Augustana College printing logo

Licensed to Rock Island High School                       HY-TEK's Meet Manager
                          Augustana vs Saint Ambrose                           
                   Track and Field Indoor Meet  - 2/17/2011                    
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Butler, Ebonie            SO St. Ambrose             7.29       7.43   1   5   
  2 Torres, Sarah             FR St. Ambrose             7.56       7.76   1   3   
  3 Bennett, Brittney         SR Augustana               7.78       7.78   1   2   
  4 Mathieson, Ella           SR Augustana               7.87       7.85   1   1   
  5 Foreman, Catherine        JR Augustana               7.91      x7.88   2 
  6 Bach, Valerie             SO Augustana               8.16      x8.07   2 
  7 Garrett, Jennifer         SO Augustana               8.34      x8.40   2 
  8 Garvey, Meggie            SR Augustana               8.48      x8.47   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bach, Valerie             SO Augustana              28.63      28.01   2   5   
  2 Smith, Kierra             FR Augustana              28.94      28.11   2   3   
  3 Foreman, Catherine        JR Augustana              28.84     x28.42   2 
  4 Torres, Sarah             FR St. Ambrose            28.30      28.97   2   2   
  5 Margosian, Emily          SO Augustana              28.84     x29.15   2 
  6 Tjardes, Taylor           SO Augustana              29.81     x29.55   1 
  7 Schneiderbauer, Lauren    FR Augustana              30.17     x29.95   1 
  8 Schilling, Kelsey         FR St. Ambrose            28.04      30.44   2   1   
  9 Nagy, Allison             FR Augustana              31.92     x31.82   1 
 10 Rowland, Katie            SR Augustana              32.19     x32.43   1 
 11 DeHart, Gina              FR St. Ambrose            31.84     x32.52   1 
 
Women 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walsh, Amy                SR Augustana              45.63      45.41    5   
  2 Schnitzler, Johanna       FR Augustana              45.85      45.55    3   
  3 Butler, Ebonie            SO St. Ambrose            44.34      45.73    2   
  4 Ertmer, Tori              FR St. Ambrose            46.00      47.26    1   
  5 Banda, Lauren             SO Augustana              54.97     x51.80  
 -- Scott, Jorden             SO Unattached             46.00     X45.98  
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pohlman, Kirstillyn       SO Augustana            1:04.55    1:02.63   2   5   
  2 Reaney, Meaghan           SR Augustana            1:03.89    1:03.73   2   3   
  3 Rushton, Jen              FR St. Ambrose          1:01.80    1:04.55   2   2   
  4 Skaggs, Meg               SO St. Ambrose          1:06.80    1:04.88   2   1   
  5 Morris, Jenny             SO St. Ambrose          1:06.49   x1:06.40   2 
  6 Moon, Kelsey              FR Augustana            1:07.54   x1:06.85   2 
  7 Banda, Lauren             SO Augustana            1:12.24   x1:11.24   1 
  8 Nagy, Allison             FR Augustana            1:14.92   x1:14.13   1 
  9 McKenna, Meg              SO St. Ambrose          1:19.83   x1:19.45   1 
 
Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Parsons, Abby             SR St. Ambrose          1:41.00    1:39.30    5   
  2 Latham, Rachael           JR Augustana            1:44.80    1:47.77    3   
  3 Prazak, Jennifer          SO Augustana            1:48.93    1:48.18    2   
  4 Wynes, Madison            FR Augustana            1:55.54   x1:56.84  
  5 Mason, Camille            SO St. Ambrose          1:50.00    1:57.26    1   
  6 Heckman, Calista          SO St. Ambrose          1:50.00   x1:59.01  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Sarahbeth          SO Augustana            2:25.14    2:23.78    5   
  2 Flahive, Lauren           SO St. Ambrose          2:35.00    2:31.13    3   
  3 Maier, Dana               JR St. Ambrose          2:35.00    2:33.20    2   
  4 Beckett, Katie            FR St. Ambrose          2:50.00   x2:38.29  
  5 Hoebelheinrich, Emily     FR St. Ambrose          2:35.00   x2:41.02  
  6 Tworek, Alyssa            SO Augustana            2:38.94    2:43.29    1   
  7 Pease, Amanda             FR Augustana            2:43.02   x2:44.52  
  8 Balinski, Mariah          FR St. Ambrose          2:50.00   x2:59.43  
  9 Counter, Kristy           JR Augustana            3:06.30   x3:05.81  
 -- Paul, Jennifer            SR Unattached                         XDNF  
 -- Orem, Hannah              SR Unattached           2:35.34   X2:31.04  
 
Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hottle, Hannah            SR Augustana            3:02.24    3:02.98    5   
  2 Benge, Kate               FR St. Ambrose          3:10.00    3:14.43    3   
  3 Prazak, Brittany          SR Augustana            3:15.14    3:18.06    2   
  4 Lehpamer, Melissa         JR Augustana            3:28.84   x3:34.77  
  5 Burkhalter, Molly         FR St. Ambrose          3:50.00    3:38.79    1   
  6 Buck, Lauren              FR Augustana            3:55.42   x4:01.49  
 
Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Heifner, Annie            SO Augustana            5:35.90    5:33.03    5   
  2 Stockert, Kelsey          FR Augustana            5:55.54    5:40.38    3   
  3 Coverick, Theresa         SO Augustana            5:39.71   x5:49.93  
  4 Lehpamer, Melissa         JR Augustana            5:51.40   x5:56.41  
  5 Keifer, Konnie            JR St. Ambrose          6:01.51    6:00.52    2   
  6 Maurer, Anita             SR Augustana            6:15.90   x6:03.07  
  7 Eden, Tina                SO St. Ambrose          6:12.10    6:14.00    1   
  8 Buck, Lauren              FR Augustana            6:21.84   x6:27.51  
  9 Berger, Catherine         SO St. Ambrose          6:36.83   x6:33.37  
 -- Paul, Jennifer            SR Unattached           5:11.34   X5:06.13  
 
Women 2000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bistry, Tara              SO Augustana            7:24.64    7:10.40    5   
  2 Syring, Kristen           JR St. Ambrose          7:40.00    7:15.50    3   
  3 Johnson, Sarah            JR Augustana            7:22.24    7:22.92    2   
  4 Maroon, Megan             SO St. Ambrose          7:40.00    7:34.59    1   
  5 Rodriguez, Amanda         SO Augustana            7:38.84   x7:39.33  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pisani, Angela            JR Augustana           11:57.67   11:41.45    5   
  2 Grandgeorge, Emma         FR Augustana           12:05.79   11:45.46    3   
  3 Simones, Katie            SO St. Ambrose         12:16.72   11:48.34    2   
  4 Whiteside, Kristen        FR Augustana           12:22.63  x12:03.34  
  5 Ronconi, Lexie            SO St. Ambrose         12:20.94   12:12.96    1   
  6 Dallas, Britton           FR Augustana           13:04.64  x12:19.82  
  7 Norton, Angela            FR Augustana           13:04.58  x13:10.78  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luehrs, Rachel            SO St. Ambrose             9.72       8.65   1   5   
  2 Smith, Kierra             FR Augustana               8.95       9.08   1   3   
  3 Walsh, Amy                SR Augustana               9.37       9.35   1   2   
  4 Krier, Rachel             SO St. Ambrose             9.38       9.53   2   1   
  5 Schneiderbauer, Lauren    FR Augustana               9.81      x9.76   2 
  6 Schnitzler, Johanna       FR Augustana               9.27      x9.81   1 
  7 DeHart, Gina              FR St. Ambrose             9.93     x10.23   3 
  8 Popp, Julia               FR Augustana              11.21     x11.43   3 
 -- Margosian, Emily          SO Augustana               9.49        DNF   2 
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana College  'A'                            4:08.59    4:07.82    5   
  2 St. Ambrose Univ.  'A'                                       4:09.07    3   
  3 Augustana College  'B'                            4:26.24   x4:40.13  
  4 Augustana College  'C'                            5:09.94   x5:07.28  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana College  'A'                                      10:17.38    5   
  2 St. Ambrose Univ.  'A'                                      10:32.10    3   
  3 Augustana College  'B'                           10:58.84  x10:52.60  
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Luehrs, Rachel            SO St. Ambrose            1.56m      1.52m    4-11.75   5   
  2 Schnitzler, Johanna       FR Augustana              1.50m      1.47m    4-09.75   3   
  3 Schneiderbauer, Lauren    FR Augustana              1.50m      1.42m    4-07.75   2   
  4 Patrnchak, Naomi          FR St. Ambrose                      x1.37m    4-06.00 
  4 Klouda, Kristy            SR Augustana              1.40m     x1.37m    4-06.00 
  6 Popp, Teresa              JR St. Ambrose            1.47m     J1.37m    4-06.00   1   
  7 Garvey, Meggie            SR Augustana              1.41m    xJ1.37m    4-06.00 
  8 Lecander, Megan           SR Augustana              1.35m     x1.32m    4-04.00 
  9 DeHart, Gina              FR St. Ambrose                      x1.27m    4-02.00 
 10 Hoebelheinrich, Emily     FR St. Ambrose                     xJ1.27m    4-02.00 
 -- Popp, Julia               FR Augustana              1.20m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hillyer, Taelar           FR Augustana           11-01.75   10-09.00      3.27m   5   
  2 Mathieson, Ella           SR Augustana            8-08.00    9-03.00      2.81m   3   
  3 Tjardes, Taylor           SO Augustana            8-08.00   x8-09.00      2.66m 
  4 Lecander, Megan           SR Augustana            8-00.00   x8-03.00      2.51m 
  5 Klouda, Kristy            SR Augustana            8-02.50  xJ8-03.00      2.51m 
  6 Berg, Kelsey              JR St. Ambrose                     7-03.00      2.20m   2   
 -- Popp, Teresa              JR St. Ambrose                          NH            
 -- Petit, Kali               SR Unattached           9-01.75   X9-03.00      2.81m 
 
Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Medland, Sarah            SO St. Ambrose                       4.89m   16-00.50   5   
  2 Butler, Ebonie            SO St. Ambrose                       4.66m   15-03.50   3   
  3 Bazely, Samantha          SO Augustana              4.68m      4.61m   15-01.50   2   
  4 Skaggs, Meg               SO St. Ambrose            4.65m     x4.59m   15-00.75 
  5 Schnitzler, Johanna       FR Augustana              4.72m      4.45m   14-07.25   1   
  6 Christiansen, Brea        SR St. Ambrose            4.67m    xJ4.45m   14-07.25 
  7 Schneiderbauer, Lauren    FR Augustana              4.59m     x4.29m   14-01.00 
  8 Mauerman, Jordan          SO Augustana              4.16m     x4.18m   13-08.75 
  9 Rowland, Katie            SR Augustana              4.29m     x4.02m   13-02.25 
 10 DeHart, Gina              FR St. Ambrose                      x3.74m   12-03.25 
 11 Schilling, Kelsey         FR St. Ambrose                      x3.68m   12-01.00 
 12 Popp, Julia               FR Augustana              4.10m     x3.56m   11-08.25 
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mathieson, Ella           SR Augustana             10.72m     11.18m   36-08.25   5   
  2 Patrnchak, Naomi          FR St. Ambrose           10.79m     11.01m   36-01.50   3   
  3 Medland, Sarah            SO St. Ambrose                      10.24m   33-07.25   2   
  4 Christiansen, Brea        SR St. Ambrose            9.62m     x9.97m   32-08.50 
  5 Bazely, Samantha          SO Augustana              9.88m      9.83m   32-03.00   1   
  6 Torres, Sarah             FR St. Ambrose           10.47m     x9.60m   31-06.00 
  7 Garvey, Meggie            SR Augustana              8.78m     x7.94m   26-00.75 
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy              JR St. Ambrose                      13.33m   43-09.00   5   
  2 Beauchamp, Liana          FR Augustana             11.44m     11.08m   36-04.25   3   
  3 Burd, Martha              SO St. Ambrose                      10.92m   35-10.00   2   
  4 Siwek, Bethany            SO Augustana              9.98m     10.17m   33-04.50   1   
  5 Battistoni, Melanie       JR Augustana              9.97m     x9.84m   32-03.50 
  6 Gruber, Amber             JR Augustana              9.35m     x9.73m   31-11.25 
  7 Mabry, Deviin             FR St. Ambrose                      x9.59m   31-05.75 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy              JR St. Ambrose                      15.63m   51-03.50   5   
  2 Burd, Martha              SO St. Ambrose                      13.38m   43-10.75   3   
  3 Beauchamp, Liana          FR Augustana             14.44m     12.55m   41-02.25   2   
  4 Gruber, Amber             JR Augustana             12.46m     12.48m   40-11.50   1   
  5 Siwek, Bethany            SO Augustana             11.53m    x11.12m   36-05.75 
  6 Battistoni, Melanie       JR Augustana             10.80m    x10.26m   33-08.00 
  7 Mabry, Deviin             FR St. Ambrose                      x9.00m   29-06.50 
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Augustana College          112        2) St. Ambrose Univ.          90   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Ambrose Univ.           65        2) Augustana College          63