Augustana College printing logo

Licensed to Coe College            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/14/2011 09:19 PM
                         Coe v Aguastana - 12/14/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustana College  'A'                            1:52.80    2:04.91  
     1) Mans, Colleen 20                2) O'Hara, Elizabeth 19           
     3) Regnier, Emma 19                4) Kabbe, Hollyann 20             
       33.39    34.06    28.73    28.73                                    
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    2:32.89  
     1) Otis, Haley M 19                2) Curley, Beth A 20              
     3) Isack, Bekah D 20               4) Dolezal, Stephanie A 22        
       36.09    45.17    40.10    31.53                                    
  3 Coe College-IA  'B'                                    NT    2:49.32  
     1) Lowdon, Vanessa P 20            2) Gregorcyk, Mandi L 19          
     3) Drapes, Chloe S 19              4) Gammage, Dominique R 19        
       41.11    42.86    47.05    38.30                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustana College  'A'                            1:39.99    1:53.45  
     1) Hengst, Jasen J 18              2) Chaney, Ryan 19                
     3) Wind, Denny 21                  4) Zarbuck, Austin 19             
       30.02    31.59    28.36    23.48                                    
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:57.96  
     1) Davis, Paul J 22                2) Chan Kyaw, Lwin 24             
     3) Babbitt, Aaron B 21             4) McKinney, Kyle W 19            
       30.61    33.69    29.42    24.24                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Emily            19 Augie                     NT   11:59.80  
      32.29   34.78   35.60   35.35   35.81   36.21   36.50   35.94
      36.65   36.64   36.98   36.59   36.85   36.44   36.57   36.60
      36.14   37.03   36.18   34.65                                
  2 Otis, Haley M             19 Kohawks-IA                NT   13:08.59  
      34.05   37.84   38.43   38.76   39.13   39.48   39.84   40.29
      39.57   40.00   40.30   40.38   40.27   40.18   40.53   40.45
      40.25   40.13   39.97   38.74                                
  3 Lowdon, Vanessa P         20 Kohawks-IA                NT   14:14.03  
      35.86   41.52   41.84   41.81   42.45   42.11   43.01   42.59
      43.23   43.69   43.17   42.78   44.73   43.43   44.04   43.59
      44.40   44.63   43.94   41.21                                
  4 Isack, Bekah D            20 Kohawks-IA                NT   14:25.23  
      38.65   41.96   42.53   42.04   42.76   42.61   42.47   42.61
      43.98   43.39   44.77   44.38   45.39   44.90   44.45   43.77
      44.13   44.27   43.65   42.52                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reppy, Justin             19 Augie                     NT   10:45.28  
      26.92   29.16   30.52   31.10   31.28   31.25   31.73   31.87
      32.62   32.97   32.69   33.38   33.70   33.25   33.79   33.75
      34.04   33.87   34.27   33.12                                
  2 Potts, Ben K              22 Kohawks-IA                NT   10:58.60  
      26.79   29.61   30.57   31.04   31.63   31.86   32.41   33.00
      33.62   33.54   34.56   34.63   34.40   34.32   34.32   34.25
      34.66   34.96   34.82   33.61                                
  3 Babbitt, Aaron B          21 Kohawks-IA                NT   11:35.96  
      30.53   32.34   33.58   34.24   34.63   35.00   35.09   34.94
      35.29   35.27   35.67   34.88   35.59   35.58   35.74   35.64
      35.94   35.62   35.64   34.75                                
  4 Conway, Colin J           20 Kohawks-IA                NT   13:29.46  
      33.65   38.44   41.13   39.39   39.41   40.36   41.11   40.49
      40.80   41.15   41.48   41.81   41.66   42.07   42.00   42.10
      41.46   41.62   41.04   38.29                                
  5 Hootman, Kennen           22 Augie               14:03.62   15:06.56  
      37.38   44.56   45.00   44.71   45.09   46.05   46.67   46.50
      46.78   46.25   46.05   46.56   45.93   46.03   46.35   46.32
      46.60   45.30   45.27   43.16                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehn, Kelsie C            22 Kohawks-IA                NT    2:04.87  
      28.40   31.39   32.37   32.71                                
  2 Clennon, Molly            19 Augie                2:06.36    2:08.29  
      28.54   32.00   33.52   34.23                                
  3 Queisner, Andi N          19 Kohawks-IA                NT    2:14.69  
      29.63   32.45   35.73   36.88                                
  4 Jensen, Danna             18 Augie                2:19.13    2:14.91  
