Augustana College printing logo

NCAA Division III Men's Indoor Championships

Capital University, Columbus, Ohio

March 11-12, 2011

 

MEN�S RESULTS

TEAM SCORES: 1. North Central College,45.0; 2. Central College,44.0; 3. Wisconsin La Crosse,43.0; 4. Wisconsin Oshkosh,42.0; 5. Buffalo State,19.0; 6. Amherst College,18.0; 7. Bates College,17.0; 8. Washington (Missouri),16.0; 9. Springfield College,15.0; 10=. Wisconsin Whitewater,14.0; 10=. Wisconsin Stevens Pt,14.0; 12=. McMurry University,13.0; 12=. Calvin College,13.0; 14. Wisconsin Eau Claire,12.0; 15=. College of New Jersey,10.0; 15=. Ramapo College,10.0; 15=. Montclair State,10.0; 15=. Fredonia Suny,10.0; 15=. Centre College,10.0; 15=. Allegheny College, 10.0; 21=. Wartburg College,�� 9.0; 21=. University of Dubuque,�� 9.0; 23=. Wilmington College,�� 8.0; 23=. Wabash College,�� 8.0; 23=. Augustana (Illinois),�� 8.0; 26=. New York University,�� 7.0; 26=. Nebraska Wesleyan,�� 7.0; 28. Mass Inst Technology,�� 6.5; 29=. Wisconsin Stout,�� 6.0; 29=. Williams College,�� 6.0; 29=. Neumann University,�� 6.0; 29=. Messiah College,�� 6.0; 29=. Haverford College,�� 6.0; 29=. Cornell College,�� 6.0; 29=. Christopher Newport,�� 6.0; 36=. Whitworth University,�� 5.0; 36=. Univ of St. Thomas,�� 5.0; 36=. Otterbein College,�� 5.0; 36=. Monmouth College (Il),�� 5.0; 36=. Methodist University,�� 5.0; 36=. Hamline University,�� 5.0; 42=. University of Chicago,�� 4.0; 42=. Illinois College,�� 4.0; 42=. Geneseo Suny,�� 4.0; 42=. Coast Guard,�� 4.0; 42=. Bowdoin College,�� 4.0; 47. Rochester Inst Tech,�� 3.5; 48=. Wesleyan University,�� 3.0; 48=. Rose-Hulman Inst Tech,�� 3.0; 48=. Principia College,�� 3.0; 48=. Plattsburgh Suny,�� 3.0; 48=. Mount Union College,�� 3.0; 48=. Illinois Wesleyan,�� 3.0; 48=. Heidelberg University,�� 3.0; 48=. Gettysburg College,�� 3.0; 56=. Wisconsin River Falls,�� 2.0; 56=. Moravian College,�� 2.0; 56=. Keene State College,�� 2.0; 56=. Farmingdale Suny,�� 2.0; 56=. Elizabethtown College,�� 2.0; 56=. Capital University,�� 2.0; 62=. Wisconsin Platteville,�� 1.0; 62=. Stockton College,�� 1.0; 62=. Rutgers-Newark,�� 1.0; 62=. Ohio Wesleyan,�� 1.0; 62=. Ohio Northern,�� 1.0; 62=. Colby College,�� 1.

55 Meter Dash: Round 1, Heat 1: 1. Dominique Kone, So, Colby College, 6.34Q (DIII season's best, Capital Center Track record);2. Xavier Mateen, Sr, Buffalo State, 6.41q;3. Eric Woodruff, Sr, Moravian College, 6.42q;4. Scott Thomas, Sr, Mount Union College, 6.446q;5. Nick Ward, Sr, AugsburgCollege, 6.448;6. Jordan Werner, So, Milwaukee Engineering, 6.457.

Round 1, Heat 2: 1. Nick Bee, Fr, Wisconsin Whitewater, 6.41Q;2. Kenneth Turner, So, McMurry University, 6.42q;3. Phillip Jones, So, University of Dubuque, 6.447q;4. Sam Flood, Sr, Wisconsin Stout, 6.48;5. Jeremiah Edwards, Jr, Rose-Hulman Inst Tech, 6.48.

