Augustana College printing logo

2014 candidates for graduation

May  23, 2014

Augustana's commencement ceremony is a celebration of pride in students’ accomplishments and opportunities during their studies on campus. Names listed here represent candidates for graduation; inclusion does not indicate completion of the degree requirements.

* Degree completed fall 2013
** Degree completed winter 2013-2014
*** Degree to be completed summer 2014
+ Degree to be completed fall 2014
§ Honors received after spring

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W XYZ


A

Temilade A. Adejumo, Rock Island, Ill., sociology

Kayla M. Aeschliman, Algonquin, Ill., business administration (marketing), cum laude

Melissa S. Aeschliman, Algonquin, Ill., communcation sciences and disorders, cum laude

Sheila R. Ahuja, Rock Island, Ill., teaching language arts–English, cum laude

Megan E. Alano, Crest Hill, Ill., communication sciences and disorders, classics–Latin emphasis, cum laude

Lamise M. Al-Basha, Rockford, Ill., biology, summa cum laude

Perry V. Alekna, Rockford, Ill., computer science

Jesse T. Alexander, Hudson, Iowa, business administration (management)

Andrew P. Allabastro, Countryside, Ill., business administration (finance)

Jessica K. Allen, Grayslake, Ill., teaching language arts–English, cum laude

Carlie J. Allison, Moline, Ill., theatre arts

Teodoro N. Alonso-Emanuel, Aurora, Ill., psychology

Sarah L. Althaus, Moline, Ill., political science

Elaina M. Analitis, Lisle, Ill., biochemistry, pre-medicine

Austin T. Anderson, Hopedale, Ill., chemistry, biochemistry, magna cum laude

Danielle C. Anderson, Carol Stream, Ill., religion, English, magna cum laude

Gail M. Anderson, Sycamore, Ill., instrumental music education, instrumental music performance, magna cum laude

Lauren R. Anderson Rockford, Ill., communication studies, creative writing

Leo C. Anderson, Rock Island, Ill., business administration (management), accounting +

Hiba U. Ansari, Clinton, Iowa, business administration (international business), cum laude

Randi L. Applehans, Highlands Ranch, Colo., psychology, biology, cum laude

Daniel M. Ardelan, St. Charles, Ill., communication studies, business administration (management)

John G. Ardelan, St. Charles, Ill., biology

Sara B. Armstrong, Ipava, Ill., instrumental music education

Colin J. Arnold, Laguna Niguel, Calif., business administration (finance), economics, cum laude

Stephanie E. Astra, Batavia, Ill., chemistry

Vera I. Ateeq, Lexington, Va., engineering physics

Kaylee B. Ayers, Aledo, Ill., business administration (management)

B

John R. Bagnuolo Naperville, Ill., accounting, business administration (finance)

Jessica R. Baids, Carol Stream, Ill., elementary education

Jaime J. Balderas, Rock Falls, Ill., psychology

Chelsea R. Bankes, Galesburg, Ill., history, anthropology

James L. Barasa, Arlington Heights, Ill., business administration (marketing)

Mariah L. Bardo, Sterling, Ill., business administration (marketing)

James M. Barger, Woodstock, Ill., business administration (finance)

Drew W. Barnes, Palatine, Ill., psychology **

Stephanie L. Barr, Plainfield, Ill., business administration (marketing), magna cum laude

Ethan T. Bartels, Maquoketa, Iowa, Spanish, German studies

Connor Bartholomew, Oshawa, Ontario, Canada, pre-medicine, biology, cum laude

Kristyn C. Barton, Elmhurst, Ill., business administration (management)

Sarah E. Baxter, Rockford, Ill., sociology–social welfare, psychology, cum laude

Kevin F. Bayles, Flossmoor, Ill., accounting, business administration (finance)

Liana S. Beauchamp, Kingston, Ill., pre-medicine, biology, cum laude

Erek S. Bell, Chatham, Ill., Scandinavian studies, geography, magna cum laude

Marsha G. Beltran, Lake in the Hills, Ill., biology, psychology ***

Hannah L. Bengtson, Macomb, Ill., biology

Molly M. Benoit, Lake in the Hills, Ill., elementary education +

Jerod M. Bernicky, Joliet, Ill., applied mathematics, computer science

Amelia J. Beveroth, Sterling, Ill., elementary education

Robert C. Beveroth, Eden Prairie, Minn., business administration (finance)

John T. Bialek, Hoffman Estates, Ill., biology

Caryn A. Blomquist, Naperville, Ill., psychology **

Brooke Bloomfield, Viola, Ill., psychology, biology

Alexander J. Blunier, East Peoria, Ill., biology, pre-medicine, neuroscience, summa cum laude

Alexandra J. Blust, Elmhurst, Ill., religion, political science, cum laude

Katherine J. Boardman, Madison, Wis., music performance–voice, French, magna cum laude

Megan L. Boedecker, Peoria, Ill., English, neuroscience, cum laude +

Kayle E. Boggs, Reynolds, Ill., biology **

Hannah J. Bohn, Conifer, Colo., French, anthropology, summa cum laude

Vuk Bojovic, Belgrade, Serbia, economics

Andrew J. Boucek, Rockford, Ill., political science ***

Diana M. Boudreau, Edwards, Ill., geology, magna cum laude

Gabriel L. Bouzard, Waverly, Iowa, philosophy, religion, summa cum laude

Lydia A. Boyle, Grayslake, Ill., psychology **

Meghan N. Bradley, Rockford, Ill., biology

Nichole M. Brammer, Davenport, Iowa biology, pre-medicine +

Samantha E. Brant, Dubuque, Iowa biology, psychology

Christine M. Braun, La Grange Park, Ill., biology, cum laude

Allison N. Brown, Milan, Ill., teaching language arts–English, magna cum laude

Joshua R. Brown, Topeka, Kan., biology

Mason L. Broxham, Elgin, Ill., economics, philosophy, cum laude

Meagan L. Bruck, Wheaton, Ill., music education–vocal

Alexsis M. Brummet, Geneseo, Ill., teaching math, cum laude +

Deidra J. Brunat, East Moline, Ill., psychology, sociology ***

Danilo V. Bruno, Sugar Grove, Ill., Spanish, cum laude +

Paige E. Buchanan, Omaha, Neb., sociology

Lauren K. Buck, Rockford, Ill., psychology

Ashley J. Buelt, Galesburg, Ill., biology, magna cum laude **

Annette I. Bugno, Hainesville, Ill., biology, neuroscience, cum laude

Samantha J. Bull, Davenport, Iowa, communication sciences and disorders, cum laude

