Augustana College printing logo

Northern Illinois University Open - 4/23/2011����������������

Entries and Results by TRXC Timing����������������������

Dekalb, Illinois����������������������������������

 

Results�����������������������������������

Event 1Women High Jump

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

Finals

1���� ��Savino, Melissa���� SR North Central��������� 1.57m����� 1.65m��� 5-05.00

2������ Moser, Kelly������� JR N.I.U.���������������� 1.62m����� 1.60m��� 5-03.00

3������ Criscione, MichellSR North Central��������� 1.57m����� 1.55m��� 5-01.00

4������ Morris, De'LarissaSO Harper���������������� 1.50m����� 1.50m��� 4-11.00

4������ Strohmaier, LaurenSO Whitewater������������ 1.56m����� 1.50m��� 4-11.00

6������ Sauer, Emilie������ SR North Central��������� 1.49m���� J1.50m��� 4-11.00

7������ Banasik, Karoline�� SO Harper���������������� 1.48m���� J1.50m��� 4-11.00

7������ Tenpas, Hayley����� SO Whitewater������������ 1.51m���� J1.50m��� 4-11.00

9������ Gstalter, Molly���� SO North Central��������� 1.49m���� J1.50m��� 4-11.00

9������ Jacobs, Michelle��� SR North Central��������� 1.47m���� J1.50m��� 4-11.00

11������ Schnitzler, JohannFR Augustana������������� 1.50m���� J1.50m��� 4-11.00

12������ Jensen, Catherine�� SO Beloit���������������� 1.45m����� 1.40m��� 4-07.00

13������ Goodrich, Heather�� SR Rockford�������������� 1.04m����� 1.35m��� 4-05.00

 

Event 3Women Pole Vault

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

1������ Koller, Caitlin���� SO Whitewater������������ 3.05m����� 3.05m�� 10-00.00

2������ Kressin, Loryn����� SO Whitewater������������ 3.11m���� J3.05m�� 10-00.00

3������ Sharp, Lisa�������� SO North Central��������� 2.75m���� J3.05m�� 10-00.00

4������ Banasik, Karoline�� SO Harper���������������� 2.65m����� 2.74m��� 8-11.75

5������ Gale, Morgan������� JR Augustana������������� 2.65m���� J2.74m��� 8-11.75

6������ Weinberg, Lindsey�� SO Harper���������������� 2.43m����� 2.59m��� 8-06.00

7������ Tjardes, Taylor���� SO Augustana������������� 2.66m���� J2.59m��� 8-06.00

8������ Peckham, ElizabethJR Beloit���������������� 2.30m���� J2.59m��� 8-06.00

9������ Finman, Katharine�� SO Beloit���������������� 2.30m����� 2.44m��� 8-00.00

10������ Lecander, Megan���� SR Augustana������������� 2.55m���� J2.44m��� 8-00.00

11������ Misewicz, JenniferSR Augustana������������� 1.91m����� 1.83m��� 6-00.00

 

Event 5Women Long Jump

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsWind���������

1������ McIntosh, Deidra��� SR N.I.U.���������������� 5.74m����� 5.42m�� 0.917-09.50

2������ Lee, Rhonda�������� JR N.I.U.���������������� 5.42m����� 5.41m+0.017-09.00

3������ Poppe, Sara�������� SR Whitewater������������ 5.52m����� 5.30m+0.017-04.75

4������ Muskeyvalley, RochSR N.I.U.���������������� 5.69m���� J5.30m+0.017-04.75

5������ Murphy, Kayla������ JR North Central��������� 4.90m����� 5.26m�� 1.017-03.25

6������ Sio, Jenner�������� JR N.I.U.���������������� 5.33m����� 5.25m+0.017-02.75

7������ Morris, De'LarissaSO Harper���������������� 5.23m����� 5.10m�� 1.016-08.75

8������ Buttel, Danielle��� FR Rockford�������������� 4.73m����� 5.02m+0.016-05.75

9������ Fix, Amy����������� GR G.M.T.C.�������������� 5.00m����� 4.88m�� 1.616-00.25

10������ Tolliver, Bri������ JR North Central��������� 4.90m����� 4.83m�� 0.515-10.25

11������ Strohmaier, LaurenSO Whitewater����������������������� 4.70m�� 0.715-05.00