Round 1, Heat 3: 1. Zach Lee, Sr, Wisconsin La Crosse, 6.42Q;2. Davivorn Dowe, Jr, University of Dubuque, 6.49;3. Justin Allen, So, Buffalo State, 6.49;4. Keith Ingram, Sr, Wisconsin Stevens Pt, 6.52;5. DeShaun Thomas, Sr, Farmingdale Suny, 6.74.

Final: 1. Phillip Jones, So, University of Dubuque, 6.37 (Betters old DIII season's best);1. Xavier Mateen, Sr, Buffalo State, 6.37 (Betters old DIII season's best);3. Nick Bee, Fr, Wisconsin Whitewater, 6.39;4. Kenneth Turner, So, McMurry University, 6.40;5. Zach Lee, Sr, Wisconsin La Crosse, 6.44;6. Scott Thomas, Sr, Mount Union College, 6.45;7. Eric Woodruff, Sr, Moravian College, 7.70;8. Dominique Kone, So, Colby College, 9.45.

400 Meter Dash: Round 1, Heat 1: 1. Ben Scheetz, Jr, Amherst College, 48.86q;2. Chris Malaya, Sr, Washington (Missouri), 49.95;3. Dan McKinney, So, New York University, 49.97;4. Peter Rice, Jr, Muhlenberg College, 50.31.

Round 1, Heat 2: 1. Justin Allen, So, Buffalo State, 48.25q (Capital Center Track record);2. Jon Howard, Sr, North Central College, 49.43q;3. Craig Amado, Fr, Rhode Island College, 50.13.

Round 1, Heat 3: 1. Dan Benton, So, North Central College, 48.78q;2. Paul Yerhot, Jr, Wisconsin La Crosse, 49.28q;3. Gino Bisceglia, Sr, Cortland Suny, 50.64.

Round 1, Heat 4: 1. Brandon Bennett-Green, Fr, Neumann University, 49.58q;2. Jacob Schwab, Jr, Ohio Northern, 49.77q;3. Kevin Cunningham, Jr, McMurry University, 49.94q.

Final: 1. Justin Allen, So, Buffalo State, 48.27;2. Dan Benton, So, North Central College, 48.27;3. Brandon Bennett-Green, Fr, Neumann University, 48.51;4. Ben Scheetz, Jr, Amherst College, 48.66;5. Jon Howard, Sr, North Central College, 48.93;6. Kevin Cunningham, Jr, McMurry University, 49.36;7. Paul Yerhot, Jr, Wisconsin La Crosse, 49.45;8. Jacob Schwab, Jr, Ohio Northern, 49.86.

800 Meter Run: Round 1, Heat 1: 1. Mike Hutton, Jr, Univ of St. Thomas, 1:54.24Q;2. Ben Scheetz, Jr, Amherst College, 1:54.35Q;3. David Litsheim, Sr, Wisconsin Stevens Pt, 1:54.36q;4. Kevin McCarthy, Jr, Wabash College, 1:54.70;5. Connor Rose, Jr, Tufts University, 1:54.99;6. Matthew Winkler, Sr, Christopher Newport, 1:55.03.

Round 1, Heat 2: 1. Emmanuel Bofa, Sr, Whitworth University, 1:52.87Q (Capital Center Track record);2. Drew Clark, Jr, Principia College, 1:52.94Q;3. Jake Waterman, So, Wabash College, 1:53.04q;4. Tyler Newhook, Jr, Messiah College, 1:53.16q;5. Andrew Wells-Qu, Sr, University of Chicago, 1:54.24q;6. Jeff Marvel, So, Tufts University, 1:55.66.

