2001-02 AUGUSTANA VIKINGS MENíS SWIMMING & DIVING

DATE

MEET

SITE

RESULT

Nov. 9

Knox

HOME

Augustana 135, Knox 64

Nov. 16

Mankato State

Mankato, Minnesota

Mankato State 93, Augustana 69

Nov. 17

Mankato State

Mankato, Minnesota

Mankato State 79, Augustana 53

Nov. 30

Loras

HOME

Augustana 141, Loras 53

Dec. 7-8

Augustana Invitational

HOME

3rd of 5

 

TEAM SCORES: 1. Gustavus Adolphus 2,204.5; 2. Mankato State 960.50; 3. AUGUSTANA 934; 4. Illinois Institute of Technology 426; 5. Buena Vista 176.

 

Dec. 15

North Central Invitational

Naperville, Illinois

2nd of 6

 

TEAM SCORES: 1. Wheaton 128.5; 2. AUGUSTANA 81; 3. Carthage 80; 4. North Central 73.5; 5. Illinois Wesleyan 39; 6. College of DuPage 30.

 

Jan. 11

Coe

Cedar Rapids, Iowa

Augustana 151, Coe 68

Jan. 12

DuPage Triangular

Naperville, Illinois

1st of 3

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 123; 2. North Central 71; 3. DuPage 70

 

Jan. 18-19

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

4th of 9

 

TEAM SCORES: 1. Grinnell 509; 2. Luther 353; 3. Chicago 335; 4. AUGUSTANA 286; 5. Knox 259; 6. Coe 215; 7. Loras 101; 8. Buena Vista 20; 9. Simpson 15

 

Jan. 25

Illinois Wesleyan

HOME

Augustana 138, Illinois Wesleyan 115

Jan. 26

Beloit Invitational

Beloit, Wisconsin

1st of 4

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 458.5; 2. Ripon 286.5; 3. Carroll 104; 4. Beloit 52.

 

Feb. 14-16

CCIW Championship

Kenosha, Wisconsin

4th of 6

 

TEAM SCORES: 1. Wheaton 698.50; 2. Illinois Wesleyan 406.50; 3. Carthage 382; 4. AUGUSTANA 298; 5. North Central 170; 6. Millikin 157.

 

DUAL MEET RECORD: 4-2

INDIVIDUAL TOP TIMES FOR 2001-02

EVENT

ATHLETE (HOMETOWN, HIGH SCHOOL)

DATE

SITE

MARK

50 Freestyle

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

:21.32

100 Freestyle

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

:47.46

200 Freestyle

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

01/19/02

Grinnell, IA

1:52.61

500 Freestyle

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

11/30/01

Rock Island, IL

5:13.52

1000 Freestyle

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

11:01.06

1650 Freestyle

Eric Moldenhauer (Springfield Southeast HS, Springfield, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

19:05.10

100 Butterfly

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

12/08/01

Rock Island, IL

:55.94

200 Butterfly

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

2:02.63

100 Backstroke

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

:54.09

200 Backstroke

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

2:03.24

100 Breaststroke

Ammon Paquette (United Township HS, Hampton, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:02.77

200 Breaststroke

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

2:27.89

200 Individual Medley

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

2:02.68

400 Individual Medley

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

4:24.18

One Meter Diving (Dual)

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

160.10

One Meter Diving (Inv)

 

 

 

 

Three Meter Diving (Inv)

 

 

 

 

200 Freestyle Relay

Roland Thornton (Dundee-Crown HS, Sleepy Hollow, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:29.10

 

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

 

 

 

 

Jake Miller (Monmouth HS, Monmouth, IL)

 

 

 

 

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

 

 

 

400 Freestyle Relay

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

3:17.33

 

Nick Gehl (Neuque Valley HS, Naperville, IL)

 

 

 

 

Jake Miller (Monmouth HS, Monmouth, IL)

 

 

 

 

Roland Thornton (Dundee-Crown HS, Sleepy Hollow, IL)

 

 

 

800 Freestyle Relay

Brandon Wold (Elk River HS, Elk River, MN)

02/14-16/02

Kenosha, WI

7:40.65

 

Troy Munson (Sterling HS, Sterling, IL)

 

 

 

 

Ammon Paquette (United Township HS, Hampton, IL)

 

 

 

 

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

 

 

 

200 Medley Relay

Jake Miller (Monmouth HS, Monmouth, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:39.12

 

Ammon Paquette (United Township HS, Hampton, IL)

 

 

 

 

Brandon Wold (Elk River HS, Elk River, MN)

 

 

 

 

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

 

 

 

400 Medley Relay

Jake Miller (Monmouth HS, Monmouth, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

3:37.22

 

Ammon Paquette (United Township HS, Hampton, IL)

 

 

 

 

Nick Gehl (Neuqua Valley HS, Naperville, IL)

 

 

 

 

Matt Simcock (Naperville Central HS, Naperville, IL)

 

 

 