12������ Schnitzler, JohannFR Augustana������������� 4.75m����� 4.61m�� 0.515-01.50

13������ Mauerman, Jordan��� SO Augustana�������� �����4.44m����� 4.39m+0.014-05.00

14������ Morehart, Megan���� SR Whitewater������������ 4.25m����� 4.36m�� 0.314-03.75

15������ Banasik, KarolineSO Harper���������������� 4.60m���� J4.36m�� 0.114-03.75

16������ Duffy, Barbara����� FR Rockford�������������� 4.44m����� 4.20m+0.013-09.50

17������ Daniels, Ellie����� SO Beloit��������������������������� 4.17m�� 0.813-08.25

18������ Rowland, Katie����� SR Augustana������������� 4.29m����� 3.71m�� 0.312-02.25

 

Event 7Women Triple Jump

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsWind���������

1������ Poppe, Sara�������� SR Whitewater����������� 11.73m���� 11.73m�� 0.538-06.00

2������ Sio, Jenner�������� JR N.I.U.��������������� 11.47m���� 11.64m+0.038-02.25

3������ Fix, Amy����������� GR G.M.T.C.������������� 11.34m���� 11.17m�� 0.836-07.75

4������ Tolliver, Bri������ JR North Central�������� 10.68m���� 10.79m-0.135-05.00

5������ Hernke, Jill������� SO Whitewater������������ 9.99m����� 9.90m�� 0.332-05.75

6������ Goodrich, Heather�� SR Rockford�������������� 9.98m����� 9.63m+0.031-07.25

7������ Zizis, Kristine���� SR North Central�������������������� 9.50m�� 0.431-02.00

 

Event 9Women Discus Throw

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

1������ Caulfield, Cora���� SR N.I.U.��������������� 49.67m���� 47.72m���� 156-07

2������ Thompson, Dana����� SR Whitewater����������� 43.40m���� 43.51m���� 142-09

3������ Moen, Erika�������� SO Beloit��������������� 37.92m���� 38.33m���� 125-09

4������ Armstrong, ChelseaJR North Central�������� 36.90m���� 38.13m���� 125-01

5������ Luebke, Jessa������ SR Whitewater����������� 36.88m���� 35.42m���� 116-02

6������ Winkler, Jenny����� FR Whitewater����������� 36.48m���� 33.98m���� 111-06

7������ Hernke, Jill������� SO Whitewater����������� 34.29m���� 33.61m���� 110-03

8������ Jahner, Amy�������� SR Whitewater����������� 32.14m���� 33.58m���� 110-02

9������ Battistoni, MelaniJR Augustana������������ 33.25m���� 30.85m���� 101-02

10������ Siwek, Bethany����� SO Augustana������������ 32.47m���� 30.28m����� 99-04

11������ Ogunyele, Erica���� FR Harper��������������� 28.48m���� 29.75m����� 97-07

12������ Steger, Sarah������ FR North Central�������� 34.25m���� 29.70m����� 97-05

13������ Gruber, Amber������ JR Augustana������������ 32.65m���� 26.91m����� 88-03

14������ Edwards, Amani����� JR Beloit��������������� 32.13m���� 26.83m����� 88-00

15������ Haas, Cailin������� FR Whitewater����������� 28.80m���� 26.70m����� 87-07

16������ Neuberger, BethanyFR Whitewater����������� 24.08m���� 25.29m����� 83-00

17������ Craigen, Anne������ SO Harper��������������� 28.10m���� 24.85m����� 81-06

18������ Guerrero, Maribel�� SR Rockford�� �����������27.82m���� 24.07m����� 79-00

 

Event 11Women Hammer Throw

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

1������ Luebke, Jessa������ SR Whitewater����������� 51.23m���� 51.65m���� 169-05

2������ Blake, Megan������� SR Whitewater����������� 48.07m���� 47.09m���� 154-06

3������ Jahner, Amy�������� SR Whitewater����������� 42.88m���� 41.20m���� 135-02

4������ Armstrong, ChelseaJR North Central�������� 41.82m���� 41.09m���� 134-10

5������ Thompson, Dana����� SR Whitewater����������� 44.07m���� 40.28m���� 132-02

6������ Hernke, Jill������� SO Whitewater����������� 39.68m���� 39.83m���� 130-08