Final: 1. Ben Scheetz, Jr, Amherst College, 1:51.26 (Capital Center Track record);2. Jake Waterman, So, Wabash College, 1:51.32;3. Tyler Newhook, Jr, Messiah College, 1:51.96;4. Emmanuel Bofa, Sr, Whitworth University, 1:52.69;5. Andrew Wells-Qu, Sr, University of Chicago, 1:52.94;6. Drew Clark, Jr, Principia College, 1:53.32;7. David Litsheim, Sr, Wisconsin Stevens Pt, 1:54.07;8. Mike Hutton, Jr, Univ of St. Thomas, 2:04.31.

Mile Run: Round 1, Heat 1: 1. Kirkwood Donavin, Sr, Cornell College, 4:11.02Q (Capital Center Track record);2. Russell Speiden, Jr, Elizabethtown College, 4:13.20Q;3. Clay Reynolds, Sr, Gettysburg College, 4:13.27Q;4. Matt Turlip, Jr, New York University, 4:13.35q;5. Patrick Klein, Jr, Wisconsin Platteville, 4:13.36q;6. Dennie Waite, Sr, College of New Jersey, 4:16.68q;Round 1, Heat 2: 1. Nick Guarino, Sr, Fredonia Suny, 4:16.22Q;2. Makorobondo Salukombo, Jr, Denison University, 4:17.03Q;3. Greg Whittle, So, Calvin College, 4:17.11Q;4. Will Yochum, Sr, Amherst College, 4:17.62q;5. Derek Bischak, Sr, Rose-Hulman Inst Tech, 4:17.85;6. Steven Corsello, Sr, Amherst College, 4:18.35.

Final: 1. Nick Guarino, Sr, Fredonia Suny, 4:14.23;2. Greg Whittle, So, Calvin College, 4:15.06;3. Kirkwood Donavin, Sr, Cornell College, 4:15.43;4. Matt Turlip, Jr, New York University, 4:15.76;5. Dennie Waite, Sr, College of New Jersey, 4:16.68;6. Clay Reynolds, Sr, Gettysburg College, 4:17.81;7. Russell Speiden, Jr, Elizabethtown College, 4:17.94;8. Patrick Klein, Jr, Wisconsin Platteville, 4:18.06;9. Will Yochum, Sr, Amherst College, 4:19.02;10. Makorobondo Salukombo, Jr, Denison University, 4:22.29.

5000 Meter Run: 1. Mike Spain, Sr, North Central College, 14:17.42 (Capital Center Track record);2. Brian Butzler, Sr, Wisconsin Whitewater, 14:21.70;3. David Stilin, So, Wisconsin La Crosse, 14:29.41;4. Nick Kramer, Jr, Calvin College, 14:29.59;5. Ben Sathre, Jr, Univ of St. Thomas, 14:29.84;6. Mike Heymann, Sr, Plattsburgh Suny, 14:31.61;7. Lee Berube, Jr, Geneseo Suny, 14:32.14;8. Thomas Breitbach, Jr, Wisconsin Eau Claire, 14:33.59;9. Kent Pecora, Sr, Dickinson College, 14:37.83;10. Neal Klein, Jr, North Central College, 14:46.35;11. Dan Kerley, So, North Central College, 14:46.95;12. Anders Hulleberg, Sr, Haverford College, 14:50.54;13. Michael Schmidt, Jr, Middlebury College, 15:06.07.

55 Meter Hurdles: Round 1, Heat 1: 1. Dan Davis, Jr, Washington (Missouri), 7.54Q;2. Sutton Coleman, Jr, Rose-Hulman Inst Tech, 7.58q;3. Kevon Brown, So, Rutgers-Newark, 7.65q;4. Joe Pruckno, Jr, Utica College, 7.677;5. Brian Andreycak, Sr, University of Chicago, 7.70.

Round 1, Heat 2: 1. Will Brown, Sr, Montclair State, 7.44Q (DIII season's best, Capital Center Track record);2. Kyle Gilroy, Sr, College of New Jersey, 7.52q;3. Chris Rones, Fr, Buffalo State, 7.70;4. Patrick Keyes, Sr, Wisconsin Eau Claire, 7.78.

