Augustana College printing logo

Licensed to Cedar Rapids Aquatics Association
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/11/2013 09:26 PM
                 Coe College vs Augustana College - 1/11/2013                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College-IL  'A'                              NT    2:03.59   11  
     1) Pemberton, Laura                2) Johnson, Jordan                
     3) Jensen, Danna                   4) Graf, Jamie                    
       32.84    34.22    30.49    26.04                                    
  2 Coe College-IA  'A'                               2:03.59    2:03.60    4  
     1) Sterns, Kenni A 19              2) Strohm, Kelly R 22             
     3) Meade, Lindsay M 19             4) Queisner, Andi N 21            
       31.32    36.32    30.20    25.76                                    
  3 Augustana College-IL  'B'                              NT    2:13.45    2  
     1) Molloy, Kristin                 2) Corrie, Mackenzie              
     3) Thompson, Alexis                4) Kabbe, Hollyann                
       33.58    37.62    34.37    27.88                                    
  4 Augustana College-IL  'C'                              NT   x2:13.53  
     1) Cole, Beth                      2) Doty, Erin                     
     3) Timmons, Emily                  4) Myers, Helen                   
       33.93    36.59    31.82    31.19                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College-IL  'A'                              NT    1:43.93   11  
     1) Johnson, Kyle                   2) Hernandez, Felipe              
     3) Sommers, David                  4) Greaves, Christopher           
       27.60    29.10    24.78    22.45                                    
 -- Coe College-IA  'A'                               1:54.69   X1:56.84  
     1) Buseman, Aaron J 19             2) Etzel, Gabe L 18               
     3) Babbitt, Aaron B 22             4) Thoma, Matthew M 18            
       33.03    30.65    30.33    22.83                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novak, Emma                  AUGIE-IL                  NT   11:26.52    9  
      31.38   35.11   35.33   34.59   34.02   34.13   34.39   34.43
      34.64   34.24   34.26   34.61   34.47   34.55   35.02   34.70
      34.32   34.68   34.49   33.16                                
  2 Meade, Lindsay M          19 Kohawks-IA                NT   11:35.24    4  
      31.92   34.26   35.28   35.03   35.18   35.30   35.08   35.61
      35.39   34.87   34.77   35.19   34.94   35.16   34.88   34.72
      34.71   34.47   34.49   33.99                                
  3 Doty, Erin                   AUGIE-IL                  NT   12:01.60    3  
      31.65   34.58   35.24   35.67   35.88   36.10   36.59   36.57
      36.77   36.46   36.48   36.29   36.74   36.71   36.65   36.93
      36.79   36.77   36.86   35.87                                
  4 Cole, Beth                   AUGIE-IL                  NT   13:23.66    2  
      33.79   38.25   39.57   40.39   41.47   40.78   41.39   41.27
      41.88   41.75   41.89   40.67   40.98   41.21   40.07   39.80
      40.64   40.27   39.42   38.17                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putz, Alezander              AUGIE-IL                  NT   11:35.99    9  
      29.09   32.97   34.14   34.79   36.27   35.64   36.49   35.52
      36.10   36.89   36.20   35.95   34.62   34.57   35.05   35.43
      34.34   35.75   34.12   32.06                                
  2 Small, Austin                AUGIE-IL                  NT   11:38.66    4  
      32.21   35.52   35.44   35.99   36.87   37.68   36.78   36.13
      35.79   36.54   36.17   34.65   35.53   34.91   34.77   33.49
      34.16   33.14   32.12   30.77                                
  3 Johnson, Kyle                AUGIE-IL                  NT   11:59.63    3  
      31.02   34.79   35.76   36.25   36.96   36.67   36.32   37.23
      36.65   36.51   36.78   35.76   35.94   35.65   35.98   35.86
      36.22   36.83   36.56   35.89                                
  4 Conway, Colin J           21 Kohawks-IA                NT   12:52.79    2  
      32.91   36.32   38.00   38.27   38.67   38.91   38.82   39.11
      39.04   40.13   39.51   39.26   39.77   39.67   39.63   39.51
      39.21   39.46   38.72   37.87                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clennon, Molly               AUGIE-IL                  NT    2:06.06    9  
      28.03   31.46   33.04   33.53                                
  2 Sterns, Kenni A           19 Kohawks-IA                NT    2:09.03    4  
      28.50   31.93   33.92   34.68                                
  3 Pemberton, Laura             AUGIE-IL                  NT    2:14.28    3  
      30.81   34.11   35.18   34.18                                
  4 Corrie, Mackenzie            AUGIE-IL                  NT    2:29.64    2  