7������ Edwards, Amani����� JR Beloit��������������� 39.04m���� 39.63m���� 130-00

8������ Gruber, Amber������ JR Augustana������������ 41.47m���� 38.20m���� 125-04

9������ Bull, Mary��������� JR N.I.U.��������������� 39.22m���� 37.95m���� 124-06

10������ Siwek, Bethany����� SO Augustana������������ 38.32m���� 37.14m���� 121-10

11������ Ogunyele, Erica���� FR Harper��������������� 34.13m���� 36.26m���� 118-11

12������ Moen, Erika�������� SO Beloit��������������� 34.75m���� 34.63m���� 113-07

13������ Beauchamp, Liana��� FR Augustana������������ 36.72m���� 34.46m���� 113-01

14������ Winkler, Jenny����� FR Whitewater����������� 30.18m���� 33.04m���� 108-05

15������ Neuberger, BethanyFR Whitewater����������� 34.92m���� 31.86m���� 104-06

16�� ����Haas, Cailin������� FR Whitewater����������� 25.11m���� 30.67m���� 100-07

17������ Craigen, Anne������ SO Harper��������������� 37.87m���� 30.37m����� 99-08

18������ Guerrero, Maribel�� SR Rockford������������������������ 19.85m����� 65-01

 

Event 13Women Javelin Throw

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

1������ Tolliver, Bri������ JR North Central�������� 36.00m���� 38.35m���� 125-10

2������ Zizis, Kristine���� SR North Central�������� 35.00m���� 34.08m���� 111-10

3������ Schwab, Amanda����� JR N.I.U.��������������� 34.74m���� 33.34m���� 109-04

4������ Foreman, Cat������� JR Augustana������������ 31.41m���� 30.64m���� 100-06

5������ Mauerman, Jordan��� SO Augustana������� �����27.72m���� 29.97m����� 98-04

6������ White, Devon������� SO Augustana������������ 32.32m���� 28.54m����� 93-08

7������ Guerrero, Maribel�� SR Rockford������������� 26.93m���� 27.65m����� 90-08

8������ Ogunyele, Erica���� FR Harper��������������� 22.93m���� 26.06m����� 85-06

9������ Morris, De'LarissaSO Harper��������������� 28.98m���� 25.58m����� 83-11

10������ Craigen, Anne������ SO Harper��������������� 23.95m���� 23.84m����� 78-02

11������ Steger, Sarah��� ���FR North Central�������� 24.00m���� 23.64m����� 77-07

12������ Daniels, Ellie����� SO Beloit��������������� 29.00m���� 22.90m����� 75-01

13������ Pilon, Melanie����� FR Whitewater����������� 26.01m���� 22.68m����� 74-05

14������ Jacobs, Michelle��� SR North Central�������� 23.50m���� 21.39m����� 70-02

15������ Tjardes, Taylor���� SO Augustana�����������25.07m���� 19.90m����� 65-03

 

Event 15Women Shot Put

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals����������

1������ Bull, Mary��������� JR N.I.U.��������������� 12.76m���� 13.05m�� 42-09.75

2������ Luebke, Jessa������ SR Whitewater����������� 12.41m���� 12.68m�� 41-07.25

3������ Thompson, Dana����� SR Whitewater����������� 12.09m���� 11.98m�� 39-03.75

4������ Blake, Megan������� SR Whitewater����������� 12.75m���� 11.84m�� 38-10.25

5������ Hernke, Jill������� SO Whitewater����������� 10.91m���� 11.18m�� 36-08.25

6������ Edwards, Amani����� JR Beloit��������������� 11.17m���� 10.73m�� 35-02.50

7������ Neuberger, BethanyFR Whitewater����������� 10.23m���� 10.63m�� 34-10.50

8������ Beauchamp, Liana��� FR Augustana������������ 10.51m����� 9.97m�� 32-08.50

9������ Siwek, Bethany����� SO Augustana������������� 9.86m����� 9.95m�� 32-07.75

10������ Craigen, Anne������ SO Harper��������������� 10.72m����9.83m�� 32-03.00

11������ Gruber, Amber������ JR Augustana������������� 9.93m����� 9.47m�� 31-01.00

