Augustana College printing logo

Licensed to Rock Island High School    HY-TEK's Meet Manager 2/14/2013 10:01 PM
                          Augustana vs Saint Ambrose                           
                   Track and Field Indoor Meet  - 2/14/2013                    
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 St. Ambrose  'A'                                  7:55.00    7:59.67    5   
  2 Grand View Universit  'A'                         7:59.00    8:00.83    3   
  3 Mount Mercy Universi  'A'                         7:59.99    8:04.99  
 
Event 4  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sands, Keith              FR Augustana            4:21.00    4:20.80    5   
  2 Gornick, Nick             FR Augustana            4:21.00    4:21.58    3   
  3 Smith, Justin             SR Augustana            4:21.00   x4:23.20  
  4 Odenkirk, Alex            FR Augustana            4:21.00   x4:23.73  
  5 O'Flaherty, Dennis        SR Augustana            4:21.00   x4:25.20  
  6 Buttimer, Keegan          FR Augustana            4:21.00   x4:27.96  
  7 Koch, Ethan               FR Augustana            4:35.00   x4:34.04  
  8 Simo, Matt                FR Augustana            4:40.00   x4:36.99  
  9 Puetz, Joe                SO Augustana            4:40.00   x4:38.00  
 10 Sharko, Cody              JR Augustana            4:40.00   x4:39.44  
 11 McNamara, Nate            JR St. Ambrose          4:45.13    4:39.91    2   
 12 Long, Bryan                  Augustana            4:40.00   x4:44.92  
 13 Lovejoy, Brian            FR Augustana                      x4:47.86  
 14 Black, Ben                FR St. Ambrose          4:52.89    4:56.54    1   
 
Event 6  Men 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Singleton, Demetryione    SO Ashford                 7.78       7.60   4   5   
  2 Ewing, Tanner                St. Ambrose             7.92       7.93   4   3   
  3 Voland, David             SO Augustana               8.10       7.95   4   2   
  4 Bennett, Kyle             SO Augustana               8.30       8.24   3   1   
  5 Deer, Kendall             SO Unattached                         8.38   1 
  6 Cole, Robert                 St. Ambrose             8.67       8.44   3 
  7 Hostens, Shay             FR Augustana               9.80      x9.44   1 
  8 Williams, Kyle            SR Augustana               9.80     x10.00   1 
 -- Gale, Ethan               SR Augustana               9.50        DNF   2 
 -- Eisenberg, Joshua         JR Augustana               9.31        DNF   2 
 -- Hoffmann, Jordan          FR Augustana               9.40        DNF   2 
 -- Goodwin, Travis           FR Augustana               9.22        DNF   3 
 -- Mahoney, Patrick             St. Ambrose             8.61         DQ   3 
 
Event 8  Men 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rindone, Alex             SR Augustana               6.55       6.53   5   5   
  2 Clay, Raimon                 St. Ambrose             6.54       6.62   5   3   
  3 Cline, Keith              SO Augustana               6.60      J6.62   5   2   
  4 Belt, Brandon                St. Ambrose             6.66       6.70   4   1   
  5 Mays, Floyd               SR Augustana               6.78      x6.73   4 
  6 Graffagna, Jay            JR Augustana                         x6.80   4 
  7 Frazier, Evan                St. Ambrose             6.57      x6.81   5 
  8 Holschbach, Evan             Unattached                         6.87   1 
  9 Miner, Garrett            FR Augustana               7.00      x6.91   2 
 10 Gale, Ethan               SR Augustana               6.91      x6.95   3 
 11 Williams, Dion            FR Ashford                            6.96   1 
 12 Williams, Kyle            SR Augustana               6.93      x7.00   3 
 13 Goodwin, Travis           FR Augustana               6.94      x7.05   3 
 14 Hostens, Shay             FR Augustana               6.96      x7.06   2 
 15 Eisenberg, Joshua         JR Augustana               6.90      x7.11   4 
 16 Mordan, Brent                St. Ambrose             7.07      x7.15   1 
 17 Hoffmann, Jordan          FR Augustana               7.00      x7.20   1 
 18 Alexander, Jesse          JR Augustana               7.00      x7.22   2 
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Holschbach, Evan             Unattached                        52.69   1   5   
  2 Kremer, Jordan               St. Ambrose            52.40      52.89   2   3   
  3 Anderson, Raymond         FR Ashford                53.90      53.27   2   1.50
  3 Cluver, Kyle              FR Augustana              53.88      53.27   2   1.50
  5 Brummet, Ryan             SR Augustana              54.00      55.63   1 
  6 Stephens, Cody            FR Augustana              58.22     x58.25   1 
 
Event 14  Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alvarez, Alex                Grand View U         1:22.00    1:21.93    5   
  2 Vos, Zach                    Grand View U         1:22.10    1:22.52    3   
  3 Warren, Jim                  St. Ambrose          1:24.00    1:22.66    2   
  4 White, Tariq              JR Grand View U         1:22.30   x1:23.17  
  5 Campbell, Blake           SR Mount Mercy          1:24.27    1:28.94    1   
  6 Coyer, Ben                FR St. Ambrose          1:32.37    1:30.18  
  7 Smith, Branden            SO St. Ambrose          1:33.63   x1:35.74  
 