      33.77   38.64   39.20   38.03                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinck, Daniel                AUGIE-IL                  NT    1:54.48    9  
      24.22   26.94   30.57   32.75                                
  2 Reppy, Justin                AUGIE-IL                  NT    1:56.46    4  
      25.03   28.02   31.65   31.76                                
  3 Duy, Michael                 AUGIE-IL                  NT    2:02.33    3  
      24.44   27.22   38.13   32.54                                
  4 Babbitt, Aaron B          22 Kohawks-IA                NT    2:06.15    2  
      29.15   31.63   32.70   32.67                                
  5 Buseman, Aaron J          19 Kohawks-IA                NT    2:09.99    1  
      27.81   33.00   34.95   34.23                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Hillary            AUGIE-IL               25.87      25.55    9  
  2 Piper, Alexandra             AUGIE-IL               25.89      26.65    4  
  3 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT      26.79    3  
  4 Graf, Jamie                  AUGIE-IL               28.76      26.89    2  
  5 Kabbe, Hollyann              AUGIE-IL                  NT     x28.16  
  6 Nelson, Ariana               AUGIE-IL                  NT     x32.33  
  7 Isack, Bekah D            21 Kohawks-IA                NT      33.70    1  
 -- Estes, Hannah                AUGIE-IL                  NT         DQ  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greaves, Christopher         AUGIE-IL                  NT      22.96    9  
  2 Thoma, Matthew M          18 Kohawks-IA                NT      23.21    4  
  3 Michaels, Timothy            AUGIE-IL                  NT      24.20    3  
  4 Hengst, Jasen                AUGIE-IL                  NT      25.55    2  
  5 Cornejo, Nico L           20 Kohawks-IA                NT      28.38    1  
  6 Cohen, Seth D             21 Kohawks-IA                NT      29.05  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regnier, Emma                AUGIE-IL                  NT    2:25.25    9  
      29.63   37.98   42.09   35.55                                
  2 Timmons, Emily               AUGIE-IL                  NT    2:26.86    4  
      32.61   38.32   42.61   33.32                                
  3 Pittman, Catherine           AUGIE-IL                  NT    2:33.07    3  
      31.95   38.95   45.50   36.67                                
  4 Strohm, Kelly R           22 Kohawks-IA                NT    2:39.96    2  
      34.49   43.40   44.89   37.18                                
  5 Drapes, Chloe S           20 Kohawks-IA                NT    3:05.61    1  
      44.65   47.08   54.99   38.89                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Aaron                  AUGIE-IL                  NT    2:08.22    9  
      27.18   30.02   37.66   33.36                                
  2 Hernandez, Felipe            AUGIE-IL                  NT    2:12.91    4  
      27.87   32.00   37.89   35.15                                
  3 Bernardi, Adam               AUGIE-IL                  NT    2:13.42    3  
      26.73   32.60   37.35   36.74                                
  4 Etzel, Gabe L             18 Kohawks-IA                NT    2:25.01    2  
      31.13   38.76   40.98   34.14                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Helen                 AUGIE-IL                  NP     213.30    9  
  2 Herman, Becca G           21 Kohawks-IA                NP     195.90    4  
  3 Curley, Beth A            21 Kohawks-IA                NP     181.45    3  
  4 McGregor, Megan              AUGIE-IL                  NP     155.95    2  
  5 Recker, Kendallyn J       18 Kohawks-IA                NP     132.85    1  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wielenga, Joshua             AUGIE-IL                  NP     202.95    9  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novak, Emma                  AUGIE-IL                  NT    1:04.48    9  
      30.33   34.15                                                
  2 Regnier, Emma                AUGIE-IL                  NT    1:04.78    4  
      29.92   34.86                                                
  3 Meade, Lindsay M          19 Kohawks-IA                NT    1:08.02    3  
      32.53   35.49                                                
  4 Thompson, Alexis             AUGIE-IL                  NT    1:19.37    2  
      36.02   43.35                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Aaron                  AUGIE-IL                  NT      57.56    9  
      25.84   31.72                                                
  2 Bernardi, Adam               AUGIE-IL                  NT      59.91    4  
      26.84   33.07                                                
  3 Putz, Alezander              AUGIE-IL                  NT    1:00.75    3  
