Augustana College printing logo

Licensed to Rock Island High School    HY-TEK's Meet Manager 2/14/2013 10:02 PM
                          Augustana vs Saint Ambrose                           
                   Track and Field Indoor Meet  - 2/14/2013                    
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Augustana  'A'                                    9:45.00    9:34.93    5   
  2 St. Ambrose  'A'                                  9:50.00    9:43.05    3   
  3 Grand View Universit  'A'                         9:55.00    9:54.48  
  4 Mount Mercy Universi  'A'                         9:55.00    9:55.31  
  5 Augustana  'B'                                   11:20.00  x10:52.67  
 
Event 3  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wager, Nicole             FR St. Ambrose          5:29.59    5:31.77    5   
  2 Stockert, Kelsey          JR Augustana            5:45.97    5:36.59    3   
  3 Heifner, Annie            SR Augustana            5:55.00    5:40.48    2   
  4 Coverick, Theresa         SR Augustana            5:48.94   x5:42.93  
  5 Griffin, Audrey           FR Ashford              5:46.00    5:44.21    1   
  6 Trick, Amber                 St. Ambrose          5:34.57    5:45.67  
  7 Towle, Jaimie             FR Ashford              5:41.00    5:57.61  
  8 Dwyer, Maggie             SO St. Ambrose          6:22.46   x6:11.43  
 
Event 5  Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Johnson, Nichole          FR Ashford                 8.80       8.67   4   5   
  2 Smith, Kierra             JR Augustana               8.90       8.79   3   3   
  3 Goehrke, Tara                St. Ambrose             8.89       8.94   4   2   
  4 Torres, Sarah                St. Ambrose             8.97       9.00   3   1   
  5 Jensen-Anderson, Ashley   FR Augustana               9.68       9.29   2 
  6 Martines, Annie           FR Augustana               9.20      x9.39   3 
  7 Alfred, Karissa              St. Ambrose             9.64      x9.43   3 
  8 Nichols, Myra             FR Ashford                 8.90       9.47   4 
  9 Schnitzler, Johanna       JR Augustana               9.74      x9.63   2 
 10 Hoffman, Lauren           JR Augustana               9.99      x9.88   2 
 11 Weaver, Morgan               St. Ambrose            10.03     x10.00   1 
 12 Vergeyle, Autumn          FR St. Ambrose            10.50     x10.35   1 
 
Event 7  Women 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dike, Maryann             FR Mount Mercy             7.32       7.48   5   5   
  2 Gray, Trineisha              St. Ambrose             7.68       7.53   5   3   
  3 Francois, Laura              St. Ambrose             7.64       7.66   5   2   
  4 Devore, April                St. Ambrose             7.73      x7.70   5 
  5 Jensen-Anderson, Ashley   FR Augustana               7.96       7.71   4   1   
  6 Akmakjian, Rachel         FR Augustana               8.13       7.84   3 
  7 Thompson, Jackee             St. Ambrose             7.82      x7.88   4 
  8 Bushey, Kayla             FR Augustana               8.14      x7.98   3 
  9 Sorrentino, Stephanie     FR Augustana               8.20      x8.05   2 
 10 Martines, Annie           FR Augustana               7.99      x8.12   4 
 11 Liggis, Nicole               St. Ambrose             8.14      x8.22   3 
 12 Polizzi, Laura            SO Augustana               8.45      x8.38   2 
 13 Mills, Taylor             SO Augustana               8.94      x8.42   1 
 14 Nelson, Catie             FR Augustana               8.74      x8.45   1 
 15 Nagy, Allison             JR Augustana               9.24      x8.56   1 
 16 Bertellotti, Veronica     SO Augustana               8.47      x8.75   2 
 
