 Burke, Zach                  Aurora Unive          39.30m     33.22m     109-00 
 24 Deets, Kyle                  Augustana             30.50m     32.91m     108-00 
 25 Bajc, Michael                Aurora Unive          34.28m     32.71m     107-04 
 26 Johnson, Isaac               Judson Unive                     32.66m     107-02 
 27 Yunek, Daniel                Coe College                      32.59m     106-11 
 28 Olson, Josh                  St. Ambrose           33.00m     32.27m     105-10 
 29 Hodge, Kevin                 Augustana             30.00m     32.07m     105-02 
 30 McLindon, Brian              St. Ambrose           35.00m     31.98m     104-11 
 31 Candelas, Chris              Harper                           30.64m     100-06 
 32 Blake, Adam                  Aurora Unive          30.09m     30.29m      99-04 
 33 Mckee-Crow, Alex             Coe College           35.00m     30.13m      98-10 
 34 Rusk, Lucas                  St. Ambrose                      28.37m      93-01 
 35 Ownby, Adam                  Coe College           30.00m     25.75m      84-06 
 36 Cole, Robert                 St. Ambrose                      22.21m      72-10 
 
Event 29  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Anderson, Becca              DuPage                           35.00m     114-10  10   
  2 Schneiderbauer, Lauren       Augustana             32.00m     30.85m     101-02   8   
  3 Swearingen, Kaylee           Aurora Unive          29.38m     29.70m      97-05   7   
  4 Sears, Haley                 Aurora Unive                     28.08m      92-01   6   
  5 Alicea, Ashley               Harper                           27.61m      90-07   5   
  6 Hoder, Rebecca               Ashford                          27.30m      89-07   4   
  7 Doupis, Mary                 Carthage              29.00m     26.46m      86-10   3   
  8 Popp, Julia                  Augustana             28.43m     24.50m      80-04   2   
  9 Murphy, Sarah                Aurora Unive          25.83m     24.04m      78-10   1   
 10 Rod, Rebecca                 Aurora Unive          24.66m     22.12m      72-07 
 11 Ybarra, Melissa              Aurora Unive                     21.00m      68-11 
 12 Fristrom, Emily              Aurora Unive                     20.92m      68-08 
 13 Christian, Caitlin           Judson Unive          22.56m     20.90m      68-07 
 14 Sladek, Lara                 Harper                           20.60m      67-07 
 15 Vergeyle, Autumn             St. Ambrose                      20.50m      67-03 
 16 Patrnchak, Naomi             St. Ambrose                      18.40m      60-04 
 
Event 30  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Anderson, Luke               Augustana             53.00m     53.85m     176-08  10   
  2 Mikos, Alex                  Unattached                      X52.32m     171-08 
  3 Miller, Branden              Carthage              52.00m     50.50m     165-08   8   
  4 Seymour, Alec                Augustana             44.00m     45.65m     149-09   7   
  5 Anderson, Mike               Augustana             47.00m     44.86m     147-02   6   
  6 Mitchelmore, Brett           Coe College           34.00m     43.54m     142-10   5   
  7 Williams, Kyle               Augustana             43.00m     43.53m     142-10   4   
  8 Hapanovich, Steve            Augustana             41.00m     43.43m     142-06   3   
  9 Santoyo, J.J.                Unattached            42.30m    X43.00m     141-01 
 10 Rusk, Lucas                  St. Ambrose                      42.25m     138-07   2   
 11 Pavlich, Zach                Ashford               40.00m     40.52m     132-11   1   
 12 Hetland, Joe                 Coe College           35.00m     38.43m     126-01 
 13 Sinon, Nick                  Augustana             46.00m     37.92m     124-05 
 14 Giesemann, Ryan              St. Ambrose                      37.65m     123-06 
 15 Yunek, Daniel                Coe College                      36.82m     120-10 
 16 Bergman, Jake                Carthage              40.00m     36.08m     118-04 
 17 Gutierrez, David             Harper                           35.50m     116-06 
 18 Snorton, Chris               Unattached                      X35.45m     116-04 
 19 Mordan, Brent                St. Ambrose                      35.07m     115-01 
 20 Baker, Wes                   Aurora Unive                     33.50m     109-11 
 21 Montano, Juan                Harper                           33.30m     109-03 
 22 Olson, Josh                  St. Ambrose           33.00m     32.77m     107-06 
 23 Kellerhals, Nick             Harper                           32.25m     105-10 
 24 Kidane, Bisrat               Judson Unive                     31.77m     104-03 
 25 Johnson, Isaac               Judson Unive                     29.24m      95-11 
 26 Marcum, Todd                 Aurora Unive                     28.77m      94-05 
 27 Koegel, Brandon              DuPage                           28.64m      93-11 
 28 Hargrove, Exzavior           Harper                           27.75m      91-00 
 29 Candelas, Chris              Harper                           26.48m      86-10 
 30 Chang, Kelan                 Coe College           30.00m     25.48m      83-07 
 31 Lim, Dan                     Harper                           19.14m      62-09 
 -- Hoffman, Dan                 Harper                             FOUL            
 
