2009-10 AUGUSTANA VIKINGS MENíS SWIMMING & DIVING

DATE

MEET

SITE

RESULT

Oct. 17

Alumni Meet

HOME

No Team Scores

Oct. 24

IWU Halloween Invitational

Bloomington, Illinois

2nd of 4

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 95; 2. AUGUSTANA 66; 3. Millikin 36; 4. North Central 26

 

Oct. 31

Millikin

HOME

W (124-78)

Nov. 14

Grinnell

HOME

L (87-204)

Nov. 20

Monmouth

HOME

W (114-105)

Nov. 21

Illinois Wesleyan Invitational

Bloomington, Illinois

2nd of 4

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 141; 2. AUGUSTANA 137; 3. Millikin 87; 4. Eureka 20

 

Dec. 4

Augustana Invitational

HOME

 

Dec. 5

Augustana Invitational

HOME

3rd of 9

 

TEAM SCORES: 1. Iowa Central CC 592; 2. Loras 559; 3. AUGUSTANA 476; 4. Principia 221; 5. Beloit 137; 6. Coe 83; 7. Hannibal-LaGrange 71; 8. Knox 34; 9. Illinois College 8.

 

Dec. 11

Loras

Dubuque, Iowa

L (108-123)

Jan. 15

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

 

Jan. 16

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

3rd of 8

Jan. 22

Coe

HOME

W (143-68)

Jan. 30

Principia Invitational

Elsah, Illinois

2nd of 5

 

TEAM SCORES: 1. Principia 464, 2. AUGUSTANA 444, 3. Lindenwood 354, 4. Millikin 301, 5. Hannibal-LaGrange 78

 

Feb. 18-20

CCIW Championship

Kenosha, Wisconsin

5th of 6

 

TEAM SCORES: 1. Carthage 1018.5; 2. Wheaton 777.5; 3. Rose-Hulman 539; 4. Illinois Wesleyan 467.5;

5. AUGUSTANA 254.5; 6. Millikin 190

 

DUAL MEET RECORD: 3-2

INDIVIDUAL TOP TIMES FOR 2009-10

EVENT

ATHLETE (HOMETOWN, HIGH SCHOOL)

DATE

SITE

MARK

50 Freestyle

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

:21.93

100 Freestyle

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

:48.30

200 Freestyle

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:47.72

500 Freestyle

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

4:59.07

1000 Freestyle

Jon Hill (Hersey HS, Prospect, Ill.)

11/20/09

HOME

11:43.96

1650 Freestyle

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

12/05/09

HOME

18:22.10

100 Butterfly

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

:55.34

200 Butterfly

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

2:03.72

100 Backstroke

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

:57.84

200 Backstroke

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

2:08.23

100 Breaststroke

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:01.59

200 Breaststroke

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

2:18.62

200 Individual Medley

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

2:05.15

400 Individual Medley

Eric Pease (Sterling HS, Sterling, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

4:52.05

One Meter Diving

Robert Flynn (Bartlett HS, Bartlett, Ill.)

02/13/10

Kenosha, Wisconsin

253.20

Three Meter Diving

Robert Flynn (Bartlett HS, Bartlett, Ill.)

02/13/10

Kenosha, Wisconsin

259.60

200 Freestyle Relay

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

1:29.20

 

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax,Ill.)

 

 

 

 

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

 

 

 

 

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

 

 

 

400 Freestyle Relay

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

3:17.21

 

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

 

 

 

 

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

 

 

 

 

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

 

 

 

800 Freestyle Relay

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

01/15/10

Grinnell, Iowa

7:54.30

 

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

 

 

 

 

Denny Wind (Downers Grove North HS, Downers Grove, Ill.)

 

 

 

 

Drew Clinton (Riverside-Brookfield HS, Brookfield, Ill.)

 

 

 

200 Medley Relay

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:38.76

 

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

 

 

 

 

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

 

 

 

 

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

 

 

 

400 Medley Relay

Eric Zike (Ridgeview HS, Colfax, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

3:42.56

 

Marcus Julian (Lake Park HS, Itasca, Ill.)

 

 

 

 

Chris Greaves (Morris HS, Morris, Ill.)