      29.03   31.72                                                
  4 Babbitt, Aaron B          22 Kohawks-IA                NT    1:08.24    2  
      31.41   36.83                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Hillary            AUGIE-IL               56.76      57.68    9  
      27.11   30.57                                                
  2 Piper, Alexandra             AUGIE-IL               56.87      58.76    4  
      28.06   30.70                                                
  3 Graf, Jamie                  AUGIE-IL               59.92    1:00.15    3  
      28.82   31.33                                                
  4 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT    1:00.51    2  
      28.49   32.02                                                
  5 Jensen, Danna                AUGIE-IL                  NT   x1:05.36  
      30.06   35.30                                                
  6 Estes, Hannah                AUGIE-IL                  NT   x1:09.43  
      33.03   36.40                                                
  7 Nelson, Ariana               AUGIE-IL                  NT   x1:09.62  
      32.93   36.69                                                
  8 Isack, Bekah D            21 Kohawks-IA                NT    1:15.01    1  
      36.31   38.70                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinck, Daniel                AUGIE-IL                  NT      49.92    9  
      23.52   26.40                                                
  2 Michaels, Timothy            AUGIE-IL                  NT      52.47    4  
      25.08   27.39                                                
  3 Thoma, Matthew M          18 Kohawks-IA                NT      52.84    3  
      24.55   28.29                                                
  4 Chaney, Ryan                 AUGIE-IL                  NT      57.20    2  
      26.81   30.39                                                
  5 Cornejo, Nico L           20 Kohawks-IA                NT    1:03.87    1  
      30.04   33.83                                                
  6 Cohen, Seth D             21 Kohawks-IA                NT    1:07.47  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pemberton, Laura             AUGIE-IL                  NT    1:11.39    9  
      34.56   36.83                                                
  2 Cole, Beth                   AUGIE-IL                  NT    1:12.35    4  
      35.12   37.23                                                
  3 Molloy, Kristin              AUGIE-IL                  NT    1:14.46    3  
      35.59   38.87                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greaves, Christopher         AUGIE-IL                  NT    1:00.82    9  
      29.07   31.75                                                
  2 Small, Austin                AUGIE-IL                  NT    1:01.63    4  
      30.11   31.52                                                
  3 Johnson, Kyle                AUGIE-IL                  NT    1:02.43    3  
      28.82   33.61                                                
  4 Buseman, Aaron J          19 Kohawks-IA                NT    1:13.12    2  
      35.55   37.57                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clennon, Molly               AUGIE-IL                  NT    5:39.71    9  
      29.40   33.12   34.57   34.63   34.72   34.54   34.66   34.60
      34.75   34.72                                                
  2 Sterns, Kenni A           19 Kohawks-IA                NT    5:42.20    4  
      30.30   33.49   34.44   34.78   34.60   34.97   35.26   35.60
      35.34   33.42                                                
  3 Timmons, Emily               AUGIE-IL                  NT    5:45.47    3  
      31.43   34.25   35.08   34.79   34.83   35.26   35.77   35.11
      35.13   33.82                                                
  4 Pittman, Catherine           AUGIE-IL                  NT    5:51.66    2  
      30.53   33.76   34.90   35.76   35.96   35.99   36.16   36.31
      36.93   35.36                                                
  5 Drapes, Chloe S           20 Kohawks-IA                NT    6:59.62    1  
      37.36   41.86   42.45   43.70   43.13   41.98   42.53   43.03
    1:23.58                                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommers, David               AUGIE-IL                  NT    5:16.15    9  
      26.52   29.29   29.86   30.42   31.67   34.49   36.70   36.08
      32.75   28.37                                                
  2 Reppy, Justin                AUGIE-IL                  NT    5:16.19    4  
      26.51   28.84   30.28   30.14   30.98   37.58   35.84   34.79
      32.80   28.43                                                
  3 Duy, Michael                 AUGIE-IL                  NT    5:24.58    3  
