2009 AUGUSTANA WOMEN'S TRACK & FIELD OUTDOOR RESULTS

 

DATE

MEET

SITE

RESULT

Mar. 21

Early Spring Opener

HOME

1st of 6

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 341; 2. St. Ambrose 197; 3. Mount Mercy 100; 4. Ashford 99.5; 5. William Penn 59.5; 6. Wisconsin-Parkside 18

 

 

Mar. 30

Viking Olympics

HOME

1st of 5

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 403; 2. St. Ambrose 191; 3. Lincoln 110; 4. Clarke 70; 5. Dubuque 16

 

 

Apr. 4

Central of Iowa Invitational

Pella, Iowa

4th of 17

 

TEAM SCORES: 1. Minnesota-Duluth 166.5; 2. Northern Iowa 149; 3. Drake 94; 4. AUGUSTANA 84.50; 5. Gustavus Adolphus 83.25; 6. Central of Iowa 49; 7. Luther 45.5; 8. Grand View 45; 9. Coe 41; 10. Bethel 37; 11. Iowa Central 27; 12. Clarke 26; 13. William Penn 6; 14. North Iowa Area College 3; 15. Ashford & Knox 2.5; 17. Grinnell 0

 

 

Apr. 10-11

Lee Calhoun Memorial Relays

Macomb, Illinois

3rd of 10

 

TEAM SCORES: 1. Eastern Illinois 200.50; 2. Western Illinois 181; 3. AUGUSTANA 160; 4. Illinois State 104.5; 5. Iowa 68.5; 6. Bradley 55.5; 7. Ashford & Chicago State 18; 9. St. Ambrose 4; 10. Lincoln 1

 

 

Apr. 17

Augustana Invitational

HOME

1st of 7

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 222.5; 2. Monmouth 184.5; 3. Luther 150; 4. Wisconsin-Stevens Point 141; 5. Wisconsin-Platteville 121; 6. St. Ambrose 99; 7. Illinois College

 

 

Apr. 24-25

Drake Relays

Des Moines, Iowa

No Team Scores

Apr. 25

Loras Open

Dubuque, Iowa

No Team Scores

May 1-2

CCIW Championship

Kenosha, Wis.

4th of 8

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 227; 2. North Central 149; 3. Wheaton 135; 4. AUGUSTANA 121; 5. Carthage 117; 6. Millikin 33; 7. Elmhurst 19; 8. North Park 16

 

 

May 7-8

Dr. Keeler Invitational

Naperville, Illinois

No Team Scores

May 9

NIU Open

DeKalb, Illinois

No Team Scores

May 15

Augustana Twilight Qualifier

HOME

No Team Scores

May 21-23

NCAA Division III National Championship

Marietta, Ohio

41st in nation

 

 

BEST INDIVIDUAL RESULTS

EVENT

ATHLETE

DATE

SITE

MARK

100

Keli Coleman (Carmel HS, Grayslake, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

:12.56

200

Kai Frazier (United Township HS, East Moline, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

:25.82

400

Krista Dayton (Grinnell HS, Grinnell, Iowa)

05/15

HOME

1:00.69

800

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

2:17.29

1500

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

4:51.21

3000

Ellen Adams (Glenbard West HS, Glen Ellyn, Ill.)

04/11

Macomb, Ill.

10:42.49

5000

Ellen Adams (Glenbard West HS, Glen Ellyn, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

18:17.51

10,000

Jilian Rigert (St. Charles North HS, St. Charles, Ill.)

05/01

Kenosha, Wis.

38:30.43

100 Hurdles

Lindsey Homfeldt (Ottawa Marquette HS, Ottawa, Ill.)

05/15

HOME

:15.38

400 Hurdles

Allison Schaley (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

04/25

Dubuque, Iowa

1:04.95

3000 Steeplechase

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

05/15

HOME

11:36.80

High Jump

Megan Timmerman (Mundelein HS, Mundelein, Ill.)