2001-02 AUGUSTANA VIKINGS WOMENíS SWIMMING & DIVING

DATE

MEET

SITE

RESULT

Nov. 9

Knox

HOME

Augustana 179, Knox 46

Nov. 16

Mankato State

Mankato, Minnesota

Mankato State 107, Augustana 75

Nov. 17

Mankato State

Mankato, Minnesota

Mankato State 88, Augustana 77

Nov. 30

Loras

HOME

Loras 153, Augustana 86

Dec. 7-8

Augustana Invitational

HOME

3rd of 5

 

TEAM SCORES: 1. Gustavus Adolphus 2,180; 2. Mankato State 1,692; 3. AUGUSTANA 662; 4. Illinois Institute of Technology & Buena Vista 188

 

Dec. 15

North Central Invitational

Naperville, Illinois

4th of 9

 

TEAM SCORES: 1. North Central & Wheaton 130; 3. Illinois Wesleyan 71; 4. AUGUSTANA 36; 5. Carthage #1 34.5; 6. Carthage #2 17.5; 7. Triton 11; 8. College of DuPage 10; 9. Benedictine 4.

 

Jan. 11

Coe

Cedar Rapids, Iowa

Coe 125, Augustana 111

Jan. 12

DuPage Triangular

Naperville, Illinois

2nd of 3

 

TEAM SCORES: 1. North Central 163; 2. AUGUSTANA 89; 3. DuPage 22

 

Jan. 18-19

Grinnell Invitational

Grinnell, Iowa

10th of 10

 

TEAM SCORES: 1. Grinnell 580; 2. Luther 339; 3. Loras 335; 4. Coe 183; 5. Chicago 182; 6. Nebraska-Kearney 177; 7. Simpson 170; 8. Buena Vista 133; 9. Knox 87; 10. AUGUSTANA 83

 

Jan. 25

Illinois Wesleyan

HOME

Illinois Wesleyan 166, Augustana 97

Jan. 26

Beloit Invitational

Beloit, Wisconsin

1st of 4

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 444; 2. Carroll 333; 3. Ripon 225; 4. Beloit 217

 

Feb. 14-16

CCIW Championship

Kenosha, Wisconsin

5th of 6

 

TEAM SCORES: 1. Wheaton 663; 2. North Central 471; 3. Illinois Wesleyan 463; 4. Carthage 245; 5. AUGUSTANA 160; 6. Millikin 105

 

DUAL MEET RECORD: 1-5

INDIVIDUAL TOP TIMES FOR 2001-02

EVENT

ATHLETE (HOMETOWN, HIGH SCHOOL)

DATE

SITE

MARK

50 Freestyle

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

:26.16

100 Freestyle

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

:57.96

200 Freestyle

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

12/15/01

Naperville, IL

2:09.92

500 Freestyle

Kristen Will (Carl Sandburg HS, Orland Park, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

5:49.55

1000 Freestyle

Kristen Will (Carl Sandburg HS, Orland Park, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

11:59.50

1650 Freestyle

Kristen Will (Carl Sandburg HS, Orland Park, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

20:07.45

100 Butterfly

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:01.78

200 Butterfly

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

2:23.63

100 Backstroke

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:05.14

200 Backstroke

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

2:22.72

100 Breaststroke

Gwen Illing (Carmel HS, Mundelein, IL)

11/09/01

Rock Island, IL

1:18.52

200 Breaststroke

Gwen Illing (Carmel HS, Mundelein, IL)

12/08/01

Rock Island, IL

2:49.26

200 Individual Medley

Gwen Illing (Carmel HS, Mundelein, IL)

11/30/01

Mankato, MN

2:27.96

400 Individual Medley

Gwen Illing (Carmel HS, Mundelein, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

5:12.47

One Meter Diving (Dual)

Erin Storc (Lindenhurst, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

164.40

One Meter Diving (Championship)

Erin Storc (Lindenhurst, IL)

12/08/01

Rock Island, IL

249.15

Three Meter Diving (Dual)

Jenna Benz-Dean (Pacelli HS, Stevens Point, WI)

01/25/02

Rock Island, IL

144.85

200 Freestyle Relay

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

01/25/02

Rock Island, IL

1:49.54

 

Liz Woolsey (Rockford Auburn HS, Rockford, IL)

 

 

 

 

Cristina Ornelas (Thornton Fractional South HS, Lansing, IL)

 

 

 

 

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

 

 

 

400 Freestyle Relay

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

3:59.21

 

Cristina Ornelas (Thornton Fractional South HS, Lansing, IL)

 

 

 

 

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

 

 

 

 

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

 

 

 

800 Freestyle Relay

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

8:51.42

 

Kristen Will (Carl Sandburg HS, Orland Park, IL)

 

 

 

 

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

 

 

 

 

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

 

 

 

200 Medley Relay

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

1:59.44

 

Estela Rutiaga (Thornton Fractional North HS, Calumet City, IL)

 

 

 

 

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

 

 

 

 

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)

 

 

 

400 Medley Relay

Kristin Beil (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

02/14-16/02

Kenosha, WI

4:26.39

 

Estala Rutiaga (Thornton Fractional North HS, Calumet City, IL)

 

 

 

 

Amanda Burgeson (Buffalo Grove HS, Arlington Heights, IL)

 

 

 

 

Roberta Milas (Rock Island HS, Rock Island, IL)