Grace A. Bunderson, Elkhorn, Neb., art, art history ***

Johnathan D. Burch, Tinley Park, Ill., mathematics

Michael J. Buric, Scottsdale, Ariz., business administration (management), cum laude

Benjamin W. Burns, Landrum, S.C., classics

Tyler W. Busch, Winnebago, Ill., teaching math, mathematics

Brittney R. Bush, Oswego, Ill., business administration (marketing),cum laude,***

Jessica L. Butler, Aurora, Ill., biology, cum laude

Emily M. Butts, Elburn, Ill., elementary education, magna cum laude

Jason P. Byro, Rock Island, Ill., biology ***

Megan E. Bystol, Libertyville, Ill., anthropology, French, international business, cum laude

C

William F. Cahill, Wheaton, Ill., theatre arts

Nicholas S. Calcagno, Rochester, Minn., psychology

Stephanie L. Calderon, Chicago, biology

Molly C. Calhoun, Inverness, Ill., psychology, biology, cum laude

Whitney A. Cameron, Streator, Ill., political science, magna cum laude

Payton L. Campbell, Williston, S.S., history

Adrielle Louise R. Canda, Waukegan, Ill., art, philosophy ***

Dena L. Capitani, Hinsdale, Ill., pre-medicine, biochemistry

Jordan A. Carey, Batavia, Ill., geology, cum laude

Michael T. Carlyle, Belvidere, Ill., mathematics,cum laude *

Elizabeth S. Carpenter, Oswego, Ill., communication sciences and disorders

Colby L. Carr, Hudson, Ill., pre-medicine, biology

Mitchell D. Carter, Mundelein, Ill., instrumental music education, magna cum laude

Stuart O. Casarotto, Caledonia, Ill., engineering physics

Brennan P. Casey, Antioch, Ill., business administration (finance), multimedia journalism and mass communication

Amanda L. Cash, Lombard, Ill., elementary education

Eric M. Chandler, Cary, Ill., teaching language arts–English, cum laude +

Ryan R. Chaney, Bettendorf, Iowa, psychology

Laura Chavez, Stone Park, Ill., psychology, business administration (management)

Justin T. Choate, Sugar Grove, Ill., political science, history

Katherine B. Chojnacki, Rock Island, Ill., biology

Carine C. Christal, Coal Valley, Ill., business administration (marketing), communication studies +

Monica P. Christiansen, Barrington, Ill., sociology ***

Kenneth A. Citro, Oswego, Ill., music performance–composition

Briana L. Clark, La Grange, Ill., communication sciences and disorders

Kenneth D. Clay, Naperville, Ill., political science, business administration–advising ***

John L. Clayton, Galesburg, Ill., environmental studies, geography

Merrill N. Clayton Westminster, Colo., biology, pre-medicine

Katrina M. Colclasure, Bloomington, Ill., biology

Beth A. Cole, Muscatine, Iowa, chemistry +

Ryan O. Coleman, Carol Stream, Ill., business administration (finance)

Emily M. Comperda, Geneva, Ill., English, psychology, cum laude

Haley E. Condon, Marseilles, Ill., biology, summa cum laude

Amanda C. Conger, Rock Island, Ill., religion ***

Sean A. Considine, Cary, Ill., biology, cum laude

David A. Cook, Silvis, Ill., history, magna cum laude

Alexandra N. Coon, Naperville, Ill., teaching language arts–English, cum laude

Paige E. Cordle, Huntley, Ill., computer science, summa cum laude *

Tyler R. Cowherd, Bettendorf, Iowa, business administration (finance), accounting, magna cum laude

Jacqueline V. Cozzone, Itasca, Ill., biology

John W. Crook, Boulder, Colo., accounting, business administration (finance), magna cum laude

Tara M. Cullison, Hillsdale, Ill., anthropology, cum laude

Michael D. Curtis, Orland Park, Ill., political science ***

Lisette A. Cuvala-Jurado, Lombard, Ill., international business, Spanish for professonal use

Logan M. Cygan, Palatine, Ill., biology

D

Taylor A. D’Agostin, Machesney Park, Ill., biology

Alyssa N. Dahlke, Libertyville, Ill., psychology

Stacey J. Dahm, Elk Grove Village, Ill., biology, magna cum laude

Natalee M. Daisy, Lansing, Ill., business administration (marketing)

Britton A. Dallas, Indianapolis, Ind., psychology

Lauren E. Dallesasse, Geneva, Ill., biology ***

Bowen Dang, Xi’an, China, accounting, business administration (finance), cum laude

Tyler L. Danielson, Denver, sociology

Justin M. Davidson, Galesburg, Ill., biology +

Matthew R. Day, Geneva, Ill., biology, pre-medicine

Hailee N. De Wild, Kingston, Ill., biology

Christina L. Dekker, Mundelein, Ill., music, sociology,magna cum laude

Justin J. Densberger, Geneseo, Ill., geography

Alicia R. Denton, Evanston, Ill., psychology ***

Ashley L. DeVolder, Moline, Ill., accounting, business administration (finance)

Robert J. Didomenico, Orland Park, Ill., business administration (marketing)

Mitch T. Dietrich, Quincy, Ill., business administration (management)

Rachel A. Dietzler, Rock Island, Ill., psychology, pre-medicine

Gregory A. Donley, Silvis, Ill., theatre arts, classics–Greek emphasis

Erin M. Doty, Oswego, Ill., psychology

Catrina E. Doyle, Plainfield, Ill., English

Morgan E. Drake, Jacksonville, Ill., anthropology, Spanish, magna cum laude ***

Eric D. Dratnol, Montgomery, Ill., applied mathematics, accounting, business administration (management) information systems, magna cum laude