Event 16  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Madison, Chris            JR Augustana            1:56.00    1:56.34    5   
  2 Dal Pazzo, Vincenzo       SO Augustana            1:56.00    1:56.56    3   
  3 Webster, Cody                Unattached           1:59.00    1:57.15    2   
  4 Valle, Edgar              JR Augustana            1:56.00   x1:57.29  
  5 Busch, Tyler              SO Augustana            2:01.22   x2:00.25  
  6 McCormick, Cale           FR Augustana            2:00.00   x2:01.59  
  7 Ligas, Szymon             JR Augustana                      x2:02.70  
  8 Zahn, Joe                 SR Augustana            1:56.00   x2:04.67  
  9 Zahrobsky, Steve          JR Augustana            1:56.00   x2:06.91  
 10 Gentzler, Nick               St. Ambrose          2:03.00    2:17.26    1   
 -- Rindone, Alex             SR Augustana            1:56.00        DNF  
 
Event 18  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gornick, Nick             FR Augustana            2:39.00    2:42.18    5   
  2 O'Flaherty, Dennis        SR Augustana            2:40.22    2:42.60    3   
  3 Odenkirk, Alex            FR Augustana            2:44.00   x2:45.03  
  4 Hurd, Paul                SR Augustana            2:50.00   x2:45.53  
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clay, Raimon                 St. Ambrose            22.91      22.96   3   5   
  2 Graffagna, Jay            JR Augustana              23.09      23.40   3   3   
  3 Damisch, Benjamin         FR Augustana              23.29      23.49   3   2   
  4 Spivey, Jared             SR Augustana              23.70     x23.69   3 
  5 Williams, Dion            FR Ashford                23.90      24.04   2   1   
  6 Perez, Steven                St. Ambrose            23.80      24.14   2 
  7 Padesky, Jeff             SO Augustana              24.00     x24.69   2 
  8 Miner, Garrett            FR Augustana              24.03     x24.75   1 
  9 Deer, Kendall             SO Unattached                        25.71   1 
 10 Stephens, Cody            FR Augustana              26.55     x26.22   1 
 
Event 22  Men 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Voland, David             SO Augustana              35.41      35.42   2   5   
  2 Torres, Joseph               St. Ambrose            38.00      36.16   1   3   
  3 Henkel, Derek                St. Ambrose            40.00      36.81   1   2   
  4 McNeil, Rob               SO Augustana              38.60      37.87   2   1   
  5 Mays, Floyd               SR Augustana              37.77     x37.90   2 
  6 Graffagna, Jay            JR Augustana              37.00     x39.32   2 
  7 Mordan, Brent                St. Ambrose            40.00     x39.50   1 
  8 Brummet, Ryan             SR Augustana              37.80     x39.55   2 
  9 Alexander, Jesse          JR Augustana                        x39.64   1 
 
Event 24  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Jonathan           SR Augustana            8:50.00    8:48.21    5   
  2 Koch, Ethan               FR Augustana            8:59.00    8:59.00    3   
  3 Harris, Tommy             SR Augustana            9:03.00   x9:00.64  
  4 Trostle, Isaac            SO Augustana            9:10.00   x9:02.51  
  5 Bell, Grant               FR Augustana            9:00.00   x9:06.73  
  6 Smith, Nathan             SR Augustana                      x9:11.90  
  7 Gorsuch, Alex             FR Augustana            9:20.00   x9:21.95  
  8 Stockwell, Alex           JR Augustana            9:12.00   x9:24.38  
  9 Dietrich, Mitch           JR Augustana            9:20.00   x9:24.65  
 10 Powers, Doug              SR Ashford                         9:33.24    2   
 11 Whitmore, Jay             SR St. Ambrose          9:45.81    9:35.52    1   
 12 Arntzen, Tanner           SO St. Ambrose                     9:43.15  
 13 Franks, Jordan            FR Augustana           11:00.00  x10:42.26  
 
Event 26  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    3:28.00    3:30.06    5   
  2 Augustana  'B'                                    3:29.00   x3:36.01  
  3 Augustana  'C'                                    3:29.80   x3:43.87  
  4 St. Ambrose  'A'                                  3:35.00    3:48.62    3   
 
Event 101  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Kaz                 St. Ambrose            1.95m      2.04m    6-08.25   5   
  2 Panchol, Emmanuel         SO Unattached             2.04m      2.00m    6-06.75   3   
  3 Davidson, Justin          SO Augustana              1.96m      1.95m    6-04.75   1.50
  3 Ivey, Caleb               FR Augustana                        J1.90m    6-02.75   1.50
  4 Agoro, Fuad               JR Ashford                1.80m      1.90m    6-02.75 
  6 Esser, Andrew                St. Ambrose            1.87m      1.80m    5-10.75 
  7 Sinon, Nick               JR Augustana                        x1.60m    5-03.00 
 