 

 

 

 

Kyle Waller (DeKalb HS, DeKalb, Ill.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009-10 AUGUSTANA VIKINGS WOMENíS SWIMMING & DIVING

DATE

MEET

SITE

RESULT

Oct. 17

Alumni Meet

HOME

No Team Scores

Oct. 24

IWU Halloween Invitational

Bloomington, Illinois

2nd of 4

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 98; 2. AUGUSTANA 52; 3. Millikin 44; 4. North Central 6

 

Oct. 31

Millikin

HOME

W (159-54)

Nov. 14

Grinnell

HOME

L (101-197)

Nov. 20

Monmouth

HOME

W (141-78)

Nov. 21

Illinois Wesleyan Invitational

Bloomington, Illinois

2nd of 5

 

TEAM SCORES: 1. Illinois Wesleyan 175; 2. AUGUSTANA 121; 3. Robert Morris 77; 4. Millikin 70; 5. Eureka 8

 

Dec. 4

Augustana Invitational

HOME

 

Dec. 5

Augustana Invitational

HOME

1st of 10

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 513.50; 2. Loras 406; 3. Knox 283; 4. Beloit 273; 5. Hannibal-LaGrange 196; 6. Iowa Central CC 195; 7. Coe 145; 8. Robert Morris 133; 9. Principia 111.50; 10. Eureka 5

 

Dec. 11

Loras

Dubuque, Iowa

W (121-107)

Jan. 15

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

 

Jan. 16

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

5th of 10

Jan. 22

Coe

HOME

W (150-70)

Jan. 30

Principia Invitational

Elsah, Illinois

1st of 6

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 531, 2. Millikin 332, 3. Lindenwood 278, 4. Hannibal-LaGrange 255, 5. Principia 214, 6. Stephens 205

 

Feb. 18-20

CCIW Championship

Kenosha, Wisconsin

4th of 7

 

TEAM SCORES: 1. Wheaton 816; 2. Carthage 813; 3. Illinois Wesleyan 665; 4. AUGUSTANA 297; 5. Rose-Hulman 290; 6. North Central 225; 7. Millikin 202

 

DUAL MEET RECORD: 4-1

INDIVIDUAL TOP TIMES FOR 2009-10

EVENT

ATHLETE (HOMETOWN, HIGH SCHOOL)

DATE

SITE

MARK

50 Freestyle

Mary Naughton (Fremont HS, Fremont, Neb.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

:26.24

100 Freestyle

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

:56.62

200 Freestyle

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

01/16/10

Grinnell, Iowa

2:04.13

500 Freestyle

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

5:31.58

1000 Freestyle

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

10/31/09

HOME

11:58.93

1650 Freestyle

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

19:31.41

100 Butterfly

Emma Regnier (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:02.77

200 Butterfly

Emma Regnier (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

2:25.19

100 Backstroke

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

01/15/10

Grinnell, Iowa

1:01.90

200 Backstroke

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

2:17.21

100 Breaststroke

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:11.69

200 Breaststroke

Emma Regnier (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

01/30/10

Elsah, Illinois

2:40.83

200 Individual Medley

Sara Hlavin (St. Viator HS, Elk Grove Village, Ill.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

2:19.82

400 Individual Medley

Sara Hlavin (St. Viator HS, Elk Grove Village, Ill.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

4:55.14

One Meter Diving

Tanya Walter (Prospect HS, Mt. Prospect, Ill.)

02/13/10

Kenosha, Wisconsin

309.05

Three Meter Diving

Tanya Walter (Prospect HS, Mt. Prospect, Ill.)

02/13/10

Kenosha, Wisconsin

315.70

200 Freestyle Relay

Mary Naughton (Fremont HS, Fremont, Neb.)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

1:45.83

 

Alex Piper (Coal City HS, Coal City, Ill.)

 

 

 

 

Alissa Giedd (Freeport HS, Cedarville, Ill.)

 

 

 

 

Emily Cox (Pioneer HS, Ann Arbor, Mich.)

 

 

 

400 Freestyle Relay

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

02/20/10

Kenosha, Wisconsin

3:48.61

 

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

 

 

 

 

Mary Naughton (Fremont HS, Fremont, Neb.)

 

 

 

 

Alexandra Piper (Coal City HS, Coal City, Ill.)

 

 

 

800 Freestyle Relay

Emily Cox (Pioneer HS, Ann Arbor, Mich.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

8:18.68

 

Sara Hlavin (St. Viator HS, Elk Grove Village, Ill.)

 

 

 

 

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)

 

 

 

 

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

 

 

 

200 Medley Relay

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa.)

02/19/10

Kenosha, Wisconsin

1:56.47

 

Sara Hlavin (St. Viator HS, Elk Grove Village, Ill.)

 

 

 

 

Emma Regnier (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

 

 

 

 

Mary Naughton (Fremont HS, Fremont, Neb.)

 

 

 

400 Medley Relay

Ramsey Vens (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

02/18/10

Kenosha, Wisconsin

4:16.36

 

Sara Hlavin (St. Viator HS, Elk Grove Village, Ill.)

 

 

 

 

Emma Regnier (Grayslake North HS, Lake Villa, Ill.)

 

 

 

 

Molly Clennon (Benet Academy, Naperville, Ill.)