Event 31  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy                 St. Ambrose           14.65m     12.64m   41-05.75  10   
  2 Barnaby, Alisha              Judson Unive          13.08m     12.01m   39-05.00   8   
  3 Davis, Jasmine               Carthage              12.75m     11.95m   39-02.50   7   
  4 McMullin, Becca              Carthage              12.00m     11.20m   36-09.00   6   
  5 Beauchamp, Liana             Augustana             12.11m     11.02m   36-02.00   5   
  6 Doupis, Mary                 Carthage              11.50m     10.84m   35-06.75   4   
  7 Del Re, Jessica              Judson Unive          12.80m     10.77m   35-04.00   3   
  8 Koeppen, Kendra              Carthage              11.25m     10.30m   33-09.50   2   
  9 Gatewood, Samantha           Ashford               11.98m     10.24m   33-07.25   1   
 10 Hinson, Elise                Aurora Unive          10.97m     10.13m   33-03.00 
 11 Owens, Samantha              Aurora Unive          11.03m     10.04m   32-11.25 
 12 Caffery, Dawn                Ashford               11.15m     10.02m   32-10.50 
 13 Mabry, Deviin                Aurora Unive          10.95m     10.00m   32-09.75 
 14 Hoffman, Kilee               Judson Unive          12.00m      9.97m   32-08.50 
 15 Hahne, Cara                  Aurora Unive          11.63m      9.90m   32-05.75 
 16 Murphy, Sarah                Aurora Unive          10.93m      9.90m   32-05.75 
 17 Williams, Liz                Unattached            10.00m     X9.64m   31-07.50 
 18 Ybarra, Melissa              Aurora Unive          11.07m      9.52m   31-03.00 
 19 Husdon, Ariel                Ashford               10.33m      9.18m   30-01.50 
 20 Arredondo, Chelsea           Coe College           10.18m      8.78m   28-09.75 
 21 Hoder, Rebecca               Ashford                           8.59m   28-02.25 
 22 Sladek, Lara                 Harper                 9.18m      8.45m   27-08.75 
 23 Doering, Mackenzie           St. Ambrose            9.70m      7.90m   25-11.00 
 24 BurksWoodruff, Alia          Augustana              7.51m      7.00m   22-11.75 
 
