Augustana College printing logo

May 19, 2011

2011 Season - Rindone and Zeunik share MVP honor

Senior Patrick Zeunik won the MVP award for field events at the Augustana track & field banquet while sophomore teammate Alex Rindone was the MVP for track events.

Sophomore Alex Rindone (Marmion Academy, Geneva, Ill.) andsenior Pat Zeunik (Bloomington Central Catholic HS, Bloomington, Ill.), each of whom set school records and won multiple CCIW titles this spring, have been named Augustana’s Most Valuable track & field athletes for 2011. Jay Graffagna (Geneva HS, LaFox, Ill.) and Nick Sinon (Kaneland HS, Elburn, Ill.) were named Most Valuable Freshmen for track and field events, respectively.

Other award winners for coach Paul Olsen’s Vikings include seniors Alex Stake (Williamsville HS, Sherman, Ill.) and Greg Weigand (Wheaton Warrenville South HS, Wheaton, Ill.), along with junior Mike Tisza (Hersey HS, Prospect Heights, Ill.), who were named Most Inspirational. Most Improved recognition went to sophomore Justin Smith (Fenton HS, Bensenville, Ill.) and junior Adam Myers (Dixon HS, Dixon, Ill.), while Josh Eisenberg (Richmond-Burton HS, Spring Grove, Ill.) was named Most Improved Freshman.

Also, Olsen named his captains-elect for next season. Brian Benning (Winnebago HS, Winnebago, Ill.), Phil Christensen (Kaneland HS, Maple Park, Ill.), Greg Davis (Carlinville HS, Carlinville, Ill.), Matt Deets (Polo Community HS, Polo, Ill.), A.J. Nice (Rochelle HS, Rochelle, Ill.), Billy TenBusch (Prairie Ridge HS, Cary, Ill.) and Tisza, all juniors this year, will share the team’s co-captaincy in 2012.

Rindone was a four-time CCIW outdoor champion this year, winning the 100 (:10.75) and 200 (:21.36) for the second year in a row. His 200-meter time of :21.21 in the conference preliminaries set a new school record. His other titles came in the 4x100 and 4x400 relays, both of which set meet records. His CCIW championship in the 400 relay was his second as well and he was selected the meet’s Outstanding Track Athlete.

Zeunik was co-Most Outstanding Field Athlete at this year’s CCIW meet, winning the triple jump (47’ 11”) and long jump (22’ 4¼”). He also went 49’ 6½” in the triple jump at the Wartburg Select meet to break his own school record in the event.

Graffagna and Sinon were conference champions this year as well. Graffagna led off the winning 4x100 relay, which finished in :41.30 and Sinon cleared 6’ 8” in the high jump.

Other CCIW champions among this year’s award winners were Stake, who took the decathlon with 6,253 points, Tisza, who came from behind on the last half lap to win the 5000 in 14:58.84, and Christensen, who won the discus with a throw of 172’.

2011 MEN’S OUTDOOR TRACK & FIELD LETTER WINNERS

NAME

YR.

HOMETOWN

HIGH SCHOOL

Jesse Alexander*

Fr.

Cedar Falls, Iowa

Cedar Falls

Andrew Allabastro*

Fr.

LaGrange, Illinois

Lyons Township

Don Anciaux***

Sr.

Iowa City, Iowa

City High

Mike Anderson*

So.

Spring Grove, Illinois

Richmond-Burton

Luke Anderson*

So.

Lemont, Illinois

Lemont

Brett Becker**

So.

Cuba City, Wisconsin

Cuba City

Brian Benning***

Jr.

Winnebago, Illinois

Winnebago

Brett Bernatowicz*

Jr.

Downers Grove, Illinois

Downers Grove North

Brendan Bradley**** (C)

Sr.

Mundelein, Illinois

Mundelein

Ryan Brummet**

So.

Port Byron, Illinois

Riverdale

Dane Burmeister***

Sr.

Crystal Lake, Illinois

Central

Tyler Busch*

Fr.

Winnebago, Illinois

Winnebago

Patrick Callan**

So.

Libertyville, Illinois

Libertyville

Eric Chalus**** (C)

Sr.

Rochelle, Illinois

Rochelle

Phil Christensen***

Jr.

Maple Park, Illinois

Kaneland

Thomas Christian***

Jr.

Port Angeles, Washington

Port Angeles

Luke Chvatal*

Fr.

Lombard, Illinois

Glenbard East

Chad Collins**

So.

Dolton, Illinois

Thornridge

Justin Davidson*

Fr.

Galesburg, Illinois

Galesburg

Greg Davis***

Jr.

