Augustana College printing logo

AUGUSTANA EARLY SPRING OPENER

Friday, March 19, 2010

Paul V. Olsen Track

Rock Island, Illinois

 

MEN�S RESULTS                                   

 

Event 2  Men 110 Meter Hurdles

=====================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points

=====================================================================================

Finals

  1 Awah, Christian           FR Ashford Univ           15.80      15.31   2.3  10  

  2 Davis, Greg               SO Augustana Co           15.50      15.68   2.3   8  

  3 Barnes, Franklin          SR Ashford Univ           16.30      15.83   2.3   6  

  4 Callan, Pat               FR Augustana Co           16.00      15.97   2.3   4  

  5 Bradley, Brendan          JR Augustana Co           16.00      16.02   2.3   3  

  6 Zeko, David               SR Augustana Co           17.00      17.63   2.3   2  

  7 Deets, Matt               SO Augustana Co           18.00      18.23   2.3   1  

  8 Anciaux, Don              JR Augustana Co           18.24      19.22   2.3

 

Event 5  Men 100 Meter Dash

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

  1 Rindone, Alex             FR Augustana Co           11.19      10.88   2.4  3  10  

  2 Petersen, Max             SR Augustana Co           11.10      10.93   2.4  3   8  

  3 Gilbert, Austin           FR Ashford Univ           11.20      10.98   2.4  3   6  

  4 O'Rourke, Jacob           FR Augustana Co           11.40      11.39   2.4  3   4  

  5 Williams, Kyle            FR Augustana Co           11.47      11.51   2.4  3   3  

  6 Mays, Floyd               FR Augustana Co           11.90      11.58   2.4  2   2  

  7 VanAntwerp, Ian           FR St. Ambrose            11.30      11.68   2.4  3   1  

  8 Zars, Jimmy               SO Augustana Co           11.59      11.69   2.4  2

  9 Branigan, Davarus            Unattached             11.00      11.71   2.4  3

 10 Carlson, Eric             FR St. Ambrose                       12.03   1.1  1

 11 Annunziata, James         SO Augustana Co           11.66      12.04   2.4  2

 12 Ethridge, David           JR Augustana Co           11.89      12.06   2.4  2

 13 Cluke, Josh                  Unattached                        12.10   1.1  1

 14 Williams, Ryan            FR Augustana Co           11.79      12.11   2.4  2

 15 Dunham, Robert            FR St. Ambrose                       12.14   1.1  1

 16 Westbrooks, Larry            Unattached             11.01      12.18   2.4  3

 17 Jordan, Ricky             FR Augustana Co           11.89      12.29   2.4  2

 18 Jones, Nick               SR Augustana Co           11.70      12.61   2.4  2

 19 Spidle, Jimmy             FR Augustana Co           12.33      13.12   1.1  1

 

Event 8  Men 4x100 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Augustana College                                   42.20      42.40   10  

  2 Ashford University                                  43.20      43.36    8  

     1) Barnes, Franklin SR             2) Awah, Christian FR            

     3) Snyder, Caleb SR                4) Gilbert, Austin FR            

     5) Yerk, Aaron SO                  6)                               

  3 Augustana College  'B'                              43.70      43.45 

  4 St. Ambrose Universi                                43.50      44.77    6  

  5 Augustana College  'C'                              44.00      45.21 

 

Event 10  Men 3000 Meter Steeplechase

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Wisser, Billy             SO Augustana Co         9:45.00    9:44.6h   10  

  2 Westblade, Lucas          JR Augustana Co        10:40.00   10:32.2h    8  

  3 Fritsch, Pat              SR Augustana Co        10:20.00   10:42.4h    6  

  4 Harris, Tommy             FR Augustana Co        10:25.00   10:48.3h    4  

  5 Cristoso, Rafael          FR Ashford Univ                   12:19.6h    3  

 -- Bertram, Ryan             SO Augustana Co        11:00.00        DNF 

 -- Erspamer, Eric            JR Augustana Co        11:00.00        DNF 

 

Event 11  Men 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Bailey, Dan               SR Augustana Co         4:02.00    4:01.68   10  