03/30

HOME

5 0

Long Jump

Kelsey Duhai (Woodstock HS, Woodstock, Ill.)

05/09

DeKalb, Ill.

18 1

Triple Jump

Kelsey Duhai (Woodstock HS, Woodstock, Ill.)

05/02

Kenosha, Wis.

36 4

Shot Put

Marissa Banks (Ames HS, Ames, Iowa)

04/17

HOME

43 5

Discus

Marissa Banks (Ames HS, Ames, Iowa)

05/22

Marietta, Ohio

151 0

Pole Vault

Caitlin Quinn (Metamora HS, Metamora, Ill.)

05/01

Kenosha, Wis.

10  10

Hammer

Paula Neiweem (Warren HS, Gurnee, Ill.)

05/01

Kenosha, Wis.

154 9

Javelin

Maggie Furlong (Davenport Assumption HS, Davenport, Iowa)

04/17

HOME

111 1

Heptathlon

Lindsey Homfeldt (Ottawa Marquette HS, Ottawa, Ill.)

05/14-15

HOME

3,683

4x100 Relay

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

05/15

HOME

:48.33

 

Kai Frazier (United Township HS, East Moline, Ill.)

 

 

 

 

Krista Dayton (Grinnell HS, Grinnell, Iowa)

 

 

 

 

Keli Coleman (Carmel HS, Grayslake, Iowa)

 

 

 

4x200 Relay

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

04/25

Des Moines, Iowa

1:46.56

 

Kai Frazier (United Township HS, East Moline, Ill.)

 

 

 

 

Keli Coleman (Carmel HS, Grayslake, Ill.)

 

 

 

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

800 Medley Relay

Katie Bedene (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

04/17

HOME

1:54.00

 

Kai Frazier (United Township HS, East Moline, Ill.)

 

 

 

 

Brittney Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Ella Mathieson (Lyons Township HS, LaGrange, Ill.)

 

 

 

Sprint Medley Relay

Ainsley Fedler (Burlington HS, Burlington, Iowa)

04/25

Des Moines, Iowa

4:11.24

 

Lindsy Homfeldt (Ottawa Marquette HS, Ottawa, Ill.)

 

 

 

 

Krista Dayton (Grinnell HS, Grinnell, Iowa)

 

 

 

 

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

 

 

 

4x400 Relay

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

04/17

HOME

4:00.20

 

Allison Schaley (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

 

 

 

 

Krista Dayton (Grinnell HS, Grinnell, Iowa)

 

 

 

 

Lindsey Homfeldt (Ottawa Marquette HS, Ottawa, Ill.)

 

 

 

4x800 Relay

Samantha Laskowski (Reavis HS, Oak Lawn, Ill.)

04/24

Des Moines, Iowa

9:32.06

 

Meaghan Reaney (Lincoln Way Central HS, New Lenox, Ill.)

 

 

 

 

Krystal Damiano (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

 

 

 

 

Rachael Latham (Burlington Central HS, Elgin, Ill.)

 

 

 

Hurdle Shuttle Relay

Lindsey Homfeldt (Ottawa Marquette HS, Ottawa, Ill.)

04/10

Macomb, Ill.

1:14.78

 

Allison Schaley (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

 

 

 

 

Brittany Bennett (Annawan HS, Annawan, Ill.)

 

 

 

 

Valerie Bustle (Geneseo HS, Geneseo, Ill.)

 

 

 

Distance Medley

Hannah Hottle (Monmouth-Roseville HS, Monmouth, Ill.)

04/25

Des Moines, Iowa

12:38.78

 

Ella Mathieson (Lyons Township HS, LaGrange, Ill.)

 

 

 

 

Samantha Laskowski (Reavis HS, Oak Lawn, Ill.)

 

 

 

 

Ellen Adams (Glenbard West HS, Glen Ellyn, Ill.)