Round 1, Heat 3: 1. Austin Curbow, Jr, Otterbein College, 7.56Q;2. Kevin Janata, Sr, Nebraska Wesleyan, 7.61q;3. Tyler Jackson, Jr, Washington (Missouri), 7.675q;4. James Butler, So, Wisconsin River Falls, 7.83.

Final: 1. Will Brown, Sr, Montclair State, 7.43 (DIII season's best, Capital Center Track record);2. Dan Davis, Jr, Washington (Missouri), 7.47 (Betters old DIII season's best);3. Kyle Gilroy, Sr, College of New Jersey, 7.48 (Betters old DIII season's best);4. Austin Curbow, Jr, Otterbein College, 7.53;5. Kevin Janata, Sr, Nebraska Wesleyan, 7.54;6. Sutton Coleman, Jr, Rose-Hulman Inst Tech, 7.61;7. Tyler Jackson, Jr, Washington (Missouri), 7.65;8. Kevon Brown, So, Rutgers-Newark, 7.70.

4x400 Meter Relay: 1. Wisconsin La Crosse (Paul Yerhot, Terrence Thigpen, Tyson Young, Aric Hoeshcen), 3:19.17;2. Wisconsin Stevens Pt (Zach Scott-Keyser, Tom Wenzler, Joshua Schwinn, David Litsheim), 3:19.45;3. Williams College (Taylor Fitzgerald, Chris Fogler, Richard Fusco, Jabulani Blyden), 3:19.56;4. Wisconsin Oshkosh (Chris Lipke, Corey Wilch, David Edwards, John Cejka), 3:19.64;5. McMurry University (Terry Smith, Phillip Harris, Kevin Cunningham, Kolby Barnhill), 3:20.48;6. Amherst College (Andrew Reed, Tommy Moore, Matt Melton, Ben Scheetz), 3:20.87;7. Wisconsin River Falls (Lucas Mueller, Indy Liljevall, Scott Jensen, Nick Zeien), 3:21.84;8. Ohio Wesleyan (Sean Patrick, Matt Martin, Kody Law, Ethan Freet), 3:23.05;Cortland Suny (Eric Banks, Zak Farnham-Haskell, Stephan Linton, Gino Bisceglia), DQ;North Central College (Jon Howard, Bai Kabba, Jon Caron, Dan Benton), DQ.

Distance Medley Relay: 1. Allegheny College (Mike Vlah, Taylor Throckmorton, Andrew Mahone, Tony Dipre), 10:00.12 (Capital Center Track record);2. Wisconsin Oshkosh (Ben Wizner, John Cejka, Brett DeNure, Nate Stymiest), 10:01.12;3. Haverford College (Eric Arnold, Andrew Golato, Tim Schoch, Ivo Milic-Strkalj), 10:02.18;4. Wisconsin La Crosse (Brian Shonat, Aric Hoeshcen, Bruce Schmitz, David Stilin), 10:02.44;5. Bowdoin College (Coby Horowitz, Matthew Gamache, Colin Fong, Matthew Hillard), 10:03.46;6. Mass Inst Technology (Logan Trimble, Daniel Ronde, Patrick Marx, Kyle Hannon), 10:04.49;7. New York University (James Patterson, Dan McKinney, Steven Au-Yeung, Matt Turlip), 10:09.53;8. Wisconsin Eau Claire (Jake Zander, Patrick Mackin, Alex Adkinson, Aaron Easker), 10:11.93;9. Geneseo Suny (Chris Carter, Niko Brown, Kevin Bronson, Mark Streb), 10:15.16;10. Amherst College (Steven Corsello, Matt Helton, Patrick Grimes, Will Yochum), 10:45.25.

Long Jump: Round 1, Flight 1: 1. Ben Harmon, Sr, Washington (Missouri), 22-11 3/4 (7.00m)q;2. Wendell Booth, So, Wartburg College, 22-9 (6.93m)q;3. John Kersenbrock, So, Nebraska Wesleyan, 22-7 (6.88m)q;4. Jack Chatelain, So, Nebraska Wesleyan, 22-3 1/2 (6.79m);5. Qasim Ellis, Sr, Farmingdale Suny, 21-8 1/4 (6.61m);6. Kyle Devins, Sr, Ithaca College, 21-6 (6.55m).