Peter L. Draznik, Palatine, Ill., mathematics, physics

Abraham A. Duran, Aurora, Ill., Spanish

Amber N. Durbin, Hillsboro, Ill., psychology, Spanish for professonal use, biology

Sarah J. DuRocher, Warrenville, Ill., religion, magna cum laude **

E

Michelle E. Egan, Orland Park, Ill., biology

Joshua M. Eisenberg, Spring Grove, Ill., pre-medicine, biology, summa cum laude

JohnDaniel W. Engelhardt, Des Moines, communication studies, political science, religion

Hannah L. Estes, Moline, Ill., business administration (management), communication studies

Molly A. Etheridge, Bloomington, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Jennifer A. Evans, DeKalb, Ill., French, accounting, cum laude

Carlisle R. Evans Peck, Geneseo, Ill., biology, environmental studies, summa cum laude

F

Kailey M. Falcon, Aurora, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Kelly M. Farina, Bloomington, Ill., geography

Kevin M. Farley, Wheaton, Ill., communication sciences and disorders ***

Trevor S. Farthing, Little Rock, Ark., Asian studies, environmental studies, magna cum laude

Tonnie D. Farwell, Rock Island, Ill., accounting, cum laude

Hillary A. Ferguson, Naperville, Ill., biology

Sara A. Fitzgerald, Green Oaks, Ill., teaching math, mathematics, magna cum laude

Taylor R. Flanagan, Belvidere, Ill., communication sciences and disorders

Jessica R. Flondro, Rockford, Ill., geography, magna cum laude **

Monet Flowers, Bellwood, Ill., communication studies **

Alvin Fonseca, Moline, Ill., multimedia journalism and mass communication

Laura C. Ford, cum laude, Tonica, Ill., communication sciences and disorders

Sarah C. Forgue, cum laude, Minooka, Ill., biology, Spanish for professonal use

Emily M. Fornek, Batavia, Ill., international business, accounting, cum laude

Jennifer J. Forssander, Mount Prospect, Ill., accounting, business administration (management information systems), cum laude

Sarah A. Forssander, Mount Prospect, Ill., international business ***

Carol A. Fredrickson, Galva, Ill., English

Allison M. Frickman, Loveland, Colo., biology, pre-medicine, cum laude

Julia M. Frisbie, Woodstock, Ill., elementary education

Steven D. Frobel, Lombard, Ill., accounting

Samantha M. Froberg, Cary, Ill., biology, pre-medicine, magna cum laude

Brittany R. Fromm, Arlington Heights, Ill., communication sciences and disorders

Olivia S. Fron, Arlington Heights, Ill., psychology ***

Allyson J. Frueh, Waunakee, Wis., religion **

Michelle E. Funk, Naperville, Ill., business administration (management information systems), accounting, summa cum laude

G

Jacob L. Gaier, New Lenox, Ill., contract major, computer science, applied mathematics, magna cum laude,

Stuart S. Gaulke, Cary, Ill., business administration (finance), accounting

Kathryn D. George, Wheaton, Ill., biology

Shai D. Gonzales, Davenport, Iowa political science ***

Meredith S. Goodale, Glencoe, Ill., biology, pre-medicine

Ryan T. Gough, Spring Grove, Ill., neuroscience

Ryan C. Gould, Amboy, Ill., biology **

Jay L. Graffagna, Lafox, Ill., computer science, applied mathematics, cum laude

Melissa Y. Granados, Chicago, psychology

Emma R. Grandgeorge, St. Robert, Mo., psychology, cum laude

Daniel H. Gregg, Prospect Heights, Ill., English, multimedia journalism and mass communication

Tara L. Groen, Sugar Grove, Ill., biochemistry, summa cum laude

Krysta N. Groeper, Chicago, political science , business administration (management), cum laude

Justin D. Gruca, Wilmington, Ill., pre-medicine

Paula E. Gruenke, Lake Zurich, Ill., psychology, biology

Austin C. Grutze, Roscoe, Ill., graphic design

Kristine N. Guinther, Freeport, Ill., German studies

Melissa M. Gunlogson, St. Charles, Ill., neuroscience, German studies

Deanna L. Guyton, Arlington Heights, Ill., biology

H

Alex J. Haake, Naperville, Ill., business administration (management), cum laude

Scott A. Hale, Chillicothe, Ill., political science

Grant A. Halter, Glen Ellyn, Ill., applied mathematics ***

Jacqueline A. Halwix, Romeoville, Ill., sociology-social welfare

Eric B. Han, Lombard, Ill., biology, pre-medicine

Nicholas T. Hansen, Salem, Oregon political science, +

Stephen Hapanovich, Cary, Ill., business administration (marketing)

Danielle E. Harrington, Belvidere, Ill., psychology, philosophy, cum laude

Carl E. Hartweg, Carthage, Ill., biology

William J. Hass, Algonquin, Ill., business administration (marketing) ***

Allison M. Heaslip, Rochelle, Ill., biology, cum laude

Alexander J. Hembrey, Cary, Ill., biology

Fenner J. Hengst, Bettendorf, Iowa graphic design, cum laude

Briana M. Henke, Clare, Ill., biology, cum laude

Matthew D. Herrmann, Poplar Grove, Ill., business administration (management)

Amy L. Hicks, Rockford, Ill., biology, Spanish for professonal use

Jessica L. Hilbert, Fort Dodge, Iowa English, political science ***

Christopher J. Hildreth, Rock Island, Ill., business administration (management) ***

Monica A. Hill, Carbon Cliff, Ill., art ***

Taelar J. Hillyer, Bettendorf, Iowa teaching language arts-English

Margaret A. Hilton, Ottawa, Ill., history

Daniel A. Hinck, Loves Park, Ill., business administration (management)