Event 32  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hames, Paul                  Unattached            16.00m    X16.03m   52-07.25 
  2 Guyette, Derrik              Carthage              16.50m     15.44m   50-08.00  10   
  3 Fobbs, Torey                 DuPage                14.71m     14.74m   48-04.50   8   
  4 Balmes, Mark                 Carthage              15.60m     14.52m   47-07.75   7   
  5 Touchie, Spencer             Ashford               15.40m     14.39m   47-02.50   6   
  6 Vaden, Wes                   St. Ambrose           16.00m     14.38m   47-02.25   5   
  7 Prince, Jaryd                Ashford               14.50m     14.02m   46-00.00   4   
  8 Ritter, Eric                 Coe College           14.00m     13.45m   44-01.50   3   
  9 Goodalis, David              Carthage              15.00m     13.39m   43-11.25   2   
 10 Miller, Branden              Carthage              14.15m     12.85m   42-02.00   1   
 11 Burke, Zach                  Aurora Unive          13.89m     12.83m   42-01.25 
 12 Montano, Juan                Harper                13.91m     12.60m   41-04.25 
 13 Macek, Kevin                 Augustana             13.50m     12.52m   41-01.00 
 14 Deeds, Alex                  Coe College           12.40m     12.51m   41-00.50 
 15 Lowry, Dan                   Harper                13.57m     12.44m   40-09.75 
 16 Bergman, Jake                Carthage              13.75m     12.19m   40-00.00 
 17 Laneve, Vincent              Judson Unive          11.19m     11.57m   37-11.50 
 18 Mckee-Crow, Alex             Coe College           12.00m     11.42m   37-05.75 
 19 Davis, Frank                 Coe College           12.20m     11.32m   37-01.75 
 20 Yunek, Daniel                Coe College           12.00m     11.31m   37-01.25 
 21 Olson, Josh                  St. Ambrose           12.33m     11.25m   36-11.00 
 22 Benner, Jacob                Augustana             11.05m     11.19m   36-08.50 
 23 Blake, Adam                  Aurora Unive          12.23m     10.90m   35-09.25 
 24 Laterza, Luciano             Harper                11.60m     10.78m   35-04.50 
 25 Candelas, Chris              Harper                11.00m     10.70m   35-01.25 
 26 McLindon, Brian              St. Ambrose           12.75m     10.67m   35-00.25 
 27 Johnson, Isaac               Judson Unive          10.67m     10.55m   34-07.50 
 28 Sikkema, Jerry               Ashford                9.80m     10.54m   34-07.00 
 29 Deets, Kyle                  Augustana             10.03m     10.27m   33-08.50 
 30 Ownby, Adam                  Coe College           11.00m     10.05m   32-11.75 
 31 Snorton, Chris               Unattached                      X10.00m   32-09.75 
 32 Gutierrez, David             Harper                 9.67m      9.61m   31-06.50 
 33 Hargrove, Exzavior           Harper                            8.90m   29-02.50 
 
Event 33  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy                 St. Ambrose           46.66m     46.54m     152-08  10   
  2 Beauchamp, Liana             Augustana             47.82m     45.44m     149-01   8   
  3 Koeppen, Kendra              Carthage              45.00m     42.50m     139-05   7   
  4 Arredondo, Chelsea           Coe College           44.26m     40.67m     133-05   6   
  5 Caffery, Dawn                Ashford                          40.23m     132-00   5   
  6 Gatewood, Samantha           Ashford                          40.04m     131-04   4   
  7 McMullin, Becca              Carthage              42.00m     39.39m     129-03   3   
  8 Owens, Samantha              Aurora Unive          40.97m     37.48m     122-11   2   
  9 Davis, Jasmine               Carthage              37.00m     37.26m     122-03   1   
 10 Husdon, Ariel                Ashford                          36.92m     121-01 
 11 Doupis, Mary                 Carthage              42.00m     34.85m     114-04 
 12 Doering, Mackenzie           St. Ambrose                      33.23m     109-00 
 13 Del Re, Jessica              Judson Unive          38.63m     32.81m     107-08 
 14 Hahne, Cara                  Aurora Unive                     32.62m     107-00 
 15 Rod, Rebecca                 Aurora Unive          31.20m     32.44m     106-05 
 16 Mabry, Deviin                Aurora Unive          35.00m     31.72m     104-01 
 17 Smith, Monica                DuPage                           31.47m     103-03 
 18 Thermidor, Priscilla         Aurora Unive          33.72m     29.94m      98-03 
 19 Williams, Liz                Unattached                      X28.46m      93-04 
 20 Sears, Haley                 Aurora Unive                     26.10m      85-07 
 21 Ybarra, Melissa              Aurora Unive                     22.83m      74-11 
 22 Murphy, Sarah                Aurora Unive          25.75m     21.60m      70-10 
 23 Sladek, Lara                 Harper                           18.25m      59-10 
 