Round 1, Flight 2: 1. Kevin Coyle, Jr, Springfield College, 23-10 1/4 (7.27m)q (Capital Center Track record);2. Ethan Miller, Jr, Central College, 23-8 (7.21m)q;3. Isaac Vazquez, So, Wisconsin La Crosse, 23-6 (7.16m)q;4. Pierson Singleton, So, Methodist University, 23-4 1/2 (7.12m)q;5. Jonas Elusme, Fr, Wartburg College, 22-11 (6.98m)q;6. Kellen McCrary, Jr, Wisconsin La Crosse, 22-7 (6.88m)q;7. Tomas Velasquez, Sr, Cortland Suny, 21-7 1/4 (6.58m).

Final: 1. Kevin Coyle, Jr, Springfield College, 23-10 1/4 (7.27m);2. Ethan Miller, Jr, Central College, 23-8 3/4 (7.23m);3. Isaac Vazquez, So, Wisconsin La Crosse, 23-6 (7.16m);4. Pierson Singleton, So, Methodist University, 23-4 1/2 (7.12m);5. Kellen McCrary, Jr, Wisconsin La Crosse, 23-4 (7.11m);6. Jonas Elusme, Fr, Wartburg College, 23-2 (7.06m);7. John Kersenbrock, So, Nebraska Wesleyan, 23-2 (7.06m);8. Ben Harmon, Sr, Washington (Missouri), 22-11 3/4 (7.00m);9. Wendell Booth, So, Wartburg College, 22-9 (6.93m).

Triple Jump: Round 1, Flight 1: 1. Chrys Jones, Sr, Centre College, 49-8 1/2 (15.15m)q (Capital Center Track record);2. Isaac Vazquez, So, Wisconsin La Crosse, 47-9 3/4 (14.57m)q;3. Ben Hammond, Jr, Stockton College, 46-11 3/4 (14.32m)q;4. Eyo Ekpo, So, Univ of St. Thomas, 46-11 (14.30m)q;5. Kevin Coyle, Jr, Springfield College, 46-7 1/4 (14.20m)q;6. Aaron Green, Fr, Cortland Suny, 41-7 3/4 (12.69m).

Round 1, Flight 2: 1. Pat Zeunik, Sr, Augustana (Illinois), 49-5 (15.06m)q;2. Carl Luxhoj, Sr, Coast Guard, 48-1 3/4 (14.67m)q;3. Tommie Lark, Jr, Wesleyan University, 47-6 1/2 (14.49m)q;4. Qasim Ellis, Sr, Farmingdale Suny, 46-7 1/2 (14.21m)q;5. Kellen McCrary, Jr, Wisconsin La Crosse, 46-5 1/2 (14.16m);6. Chris Perry, Fr, Mass Dartmouth, 45-5 1/4 (13.85m);Marcus Smith, So, Wisconsin Whitewater, ND.

Final: 1. Chrys Jones, Sr, Centre College, 49-8 1/2 (15.15m) (Capital Center Track record);2. Pat Zeunik, Sr, Augustana (Illinois), 49-5 (15.06m);3. Isaac Vazquez, So, Wisconsin La Crosse, 48-9 (14.86m);4. Kevin Coyle, Jr, Springfield College, 48-5 1/2 (14.77m);5. Carl Luxhoj, Sr, Coast Guard, 48-1 3/4 (14.67m);6. Tommie Lark, Jr, Wesleyan University, 48-1 3/4 (14.67m);7. Qasim Ellis, Sr, Farmingdale Suny, 47-2 1/2 (14.39m);8. Ben Hammond, Jr, Stockton College, 46-11 3/4 (14.32m);9. Eyo Ekpo, So, Univ of St. Thomas, 46-11 (14.30m).