Sarah M. Hintz, Le Roy, Ill., elementary education, cum laude

Brittany J. Hite, Brookfield, Ill., sociology-social welfare, psychology

Anh M. Hoang, Hai Phong, Vietnam, international business, cum laude

Kevin T. Hodge, Elburn, Ill., applied mathematics

Steven L. Hodge, Batavia, Ill., graphic design *

Lauren E. Hoffman, Winfield, Ill., biology, cum laude

Lindsay S. Hohertz, La Moille, Ill., sociology-social welfare, art

Devvon R. Holst, Aurora, Ill., business administration (management)

Keegan J. Horack, Chillicothe, Ill., biology, cum laude

Margaret J. Hoscheit, St. Charles, Ill., biology, magna cum laude

Marcus D. Hostetler, Lombard, Ill., instrumental music education, instrumental music performance, cum laude

Emma L. Howes, Glen Ellyn, Ill., anthropology, Spanish

Xuwei Huang, Chengdu, China, business administration (finance), economics

Stephanie P. Huber, Sycamore, Ill., biology, cum laude

Kristen N. Huffman, Mahomet, Ill., biology ***

Elizabeth M. Hughes, Wheaton, Ill., communication sciences and disorders **

Darshan S. Hullon, Moline, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Benjamin J. Humbert, Geneva, Ill., biology

Matthew E. Humphries, Rockford, Ill., chemistry, cum laude

Priscilla R. Hustak, Gurnee, Ill., chemistry

J

Elizabeth A. Jakaitis, Grayslake, Ill., art history, English

Danna M. Jensen, Algonquin, Ill., environmental studies, geography

Elizabeth K. Johnson, Little York, Ill., anthropology

Erik F. Johnson, Naperville, Ill., accounting, business administration (marketing)

Evan C. Johnson, Glen Ellyn, Ill., business administration (finance), accounting

Tyler Johnson, Galva, Ill., biology, pre-medicine

Abigail L. Jones, Davenport, Iowa, biology, environmental studies

Alexandra J. Jones, Sherrard, Ill., biology, cum laude

Erin L. Jones, Grand Rapids, Mich., biology, summa cum laude

Christopher M. Jordan, Elk Grove Village, Ill., business administration (finance), accounting, cum laude

Ian B. Jorgensen, Blue Island, Ill., pre-medicine, biology

John R. Joyce, Witt, Ill., religion

Marcus W. Julian, Itasca, Ill., music, business administration (marketing)

Alyssa M. Junkus, Aurora, Ill., elementary education, magna cum laude

K

Emily J. Kaczmarek, Lombard, Ill., business administration (marketing)

Rajinder P. Kaur, Silvis, Ill., art ***

Trisha M. Kavanaugh, Rock Island, Ill., business administration (management)

Carrie K. Keahl, Crystal Lake, Ill., biology

Patrick M. Kelly, Roselle, Ill., accounting

Nicholas D. Kendell, Davenport, Iowa biology, pre-medicine

Adam P. Key, La Grange, Ill., psychology *

Katelynn C. Kidd, Paw Paw, Ill., business administration (finance), accounting, magna cum laude

Patrick K. Killean, Park Ridge, Ill., communication studies +

Lauren E. Kirik, Moline, Ill., geology

Megan C. Kirik, Moline, Ill., political science, communication studies

Jordan R. Kirkbride, Rock Island, Ill., art history

Keyana K. Kirkland, Joliet, Ill., biology, Africana studies ***

Brianna I. Kirkpatrick, Loves Park, Ill., communication sciences and disorders **

Kelly A. Klees, Southlake, Texas music performance-composition, French, cum laude

Paul M. Kleinhans-Schulz, Waverly, Iowa business administration (marketing), magna cum laude **

Krystal R. Knese, High Ridge, Mo., accounting **

Amy L. Knourek, Mokena, Ill., elementary education, cum laude **

Thomas R. Knowles, Lindenhurst, Ill., music education–instrumental

Piotr P. Koczmara, Batavia, Ill., engineering physics

Kylie S. Koger, Davenport, Iowa, classics, philosophy, summa cum laude

Brian A. Konecke, Itasca, Ill., geology

Elizabeth A. Kopping, Plainfield, Ill., psychology, biology, cum laude

Katherine F. Kornaus, Portage, Wis., Spanish, cum laude

Jason O. Koski, Eldridge, Iowa, business administration (management)

Katherine M. Kot, Chicago, communication studies, multimedia journalism and mass communication

Brittney K. Kotiw, McHenry, Ill., history +

Kyle S. Kotleba, Algonquin, Ill., biology, pre-medicine

Andrew M. Kowalczyk, Chicago, biology

Eric M. Krawczyk, Frankfort, Ill., biology, environmental studies, cum laude

Claire A. Krieger, Mokena, Ill., communication studies

Amanda J. Kriegl, Belvidere, Ill., elementary education, cum laude

Constance N. Kulczycki, Island Lake, Ill., business administration (management) **

Christina M. Kunkel, Peru, Ill., English, communication studies, magna cum laude

Elizabeth A. Kuster, Bettendorf, Iowa, creative writing +

L

Jackson A. Lackey, East Moline, Ill., biology ***

William B. Lardner, Mundelein, Ill., geology

Khant N. Latt, Yangon, Myanmar, political science, business administration (management information systems)

Steven P. Lauman, Littleton, Colo., biology

Isaac G. Lauritsen, Riverside, Ill., English, philosophy, cum laude

Caitlin M. Lawler, Flossmoor, Ill., English (writing emphasis), classics, summa cum laude

Denis J. Lawlor, Tinley Park, Ill., pre-medicine, biology, neuroscience, cum laude

Jamie V. Lawrence, Moline, Ill., teaching language arts-English, magna cum laude

Katelyn R. Lazar, Sherman, Ill., biology

Xavier L-Bataille, Grayslake, Ill., business administration (management), accounting, cum laude

