Augustana College printing logo

COLLEGE SWIMMING

 

Augustana vs. Loras

December 10, 2010

 

WOMEN: Loras 125, Augustana 114

MEN: Loras 118, Augustana 86

 

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 Loras College A NT 2:02.63 11

1) Czarobski, Stephanie D 20 2) Tjebkes, Abbey 19 3) Callaghan, Katie E 18 4) Gerken, Jillyn R 19

2 Augustana College A 1:52.80 2:02.91 4

1) Timmons, Emily 19 2) O'Hara, Elizabeth 19 3) Regnier, Emma 19 4) Piper, Alexandra 19

3 Loras College B NT 2:14.00 2

1) Rabedeaux, Kirsten E 18 2) Burr, Beth A 18 3) Hocking, Leah 20 4) Guns, Alice A 20

 

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 Loras College A NT 1:47.96 11

1) Castle, Tommy S 21 2) Momberger, Ryan A 19 3) Schmidt, Alec J 18 4) Young, Thomas J 19

2 Loras College B NT 1:50.35 4

1) DeWane, Jason M 19 2) Gerken, Mike P 22 3) Spike, Nick C 20 4) Gracyalny, Joe A 21

3 Augustana College A 1:39.99 1:54.13 2

1) Hengst, Jasen J 18 2) Chaney, Ryan 19 3) Wind, Denny 21 4) Vogt, Harrison 20

 

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Roper, Evayn T 19 Loras College NT 11:44.80 9

2 Gaulke, Gabrielle M 19 Loras College NT 11:48.91 4

3 Regnier, Emma 19 Augustana College NT 12:19.77 3

4 Mans, Colleen 20 Augustana College 12:46.69 12:42.72 2

5 Smirniotis, Riss A 20 Loras College NT 13:37.13 1

 

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 O'Toole, Michael A 18 Loras College NT 10:58.24 9

2 Wind, Denny 21 Augustana College NT 11:43.54 4

3 Kupfert, Bob A 19 Loras College NT 12:04.81 3

4 Lozada, Sam A 19 Loras College NT 12:12.00 2

 

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Proctor, Alex J 20 Loras College NT 2:05.68 9

2 Clennon, Molly 19 Augustana College 2:06.36 2:07.50 4

3 Naughton, Mary 19 Augustana College 2:11.99 2:12.79 3

4 Danay, Laura A 20 Loras College NT 2:17.10 2

5 Tjebkes, Abbey 19 Loras College NT 2:19.72 1

6 Nelson, Ariana 19 Augustana College 2:43.95 2:30.68

 

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Greaves, Chris 19 Augustana College 1:50.40 1:51.25 9

2 Lukacs, Ricky E 20 Loras College NT 1:52.72 4

3 Zarbuck, Austin 18 Augustana College 1:58.63 1:53.64 3

4 Ball, Stephen R 22 Loras College NT 1:54.03 2

5 Young, Thomas J 19 Loras College NT 2:10.77 1

 

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Ferguson, Hilary 19 Augustana College NT 26.54 9

2 Piper, Alexandra 19 Augustana College 26.85 26.65 4

3 Proctor, Alex J 20 Loras College NT 26.66 3

4 Kabbe, Hollyann 20 Augustana College 27.28 27.99 2

5 Gerken, Jillyn R 19 Loras College NT 28.31 1

6 Rabedeaux, Kirsten E 18 Loras College NT 31.25

 

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Pape, Andy R 20 Loras College NT 22.80 9

2 Hinck, Daniel 19 Augustana College NT 23.12 4

3 Gracyalny, Joe A 21 Loras College NT 23.77 3

4 Vogt, Charles 21 Augustana College NT 24.23 2

5 Perleth, Logan W 20 Loras College NT 25.23 1

6 Wind, Denny 21 Augustana College 24.87 25.95

 

Event 9 Women 200 Yard IM

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Murray, Kenzie R 21 Loras College NT 2:21.00 9

2 Czarobski, Stephanie D 20 Loras College NT 2:28.04 4

3 Timmons, Emily 19 Augustana College 2:26.61 2:28.91 3

4 Hocking, Leah 20 Loras College NT 2:31.27 2

5 O'Hara, Elizabeth 19 Augustana College NT 2:33.03 1

6 Mans, Colleen 20 Augustana College 2:31.07 2:43.29

 

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Momberger, Ryan A 19 Loras College NT 2:11.40 9

2 Lukacs, Ricky E 20 Loras College NT 2:12.38 4

3 Hengst, Jasen J 18 Augustana College NT 2:15.99 3

4 Seidel, Colin D 18 Loras College NT 2:18.72 2

5 Chaney, Ryan 19 Augustana College NT 2:24.81 1

6 Vogt, Harrison 20 Augustana College NT 2:27.98

 

Event 11 Women 1 mtr Diving

Name Age School Finals Score Points

1 Walter, Tanya 22 Augustana College 179.40 177.08 9

2 Meyers, Helen 18 Augustana College 190.95 176.25 4

3 DelVecchio, Marguerite A 18 Loras College NT 164.63 3

4 Guns, Alice A 20 Loras College NT 148.28 2

 

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Proctor, Alex J 20 Loras College NT 1:03.15 9

2 Callaghan, Katie E 18 Loras College NT 1:05.52 4

3 Regnier, Emma 19 Augustana College 1:05.11 1:06.57 3

4 Jensen, Danna 18 Augustana College NT 1:09.54 2

5 Smirniotis, Riss A 20 Loras College NT 1:16.12 1

6 Harrington, Danielle 19 Augustana College NT 1:20.34

 