Shot Put: Round 1, Flight 1: 1. David Pless, So, Bates College, 56-6 (17.22m)q;2. Pete Delzer, So, Wisconsin Oshkosh, 52-7 1/4 (16.03m)q;3. Elliott Bulling, Sr, Nebraska Wesleyan, 50-2 1/2 (15.30m);4. Kevin Phipps, Sr, Baldwin-Wallace, 48-10 3/4 (14.90m);5. Sean Denard, Jr, Mount Union College, 46-3 1/4 (14.10m);Andy Novak, Jr, Wisconsin La Crosse, ND.

Round 1, Flight 2: 1. Nick Baatz, So, Wisconsin Oshkosh, 54-4 (16.56m)q;2. Tony Baker, Sr, Wisconsin Oshkosh, 53-0 1/4 (16.16m)q;3. Brennan McKeag, Jr, Hamline University, 52-5 1/4 (15.98m)q;4. Matt Graber, Sr, Central College, 52-3 3/4 (15.94m)q;5. Paul Davis, Fr, McMurry University, 51-9 1/4 (15.78m)q;6. Ethan Waldman, Sr, Bates College, 50-10 (15.49m)q;7. Robert Kapustka, Jr, North Central College, 50-8 1/4 (15.45m)q.

Final: 1. David Pless, So, Bates College, 56-6 (17.22m);2. Matt Graber, Sr, Central College, 55-7 (16.94m);3. Nick Baatz, So, Wisconsin Oshkosh, 54-9 1/4 (16.69m);4. Brennan McKeag, Jr, Hamline University, 54-5 1/4 (16.59m);5. Tony Baker, Sr, Wisconsin Oshkosh, 54-0 1/2 (16.47m);6. Ethan Waldman, Sr, Bates College, 53-11 3/4 (16.45m);7. Pete Delzer, So, Wisconsin Oshkosh, 52-7 1/4 (16.03m);8. Paul Davis, Fr, McMurry University, 51-9 1/4 (15.78m);9. Robert Kapustka, Jr, North Central College, 51-0 1/4 (15.55m).

Weight Throw: Round 1, Flight 1: 1. Bryan Kolacz, Sr, Keene State College, 62-2 1/4 (18.95m)q;2. Darien West, Sr, Illinois Wesleyan, 61-9 3/4 (18.84m)q;3. Tony Baker, Sr, Wisconsin Oshkosh, 61-6 3/4 (18.76m)q;4. Christopher Murtagh, Sr, Bates College, 61-2 1/4 (18.65m)q;5. Andrew Brueggen, Sr, Saint Mary's (Minn ), 60-1 3/4 (18.33m);6. Steven Kirk, Jr, Illinois Wesleyan, 59-5 (18.11m);7. Chinedum Umachi, Jr, Mass Inst Technology, 54-10 3/4 (16.73m).

Round 1, Flight 2: 1. Tony Sigrist, Jr, Wisconsin Eau Claire, 64-0 1/4 (19.51m)q;2. Robert Kapustka, Jr, North Central College, 63-6 (19.35m)q;3. Ben Ludtke, Jr, Wisconsin Oshkosh, 63-5 (19.33m)q;4. Pete Delzer, So, Wisconsin Oshkosh, 62-4 1/2 (19.01m)q;5. Kevin Phipps, Sr, Baldwin-Wallace, 60-3 (18.36m)q;6. Ray Lund, Sr, Brockport Suny, 59-6 3/4 (18.15m);7. Kenneth Cooper, So, Mass Inst Technology, 56-3 1/4 (17.15m).

Final: 1. Pete Delzer, So, Wisconsin Oshkosh, 64-3 3/4 (19.60m);2. Tony Sigrist, Jr, Wisconsin Eau Claire, 64-0 1/4 (19.51m);3. Robert Kapustka, Jr, North Central College, 63-6 (19.35m);4. Ben Ludtke, Jr, Wisconsin Oshkosh, 63-5 (19.33m);5. Christopher Murtagh, Sr, Bates College, 62-11 1/2 (19.19m);6. Darien West, Sr, Illinois Wesleyan, 62-8 3/4 (19.12m);7. Bryan Kolacz, Sr, Keene State College, 62-7 3/4 (19.09m);8. Tony Baker, Sr, Wisconsin Oshkosh, 61-8 1/4 (18.80m);9. Kevin Phipps, Sr, Baldwin-Wallace, 61-4 (18.69m).