Jakob W. Leathers, Tampico, Ill., classics, biochemistry

Courtney L. Ledezma, East Moline, Ill., sociology-social welfare ***

Abigail E. Ledford, Rock Island, Ill., pre-medicine, biology

Angela S. Ledford, Rock Island, Ill., pre-medicine, biology

Bao Bai Lee, Sheboygan, Wis., pre-medicine, biology

Jessica L. Leifheit, Big Rock, Ill., pre-medicine, biology

Collin A. Leigh, Hampton, Ill., business administration (finance) ***

Emma R. Leland, Wheeling, Ill., instrumental music education, cum laude

Elyssa C. LeMay, Peculiar Ill., Mo., voice music performance, theatre arts, cum laude

Jessica K. Lemek, Carlock, Ill., biology, pre-medicine ***

Nicholas P. Levato, Glendale Heights, Ill., philosophy, Asian studies

Kailey M. Lewis, Chatham, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Szymon Ligas, Spring Valley, Ill., history, sociology, cum laude

Kelli M. Linder, Hampshire, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Eric R. Link, Aledo, Ill., history

Cesar A. Lira, Belvidere, Ill., geology ***

Louis A. Liva, Batavia, Ill., geography **

Katherine E. Logan, Lake Bluff, Ill., biology

Madison E. Logan, Moline, Ill., communication sciences and disorders, psychology, summa cum laude

Alexis M. Long, Orion, Ill., biology

Stephanie M. Lorr, Woodstock, Ill., elementary education, cum laude

Timothy B. Ludolph, Sobieski, Wis., geography +

Cydney T. Luhman, Belvidere, Ill., sociology-social welfare

Alicia R. Lumberry, Galesburg, Ill., music, cum laude

Austin L. Lusson, La Grange, Ill., business administration (marketing), communication studies

Christian A. Lythberg, Mt. Prospect, Ill., history

M

Eryn C. Maccabee, East Moline, Ill., English, Scandinavian studies, cum laude

Christopher A. Madison, Downers Grove, Ill., graphic design +

Joshua S. Malone, Cabery, Ill., theatre arts

Jonathan M. Manke, Woodstock, Ill., biochemistry

Amy C. Maplethorpe, Round Lake, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Catherine A. Margenthaler, Moline, Ill., communication sciences and disorders

Sara L. Marshinski, Wheaton, Ill., biology, pre-medicine

Joshua D. Marszalek, Homer Glen, Ill., accounting, business administration (finance)

Sarah E. Martin, Long Point, Ill., pre-medicine, biology

Kimberly M. Martinez, Naperville, Ill., biology, sociology ***

Kirsten M. Mathisen, Dallas, English, history, cum laude

Emily J. Matuseski, Duluth, Minn., economics, history, cum laude

Chase R. Matzinger, Lake Zurich, Ill., teaching language arts-English, summa cum laude

Jordan L. Mauerman, Albany, Wis., biology

Lindsay M. Maxson, River Forest, Ill., sociology ***

Kalie A. May Zion, Ill., psychology

Elizabeth R. Mayer, Dixon, Ill., anthropology, honors history, magna cum laude

Michael J. Mazzotti, Cantrall, Ill., biology

Alexis R. McAdams, Lombard, Ill., geology, cum laude

Ryan C. McAuliffe, Pecatonica, Ill., pre-medicine, biology

Darrick D. McCarthy, Salem, Wis., geology

Breeanna R. McCaw, Silvis, Ill., psychology

Catherine M. McDermott, Lemont, Ill., biology, pre-medicine, summa cum laud

Kylee E. McFarlin, Harvard, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Zachary McGinnis, Kenilworth, Ill., political science, economics

Chloe E. McIntire, Galva, Ill., business administration (management)

Kayla J. McKay, Moline, Ill., theatre arts ***

Cinnamon A. McKinney, Chicago, Ill., communication studies ***

Mallory J. McLain, Rock Island, Ill., biology

Vatina M. McLaurin, Mount Prospect, Ill., religion, anthropology, magna cum laude

Michael P. McLean, Villa Park, Ill., business administration (marketing) ***

Elise M. McPherson, Sterling, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Michael M. McRae, Cary, Ill., computer science

Shannon A. McWherter, Lockport, Ill., graphic design ***

Cooper A. Melgreen, Springfield, Ill., neuroscience, applied mathematics ***

Jennifer L. Merlitti, Inverness, Ill., business administration (marketing)

Michael D. Mertel, Hoffman Estates, Ill., teaching history, cum laude

Destany R. Metcalf, Rochelle, Ill., psychology

Harrison K. Metcalf, Oak Park, Ill., philosophy, cum laude

Kyle J. Meyer, Orland Park, Ill., business administration (management)

Daniel E. Michniuk, Libertyville, Ill., biology, pre-medicine

Tyler J. Milano, Los Angeles, communication studies ***

Anthony M. Miller, Mokena, Ill., biology

Kelsey L. Moon, Wauconda, Ill., biology, magna cum laude

Brianna C. Mooney, Aurora, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professonal use

Robert W. Moore, Westchester, Ill., English

Mackenzie Q. Moriarty, Trevor, Wis., neuroscience, biology

William P. Moser, Batavia, Ill., teaching history ***

Cody J. Moss, Oak Forest, Ill., biology, pre-medicine, Spanish for professonal use

Olivia A. Mueller, Peru, Ill., elementary education +

Sean R. Mulholland, Clinton, Iowa, applied mathematics, accounting

Jean Bosco Munyengabe, Rock Island, Ill., biology, pre-medicine

Jorie E. Muraida, Mokena, Ill., religion, pre-medicine, cum laude

Colleen R. Murphy, Chicago, psychology

Taylor M. Musial, Naperville, Ill., sociology-social welfare

David J. Musolf, Skokie, Ill., graphic design

Allison M. Musso, Lombard, Ill., pre-medicine, biology

Helen E. Myers, Rock City, Ill., anthropology, cum laude

N

Allison L. Nagy, Naperville, Ill., elementary education **

Kelly S. Napier, Galesburg, Ill., biology, cum laude

Stephennie J. Nedza, Wauconda, Ill., psychology, Spanish for professonal use, cum laude