  2 Carmody, Sean             JR Augustana Co         4:04.00    4:04.97    8  

  3 Bowman, Matt              JR Augustana Co         4:02.00    4:09.72    6  

  4 Smith, Jonathan           FR Augustana Co         4:07.00    4:10.28    4  

  5 Pollastrini, Brian        FR Augustana Co         4:16.00    4:12.75    3  

  6 Weigand, Greg             JR Augustana Co         4:15.00    4:14.57    2  

  7 Randle, Kevin             FR St. Ambrose          4:25.00    4:17.94    1  

  8 O'Flaherty, Dennis        FR Augustana Co         4:14.00    4:20.18 

  9 Smith, Justin             FR Augustana Co         4:15.60    4:20.90 

 10 Manser, Pat               SO Augustana Co         4:30.00    4:21.17 

 11 Langslet, Jason           JR Augustana Co         4:15.00    4:21.59 

 12 Carrera, Mizael           FR Ashford Univ         4:40.00    4:22.13 

 13 Whitmore, Jay             FR St. Ambrose          4:25.00    4:28.14 

 14 Riley, Zach               SR Augustana Co         4:24.00    4:29.73 

 15 McClain, Patrick          FR Ashford Univ         4:50.00    4:30.69 

 16 Schmidt, Matt             JR St. Ambrose          4:39.19    4:35.69 

 17 Adams, Jake               FR Augustana Co         4:30.00    4:36.44 

 18 Shaver, Brandon           JR Augustana Co         4:50.00    4:39.32 

 19 Hurd, Paul                FR Augustana Co         4:40.00    4:41.34 

 20 Mock, Eric                JR St. Ambrose                     4:44.22 

 21 Johnson, Colin            SO Augustana Co         4:30.00    4:46.73 

 22 Gillhouse, Mike           SR Augustana Co         4:40.00    4:47.45 

 23 McKenna, Kyle             FR St. Ambrose          4:46.53    4:48.17 

 24 Nagel, Matt               SR Augustana Co         4:50.00    4:48.42 

 25 Bruns, Austin             FR Augustana Co         4:30.00    4:48.62 

 26 Sharko, Ben               JR Augustana Co         4:50.00    4:52.14 

 27 Cooley, Luke                 Unattached           4:59.00    4:57.26 

 28 Hearne, Dan               SO Augustana Co         5:10.00    5:16.06 

 

Event 14  Men 400 Meter Dash

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Labath, Craig             SO St. Ambrose            50.50      51.16   10  

  2 Rogers, Steve             FR Augustana Co           50.50      51.55    8  

  3 Hinchley, Kris            JR Augustana Co           51.22      51.74    6  

  4 Appah, Joe                JR St. Ambrose            50.20      51.95    4  

  5 Kessel, Jarrett           JR Augustana Co           53.00      53.91    3  

  6 Madera, Matt              JR St. Ambrose            51.69      53.93    2  

  7 Are, Ademola              SO Ashford Univ           52.60      55.13    1  

  8 Weiner, Mike              SR Augustana Co           57.00    1:03.30 

 

Event 16  Men 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Pogue, Robbie             FR St. Ambrose          1:58.38    1:59.26   10  

  2 Drinkall, Andrew          JR Ashford Univ         1:58.00    2:00.40    8  

  3 Quinn, Austin             JR St. Ambrose          2:00.90    2:02.02    6  

  4 Danzy, Nick               SO Augustana Co         2:04.99    2:02.24    4  

  5 Miller, Jeff              SR Augustana Co         2:04.79    2:02.64    3  

  6 Faith, Tim                JR Augustana Co         2:04.00    2:03.51    2  

  7 Tisza, Mike               SO Augustana Co         1:58.01    2:03.72    1  

  8 Hart, Brian               SR Augustana Co         2:01.00    2:04.05 

  9 Rorem, Jake               FR St. Ambrose          2:05.00    2:05.65 

 10 Rivera, Ray               FR Ashford Univ         2:03.00    2:09.28 

 11 Halleck, Dan              FR Augustana Co         2:05.88    2:11.74 

 12 Vaughn, Dan                  St. Ambrose                     2:18.40 

 13 Cristoso, Rafael          FR Ashford Univ         2:12.00    2:29.08 

 