Event 9  Women 2000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Megan             SO St. Ambrose          7:10.00    7:02.30    5   
  2 Lundine, Lizzie           SO Augustana            7:08.63    7:09.67    3   
  3 Lobsinger, Hana           FR Augustana            7:16.00    7:15.01    2   
  4 Adlfinger, Mary           FR St. Ambrose          7:15.00    7:19.99    1   
  5 Lisk, Chelsee             SR St. Ambrose          7:10.00   x7:21.62  
  6 Bistry, Tara              SR Augustana            7:27.00   x7:28.40  
  7 Rodriguez, Rachel         FR Augustana            7:22.00   x7:31.66  
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Akmakjian, Rachel         FR Augustana            1:03.93    1:02.61    5   
  2 Sorrentino, Stephanie     FR Augustana            1:04.04    1:02.76    3   
  3 Rushton, Jen                 St. Ambrose          1:01.00    1:03.07    2   
  4 Dunkerley, Marissa           St. Ambrose          1:05.00    1:04.03    1   
  5 Moon, Kelsey              JR Augustana            1:06.94   x1:04.33  
 
Event 13  Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Benge, Kate               JR Augustana            1:40.20    1:39.67    5   
  2 Chezem, Annie             SO Ashford              1:42.00    1:46.13    3   
  3 Stamberger, Lorraine      SO Augustana            1:47.21    1:46.53    2   
  4 Aberle, Amanda            FR St. Ambrose          1:50.00    1:48.44    1   
  5 Raya, Celeste                St. Ambrose          1:50.00    1:48.79  
  6 Walsh, Anna               FR Augustana            1:50.54   x1:49.54  
  7 Offerman, Helen           FR Augustana            1:54.74   x1:52.13  
  8 Burkhalter, Molly         JR St. Ambrose          1:55.00   x1:54.76  
  9 McPherson, Caroline       FR Augustana            1:56.64   x1:58.92  
 10 Brashler, Suzie           FR Augustana            2:01.52   x1:59.43  
 11 O'Connor, Lia             FR Augustana            2:15.84   x2:03.08  
 
Event 15  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Groenhagen, Kate          FR St. Ambrose          2:31.56    2:30.99    5   
  2 Beckett, Katie            JR St. Ambrose          2:29.55    2:33.23    3   
  3 Wehling, Paige            FR St. Ambrose          2:41.12   x2:34.17  
  4 Griffin, Audrey           FR Ashford              2:35.00    2:34.68    2   
  5 Goehrke, Tara                St. Ambrose          2:33.00   x2:34.97  
  6 Pease, Amanda             JR Augustana            2:48.66    2:37.82    1   
  7 Vergeyle, Autumn          FR St. Ambrose          2:40.00   x2:39.68  
  8 Hughes, Alicia            SO Augustana            2:53.87    2:45.24  
  9 Boyle, Lydia              JR Augustana            2:51.66   x2:47.86  
 
Event 17  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Benge, Kate               JR Augustana            3:14.00    3:13.86    5   
  2 Derga, Whitney            SO St. Ambrose          3:10.00    3:19.62    3   
  3 Stockert, Kelsey          JR Augustana            3:21.94    3:23.13    2   
  4 Lundine, Lizzie           SO Augustana            3:18.31   x3:24.96  
  5 Miller, Jaisa             JR St. Ambrose          3:10.00    3:25.68    1   
  6 Wheeler, Paige               St. Ambrose          3:20.00   x3:28.64  
  7 Ruthberg, Sara            FR Augustana            3:55.80   x3:46.70  
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smith, Kierra             JR Augustana              27.84      27.33   2   5   
  2 Martines, Annie           FR Augustana              27.91      27.76   2   3   
  3 Bushey, Kayla             FR Augustana              28.55     x27.92   2 
  4 Francois, Laura              St. Ambrose            28.17      28.49   2   2   
  5 Thompson, Jackee             St. Ambrose            29.04     x29.63   2 
  5 Weaver, Morgan               St. Ambrose            29.55      29.63   2   1   
  7 Nagy, Allison             JR Augustana              30.36     x30.02   1 
  8 Nelson, Catie             FR Augustana              29.74     x30.62   1 
  9 Liggis, Nicole               St. Ambrose            30.55     x31.27   1 
 