Yasmine H. Nejdawi, South Barrington, Ill., English, anthropology, cum laude

Alexander J. Nelson, Lombard, Ill., biology, cum laude

Allycia N. Nelson, Poplar Grove, Ill., vocal music education

Ariana K. Nelson, Chicago, biology

Breann L. Nelson, Moline, Ill., psychology, sociology-social welfare, cum laude

Samuel O. Nelson, Princeton, Ill., psychology +

Jaclyn E. Neri, Lake Bluff, Ill., biology, English

Kara R. Noonan, Lemont, Ill., geography, biology ***

Angela B. Norton, Mundelein, Ill., biology

Caitlyn J. Novakovic, Spring Grove, Ill., communication sciences and disorders

O

Jenna K. Oberheide, Park Ridge, Ill., sociology ***

Kourtney D. O’Brien, South Barrington, Ill., psychology

Michael J. O’Donoghue, Mundelein, Ill., multimedia journalism and mass communication

Amy L. Okichich, Park Forest, Ill., biology, cum laude

Emanuel Olaguez, Seatonville, Ill., international business

Rebecca L. Olear, Geneva, Ill., biology

Colleen E. O’Leary, New Lenox, Ill., communication studies

Kelly M. Olson, Crystal Lake, Ill., elementary education

Muna M. Omar, Bettendorf, Iowa, biology, cum laude

Cameron I. Onumah, Los Angeles, political science, communication studies

Jenna N. Orabutt, Hawthorn Woods, Ill., business administration (management), cum laude

Natalie M. Orsi, Addison, Ill., biochemistry

Elias G. Oseni, Romeoville, Ill., psychology

Matthew B. Osman, Williamsville, Ill., geology, summa cum laude

Sarah M. Ostberg, Mount Prospect, Ill., Scandinavian studies, cum laude

Mackenzie G. Ostermeier, Carol Stream, Ill., psychology

Robert L. Owens, Crystal Lake, Ill., economics

Katie L. Ozarka, Lake in the Hills, Ill., sociology

P

Samantha J. Paddock, Antioch, Ill., graphic design, English, cum laude

Timothy R. Panega, Orland Park, Ill., sociology-social welfare

AnnMarie L. Panzella, Orland Park, Ill., biology

Michael A. Pasbrig, Elk Grove Village, Ill., economics, business administration (finance)

Matthew B. Pawlowski, Glen Ellyn, Ill., biology, environmental studies, summa cum laude

Amanda M. Pease, East Moline, Ill., sociology

Stephanie M. Pecht, Vernon Hills, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professonal use

Alyssa D. Penna, Lyons, Ill., biology

Elizabeth A. Perez, Chicago Heights, Ill., pre-medicine, neuroscience

Vivian Perez, Naperville, Ill., Spanish

Braden B. Perkins, Soldotna, Alaska, engineering physics

Jaime L. Perpich, Warrenville, Ill., creative writing

Devan M. Peterson, Aledo, Ill., accounting, business administration (finance), cum laude

Morgan L. Peterson, Rockford, Ill., elementary education, Spanish, cum laude

Jacob M. Petges, Ransom, Ill., business administration (marketing) ***

Chris M. Petlicki, Crystal Lake, Ill., engineering physics

Alexandria N. Petrassi, Mokena, Ill., English (writing emphasis), creative writing, cum laude

Katie M. Phares, Romeoville, Ill., biology, summa cum laude

Lillian R. Pickens, Grayslake, Ill., religion, magna cum laude

Richard J. Pipes, Waukegan, Ill., classics

Catherine A. Pittman, Mahomet, Ill., biology

Eric R. Pitts, Glen Ellyn, Ill., biology, environmental studies  ***

Ryan O. Plunkett, Wheaton, Ill., engineering physics, summa cum laude

Jillian M. Pociask, Naperville, Ill., teaching history, psychology, cum laude

Kyle S. Polanco, Frankfort, Ill., business administration (management), accounting

Molly F. Polka, Burr Ridge, Ill., business administration (finance), economics, summa cum laude

Owen C. Pomije, Rock Island, Ill., computer science, cum laude

Julia L. Popp, Belvidere, Ill., biology, cum laude

Kyle A. Potter, Chicago, biology

Kimberly L. Proesel, DeKalb, Ill., philosophy

Rachel A. Przybylek, Elmhurst, Ill., religion

Nicole M. Przybylski, Elk Grove Village, Ill., English, Spanish, business administration (marketing)

Evelyn A. Pulkowski, Loves Park, Ill., communication sciences and disorders, cum laude **

Nathan C. Pyle, Somonauk, Ill., communication studies ***

Andrew D. Pypno, Peru, Ill., biology ***

Q-R

Lindsey M. Quaiver, St. Charles, Ill., communication sciences and disorders

Erika M. Quinlan, Park Ridge, Ill., communication sciences and disorders ***

Kristina M. Raasch, St. Charles, Ill., geography, environmental studies, cum laude

Kenna E. Rago, Elmhurst, Ill., sociology, religion

Jessica L. Raines, Kaneville, Ill., multimedia journalism and mass communication

Brian T. Raith, Glenview, Ill., business administration (management information systems)

Nicole M. Ramos, Lake in the Hills, Ill., biology

Joshua P. Rathod, Niles, Ill., chemistry, biochemistry, pre-medicine

Trevor T. Raupp, Wadsworth, Ill., neuroscience, philosophy

Katherine A. Rea, Rock Island, Ill., classics

Andrea M. Ream, Plainfield, Ill., biology

Jaime L. Rehmert, Sterling, Ill., communication sciences and disorders

Austin T. Reid, Aledo, Ill., psychology

Hannah R. Reidenbach, Caledonia, Ill., biology

Liv Reinacher, Aurora, Ill., art ***

Daniel W. Reine, Stillman Valley, Ill., biology, pre-medicine, magna cum laude

Carrie L. Reitz, Hanover Park, Ill., English, creative writing, cum laude

Michael W. Renner, Geneva, Ill., psychology

Justin J. Reppy, Oswego, Ill., business administration (finance)