      26.45   29.12   29.50   29.53   30.68   37.07   37.65   36.73
      32.73   35.12                                                
  4 Conway, Colin J           21 Kohawks-IA                NT    6:20.17    2  
      33.54   37.28   38.03   38.55   38.20   38.98   39.71   39.34
      38.76   37.78                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Becca G           21 Kohawks-IA                NP     192.05    9  
  2 Myers, Helen                 AUGIE-IL                  NP     191.70    4  
  3 Clark, Adelia                AUGIE-IL                  NP     180.85    3  
  4 Curley, Beth A            21 Kohawks-IA                NP     168.00    2  
  5 McGregor, Megan              AUGIE-IL                  NP     155.45    1  
  6 Recker, Kendallyn J       18 Kohawks-IA                NP     137.25  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wielenga, Joshua             AUGIE-IL                  NP     191.25    9  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regnier, Emma                AUGIE-IL                  NT    1:13.65    9  
      34.07   39.58                                                
  2 Johnson, Jordan              AUGIE-IL                  NT    1:15.87    4  
      36.08   39.79                                                
  3 Strohm, Kelly R           22 Kohawks-IA                NT    1:20.57    3  
      37.95   42.62                                                
  4 Corrie, Mackenzie            AUGIE-IL                  NT    1:24.70    2  
      40.41   44.29                                                
  5 Isack, Bekah D            21 Kohawks-IA                NT    1:49.49    1  
      49.84   59.65                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Felipe            AUGIE-IL                  NT    1:05.44    9  
      30.89   34.55                                                
  2 Etzel, Gabe L             18 Kohawks-IA                NT    1:07.21    4  
      31.60   35.61                                                
  3 Hengst, Jasen                AUGIE-IL                  NT    1:08.51    3  
      32.40   36.11                                                
  4 Chaney, Ryan                 AUGIE-IL                  NT    1:09.39    2  
      32.54   36.85                                                
  5 Cohen, Seth D             21 Kohawks-IA                NT    1:22.44    1  
      38.96   43.48                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College-IL  'A'                              NT    1:46.56   11  
     1) Piper, Alexandra                2) Clennon, Molly                 
     3) Novak, Emma                     4) Ferguson, Hillary              
       26.85    27.50    26.62    25.59                                    
  2 Augustana College-IL  'B'                              NT    1:54.38    4  
     1) Doty, Erin                      2) Kabbe, Hollyann                
     3) Jensen, Danna                   4) Pittman, Catherine             
       29.67    28.13    28.92    27.66                                    
  3 Augustana College-IL  'C'                              NT   x2:08.04  
     1) Nelson, Ariana                  2) Thompson, Alexis               
     3) Molloy, Kristin                 4) Estes, Hannah                  
       33.23    31.95    30.93    31.93                                    
 -- Coe College-IA  'A'                                    NT   X1:56.68  
     1) Meade, Lindsay M 19             2) Drapes, Chloe S 20             
     3) Sterns, Kenni A 19              4) Queisner, Andi N 21            
       27.77    34.14    26.87    27.90                                    
 -- Coe College-IA  'B'                                    NT        SCR  
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College-IL  'A'                              NT    1:32.98   11  
     1) Hinck, Daniel                   2) Bernardi, Adam                 
     3) Small, Austin                   4) Reppy, Justin                  
       22.61    23.33    24.09    22.95                                    
  2 Augustana College-IL  'B'                              NT    1:34.23    4  
     1) Michaels, Timothy               2) Sommers, David                 
     3) Hengst, Jasen                   4) Holt, Aaron                    
       24.31    23.79    24.18    21.95                                    
  3 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:45.71    2  
     1) Cornejo, Nico L 20              2) Thoma, Matthew M 18            
     3) Conway, Colin J 21              4) Buseman, Aaron J 19            
       28.11    22.59    29.38    25.63                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Augustana College                   182   2. Coe College                          53
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Augustana College                   183   2. Coe College                          29