12������ Armstrong, ChelseaJR North Central�������� 10.35m����� 9.40m�� 30-10.25

13������ Battistoni, MelaniJR Augustana������������� 9.51m����� 9.21m�� 30-02.75

14������ Moen, Erika�������� SO Beloit���������������� 9.30m����� 8.89m�� 29-02.00

15������ Winkler, Jenny����� FR Whitewater������������ 8.63m����� 8.46m�� 27-09.25

16������ Haas, Cailin������� FR Whitewater������������ 8.83m����� 7.73m�� 25-04.50

17������ White, Devon������� SO Augustana������������� 8.91m����� 7.45m�� 24-05.50

18������ Guerrero, Maribel�� SR Rockford�������������� 6.43m����� 7.40m�� 24-03.50

 

Event 17Women 3000 Meter Steeplechase

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals

1������ Ries, Katie�������� SR Augustana���������� 12:05.07�� 11:58.61

2������ Prazak, Brittany��� SR Augustana���������� 12:47.12�� 12:16.52

3������ Sciacero, Jackie��� JR N.I.U.������������� 11:51.00�� 12:31.63

4������ Kasprzak, SamanthaSO Whitewater��������� 12:40.00�� 13:01.00

5������ Johnson, Sarah����� JR Augustana���������� 12:39.99�� 13:15.66

6������ Eggert, Ashley����� FR Rockford����������� 13:46.39�� 13:41.96

Event 19Women 4x100 Meter Relay

��� School���������������������������������������������� Seed���� Finals

1 North Central College'A'������������������������� 49.09����� 49.64

2 Harper College'A'�������������������������������� 51.39����� 50.66

3 Augustana College'A'����������������������������� 51.47����� 51.42

���� 1) Bennett, Brittney SR����������� 2) Reaney, Meaghan SR������������

���� 3) Jones, Sarahbeth SO�� ����������4) Pisani, Angela JR�������������

4 Augustana College'B'����������������������������� 54.97���� x55.86

���� 1) Moon, Kelsey FR���������������� 2) Kornaus, Katie FR�������������

���� 3) Lehpamer, Melissa JR����������� 4) Krippel, Jaynee SR������������

5 Beloit College'A'�������������������������������� 53.50����� 57.12

 