High Jump: 1. Ethan Miller, Jr, Central College, 6-11 (2.11m) (DIII season's best, Capital Center Track record);2. Braden McMonigle, Jr, Wilmington College, 6-9 3/4 (2.08m);3. Jonas Elusme, Fr, Wartburg College, 6-9 3/4 (2.08m);4. Nick Byom, Sr, Monmouth College (Il), 6-8 3/4 (2.05m);5. Dillon Binkley, Sr, Illinois College, 6-8 3/4 (2.05m);6. Mike McManus, Sr, Geneseo Suny, 6-6 3/4 (2.00m);6. Zach Heerspink, So, North Central College, 6-6 3/4 (2.00m);6. Cory Trump, Sr, Capital University, 6-6 3/4 (2.00m);9. Justin Gewirtz, Sr, Albright College, 6-6 3/4 (2.00m);9. Tyler Hannam, Sr, Monmouth College (Il), 6-6 3/4 (2.00m);11. Jordan Sathoff, Jr, Wartburg College, 6-6 3/4 (2.00m);12. Jay Quick, Sr, Bethel University(Mn), 6-4 3/4 (1.95m);13. Zach Mixdorf, Fr, Wisconsin Stevens Pt, 6-4 3/4 (1.95m);13. Travis Morehouse, Jr, Wisconsin Whitewater, 6-4 3/4 (1.95m);Luke Buchholz, Sr, Wisconsin Whitewater, NH;Clai Catto, Jr, Wisconsin River Falls, NH;Nicholas Sinon, Fr, Augustana (Illinois), NH.

Pole Vault: 1. Craig Van Leeuwen, Jr, Ramapo College, 17-5 1/2 (5.32m) (DIII season's best);2. Peter Geraghty, So, North Central College, 17-5 1/2 (5.32m) (DIII season's best);3. Daniel Drewek, Jr, Wisconsin Stout, 17-1 1/2 (5.22m) (Ties DIII season's best);4. Thomas Stacey, So, North Central College, 17-1 1/2 (5.22m) (Ties DIII season's best);5. Nathan Peterson, Jr, Mass Inst Technology, 16-9 1/2 (5.12m);5. Mike Dempsey, Sr, Rochester Inst Tech, 16-9 1/2 (5.12m);7. Josh Winder, Fr, North Central College, 16-9 1/2 (5.12m);8. Jay Wall, Jr, Nebraska Wesleyan, 15-11 3/4 (4.87m);9. John Wood, Jr, North Central College, 15-11 3/4 (4.87m);10. Ryan Pericozzi, Jr, Cortland Suny, 15-5 3/4 (4.72m);10. Timothy Layng, Jr, Moravian College, 15-5 3/4 (4.72m);Jeremiah Burish, Jr, Wisconsin La Crosse, NH.

Pentathlon: 1. Kurtis Brondyke, Sr, Central College, 3827;2. Ethan Miller, Jr, Central College, 3797;3. Richard Roethel, So, Christopher Newport, 3784;4. Ben Harmon, Sr, Washington (Missouri), 3652;5. Brian Thill, Jr, Wisconsin Stevens Pt, 3633;6. Joe Yoder, So, Heidelberg University, 3580;7. Bart Mestelle, Jr, Wisconsin Eau Claire, 3522;8. Alan German, Jr, Wisconsin Oshkosh, 3473;9. Matt Marion, Sr, Rochester Inst Tech, 3452;10. Kevin Diederich, Sr, Milwaukee Engineering, 3450;11. Isaac Nicholson, Sr, Williams College, 3398;12. Matt Borchardt, Sr, North Central College, 3079.