Event 34  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hames, Paul                  Unattached            55.00m    X53.71m     176-02 
  2 Ritter, Eric                 Coe College           49.00m     51.26m     168-02  10   
  3 Vaden, Wes                   St. Ambrose           46.00m     47.82m     156-11   8   
  4 Miller, Branden              Carthage              49.00m     46.98m     154-02   7   
  5 Schmidt, Eric                Carthage              54.00m     45.53m     149-04   6   
  6 Willis, Walt                 Unattached            46.00m    X43.54m     142-10 
  7 Touchie, Spencer             Ashford               44.00m     42.69m     140-01   5   
  8 Macek, Kevin                 Augustana             45.00m     41.77m     137-00   4   
  9 Guyette, Derrik              Carthage              47.00m     41.64m     136-07   3   
 10 Laterza, Luciano             Harper                           41.20m     135-02   2   
 11 Balmes, Mark                 Carthage              43.00m     40.90m     134-02   1   
 12 Lowry, Dan                   Harper                           40.32m     132-03 
 13 Gonzalez, Jesus              Harper                           39.70m     130-03 
 14 Turcato, Peter               St. Ambrose           43.00m     39.69m     130-02 
 15 Bergman, Jake                Carthage              38.00m     38.69m     126-11 
 16 McLindon, Brian              St. Ambrose           40.00m     37.59m     123-04 
 17 Choate, Justin               Augustana             35.00m     37.52m     123-01 
 18 Robbins, Austin              St. Ambrose           36.00m     36.07m     118-04 
 19 Montano, Juan                Harper                           35.93m     117-10 
 20 Deeds, Alex                  Coe College           34.00m     35.06m     115-00 
 21 Goodalis, David              Carthage              38.00m     34.87m     114-05 
 22 Hodge, Kevin                 Augustana             35.00m     34.81m     114-02 
 23 Deets, Kyle                  Augustana             30.00m     33.66m     110-05 
 24 Sikkema, Jerry               Ashford               38.80m     33.45m     109-09 
 25 Davis, Frank                 Coe College           37.00m     32.90m     107-11 
 26 Prince, Jaryd                Ashford               38.00m     32.40m     106-03 
 27 Santoyo, J.J.                Unattached            36.92m    X31.56m     103-06 
 28 Burke, Zach                  Aurora Unive          39.50m     31.20m     102-04 
 29 Bajc, Michael                Aurora Unive                     30.00m      98-05 
 30 Johnson, Choctaw             Unattached                      X29.05m      95-04 
 31 Blake, Adam                  Aurora Unive          25.93m     28.73m      94-03 
 32 Ownby, Adam                  Coe College           33.00m     28.12m      92-03 
 33 Candelas, Chris              Harper                           26.97m      88-06 
 34 Snorton, Chris               Unattached                      X26.86m      88-01 
 35 Soat, Eric                   Coe College           37.00m     26.68m      87-06 
 36 Laneve, Vincent              Judson Unive          25.87m     23.84m      78-02 
 37 Marcum, Todd                 Aurora Unive                     17.60m      57-09 
 
Event 35  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Moravek, Astin               Augustana              5.21m      5.11m   2.0  16-09.25  10   
  2 Drahn, Kenzie                Coe College            5.00m      5.05m   1.8  16-07.00   8   
  3 Gray, Trineisha              St. Ambrose            5.38m      4.93m   1.7  16-02.25   7   
  4 Bazely, Samantha             Augustana              4.90m      4.82m   1.7  15-09.75   6   
  5 Alfred, Karissa              St. Ambrose            5.14m      4.79m   1.8  15-08.75   5   
  6 DeVore, April                St. Ambrose            5.05m      4.72m   1.7  15-06.00   4   
  7 Patrnchak, Naomi             St. Ambrose            4.80m      4.66m   1.4  15-03.50   3   
  8 Bushey, Kayla                Augustana              4.71m      4.60m   1.7  15-01.25   2   
  9 Monigold, Caitlin            Aurora Unive           4.87m      4.56m   1.5  14-11.50   1   
 10 West, Abby                   St. Ambrose            4.70m      4.55m   2.0  14-11.25 
 11 Urbanczyk, Annie             Augustana              4.55m      4.52m   1.9  14-10.00 
 12 Lewis, Halle                 St. Ambrose            4.50m      4.45m   1.8  14-07.25 
 13 Bertellotti, Veronica        Augustana              4.64m      4.27m   1.7  14-00.25 
 14 Polizzi, Laura               Augustana                         4.19m   2.0  13-09.00 
 15 Popp, Julia                  Augustana              4.40m      4.13m   1.5  13-06.75 
 16 Mills, Taylor                Augustana              4.64m      3.81m   2.0  12-06.00 
 17 Leyva, Shannon               Augustana              4.09m      3.76m   2.0  12-04.00 
 18 Graf, Shatiqua               DuPage                 3.94m      3.58m   1.5  11-09.00 
 