Event 18  Men 400 Meter Hurdles

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Awah, Christian           FR Ashford Univ           57.30      55.46   10  

  2 Davis, Greg               SO Augustana Co           55.00      55.70    8  

  3 King, Marty               SO Augustana Co           56.00      56.85    6  

  4 Callan, Pat               FR Augustana Co           56.98      57.94    4  

  5 Barnes, Franklin          SR Ashford Univ           56.40      58.07    3  

  6 Bradley, Brendan          JR Augustana Co           56.00    1:00.47    2  

 

Event 20  Men 200 Meter Dash

========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points

========================================================================================

  1 Gilbert, Austin           FR Ashford Univ           22.40      22.12   1.8  2  10  

  2 Borchert, Nick            SR Augustana Co           22.40      22.64   1.8  2   8  

  3 Wood, James               JR Augustana Co           22.40      22.77   1.8  2   6  

  4 Patton, Greg              FR Augustana Co           22.30      22.79   1.8  2   4  

  5 Labath, Craig             SO St. Ambrose            23.62      23.09   1.8  2   3  

  6 Doubet, Dan               FR Augustana Co           23.00      23.30   1.8  2   2  

  7 Mays, Floyd               FR Augustana Co           25.00      23.40   1.7  1   1  

  8 Snyder, Caleb             SR Ashford Univ           23.50      24.05   1.8  2

  9 VanAntwerp, Ian           FR St. Ambrose            23.20      24.29   1.8  2

 10 Carlson, Eric             FR St. Ambrose                       24.36   1.7  1

 11 Jordan, Ricky             FR Augustana Co           24.65      25.01   1.7  1

 12 Dunham, Robert            FR St. Ambrose                       25.10   1.7  1

 13 Spidle, Jimmy             FR Augustana Co           26.00      27.21   1.7  1

 

Event 22  Men 3000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Christian, Thomas         SO Augustana Co         9:00.00    9:05.95   10  

  2 TenBusch, Billy           SO Augustana Co         9:00.00    9:30.41    8  

  3 Gittleman, Brandon        SO Augustana Co         9:18.00    9:35.79    6  

  4 Buchanan, Ryan            FR St. Ambrose          9:36.92    9:37.18    4  

  5 Norby, Tyler              FR St. Ambrose         10:03.45    9:58.21    3  

  6 Sobucki, James            SO St. Ambrose         10:21.12   10:07.21    2  

  7 Clark, Zach               FR St. Ambrose         10:19.31   10:08.07    1  

 

Event 24  Men 4x400 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Augustana College  'D'                            3:27.00    3:25.66   10  

  2 Ashford University                                3:26.00    3:26.75    8  

     1) Gilbert, Austin FR              2) Barnes, Franklin SR           

     3) Awah, Christian FR              4) Drinkall, Andrew JR           

     5) Snyder, Caleb SR                6)                                

  3 Augustana College                                 3:27.00    3:26.91 

  4 Augustana College  'F'                            3:40.00    3:28.34 

  5 Augustana College  'B'                            3:27.00    3:33.19 

  6 St. Ambrose Universi                              3:30.00    3:40.08    6  

  7 Augustana College  'C'                            3:27.00    3:47.57 

  8 Augustana College  'E'                            3:38.00    3:48.02 

  9 St. Ambrose Universi  'B'                                    4:01.35 

 

Event 26  Men Triple Jump

===============================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points

===============================================================================================

  1 VanAntwerp, Ian           FR St. Ambrose           13.50m     13.49m   NWI  44-03.25  10  

 

Event 28  Men Discus Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Christensen, Phil         SO Augustana Co          50.00m     48.35m     158-07  10  