      29.44   33.61   37.02   34.84                                
  5 Kabbe, Hollyann           20 Augie                2:26.31    2:26.86  
      30.66   36.97   39.76   39.47                                
  6 Gregorcyk, Mandi L        19 Kohawks-IA                NT    2:44.69  
      34.69   41.87   44.35   43.78                                
 -- Gammage, Dominique R      19 Kohawks-IA                NT         DQ  
      40.30 2:59.79                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greaves, Chris            19 Augie                1:50.40    1:54.02  
      26.18   28.87   29.62   29.35                                
  2 Zarbuck, Austin           19 Augie                1:55.98    1:54.17  
      25.80   28.79   30.28   29.30                                
  3 Davis, Paul J             22 Kohawks-IA                NT    2:03.39  
      26.91   30.24   32.77   33.47                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Hilary          19 Augie                  26.38      25.80  
  2 Uding, Ariana L           19 Kohawks-IA                NT      26.35  
  3 Piper, Alexandra          19 Augie                  26.85      26.47  
  4 Naughton, Mary            19 Augie                  26.54      27.18  
  5 Ickes, Amanda L           21 Kohawks-IA                NT      28.28  
  6 Dolezal, Stephanie A      22 Kohawks-IA                NT      32.50  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinck, Daniel             19 Augie                  22.98      22.93  
  2 Curran, Peter J           23 Kohawks-IA                NT      23.05  
  3 Vogt, Charles             22 Augie                  23.84      23.55  
  4 McKinney, Kyle W          19 Kohawks-IA                NT      25.37  
  5 Wind, Denny               21 Augie                  24.87      25.84  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Emily            19 Augie                2:26.61    2:26.88  
      33.19   38.07   41.64   33.98                                
  2 Schultz, Darci J          21 Kohawks-IA                NT    2:34.36  
      31.36   39.87   46.95   36.18                                
  3 O'Hara, Elizabeth         19 Augie                     NT    2:34.41  
      34.69   40.06   43.99   35.67                                
  4 Strohm, Kelly R           21 Kohawks-IA                NT    2:36.53  
      34.82   41.20   44.11   36.40                                
  5 Harrington, Danielle      19 Augie                     NT    2:48.66  
      38.69   42.28   50.27   37.42                                
  6 Marguglio, DeAnna M       20 Kohawks-IA                NT    3:06.81  
      42.90   45.72   56.88   41.31                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hengst, Jasen J           18 Augie                     NT    2:13.52  
      28.56   33.17   38.78   33.01                                
  2 Ahles, Zach J             20 Kohawks-IA                NT    2:21.44  
      30.63   37.81   40.92   32.08                                
  3 Chaney, Ryan              19 Augie                2:25.62    2:22.05  
      30.17   41.02   39.51   31.35                                
  4 Repsholdt, Alex N         20 Kohawks-IA                NT    2:33.58  
      33.75   38.64   45.59   35.60                                
  5 Chan Kyaw, Lwin           24 Kohawks-IA                NT    2:35.28  
      36.60   40.19   43.16   35.33                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herman, Becca G           20 Kohawks-IA            215.60     209.30  
  2 Meyers, Helen             18 Augie                 190.95     205.15  
  3 Walter, Tanya             22 Augie                 179.40     193.85  
  4 Curley, Beth A            20 Kohawks-IA            217.20     192.50  
  5 Podhajsky, Kari J         22 Kohawks-IA            124.42     120.75  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otton, Ken J              21 Kohawks-IA            138.67     153.10  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regnier, Emma             19 Augie                1:05.11    1:04.03  
      29.32   34.71                                                
  2 Uding, Ariana L           19 Kohawks-IA                NT    1:05.62  
      30.40   35.22                                                
  3 Jensen, Danna             18 Augie                1:12.49    1:10.30  
      33.66   36.64                                                
  4 Isack, Bekah D            20 Kohawks-IA                NT    1:34.37  
      44.67   49.70                                                
  5 Drapes, Chloe S           19 Kohawks-IA                NT    1:43.27  
      47.80   55.47                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarbuck, Austin           19 Augie                1:00.94      59.15  