Carlinville, Illinois

Carlinville

Matt Deets***

Jr.

Polo, Illinois

Polo Community

Matthew Dickey*

Fr.

Downers Grove, Illinois

Benet Academy

Daniel Doubet**

So.

Galesburg, Illinois

Galesburg

Joshua Eisenberg*

Fr.

Spring Grove, Illinois

Richmond-Burton

Eric Erspamer**

Sr.

Bartlett, Illinois

Bartlett

David Etheridge**

Sr.

South Holland, Illinois

Thornwood

Tim Faith-Rosley**

Sr.

Glenview, Illinois

Glenbrook South

Ethan Gale**

So.

Oregon, Illinois

Oregon

Brandon Gittelman***

Jr.

Naperville, Illinois

Naperville Central

Jay Graffanga*

Fr.

LaFox, Illinois

Geneva

Kevin Gray*

Fr.

Batavia, Illinois

Batavia

Erik Hansen*

Fr.

Geneva, Illinois

Geneva

Thomas Harris**

So.

Davenport, Illinois

Assumption

Kevin Hodge*

Fr.

Elburn, Illinois

Kaneland

Patrick Hoefle**** (C)

Sr.

Lena, Illinois

Lena-Winslow

Marty King***

Jr.

Oswego, Illinois

Oswego

Jason Langslet****

Sr.

Mundelein, Illinois

Mundelein

Kevin Macek**

So.

Orland Park, Illinois

Carl Sandburg

Floyd Mays**

So.

Justice, Illinois

Mooseheart

Alex Mikos****

Sr.

Wood Dale, Illinois

Fenton

Ryan Miller***

Sr.

Crystal Lake, Illinois

Crystal Lake Central

Adam Myers***

Jr.

Dixon, Illinois

Dixon

Andrew Nice***

Jr.

Caledonia, Illinois

Christian Life

Matt Nykaza**

Sr.

Oak Lawn, Illinois

Brother Rice

Dennis O'Flaherty**

So.

Orland Park, Illinois

Carl Sandburg

Jacob O'Rourke**

So.

Betendorf, Iowa

Davenport Assumption

Devon Pace**

So.

Byron, Illinois

Byron

Greg Patton**

So.

Bloomington, Illinois

Bloomington

Brian Pollastrini**

So.

Elmhurst, Illinois

York

Scott Pospisil*

Fr.

Geneva, Illinois

Geneva

Trevor Raupp*

Fr.

Wadsworth, Illinois

Warren Township

Taylor Riley*

Sr.

Winnebago, Illinois

Winnebago

Alex Rindone**

So.

Geneva, Illinois

Marmion Academy

Steven Rogers**

So.

Crystal Lake, Illinois

Crystal Lake South

Ben Sharko*

Sr.

Elmhurst, Illinois

York

Cody Sharko*

Fr.

Elmhurst, Illinois

York

Brandon Shaver*

Sr.

Bloomington, Illinois

Normal University

Nick Sinon*

Fr.

Elburn, Illinois

Kaneland

Jonathan Smith**

So.

Moline, Illinois

Moline

Justin Smith**

So.

Bensenville, Illinois

Fenton

Nathan Smith*

So.

Bensenville, Illinois

Fenton

Matt Somers****

Sr.

Naperville, Illinois

Naperville Central

Jared Spivey*

Fr.

Annawan, Illinois

Annawan

Alex Stake**** (C)

Sr.

Sherman, Illinois

Williamsville

Alexander Stockwell*

Fr.

Glen Ellyn, Illinois

Glenbard West

Billy TenBusch***

Jr.

Cary, Illinois

Prairie Ridge

Mike Tisza***

Jr.

Prospect Heights, Illinois

Hersey

Isaac Trostle*

Fr.

Lombard, Illinois

Willowbrook

Edgar Valle*

Fr.

Elburn, Illinois

Kaneland

Colton Vankirk**

So.

Rochelle, Illinois

Rochelle

Greg Weigand**** (C)

Sr.

Wheaton, Illinois

Wheaton Warrenville South

Lucas Westblade**

Sr.

Hillsdale, Michigan

Will Carleton Academy

Kyle Williams**

So.

Lake Zurich, Illinois

Lake Zurich

Bill Wisser**

Jr.

Mount Prospect, Illinois

Hersey

James Wood**** (C)

Sr.

St. Charles, Illinois

St. Charles North

Joseph Zahn**

So.

Moline, Illinois

Moline

Steve Zahrobsky*

Fr.

Woodridge, Ill.

Downers Grove South

Patrick Zeunik**** (C)

Sr.

Bloomington, Ill.

Bloomington Central Catholic