  2 Hoefle, Pat               JR Augustana Co          47.00m     48.15m     158-00   8  

  3 Decker, Darin             SR Augustana Co          48.00m     44.32m     145-05   6  

  4 Snyder, Joe               FR Ashford Univ                     41.33m     135-07   4  

  5 Wielgopolan, Luke         FR St. Ambrose                      41.16m     135-00   3  

  6 Heuermann, Nick           JR St. Ambrose           42.51m     41.13m     134-11   2  

  7 Macek, Kevin              FR Augustana Co          39.00m     40.64m     133-04   1  

  8 Yerk, Aaron               SO Ashford Univ                     40.58m     133-02

  9 Rufus, Danny              SO St. Ambrose           33.88m     39.84m     130-08

 10 Chocola, Adam             FR St. Ambrose                      37.62m     123-05

 11 McLindon, Brian           FR St. Ambrose                      36.68m     120-04

 12 Myers, Adam               SO Augustana Co          40.99m     36.65m     120-03

 13 Nykaza, Matt              JR Augustana Co          38.00m     35.22m     115-07

 14 Dubree, Chris             FR St. Ambrose                      34.38m     112-09

 15 Anciaux, Don              JR Augustana Co                     33.72m     110-07

 16 Beadle, Aaron             SO York College          41.77m     33.63m     110-04

 

Event 30  Men Javelin Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Maass, Nate               SR Augustana Co          53.00m     53.65m     176-00  10  

  2 Cherryholmes, Scott       SR St. Ambrose           55.71m     51.70m     169-07   8  

  3 Wilson, Chad              SO St. Ambrose           45.40m     47.70m     156-06   6  

  4 Lackaff, Jeff             SR Augustana Co          54.00m     44.51m     146-00   4  

  5 Mikos, Alex               JR Augustana Co          45.00m     43.74m     143-06   3  

  6 DeVenney, Danny           SR St. Ambrose           42.19m     43.16m     141-07   2  

  7 Macek, Kevin              FR Augustana Co          50.00m     42.56m     139-07   1  

  8 Anderson, Mike            FR Augustana Co          45.00m     42.44m     139-03

  9 Anciaux, Don              JR Augustana Co          44.00m     39.72m     130-04

 10 Stake, Alex               JR Augustana Co          46.00m     38.10m     125-00

 11 Zars, Jimmy               SO Augustana Co          35.00m     37.56m     123-03

 12 Anderson, Luke            FR Augustana Co          45.00m     34.70m     113-10

 13 Deets, Matt               SO Augustana Co          35.00m     34.48m     113-01

 14 Vaden, Wes                FR St. Ambrose                      33.16m     108-09

 15 Steinbach, Nick           JR St. Ambrose           44.28m     31.18m     102-03

 16 Zeko, David               SR Augustana Co          32.00m     30.41m      99-09

 17 Lightfoot, Randy          FR Augustana Co          35.00m     27.15m      89-01

 18 Brummet, Ryan             FR Augustana Co          40.00m     23.59m      77-05

 

Event 32  Men Shot Put

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Whisler, Tim              JR Augustana Co          14.80m     14.39m   47-02.50  10  

  2 Christensen, Phil         SO Augustana Co          14.75m     14.28m   46-10.25   8  

  3 Decker, Darin             SR Augustana Co          14.70m     14.25m   46-09.00   6  

  4 Prince, Jaryd             FR Ashford Univ                     13.68m   44-10.75   4  

  5 Dubree, Chris             FR St. Ambrose           15.27m     13.58m   44-06.75   3  

  6 Cherryholmes, Scott       SR St. Ambrose           15.75m     13.53m   44-04.75   2  

  7 Weber, Joe                FR Augustana Co          13.00m     13.44m   44-01.25   1  

  8 Macek, Kevin              FR Augustana Co          13.00m     13.25m   43-05.75

  9 Benning, Brian            SO Augustana Co          14.80m     13.07m   42-10.75

 10 Wielgopolan, Luke         FR St. Ambrose           14.27m     12.75m   41-10.00

 11 Beadle, Aaron             SO York College          12.59m     12.52m   41-01.00

 12 Heuermann, Nick           JR St. Ambrose           12.91m     12.37m   40-07.00

 13 Chocola, Adam             FR St. Ambrose                      12.19m   40-00.00

 14 Rufus, Danny              SO St. Ambrose           13.53m     11.85m   38-10.50

 15 Vaden, Wes                FR St. Ambrose           13.12m     11.81m   38-09.00

 16 Turcato, Pete             FR St. Ambrose           11.80m     11.23m   36-10.25

 

Event 34  Men Hammer Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Dahlin, Jon                  Unattached            55.00m     56.05m     183-11  10  