      27.33   31.82                                                
  2 Babbitt, Aaron B          21 Kohawks-IA                NT    1:04.67  
      30.93   33.74                                                
  3 Ahles, Zach J             20 Kohawks-IA                NT    1:08.66  
      31.70   36.96                                                
  4 Repsholdt, Alex N         20 Kohawks-IA                NT    1:16.54  
      34.28   42.26                                                
  5 Hootman, Kennen           22 Augie                1:16.84    1:30.61  
      40.96   49.65                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Hilary          19 Augie                  59.45      57.49  
      27.35   30.14                                                
  2 Piper, Alexandra          19 Augie                  58.97      58.95  
      28.42   30.53                                                
  3 Queisner, Andi N          19 Kohawks-IA                NT      59.45  
      28.30   31.15                                                
  4 Ickes, Amanda L           21 Kohawks-IA                NT    1:02.51  
      29.32   33.19                                                
  5 Nelson, Ariana            19 Augie                1:12.95    1:09.17  
      32.49   36.68                                                
  6 Dolezal, Stephanie A      22 Kohawks-IA           1:13.96    1:12.50  
      34.64   37.86                                                
 -- Gammage, Dominique R      19 Kohawks-IA                NT         DQ  
      41.40   52.37                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Peter J           23 Kohawks-IA                NT      50.50  
      24.54   25.96                                                
  2 Hinck, Daniel             19 Augie                  50.94      50.89  
      24.59   26.30                                                
  3 Vogt, Charles             22 Augie                  52.55      53.16  
      24.70   28.46                                                
  4 Wind, Denny               21 Augie                  54.86      56.70  
      27.09   29.61                                                
  5 McKinney, Kyle W          19 Kohawks-IA                NT      57.45  
      28.21   29.24                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mans, Colleen             20 Augie                1:07.19    1:10.70  
      34.26   36.44                                                
  2 Schultz, Darci J          21 Kohawks-IA                NT    1:11.18  
      34.61   36.57                                                
  3 Timmons, Emily            19 Augie                     NT    1:11.52  
      35.28   36.24                                                
  4 Naughton, Mary            19 Augie                1:14.48    1:14.67  
      35.88   38.79                                                
  5 Marguglio, DeAnna M       20 Kohawks-IA                NT    1:30.54  
      44.52   46.02                                                
  6 Gregorcyk, Mandi L        19 Kohawks-IA                NT    1:39.90  
      45.79   54.11                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greaves, Chris            19 Augie                  59.54      59.29  
      29.21   30.08                                                
  2 Davis, Paul J             22 Kohawks-IA                NT    1:05.21  
      31.78   33.43                                                
  3 Repsholdt, Alex N         20 Kohawks-IA                NT    1:13.81  
      35.37   38.44                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehn, Kelsie C            22 Kohawks-IA                NT    5:34.90  
      29.56   32.27   33.36   33.68   33.65   34.12   34.41   34.67
      34.90   34.28                                                
  2 Clennon, Molly            19 Augie                5:44.59    5:52.59  
      29.67   32.96   34.31   34.89   36.20   37.22   37.39   37.50
      37.01   35.44                                                
  3 Jensen, Danna             18 Augie                6:17.62    6:11.66  
      31.87   35.96   38.26   38.22   37.85   38.78   38.54   38.50
      38.61   35.07                                                
  4 Otis, Haley M             19 Kohawks-IA                NT    6:16.70  
      33.89   37.58   38.30   38.61   38.32   38.48   38.61   38.75
      37.32   36.84                                                
  5 Strohm, Kelly R           21 Kohawks-IA                NT    6:20.02  
      33.06   36.31   38.13   38.64   39.02   39.55   39.46   39.18
      38.95   37.72                                                
  6 Harrington, Danielle      19 Augie                6:28.60    6:24.92  