Event 21  Women 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Devore, April                St. Ambrose            43.30      44.01   2   5   
  2 Hoffman, Lauren           JR Augustana              44.34      44.57   2   3   
  3 Sorrentino, Stephanie     FR Augustana              44.84      44.60   2   2   
  4 Jensen-Anderson, Ashley   FR Augustana              44.94     x45.25   2 
  5 Dunkerley, Marissa           St. Ambrose            44.00      46.01   2   1   
  6 Moon, Kelsey              JR Augustana              47.14     x47.10   1 
  7 Schnitzler, Johanna       JR Augustana              46.77     x47.28   1 
 
Event 23  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bacon, Jessica            SO Augustana           10:48.35   10:38.75    5   
  2 Eden, Tina                SR St. Ambrose         11:10.61   10:48.52    3   
  3 Wilder, Rebecca           SO St. Ambrose         11:00.23   11:04.02    2   
  4 Lobsinger, Hana           FR Augustana           11:26.18   11:16.65    1   
  5 Towle, Jaimie             FR Ashford             11:26.00   11:21.39  
  6 Grandgeorge, Emma         JR Augustana           11:58.84  x11:43.27  
  7 Coverick, Theresa         SR Augustana           11:31.21  x11:47.36  
  8 Bistry, Tara              SR Augustana           11:48.81  x11:47.99  
  9 Rodriguez, Rachel         FR Augustana           11:45.10  x11:50.37  
 10 Wetzell, Katie            SO St. Ambrose         12:27.11  x11:59.52  
 11 Gulbrandsen, Paige        SO St. Ambrose         12:42.02  x12:45.40  
 
Event 25  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    4:10.08    4:10.72    5   
  2 Augustana  'B'                                    4:24.00   x4:26.74  
  3 St. Ambrose  'A'                                  4:05.00    4:31.36    3   
  4 Augustana  'D'                                    5:10.00   x4:54.31  
  5 Augustana  'C'                                    5:15.00   x5:06.21  
 
Event 102  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Camp, Courtney               St. Ambrose            1.57m      1.51m    4-11.50   5   
  2 Goehrke, Tara                St. Ambrose            1.47m      1.46m    4-09.50   2   
  2 Hoffman, Lauren           JR Augustana              1.54m      1.46m    4-09.50   2   
  2 Schnitzler, Johanna       JR Augustana              1.50m      1.46m    4-09.50   2   
  5 Lutton, Emily             SO Augustana              1.40m     x1.41m    4-07.50 
  5 Dwyer, Maggie             SO St. Ambrose            1.42m     x1.41m    4-07.50 
  7 Vergeyle, Autumn          FR St. Ambrose            1.47m     x1.36m    4-05.50 
  7 Schneiderbauer, Lauren    SR Augustana              1.40m     x1.36m    4-05.50 
 
Event 104  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beauchamp, Liana          JR Augustana             15.15m     16.44m   53-11.25   5   
  2 Caffery, Dawn             JR Ashford               14.55m     14.42m   47-03.75   3   
  3 Gatewood, Samantha        SO Ashford               14.42m     13.66m   44-09.75   2   
  4 Husdon, Ariel             FR Ashford               13.44m    x13.17m   43-02.50 
  5 Doering, Mackenzie           St. Ambrose           11.48m     11.75m   38-06.75   1   
  6 BurksWoodruff, Alia       FR Augustana              7.93m      8.18m   26-10.00 
 