Remington P. Riccolo, Dwight, Ill., international business

Heather C. Rice, Scottsdale, Ariz., accounting, business administration (finance), summa cum laude

Charles S. Richards, Bellingham, Wash., business administration (marketing)

Titus S. Richards, Bellingham, Wash. business administration (marketing)

Tyler J. Richards, Port Byron, Ill., business administration (management)

Corey J. Richter, Hampshire, Ill., philosophy, English, magna cum laude ***

Catherine L. Rinearson, Ottawa, Ill., biology **

Alexandria A. Riordan, Davenport, Iowa, business administration (management)

Samantha N. Ritchie, Wheaton, Ill., psychology, cum laude **

Kevon X. Rivers, Chicago, history

Audrey L. Robertson, Oak Park, Ill., biology, magna cum laude

Mason F. Robertson, Grayslake, Ill., neuroscience, biology

Simone D. Roby, Flossmoor, Ill., psychology, women and gender studies, cum laude

Michael T. Roehrenbeck, Gahanna, Ohio, history ***

Nikita E. Rohr, St. Charles, Ill., biology

Sarah L. Rothenberg, Palatine, Ill., pre-medicine, neuroscience ***

Deanna J. Rowe, Wheaton, Ill., computer science, business administration (management information systems), cum laude

Alexandra M. Rozolis, Cary, Ill., economics

Patrick J. Ruddy, Carol Stream, Ill., teaching history, magna cum laude

Benjamin S. Rudy, Geneseo, Ill., biology, pre-medicine +

Anna C. Rusch, Davenport, Iowa, business administration (marketing), magna cum laude

Justin L. Russell, Spring Grove, Ill., biology

Amelia E. Růžek, Whitelaw, Wis., graphic design, magna cum laude

S

Alan N. Sabat, Moline, Ill., geography **

Scott M. Sandrock, Prophetstown, Ill., teaching history

Thaddeus N. Santos, Rockford, Ill., pre-medicine, biology

Kimberly J. Sawyer, Batavia, Ill., communication ciences and disorders

Kaylin B. Schaibly, Grayslake, Ill., communication sciences and disorders, summa cum laude

Katherine L. Scharnagle, Lisle, Ill., communication studies, cum laude

Mary C. Schenkenfelder, Crystal Lake, Ill., psychology, cum laude

Lea M. Schilke, Glen Ellyn, Ill., psychology, sociology, cum laude

Zakarie C. Schmidt, Naperville, Ill., geography

Lauren A. Schneiderbauer, Sterling. Ill., biology, cum laude

Johanna Schnitzler, Woodridge, Ill., sociology-social welfare, cum laude

Lauranne R. Schone, Chapin, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Allyson N. Schuler, Chicago, biology

Abigail C. Schultz, Palatine, Ill., vocal music education, magna cum laude

Laura E. Seeber, Loves, Park, Ill., creative writing, English

Katherine M. Segreti, Elmhurst, Ill., business administration (management), sociology

Emily R. Seminary, Grayslake, Ill., biochemistry, French

Markaye N. Semmens, Moline, Ill., elementary education

Paras Sethi, Galesburg, Ill., biology

Cody J. Sharko, Elmhurst, Ill., multimedia journalism and mass communication, business administration (marketing)

Elyse E. Sherlock, Elmhurst, Ill., communication sciences and disorders

Natalie E. Sherman, Wonder Lake, Ill., biology

Hope J. Shiel, Prospect Heights, Ill., sociology-social welfare

Matthew L. Shipon, Elgin, Ill., biology

Andrew K. Showers, Moline, Ill., computer science, philosophy, business administration (management information systems), magna cum laude *

Aaron J. Shuff, South, Barrington, Ill., business administration (marketing)

Kaitlyn R. Siegel, Dunedin, Fla., teaching language arts-English

Sara A. Sievert, Byron, Ill., graphic design, art, cum laude

Shana R. Silverman, Fairfield, Iowa, elementary education, magna cum laude

Malcolm J. Simon, Bettendorf, Iowa, English

Nicholas J. Sinon, Elburn, Ill., computer science

Jessica E. Siverly, Carthage, Ill., creative writing, English, cum laude

Alexandra G. Skinner, Bettendorf, Iowa, theatre arts, psychology, cum laude

Michelle N. Skowron, Hinsdale, Ill., psychology

Amanda J. Smet, Moline, Ill., sociology-social welfare, philosophy

Dylan E. Smith, Yorkville, Ill., biology

Kierra A. Smith, Creston, Iowa political science, accounting, cum laude

Nathan M. Smith, Brookfield, Ill., physics

Kyle W. Snow, Wheaton, Ill., international business, Spanish for professonal use

Kyle A. Soyer, Johnston, Iowa, multimedia journalism and mass communication, French, cum laude

Michael C. Spehlmann, Lake Forest, Ill., geology, cum laude

Tyler L. Spellious, Moline, Ill., English, creative writing

Zachary R. Staab, Union, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Alexandra L. Stahlhut, Troy, Ill., biology, cum laude

Cristina A. Stan, Davenport, Iowa, biology, pre-medicine, cum laude

Kristen A. Steckbar, Third Lake, Ill., biology ***

Sven Steller, Augsburg, Germany, engineering physics, environmental studies, magna cum laude

Elizabeth J. Stephens, Gurnee, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professonal use

John F. Stepnowski, Elgin, Ill., chemistry +

Grant G. Stewart, Sterling, Ill., elementary education

Samuel R. Stewart, Gurnee, Ill., neuroscience, magna cum laude

Morgan K. Stittleburg, Black River Falls, Wis., biology

Kelsey A. Stockert, Mapleton, Ill., environmental studies, biology, magna cum laude

Alexander D. Stockwell, Glen Ellyn, Ill., accounting, business administration (finance)

John R. Stone, Reynolds, Ill., computer science

James R. Stratton, Sherrard, Ill., multimedia journalism and mass communication, political science