Event 21Women 1500 Meter Run

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals

1������ Laesch, Amanda����� SR North Central������� 4:40.71��� 4:40.36

2������ Hopkins, Jessica��� UN Unattached���������� 4:40.00��� 4:45.75

3������ Roznos, Madeline��� JR Whitewater���������� 4:54.00��� 4:49.97

4������ Zimmerman, Alicia�� JR North Central������5:01.59��� 4:55.37

5������ Marek, Amanda������ SO North Central������� 5:00.84��� 4:56.21

6������ Bingham, Kala������ JR North Central������� 5:00.11��� 5:04.67

7������ Duncan, Alyssa����� SO Whitewater���������� 5:10.00��� 5:06.35

8 ������Schwent, Amy������� JR North Central������� 5:10.96��� 5:13.49

9������ Capps, Alexis������ FR N.I.U.�������������� 5:10.00��� 5:15.63

10���� ��Cerrato, Genesis��� FR Rockford������������ 5:19.64��� 5:18.60

11������ Mattis, Tracy������ SR North Central������� 5:20.55��� 5:24.45

12������ Lehpamer, Melissa�� JR Augustana����������� 5:25.42��� 5:26.19

13������ Coffman, Kirsten��� JR North Central������� 5:34.21��� 5:27.42

14������ Landem, Dana������� FR Whitewater���������� 5:28.00��� 5:28.19

15������ Whiteside, KristenFR Augustana����������� 5:30.18��� 5:36.66

16������ Franco, Janet������ SO Harper�������������� 5:25.41��� 5:41.05

17������ Wantuch, Paeton���� FR Whitewater���������� 5:30.00��� 5:43.63

18������ Maurer, Anita������ SR Augustana����������� 5:44.64��� 5:45.75

19������ Krippel, Jaynee���� SR Augustana����������� 5:59.94��� 6:14.22

20������ Norton, Angela����FR Augustana����������� 5:50.04��� 6:31.17

Event 24Women 100 Meter Hurdles

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsWind H#

1������ Frye, Roneisha����� JR N.I.U.���������������� 13.95����� 14.13-0.81

2������ Gregory, Megan����� JR N.I.U.���������������� 13.70����� 14.29-0.81

3������ Savino, Melissa���� SR North Central��������� 15.02����� 15.53-0.81

4������ Gstalter, Molly���� SO North Central��������� 15.74����� 15.62-0.81

5������ Smith, Kierra������ FR Augustana������������� 15.63����� 15.74-0.81

6������ Willis, Keya������� UN Unattached������������ 14.45���� X15.75-0.81

7������ Walsh, Amy��������� SR Augustana������������� 15.62����� 15.87-0.81

8������ Morehart, Megan���� SR Whitewater������������ 16.50����� 16.68-0.72

9������ Calep, Jazmin������ FR Harper��������������������������� 17.50-0.72

10������ Marek, Sabina������ FR Harper���������������� 17.81����� 17.90-0.72

11������ Athey, Amber������� FR Whitewater������������ 18.07����� 18.20-0.72

12������ Schnitzler, JohannFR Augustana������������� 16.48����� 18.28-0.72

13������ Jacobs, Michelle��� SR North Central��������� 18.82����� 18.54-0.72

Event 25Women 400 Meter Dash

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsH#

1������ Brightmore, LaurenSR North Central��������� 57.55����� 57.19�� 1

2������ Cronin, Rebecca���� SO N.I.U.���������������� 58.66����� 58.24�� 1

3������ Bennett, Brittney�� SR Augustana������������� 59.66����� 58.31�� 1

4������ Higgins, Linnea���� FR North Central��������� 59.12����� 59.10�� 1

5������ Koenen, Simone����� SO Whitewater���������� 1:02.49��� 1:01.42�� 1

6������ Miller, Erica������ FR N.I.U.���������������� 59.68��� 1:02.14�� 1

7������ Bell, Ryanne������� JR Whitewater���������� 1:03.17��� 1:03.46�� 2

8������ Duffy, Barbara����� FR Rockford������������ 1:03.96��� 1:04.66�� 2

9������ Heitsman, Erica���� SO Whitewater���������� 1:06.23��� 1:05.65�� 2

Event 27Women 100 Meter Dash

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsWind H#

1������ Butler, Rasheta���� SR N.I.U.���������������� 11.83����� 12.02�� 1.81

2������ Kellyman, Chanel��� JR N.I.U.���������������� 12.08����� 12.12�� 1.81

3������ Smith, Brittany���� SO N.I.U.���������������� 12.06����� 12.15�� 1.81

4������ Lee, Rhonda�������� JR N.I.U.���������������� 12.09����� 12.19�� 1.81

5������ McIntyre, Inga����� GR G.M.T.C.�������������� 12.48����� 12.50�� 1.81

6������ Murphy, Kayla������ JR North Central��������� 12.54����� 12.62�� 1.81

7������ Blackmon, Lillie��� FR Harper���������������� 13.72����� 13.12-0.52

8������ Willis, Keya������� UN Unattached������������ 12.62����� 13.32�� 1.81

9������ DeCap, Monique����� FR North Central��������� 13.10����� 13.33-0.52

10������ Lello, Susie������� FR Harper���������������� 13.79����� 13.37-0.13