Event 36  Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Ivey, Caleb                  Augustana              6.70m      6.56m   1.8  21-06.25  10   
  2 Ibe, Ugo                     Niu Track Club         6.35m     X6.53m   1.5  21-05.25 
  3 Johnson, Kaz                 St. Ambrose            6.20m      6.47m   2.0  21-02.75   8   
  4 O'Rourke, Jacob              Augustana              6.35m      6.40m   1.4  21-00.00   7   
  5 Cross, Kendric               DuPage                 6.15m      6.22m   1.8  20-05.00   6   
  6 Cole, Robert                 St. Ambrose            6.25m      6.13m   1.5  20-01.50   5   
  7 Haustein, Marcus             Coe College            6.28m      6.02m   2.0  19-09.00   4   
  8 Craft, Collin                Aurora Unive                      5.88m   1.5  19-03.50   3   
  9 Johnson, Isaac               Judson Unive           5.79m      5.74m   1.5  18-10.00   2   
 10 Houselog, Graham             Coe College            5.64m      5.63m   2.0  18-05.75   1   
 11 Elsbury, Dustin              Coe College                       5.36m   2.4  17-07.00 
 12 Nguyen, Marcus               Niu Track Club         5.18m     X5.17m   1.4  16-11.50 
 -- VanAntwerp, Ian              St. Ambrose            6.60m       FOUL                 
 
Event 37  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sulfridge, Rachel            Unattached                       X3.45m   11-03.75 
  2 Hillyer, Taelar              Augustana              3.72m      3.45m   11-03.75  10   
  3 Scavuzzo, Jacyln             St. Ambrose            3.35m      3.15m   10-04.00   8   
  4 Fischer, Haley               Ashford                3.10m      3.00m    9-10.00   6.50
  4 Blodgett, Kristen            Coe College            2.96m      3.00m    9-10.00   6.50
  6 Bybee, Laura                 Coe College            2.90m      3.00m    9-10.00   5   
  7 Tjardes, Taylor              Augustana              2.91m      2.85m    9-04.25   4   
  8 Leigh, Emalee                Augustana              2.52m      2.70m    8-10.25   3   
  9 Raya, Celeste                St. Ambrose            2.60m      2.70m    8-10.25   2   
 10 Nelson, Catie                Augustana              2.52m      2.40m    7-10.50   1   
 10 Unich, Kali                  Unattached                       X2.40m    7-10.50 
 12 Aberle, Amanda               St. Ambrose            2.30m      2.25m    7-04.50 
 -- Davis, Elise                 Augustana              2.25m         NH            
 -- Engel, Danielle              Augustana              2.97m         NH            
 -- Swearingen, Kaylee           Aurora Unive           2.58m         NH            
 -- Martin, Kristin              Aurora Unive           1.83m         NH            
 
Event 38  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Malone, Mike                 Ashford                4.76m      4.88m   16-00.00  10   
  2 Lulis, Andrew                Augustana              4.39m      4.50m   14-09.00   8   
  2 Jackson, Wes                 Unattached                       X4.50m   14-09.00 
  4 VanKirk, Colton              Augustana              4.54m      4.35m   14-03.25   7   
  5 Dupre', Taylor            11 Niu Track Club         4.40m     X4.35m   14-03.25 
  6 Padesky, Jeff                Augustana              4.54m      4.20m   13-09.25   6   
  7 Mellado, David               Judson Unive           4.28m      4.20m   13-09.25   5   
  8 Gale, Ethan                  Augustana              4.10m      4.05m   13-03.50   4   
  9 Szmarek, Jake                Harper                            4.05m   13-03.50   3   
 10 Hunecke, Hans                Augustana              4.24m      4.05m   13-03.50   2   
 11 Fleagle, Gavin               Judson Unive           4.04m      3.90m   12-09.50   0.50
 11 Funk, Rick                   Augustana              3.79m      3.90m   12-09.50   0.50
 13 Hartmann, Bennett            Augustana              3.94m      3.90m   12-09.50 
 14 Wager, Nick                  St. Ambrose            4.00m      3.75m   12-03.50 
 15 Quinn, Bryce                 Aurora Unive           3.80m      3.60m   11-09.75 
 16 Eisenberg, Joshua            Augustana              3.79m      3.60m   11-09.75 
 17 Mikos, Alex                  Unattached                       X3.60m   11-09.75 
 18 McSorley, Cody               Aurora Unive           3.32m      3.45m   11-03.75 
 19 Williams, Kyle               Augustana              3.34m      3.30m   10-10.00 
 20 Baker, Wes                   Aurora Unive           3.13m      3.15m   10-04.00 
 20 Hostens, Shay                Augustana              3.10m      3.15m   10-04.00 
 22 Mahoney, Patrick             St. Ambrose            3.45m      3.15m   10-04.00 
 -- Chalus, Eric                 Unattached                          XNH            
 -- Cox, Ian                     Unattached                          XNH            
 -- Lardner, Will                Augustana                            NH            
 -- Rey, Gordan                  Coe College            3.75m         NH            
 -- Strain, Joseph               Augustana              3.94m         NH            
 -- Riccolo, Remington           Augustana              3.79m         NH            
 