Event 14 Men 100 Yard Butterfly

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Reppy, Justin 19 Augustana College NT 56.50 9

2 Lukacs, Ricky E 20 Loras College NT 58.34 4

3 Zarbuck, Austin 18 Augustana College NT 58.67 3

4 Castle, Tommy S 21 Loras College NT 1:00.10 2

5 Spike, Nick C 20 Loras College NT 1:07.32 1

 

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Ferguson, Hilary 19 Augustana College 59.61 57.74 9

2 Murray, Kenzie R 21 Loras College NT 58.02 4

3 Piper, Alexandra 19 Augustana College 58.97 58.58 3

4 Naughton, Mary 19 Augustana College 58.50 1:00.32 2

5 Danay, Laura A 20 Loras College NT 1:03.36 1

 

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Pape, Andy R 20 Loras College NT 49.64 9

2 Hinck, Daniel 19 Augustana College 50.94 49.87 4

3 Schmidt, Alec J 18 Loras College NT 51.33 3

4 Vogt, Harrison 20 Augustana College 54.09 54.19 2

5 Perleth, Logan W 20 Loras College NT 56.97 1

 

Event 17 Women 100 Yard Backstroke

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 DelVecchio, Marguerite A 18 Loras College NT 1:06.38 9

2 Czarobski, Stephanie D 20 Loras College NT 1:08.64 4

3 Hocking, Leah 20 Loras College NT 1:09.09 3

4 Timmons, Emily 19 Augustana College NT 1:10.88 2

5 Mans, Colleen 20 Augustana College 1:07.19 1:11.84 1

6 Kabbe, Hollyann 20 Augustana College 1:14.42 1:12.79

 

Event 18 Men 100 Yard Backstroke

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Greaves, Chris 19 Augustana College NT 58.64 9

2 DeWane, Jason M 19 Loras College NT 1:01.50 4

3 Pape, Andy R 20 Loras College NT 1:02.40 3

4 Vogt, Charles 21 Augustana College NT 1:04.15 2

5 Castle, Tommy S 21 Loras College NT 1:05.85 1

 

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Clennon, Molly 19 Augustana College 5:44.59 5:41.51 9

2 Roper, Evayn T 19 Loras College NT 5:42.41 4

3 Gaulke, Gabrielle M 19 Loras College NT 5:46.33 3

4 Jensen, Danna 18 Augustana College 6:21.47 6:10.04 2

5 Harrington, Danielle 19 Augustana College 6:34.69 6:20.30 1

 

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Reppy, Justin 19 Augustana College 5:10.44 5:09.71 9

2 Zarbuck, Austin 18 Augustana College 5:25.39 5:13.36 4

3 Ball, Stephen R 22 Loras College NT 5:15.09 3

4 O'Toole, Michael A 18 Loras College NT 5:22.46 2

5 Kupfert, Bob A 19 Loras College NT 5:50.37 1

 

Event 21 Women 3 mtr Diving

Name Age School Finals Score Points

1 Meyers, Helen 18 Augustana College NT 203.93 9

2 Walter, Tanya 22 Augustana College 169.70 181.88 4

3 Guns, Alice A 20 Loras College NT 150.30 3

 

Event 23 Women 100 Yard Breaststroke

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Murray, Kenzie R 21 Loras College NT 1:11.19 9

2 Regnier, Emma 19 Augustana College NT 1:14.74 4

3 Tjebkes, Abbey 19 Loras College NT 1:15.78 3

4 O'Hara, Elizabeth 19 Augustana College NT 1:18.58 2

5 Burr, Beth A 18 Loras College NT 1:20.52 1

6 Nelson, Ariana 19 Augustana College NT 1:27.16

 

Event 24 Men 100 Yard Breaststroke

Name Age School Seed Time Finals Time Points

1 Momberger, Ryan A 19 Loras College NT 1:04.54 9

2 Hengst, Jasen J 18 Augustana College NT 1:08.51 4

3 Seidel, Colin D 18 Loras College NT 1:08.93 3

4 Gerken, Mike P 22 Loras College NT 1:09.99 2

5 Chaney, Ryan 19 Augustana College NT 1:11.00 1

 

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 Augustana College A 1:38.50 1:47.04 11

1) Piper, Alexandra 19 2) Clennon, Molly 19 3) Naughton, Mary 19 4) Ferguson, Hilary 19

2 Loras College A NT 1:51.57 4

1) DelVecchio, Marguerite A 18 2) Callaghan, Katie E 18 3) Danay, Laura A 20 4) Roper, Evayn T 19

3 Augustana College B NT 1:59.50 2

1) Kabbe, Hollyann 20 2) Jensen, Danna 18 3) Nelson, Ariana 19 4) Harrington, Danielle 19

4 Loras College B NT 2:01.06

1) Gaulke, Gabrielle M 19 2) Rabedeaux, Kirsten E 18 3) Burr, Beth A 18 4) Smirniotis, Riss A 20

 

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 Augustana College A 1:29.79 1:32.51 11

1) Vogt, Charles 21 2) Greaves, Chris 19 3) Reppy, Justin 19 4) Hinck, Daniel 19

2 Loras College A NT 1:33.15 4

1) Gracyalny, Joe A 21 2) Perleth, Logan W 20 3) Schmidt, Alec J 18 4) Ball, Stephen R 22

3 Loras College B NT 1:39.12 2

1) Kupfert, Bob A 19 2) O'Toole, Michael A 18 3) Spike, Nick C 20 4) DeWane, Jason M 19

4 Loras College C NT x1:46.03

1) Seidel, Colin D 18 2) Lozada, Sam A 19 3) Gerken, Mike P 22 4) Young, Thomas J 19