11������ Buttel, Danielle��� FR Rockford�������������� 13.39����� 13.40-0.52

12������ Gasser, Amy�������� JR Whitewater������������ 13.70����� 13.51-0.52

13������ Bach, Valerie������ SO Augustana������������� 13.53����� 13.69-0.52

14������ Gale, Morgan������� JR Augustana������������� 13.70����� 13.73-0.52

15����� Cupp, Ellie�������� GR G.M.T.C.�������������� 13.89����� 14.06-0.13

16������ Koller, Caitlin���� SO Whitewater������������ 13.76����� 14.09-0.13

17������ Romens, Shalyn����� GR G.M.T.C.�������������� 13.93����� 14.11-0.13

18������ Jensen, Catherine�� SO Beloit���������������� 14.00����� 15.11-0.13

19������ Misewicz, JenniferSR Augustana������������� 14.97����� 15.23�� 0.24

20������ Hinck, Alex�������� FR Beloit���������������� 14.20����� 15.44-0.13

21������ Chambers, Erin����� SO Beloit���������������� 14.00����� 15.57-0.13

22������ Claybrook, JelissaFR Whitewater������������ 15.61����� 15.93�� 0.24

Event 29Women 800 Meter Run

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals

1������ Oldenburg, CourtneSO N.I.U.�������������� 2:18.00��� 2:18.46

2������ Jones, Sarahbeth��� SO Augustana����������� 2:21.33��� 2:22.00

3������ Reaney, Meaghan���� SR Augustana����������� 2:24.72��� 2:22.91

4������ Ferguson, Nora����� FR N.I.U.�������������� 2:20.00��� 2:24.52

5������ Laesch, Amanda����� SR North Central������� 2:19.50��� 2:25.41

6������ D'Alessio, Lisa���� JR Whitewater���������� 2:25.30��� 2:26.80

7������ Degrado, Alicia���� JR North Central������� 2:25.13��� 2:28.07

8������ Orem, Hannah������� UN Unattached���������� 2:27.04��� 2:28.12

9������ Childs, Heather���� SR N.I.U.�������������� 2:27.76��� 2:28.57

10������ Pisani, Angela����� JR Augustana����������� 2:29.14��� 2:28.69

11������ Strandell, Megan��� SO Whitewater���������� 2:24.18��� 2:29.29

12������ Banasik, Karoline�� SO Harper�������������� 2:34.75��� 2:30.54

13������ Bingham, Kala������ JR North Central������� 2:25.45��� 2:31.12

14������ Marek, Amanda������ SO North Central������� 2:30.00��� 2:33.72

15������ Capps, Alexis������ FR N.I.U.�������������� 2:28.00��� 2:34.62

16������ Troike, Jessica��� JR N.I.U.�������������� 2:42.18��� 2:38.08

17������ Bikulcius, Sarah��� SR North Central������� 2:35.88��� 2:39.41

18������ Kornaus, Katie����� FR Augustana����������� 2:31.99��� 2:40.14

19������ Moon, Kelsey������� FR Augustana����������� 2:32.84��� 2:41.78

20������ Frank, Kelsi������� FR N.I.U.�������������� 2:30.00��� 2:44.94

21������ Kehrer, Maria������ JR Whitewater���������� 2:40.00��� 2:48.52

22������ Jordan, Bridgette�� JR Whitewater���������� 2:44.00��� 3:01.10

23������ Hansen, Kathleen��� SO Beloit�������������� 3:12.00��� 3:18.10

Event 31Women 400 Meter Hurdles

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsH#

1������ Milner, Erin������� FR N.I.U.�������������� 1:02.35��� 1:03.85�� 1

2������ Walsh, Amy��������� SR Augustana����������� 1:05.92��� 1:06.70�� 1

3������ Smith, Kierra������ FR Augustana����������� 1:06.50��� 1:07.81�� 1

4������ Marek, Sabina������ FR Harper�������������� 1:12.52��� 1:10.78�� 2

5������ Noskowiak, StephanJR Whitewater���������� 1:12.63��� 1:11.70�� 2

6������ Hayes, Kiera������� SR Beloit�������������� 1:08.00��� 1:12.83�� 1

7������ Margosian, Emily��� SO Augustana����������� 1:12.21��� 1:12.87�� 1

8������ Jacobs, Michelle��� SR North Central������� 1:11.32��� 1:13.70�� 1

9������ Calep, Jazmin������ FR Harper������������������������� 1:14.94�� 2

10������ Athey, Amber������� FR Whitewater�������� ��1:16.77��� 1:17.15�� 2

11������ Goodrich, Heather�� SR Rockford����������������������� 1:22.89�� 2

 

Event 33Women 200 Meter Dash

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� FinalsWind H#

1������ Butler, Rasheta���� SR N.I.U.���������������� 24.41����� 24.83-1.31

2������ Frye, Roneisha����� JR N.I.U.���������������� 24.65����� 24.98-1.31

3������ Kellyman, Chanel��� JR N.I.U.���������������� 24.82����� 25.30-1.31

4������ Smith, Brittany���� SO N.I.U.���������������� 25.56����� 25.68-1.31

5������ Murphy, Kayla������ JR North Central��������� 25.28����� 25.87-1.31

6������ McIntyre, Inga����� GR G.M.T.C.�������������� 25.37�� ���26.06-1.31

7������ Bennett, Brittney�� SR Augustana������������� 26.91����� 26.38-2.92

8������ Blackmon, Lillie��� FR Harper���������������� 28.45����� 26.97-1.3326.9624

