2010 AUGUSTANA WOMEN'S TRACK & FIELD OUTDOOR RESULTS

 

DATE

MEET

SITE

RESULT

Mar. 19

Early Spring Opener

HOME

2nd of 3

 

TEAM SCORES: 1. St. Ambrose 302.5; 2. AUGUSTANA 213.5; Ashford 65

 

 

Mar. 26-27

Viking Olympics

HOME

2nd of 9

 

TEAM SCORES: 1. Winona State 294; 2. AUGUSTANA 154; 3. St. Ambrose 152; 4. Monmouth 107; 5. Clarke 99.5; 6. Central 80; 7. Ashford 51.5; 8. D4 National Champion 14; 9. College of DuPage 12

 

 

Apr. 5

Loras Easter Invitational

Dubuque, Iowa

No team scores

Apr. 9-10

Lee Calhoun Memorial Relays

Macomb, Illinois

4th of 16

 

TEAM SCORES: 1. Eastern Illinois194; 2. Marquette 130.33; 3. IPFW 75; 4. AUGUSTANA 72; 5. St. Ambrose 67; 6. Iowa 64.5; 7. Western Illinois 54.5; 8. Monmouth 44.83; 9. Millikin 41.5; 10. Florissant Valley CC 28; 11. Ashford 26.5; 12. Illinois College 21; 13. Lincoln College 17; 14. Bradley 5.83; 15. Principia 3; 16. Knox 1

 

 

Apr. 16-17

Augustana Invitational

HOME

6th of 10

 

TEAM SCORES: 1. UW-Oshkosh 204.5; 2. UW-Stevens Point 134; 3. Monmouth 133.5; 4. Luther 99; 5. Loras 89; 6. AUGUSTANA 88; 7. St. Ambrose 87.5; 8. UW-Platteville 66; 9. Dubuque 46; 10. UW-Whitewater 14

 

 

Apr. 23-24

Drake Relays

Des Moines, Iowa

No team scores

Apr. 24

Loras Open

Dubuque, Iowa

No team scores

May 1

Fighting Scot Invitational

Monmouth, Illinois

4th of 11

TEAM SCORES: 1. Monmouth 132; 2. Illinois Wesleyan 115.5; 3. Truman State 102.5; 4. AUGUSTANA 78.5; 5. Loras 78; 6. Washington (Mo.) 63.5; 7. Mt. Mercy 62; 8. Millikin 49; 9. St. Ambrose 47; 10. North Park 14; 11. Knox 8

 

May 7-8

CCIW Championship

Wheaton, Illinois

5th of 8

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 245; 2. North Central 214.5; 3. Carthage 113.5; 4. Wheaton 78; 5. AUGUSTANA 71; 6. Millikin 68; 7. Elmhurst 18; 8. North Park 8

 

 

May 14

Dr. Keeler Invitational

Naperville, Illinois

No team scores

May 15

Chicago Penultimate Qualifier

Chicago, Illinois

No team scores

May 21

Augustana Twilight Qualifier

HOME

No team scores

May 27-29

NCAA Division III National Championship

Berea, Ohio

 

 

 

BEST INDIVIDUAL RESULTS

EVENT

ATHLETE

DATE

SITE

MARK

100

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

5/8/10

Wheaton, Ill.

:12.58

200

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

5/21/10

Rock Island, Ill.

:26.40

400

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

4/17/10

Rock Island, Ill.

:59.09

800

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

5/14/10

Naperville, Ill.

2:13.82

1500

Angela Pisani (York HS, Elmhurst, Ill.)

5/21/10

Rock Island, Ill.

4:56.59

3000

Tara Bistry (Joliet Catholic HS, Shorewood, Ill.)

3/19/10

Rock Island, Ill.

11:12.55

5000

Theresa Coverick (Stagg HS, Palos Park, Ill.)

3/27/10

Rock Island, Ill.

18:45.72

10,000

Theresa Coverick (Stagg HS, Palos Park, Ill.)

4/17/10

Rock Island, Ill.

40:18.93

100 Hurdles

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

:15.65

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

5/21/10

Rock Island, Ill.

:15.65

400 Hurdles

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

5/21/10

Rock Island, Ill.

1:04.74

3000 Steeplechase

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

5/1/10

Monmouth, Ill.

11:30.95

High Jump

Megan Timmerman (Mundelein HS, Mundelein, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

5

Long Jump

Ella Mathieson (Lyons Township HS, LaGrange, Ill.)

5/7/10

Wheaton, Ill.

17 1

Triple Jump

Ella Mathieson (Lyons Township HS, LaGrange, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

35 9

Shot Put

Bethany Siwek (Woodstock HS, Woodstock, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

32 8

Discus

Amber Gruber (Rolling Meadows HS, Arlington Heights, Ill.)

3/27/10

Rock Island, Ill.

107 8

Pole Vault

Caitlin Quinn (Metamora HS, Metamora, Ill.)

4/10/10

Macomb, Ill.

10 5

Hammer

Amber Gruber (Rolling Meadows HS, Arlington Heights, Ill.)

5/7/10

Wheaton, Ill.

131 7

Javelin

Catherine Foreman (St. Joseph-Ogden HS, St. Joseph, Ill.)

4/17/10

Rock Island, Ill.

112 3

Heptathlon

Jennifer Prazak (Naperville North HS, Naperville, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

3,066

4x100 Relay

Morgan Gale (Oregon HS, Oregon, Ill.)

5/21/10

Rock Island, Ill.

:49.98

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Valerie Bach (Palatine HS, Palatine, Ill.)

 

 

 

 

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

 

 

 

4x200 Relay

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

4/23/10

Des Moines, Iowa

1:46.79

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Morgan Gale (Oregon HS, Oregon, Ill.)

 

 

 

 

Catherine Foreman (St. Joseph-Ogden HS, St. Joseph, Ill.)

 

 

 

Sprint Medley Relay

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

4/24/10

Des Moines, Iowa

4:21.84

 

Morgan Gale (Oregon HS, Oregon, Ill.)

 

 

 

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Angela Pisani (York HS, Elmhurst, Ill.)

 

 

 

4x400 Relay

Brittany Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

5/8/10

Wheaton, Ill.

4:00.75

 

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

 

 

 

 

Sarahbeth Jones (Warren HS, Wadsworth, Ill.)

 

 

 

 

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

 

 

 

4x800 Relay

Sarahbeth Jones (Warren HS, Wadsworth, Ill.)

4/24/10

Des Moines, Iowa

9:21.93

 

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

 

 

 

 

Annie Heifner (Oregon HS, Oregon, Wis.)

 

 

 

 

Sammie Laskowski (Reavis HS, Oak Lawn, Ill.)

 

 

 

Hurdle Shuttle Relay

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

3/26/10

Rock Island, Ill.

1:12.01

 

Emily Margosian (Neuqua Valley HS, Naperville, Ill.)

 

 

 

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Valerie Bustle (Geneseo HS, Geneseo, Ill.)

 

 

 

Distance Medley

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

4/23/10

Des Moines, Iowa

12:31.99

 

Amy Walsh (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

 

 

 

 

Sarahbeth Jones (Warren HS, Wadsworth, Ill.)

 

 

 

 

Annie Heifner (Oregon HS, Oregon, Wis.)