      32.72   38.00   39.13   40.38   39.50   40.32   40.01   39.11
      38.46   37.29                                                
  7 Lowdon, Vanessa P         20 Kohawks-IA                NT    6:56.00  
      36.09   41.49   43.66   42.51   42.99   42.59   41.79   42.44
      42.82   39.62                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reppy, Justin             19 Augie                5:08.16    5:02.16  
      25.98   28.94   30.08   30.83   31.17   31.06   31.27   31.12
      31.35   30.36                                                
  2 Potts, Ben K              22 Kohawks-IA                NT    5:11.93  
      26.80   30.09   30.93   31.45   31.73   31.88   32.05   32.25
      32.89   31.86                                                
  3 Conway, Colin J           20 Kohawks-IA                NT    6:21.96  
      33.61   38.28   38.95   38.92   38.38   38.96   39.81   39.36
      38.60   37.09                                                
  4 Hootman, Kennen           22 Augie                6:36.40    7:49.59  
      39.13   45.69   47.36   48.33   47.49   48.39   48.69   48.06
      48.54   47.91                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herman, Becca G           20 Kohawks-IA                NT     218.80  
  2 Meyers, Helen             18 Augie                     NT     218.45  
  3 Curley, Beth A            20 Kohawks-IA                NT     209.10  
  4 Walter, Tanya             22 Augie                     NT     186.30  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otton, Ken J              21 Kohawks-IA            121.57     110.75  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hara, Elizabeth         19 Augie                     NT    1:17.61  
      36.36   41.25                                                
  2 Ickes, Amanda L           21 Kohawks-IA                NT    1:18.30  
      36.20   42.10                                                
  3 Regnier, Emma             19 Augie                     NT    1:21.61  
      36.86   44.75                                                
  4 Strohm, Kelly R           21 Kohawks-IA           1:21.03    1:22.13  
      38.83   43.30                                                
  5 Nelson, Ariana            19 Augie                     NT    1:27.77  
      42.64   45.13                                                
  6 Drapes, Chloe S           19 Kohawks-IA                NT    1:43.83  
      48.01   55.82                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Peter J           23 Kohawks-IA                NT    1:07.14  
      31.76   35.38                                                
  2 Chan Kyaw, Lwin           24 Kohawks-IA                NT    1:11.19  
      33.84   37.35                                                
  3 Chaney, Ryan              19 Augie                1:12.52    1:11.95  
      33.46   38.49                                                
 -- Hengst, Jasen J           18 Augie                     NT         DQ  
      32.39   34.89                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustana College  'A'                            1:38.50    1:45.75  
     1) Piper, Alexandra 19             2) Clennon, Molly 19              
     3) Naughton, Mary 19               4) Ferguson, Hilary 19            
       26.94    26.96    26.69    25.16                                    
  2 Coe College-IA  'A'                               1:45.01    1:48.09  
     1) Schultz, Darci J 21             2) Queisner, Andi N 19            
     3) Rehn, Kelsie C 22               4) Uding, Ariana L 19             
       28.00    26.75    34.25    19.09                                    
  3 Augustana College  'B'                                 NT    2:00.93  
     1) Kabbe, Hollyann 20              2) Nelson, Ariana 19              
     3) Harrington, Danielle 19         4) Mans, Colleen 20               
       29.24    31.33    30.86    29.50                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:52.80  
     1) Otton, Ken J 21                 2) Potts, Ben K 22                
     3) Conway, Colin J 20              4) Ahles, Zach J 20               
       30.74    25.23    29.45    27.38                                    
 -- Augustana College  'A'                            1:29.79         DQ  
     1) Vogt, Charles 22                2) Greaves, Chris 19              
     3) Reppy, Justin 19                4) Hinck, Daniel 19               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Augustana College                   140   2. Coe College                         101
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Coe College                         104   2. Augustana College                   101