Event 106  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gatewood, Samantha        SO Ashford               11.98m     11.25m   36-11.00   5   
  2 Beauchamp, Liana          JR Augustana             11.59m     11.16m   36-07.50   3   
  3 Caffery, Dawn             JR Ashford               11.15m     11.14m   36-06.75   2   
  4 Husdon, Ariel             FR Ashford               10.33m     x9.57m   31-04.75 
  5 Goehrke, Tara                St. Ambrose            8.08m      8.77m   28-09.25   1   
  6 Vergeyle, Autumn          FR St. Ambrose            8.62m      8.70m   28-06.50 
  7 Doering, Mackenzie           St. Ambrose            9.21m     x8.41m   27-07.25 
  8 Nichols, Myra             FR Ashford                8.16m     x8.24m   27-00.50 
  9 BurksWoodruff, Alia       FR Augustana              7.31m      7.51m   24-07.75 
 
Event 108  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hillyer, Taelar           JR Augustana              3.45m      3.72m   12-02.50   5   
  2 Scavuzzo, Jaclyn             St. Ambrose            3.35m      3.27m   10-08.75   3   
  3 Fischer, Haley            SO Ashford                2.92m      2.97m    9-09.00   1.50
  3 Engel, Danielle           FR Augustana              2.90m      2.97m    9-09.00   1.50
  5 Tjardes, Taylor           SR Augustana              2.80m     x2.82m    9-03.00 
  6 Lezotte, Rachel           FR Ashford                2.77m      2.67m    8-09.00 
  7 Raya, Celeste                St. Ambrose            2.53m      2.52m    8-03.25 
  7 Nelson, Catie             FR Augustana              2.30m     x2.52m    8-03.25 
  7 Leigh, Emalee             FR Augustana              2.45m     x2.52m    8-03.25 
 -- Francois, Laura              St. Ambrose            2.38m         NH            
 
Event 110  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gray, Trineisha              St. Ambrose            5.19m      5.02m   16-05.75   5   
  2 Devore, April                St. Ambrose            5.05m      4.98m   16-04.25   3   
  3 Bushey, Kayla             FR Augustana              4.68m      4.81m   15-09.50   2   
  4 Alfred, Karissa              St. Ambrose            5.12m     x4.78m   15-08.25 
  5 Schnitzler, Johanna       JR Augustana              4.42m      4.63m   15-02.25   1   
  6 Bazely, Samantha          SR Augustana              4.70m     x4.57m   15-00.00 
  6 Hoffman, Lauren           JR Augustana              4.17m     x4.57m   15-00.00 
  8 Bertellotti, Veronica     SO Augustana              4.44m     x4.54m   14-10.75 
  9 Lewis, Halle                 St. Ambrose                      x4.43m   14-06.50 
 10 Polizzi, Laura            SO Augustana              4.36m     x4.35m   14-03.25 
 11 Goehrke, Tara                St. Ambrose            4.26m     x4.30m   14-01.25 
 12 Vergeyle, Autumn          FR St. Ambrose            4.77m     x4.24m   13-11.00 
 13 Mills, Taylor             SO Augustana              4.01m     x4.09m   13-05.00 
 
Event 112  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Patrnchak, Naomi             St. Ambrose           10.95m     10.72m   35-02.00   5   
  2 Polizzi, Laura            SO Augustana             10.05m     10.46m   34-04.00   3   
  3 Bushey, Kayla             FR Augustana             10.01m    x10.37m   34-00.25 
  3 Bazely, Samantha          SR Augustana             10.10m     10.37m   34-00.25   2   
  5 Gray, Trineisha              St. Ambrose           10.48m     10.16m   33-04.00   1   
  6 Lewis, Halle                 St. Ambrose           10.26m    x10.04m   32-11.25 
  7 Bertellotti, Veronica     SO Augustana              9.52m     x9.59m   31-05.75 
  8 Alfred, Karissa              St. Ambrose           10.17m     x8.79m   28-10.25 
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                   92.50     2) St. Ambrose                81   
    3) Ashford                     24.50     4) Mount Mercy Universi        5   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                   80.50     2) St. Ambrose                58   
    3) Ashford                     23.50     4) Grand View Universit       11   
    5) Mount Mercy Universi         1