Sara A. Strever, Cedar Falls, Iowa, neuroscience, magna cum laude *

Lisa A. Stueber, Sycamore, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Joseph G. Suriano, Lombard, Ill., biology

Nicole A. Swanberg, New Lenox, Ill., English **

Samantha N. Swanborg, Roscoe, Ill., teaching history

Andrea Syukur, Des Plaines, Ill., teaching language arts-English

Rachel R. Szeszel, Crystal Lake, Ill., psychology, magna cum laude

T

Chaney M. Tambling, Dwight, Ill., biology, Spanish for professonal use

Jonathan E. Tapia, Hampton, Ill., business administration (marketing)

Emma J. Thompson, Port Byron, Ill., psychology, magna cum laude **

William C. Thompson, Lake Forest, Ill., biology

Jaykob W. Tisdale, Moline, Ill., Spanish

Samantha D. Tonn, Moline, Ill., religion

Taylor C. Toohill, Le Roy, Ill., computer science

Valerie L. Torp, Batavia, Ill., biology, neuroscience

Annelisse M. Tovar, Frankfort, Ill., biology

James H. Trainor, Woodstock, Ill., mathematics, computer science

Henry D. Trausch, Lake Bluff, Ill., biochemistry, pre-medicine

Steven A. Trent, Eldridge, Iowa, geology

Aaron H. Trost, Kankakee, Ill., geography

Isaac W. Trostle, Villa Park, Ill., teaching math, mathematics

Amanda M. Tucker, Crete, Ill., biology, cum laude

Richard J. Twardowski, Chicago, accounting, business administration (finance)

U-V

Jenae M. Ulner, Colona, Ill., biology

Adam J. Vales, Normal, Ill., business administration (finance), magna cum laude **

Jacob A. Van Duyne, Wilmington, Ill., business administration (finance)

Megan M. Vander Wall, New Lenox, Ill., religion, summa cum laude

Mark A. VanNatta, Moline, Ill., biology **

Chloe M. Vassmer, Kingston, Ill., vocal music education

Lauren K. Verplaetse, Geneseo, Ill., business administration (marketing), graphic design, cum laude

Kristina M. Via-Reque, Woodridge, Ill., biology

Natalie N. Viscariello, Brookfield, Ill., physics, applied mathematics, magna cum laude

Andrew D. Voelsch, Geneva, Ill., biology

Samantha M. Volz, St. Charles, Ill., biology, cum laude

Katelyn A. Vonderheide, Naperville, Ill., elementary education

Nicole M. Vondra, Dubuque, Iowa communication sciences and disorders, cum laude

W

Kaylee V. Wagner, Peoria, Ill., creative writing

Jonathon T. Waite, Sterling, Ill., mathematics, computer science

Corinne N. Walker, Champaign, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professonal use, summa cum laude

Sean M. Walker, Annawan, Ill., biology

Andrew T. Wall, De Pere, Wis., business administration (management information systems), accounting

Jalayna R. Walton, St. Louis, English ***

Krista D. Watson, Coal City, Ill., biology, neuroscience, cum laude

Lydia M. Wayne, Geneseo, Ill., elementary education +

William R. Weede, Hanover, Ill., biochemistry, pre-medicine, chemistry

Marlena Wegrowska, Belvidere, Ill., psychology, pre-medicine, biology

Katie M. Weiss, Roselle, Ill., biology, psychology, magna cum laude

Michelle M. Wells, Davenport, Iowa, biology, cum laude

Erik R. Westerberg, Elmhurst, Ill., mathematics, teaching math, magna cum laude

Bradley M. Wheeler, St. Charles, Ill., engineering physics

Erin J. White, Geneseo, Ill., biology, cum laude +

Kristen P. Whiteside, Winthrop Harbor, Ill., biology

Amber L. Whittle, Madison, Tenn., creative writing, sociology-social welfare, cum laude

Grant A. Wick, Fort Collins, Colo., geology

Lindsay C. Widdel, Woodridge, Ill., business administration (marketing) **

Dalinda L. Widdop, Milan, Ill., biology

James M. Wiebler, Davenport, Iowa, biology, magna cum laude

Trevor J. Wiegand, Morris, Ill., business administration (marketing) ***

Rhiannan M. Wiles, Oshkosh, Wis., biology, environmental studies

Erin M. Williams, Shorewood, Ill., business administration (marketing), graphic design

Marquise D. Williams, Rockford, Ill., sociology-social welfare ***

Lauren S. Williamson, Morris, Ill., communication sciences and disorders

Abbey L. Wilson, Geneva, Ill., elementary education, cum laude

Adam J. Wilson, Plainfield, Ill., business administration (finance), accounting, magna cum laude

Nichole L. Wilson, Geneseo, Ill., biology

Trace R. Wingo, Crystal Lake, Ill., biology +

Callie J. Winter, Downers Grove, Ill., communication studies

Kelsey N. Winter, East Moline, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Shelby A. Womack, Bettendorf, Iowa, biology, cum laude

Amanda R. Wood, Moline, Ill., psychology

Jennifer L. Wood, Batavia, Ill., pre-medicine, biochemistry, French, cum laude

Madison N. Wynes, Rosemount, Minn., honors history, cum laude

X-Y-Z

Ashley V. Yaros, Palos Hills, Ill., biology, pre-medicine

Kristen E. Yerkes, Palos Heights, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Margaret M. Yuk, Crystal Lake, Ill., communication sciences and disorders, summa cum laude **

Maureen T. Zach, Oregon, Wis., Spanish, religion, summa cum laude

Joseph D. Zahn, Moline, Ill., neuroscience **

Steven A. Zahrobsky, Woodridge, Ill., biology

Jaclyn C. Zamora, Crestwood, Ill., communication studies

Austin G. Zarbuck, Urbana, Ill., business administration (marketing), accounting, summa cum laude

Michael R. Zeitler, East Moline, Ill., teaching math, mathematics +

Alyssa A. Zwicker, Orion, Ill., psychology, cum laude

Shannon B. Zwicky, Dunlap, Ill., biology, pre-medicine