9������ Cronin, Rebecca���� SO N.I.U.���������������� 25.40���� J26.97-1.3126.9669

10������ Muskeyvalley, RochSR N.I.U.���������������� 25.63����� 27.00-2.92

11������ Lello, Susie������� FR Harper���������������28.03����� 27.07-1.33

12������ DeCap, Monique����� FR North Central��������� 27.10����� 27.57-2.92

13������ McIntosh, Deidra��� SR N.I.U.���������������� 26.49����� 27.67-2.92

14������ Calep, Jazmin������ FR Harper���������������� 29.72����� 27.80-0.64

15������ Buttel, Danielle��� FR Rockford������������������������� 28.14-5.75

16������ Moser, Kelly������� JR N.I.U.���������������� 26.85����� 28.21-2.9228.2029

17������ Duffy, Barbara����� FR Rockford�������������� 28.26���� J28.21-1.3328.2049

18�� ����Bach, Valerie������ SO Augustana������������� 28.23����� 28.24-1.33

19������ Foreman, Cat������� JR Augustana������������� 27.89����� 28.45-1.33

20������ Schnitzler, JohannFR Augustana������������� 28.95����� 28.92-1.33

21������ Miller, Erica������ FR N.I.U.���������������� 26.50����� 29.07-2.92

22������ Cupp, Ellie�������� GR G.M.T.C.�������������� 29.81����� 29.30-0.64

23������ Schwent, Amy������� JR North Central��������� 29.00����� 29.49-1.33

24������ Hinck, Alex�������� FR Beloit���������������� 31.50����� 31.42-0.64

25������ Misewicz, JenniferSR Augustana������������� 32.45����� 31.72-5.75

Event 35Women 5000 Meter Run

��� Name������������������� Year School����������������� Seed���� Finals

1������ DeReadt, Lindsey��� FR N.I.U.������������� 19:00.00�� 18:27.00

2������ Coverick, Theresa�� SO Augustana���������� 18:40.87�� 19:04.30

3������ Brevitt, Bre������� SO N.I.U.������������� 18:45.00�� 19:10.00

4������ McAuley, Claire���� FR N.I.U.������������� 19:00.00�� 19:12.00

5������ Newman, Andrea����� SR Whitewater��������� 19:00.00�� 19:23.54

6������ Lueders, Kate������ JR North Central������ 19:50.79�� 19:24.24

7������ Burzynski, ColleenJR North Central������ 19:14.53�� 19:24.55

8������ Cerrato, Genesis��� FR Rockford�� ���������19:05.42�� 19:28.00

9������ Bistry, Tara������� SO Augustana���������� 19:15.77�� 20:17.70

10������ Scanlin, Sarah����� SR North Central������ 19:28.75�� 20:19.38

11������ Janssen, Katie����� FR N.I.U.������������� 20:25.00�� 20:23.78

12������ Rodriguez, Amanda�� SO Augustana���������� 20:15.50�� 21:08.45

13������ McConeghey, SamantJR N.I.U.������������� 20:50.00�� 21:44.61

14������ Hibben, Amber������ JR Whitewater��������� 21:00.00�� 22:02.64

 

Event 37Women 4x400 Meter Relay

��� School���������������������������������������������� Seed���� FinalsH#

1 Northern Illinois University'A'���������������� 3:58.08��� 3:58.68�� 1

2 University of Wi. @ Whitewater'A'�������������� 4:15.46��� 4:11.12�� 1

3 North Central College'B'����������������������� 4:07.00�� x4:17.06�� 1

4 Augustana College'A'��������������������������� 4:01.94��� 4:20.38�� 1

���� 1) Bennett, Brittney SR��� ��������2) Pohlman, Kirstillyn SO��������

���� 3) Jones, Sarahbeth SO������������ 4) Reaney, Meaghan SR������������

5 Northern Illinois University'B'���������������� 4:20.00�� x4:26.72�� 1

6 University of Wi. @ Whitewater'B'�������������� 4:20.00�� x4:35.37�� 1

7 Augustana College'B'��������������������������� 4:20.24�� x4:42.80�� 2

���� 1) Margosian, Emily SO������������ 2) Kornaus, Katie FR�������������

���� 3) Moon, Kelsey FR���������������� 4) Prazak, Jennifer SO�����������