Event 39  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Panchol, Emmanuel            Unattached             2.03m     X1.95m    6-04.75 
  2 Johnson, Kaz                 St. Ambrose            2.04m      1.95m    6-04.75  10   
  3 Torres, Joseph               St. Ambrose            2.04m      1.95m    6-04.75   8   
  4 Iwanicki, Loren              Aurora Unive           2.00m      1.90m    6-02.75   7   
  5 Allen, Cameron               DuPage                 1.91m      1.90m    6-02.75   6   
  6 Agoro, Fuad                  Ashford                1.90m      1.90m    6-02.75   5   
  7 Rudelich, Brian              Aurora Unive           1.92m      1.85m    6-00.75   4   
  8 Cross, Kendric               DuPage                 1.86m      1.80m    5-10.75   3   
  9 Baker, Wes                   Aurora Unive           1.82m      1.75m    5-08.75   2   
 10 Eisenberg, Joshua            Augustana              1.80m      1.75m    5-08.75   1   
 11 Mercado, Juan                Aurora Unive           1.77m      1.75m    5-08.75 
 12 Schutt, CJ                   Aurora Unive                      1.70m    5-07.00 
 13 Galloway, Stephen            Unattached                       X1.70m    5-07.00 
 13 Gale, Ethan                  Augustana              1.74m      1.70m    5-07.00 
 15 Williams, Kyle               Augustana              1.60m      1.65m    5-05.00 
 16 Hostens, Shay                Augustana              1.60m      1.60m    5-03.00 
 -- Porter, Erik                 Harper                 1.95m         NH            
 -- Gutierrez, David             Harper                 1.82m         NH            
 -- Ivey, Caleb                  Augustana              1.90m         NH            
 
Event 40  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Taylor, Jenna                Aurora Unive           1.56m      1.60m    5-03.00  10   
  2 Waltemath, Casey             DuPage                 1.57m      1.55m    5-01.00   8   
  3 Schnitzler, Johanna          Augustana              1.53m      1.50m    4-11.00   7   
  4 Morigaki, Cassandra          Coe College            1.55m      1.45m    4-09.00   5.50
  4 Ashbrook, Olivia             Aurora Unive           1.51m      1.45m    4-09.00   5.50
  6 Lutton, Emily                Augustana              1.41m      1.45m    4-09.00   4   
  7 Cowell, Ali                  St. Ambrose            1.55m      1.45m    4-09.00   3   
  8 Hinson, Elise                Aurora Unive           1.51m      1.40m    4-07.00   1.50
  8 Camp, Courtney               St. Ambrose            1.57m      1.40m    4-07.00   1.50
 10 Sheedlo, Talia               Aurora Unive           1.43m      1.35m    4-05.00 
 11 Jones, Haley                 Augustana              1.40m      1.35m    4-05.00 
 12 Christian, Caitlin           Judson Unive           1.32m      1.30m    4-03.25 
 13 Swearingen, Kaylee           Aurora Unive           1.28m      1.25m    4-01.25 
 -- Braggs, Kabree               Aurora Unive           1.36m         NH            
 -- Martin, Sarah                Aurora Unive                         NH            
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                  211        2) St. Ambrose               174.50
    3) Aurora University          126        4) Judson University          90   
    5) Ashford                     82.50     6) Coe College                76   
    7) Carthage                    51        8) Harper                     21   
    9) DuPage                      20       10) Fontbonne University       12   
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                  283.50     2) St. Ambrose               143   
    3) Aurora University          107        4) Carthage                   69   
    5) Coe College                 60        6) DuPage                     56   
    7) Ashford                     48        8) Harper                     40   
    9) Judson University           30.50    10) Fontbonne University        1