  2 Decker, Darin             SR Augustana Co          55.00m     52.75m     173-01   8  

  3 Myers, Adam               SO Augustana Co          45.00m     44.81m     147-00   6  

  4 DeVenney, Danny           SR St. Ambrose           40.68m     44.17m     144-11   4   

  5 Chocola, Adam             FR St. Ambrose                      42.91m     140-09   3  

  6 Hoefle, Pat               JR Augustana Co          48.00m     42.28m     138-08   2  

  7 Benning, Brian            SO Augustana Co          55.00m     41.11m     134-10   1  

  8 Wielgopolan, Luke         FR St. Ambrose                      40.83m     133-11

  9 Rufus, Danny              SO St. Ambrose           39.68m     39.91m     130-11

 10 Tangen, Mason             SR St. Ambrose           28.73m     38.36m     125-10

 11 Touchie, Spencer          FR Ashford Univ                     37.69m     123-08

 12 Turcato, Pete             FR St. Ambrose                      35.37m     116-00

 13 Snyder, Joe               FR Ashford Univ                     34.64m     113-08

 14 Dubree, Chris             FR St. Ambrose                      28.00m      91-10

 15 Prince, Jaryd             FR Ashford Univ                     26.19m      85-11

 -- Christensen, Phil         SO Augustana Co          55.00m       FOUL           

 

Event 36  Men Long Jump

===============================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points

===============================================================================================

  1 Tovar, Mike               SO Augustana Co                      6.44m   NWI  21-01.50  10  

  2 Snyder, Caleb             SR Ashford Univ           6.60m      6.34m   NWI  20-09.75   8  

  3 Collins, Chad             FR Augustana Co           6.40m      6.17m   NWI  20-03.00   6  

  4 Becker, Brett             FR Augustana Co           6.55m      6.00m   NWI  19-08.25   4  

  5 Deets, Matt               SO Augustana Co           6.19m      5.86m   NWI  19-02.75   3  

 -- VanAntwerp, Ian           FR St. Ambrose            5.50m       FOUL                

 

Event 38  Men Pole Vault

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Stake, Alex               JR Augustana Co           4.55m      4.25m   13-11.25   9  

  1 Nice, A.J.                SO Augustana Co           4.40m      4.25m   13-11.25   9  

  3 VanKirk, Colton           FR Augustana Co           4.40m      4.25m   13-11.25   6  

  4 Gale, Ethan               FR Augustana Co           4.00m      3.95m   12-11.50   4  

  5 Mikos, Alex               JR Augustana Co           4.20m      3.95m   12-11.50   3  

  6 Peters, Carl              FR Augustana Co           3.00m      3.65m   11-11.75   2  

  7 Zars, Jimmy               SO Augustana Co           4.00m      3.50m   11-05.75   1  

  8 Bernatowicz, Brett        SO Augustana Co           4.00m      3.50m   11-05.75

  9 Kwasigroch, Dan           FR Augustana Co           3.00m      3.35m   10-11.75

  9 Jordan, Ricky             FR Augustana Co           3.50m      3.35m   10-11.75

 

Event 39  Men High Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Smith, AJ                 SO Ashford Univ           2.03m    6-04.00      1.93m  10  

  2 Kossak, Justin               Unattached             1.83m    6-02.00      1.87m   8  

  3 Collins, Chad             FR Augustana Co           1.80m    6-00.00      1.82m   6  

  4 Westbrooks, Mike             Unattached             1.20m    5-08.00      1.72m   4  

  5 Zeko, David               SR Augustana Co           1.77m    5-06.00      1.67m   3  

  6 Lightfoot, Randy          FR Augustana Co           1.77m    5-06.00      1.67m   2  

 

Event 44  Men 4x800 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Augustana College                                 8:10.00    8:14.71   10  

  2 Augustana College  'B'                            8:10.00    8:34.40 

  3 Ashford University                                8:20.00    8:42.64    8  

     1) Are, Ademola SO                 2) Carrera, Mizael FR            

     3) McClain, Patrick FR             4) Rivera, Ray FR                

  4 Unattached                                                   8:55.35    6  

  5 Augustana College  'C'                            8:15.00    9:34.85 

 

                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored

===============================================================================

    1) Augustana College          381        2) Ashford University        107  

    3) St. Ambrose Universi       102