Event 103  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Touchie, Spencer          JR Ashford               14.06m     16.50m   54-01.75   5   
  2 Macek, Kevin              SR Augustana             15.30m     15.55m   51-00.25   3   
  3 Vaden, Wes                   St. Ambrose           15.00m     15.33m   50-03.50   2   
  4 Benner, Jacob             SO Augustana             14.80m     13.56m   44-06.00   1   
  5 Hodge, Kevin              JR Augustana             12.42m    x12.95m   42-06.00 
  6 Choate, Justin            JR Augustana             12.68m    x12.75m   41-10.00 
  7 Sikkema, Jerry            FR Ashford               12.69m     12.67m   41-07.00 
  8 Deets, Kyle               FR Augustana             11.70m    x11.67m   38-03.50 
  9 Prince, Jaryd             SO Ashford               11.75m    x11.08m   36-04.25 
 
Event 105  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Vaden, Wes                   St. Ambrose           15.05m     15.31m   50-02.75   5   
  2 Touchie, Spencer          JR Ashford               15.46m     15.17m   49-09.25   3   
  3 Macek, Kevin              SR Augustana             13.78m     14.03m   46-00.50   2   
  4 Prince, Jaryd             SO Ashford               13.59m     13.79m   45-03.00   1   
  5 Benner, Jacob             SO Augustana             12.79m     13.12m   43-00.50 
  6 Olson, Josh                  St. Ambrose           12.33m     11.97m   39-03.25 
  7 Gale, Ethan               SR Augustana             12.09m    x11.88m   38-11.75 
  8 Sikkema, Jerry            FR Ashford               10.76m    x11.79m   38-08.25 
  9 Choate, Justin            JR Augustana                       x11.61m   38-01.25 
 10 Eisenberg, Joshua         JR Augustana                       x11.14m   36-06.75 
 11 Hodge, Kevin              JR Augustana                       x10.50m   34-05.50 
 11 Deets, Kyle               FR Augustana                       x10.50m   34-05.50 
 13 Williams, Kyle            SR Augustana                       x10.43m   34-02.75 
 14 Hostens, Shay             FR Augustana                       x10.00m   32-09.75 
 15 Hoffmann, Jordan          FR Augustana                        x9.65m   31-08.00 
 
Event 107  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Malone, Mike              SO Ashford                4.70m      4.71m   15-05.50   5   
  2 VanKirk, Colton           SR Augustana              4.45m      4.56m   14-11.50   3   
  3 Padesky, Jeff             SO Augustana              4.45m     J4.56m   14-11.50   2   
  4 Lardner, Will             SR Augustana              4.30m     x4.26m   13-11.75 
  5 Sulfridge, Steve             Unattached                        4.11m   13-05.75   1   
  6 Hartmann, Bennett         FR Augustana              4.00m    xJ4.11m   13-05.75 
  7 Hunecke, Hans             FR Augustana              4.15m    xJ4.11m   13-05.75 
  8 Strain, Joseph            FR Augustana              3.00m     x3.96m   12-11.75 
  8 Wager, Nick                  St. Ambrose            3.95m      3.96m   12-11.75 
  8 Funk, Rick                FR Augustana              3.75m     x3.96m   12-11.75 
  8 Mikos, Alex               SR Augustana                        x3.96m   12-11.75 
 -- Jackson, Wes                 Unattached                           NH            
 -- Riccolo, Remington        JR Augustana              3.75m         NH            
 -- Rusk, Lucas                  St. Ambrose            3.66m         NH            
 -- Lulis, Andrew             SO Augustana                            NH            
 
Event 109  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Kaz                 St. Ambrose                       6.25m   20-06.25   5   
  2 Ivey, Caleb               FR Augustana                         6.22m   20-05.00   3   
  3 Callan, Pat               SO Augustana                         5.83m   19-01.50   2   
  4 O'Rourke, Jacob           SR Augustana                        x5.65m   18-06.50 
  5 Esser, Andrew                St. Ambrose            5.70m      5.47m   17-11.50   1   
  6 Agoro, Fuad               JR Ashford                6.20m      5.43m   17-09.75 
  7 Mahoney, Patrick             St. Ambrose                      x5.21m   17-01.25 
 -- Meier, Alex               FR Augustana                          FOUL            
 -- Pospisil, Scott           JR Augustana                          FOUL            
 
Event 111  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cole, Robert                 St. Ambrose           14.18m     14.26m   46-09.50   5   
  2 Panchol, Emmanuel         SO Unattached            13.80m     13.95m   45-09.25   3   
  3 Meier, Alex               FR Augustana                        11.70m   38-04.75   2   
  4 Simpao, Marcus               Unattached                       11.65m   38-02.75   1   
  5 Gordy, Kevin              SO Augustana                        11.50m   37-08.75 
  6 Rusk, Lucas                  St. Ambrose                      10.48m   34-04.75 
 -- Pospisil, Scott           JR Augustana                            ND            
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                   92.50     2) St. Ambrose                81   
    3) Ashford                     24.50     4) Mount Mercy Universi        5   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana                   80.50     2) St. Ambrose                58   
    3) Ashford                     23.50     4) Grand View Universit       11   
    5) Mount Mercy Universi         1