Augustana College printing logo

2010 CCIW Wrestling Tournament

Team Standings

Plc Score School CH WB 1 2 3 4

1 100.5 North Central 0 0 4 6 0 0

2 95.0 Elmhurst 0 0 6 1 2 1

3 51.5 Augustana 0 0 0 2 7 1

4 23.0 Wheaton 0 0 0 1 1 4

 

2010 CCIW Wrestling Tournament

Wt125

Championship Semi-Finals

1 #2 Joe Norton (North Central) DEC #3 George Gogonas (Augustana) D 6-5

Finals - First Place

17 #1 Jake Oster (Elmhurst) DEC #2 Joe Norton (North Central) D 5-2

Finals - Third Place

0 #3 George Gogonas (Augustana) WB BYE

 

Wt133

Championship Semi-Finals

2 #1 Nathan Fitzenreider (North Central) WBF #4 Caleb Cardenas (Wheaton) F 2:07

3 #2 Steve Poffenberger (Augustana) DEC #3 Ben Salabura (Elmhurst) D 6-5

Finals - First Place

18 #1 Nathan Fitzenreider (North Central) DEC #2 Steve Poffenberger (Augustana) M 9-1

Finals - Third Place

19 #3 Ben Salabura (Elmhurst) DEC #4 Caleb Cardenas (Wheaton) D 5-0

 

Wt141

Championship Semi-Finals

4 #1 Andrew Zobac (North Central) WBTF #4 Casey Krahn (Wheaton) T1 20-5; 6:27

5 #2 Ryan Early (Elmhurst) DEC #3 Alberto Quiros (Augustana) M 11-3

Finals - First Place

20 #1 Andrew Zobac (North Central) DEC #2 Ryan Early (Elmhurst) D 4-3

Finals - Third Place

21 #3 Alberto Quiros (Augustana) DEC #4 Casey Krahn (Wheaton) M 9-1

 

Wt149

Championship Semi-Finals

6 #1 Charlie Curran (Elmhurst) WBF #4 Stephen Takashima (Wheaton) F 1:27

7 #2 Trent Reinhoehl (North Central) WBTF #3 Tyler Hernandez (Augustana) T1 21-4; 7:0

Finals - First Place

22 #1 Charlie Curran (Elmhurst) DEC #2 Trent Reinhoehl (North Central) M 14-2

Finals - Third Place

23 #3 Tyler Hernandez (Augustana) DEC #4 Stephen Takashima (Wheaton) D 18-13

 

Wt157

Championship Semi-Finals

8 #1 Dan Hamilton (Elmhurst) DEC #4 Matthew Cordell (Wheaton) M 12-2

9 #3 Tim Gingerich (North Central) DEC #2 Zac Holland (Augustana) D 13-8

Finals - First Place

24 #1 Dan Hamilton (Elmhurst) DEC #3 Tim Gingerich (North Central) M 14-4

Finals - Third Place

25 #4 Matthew Cordell (Wheaton) WBF #2 Zac Holland (Augustana) F M FOR

 

Wt165

Championship Semi-Finals

10 #2 Jobi Bodi (North Central) DEC #3 Tyler Dempsey (Augustana) M 10-1

Finals - First Place

26 #1 Jack Lewis (Elmhurst) DEC #2 Jobi Bodi (North Central) D 4-0

Finals - Third Place

0 #3 Tyler Dempsey (Augustana) WB BYE

 

Wt174

Championship Semi-Finals

11 #3 Alex Vavra (Augustana) DEC #2 Frank Savegnago (Elmhurst) D 6-1

Finals - First Place

27 #1 Cowan Brown (North Central) DEC #3 Alex Vavra (Augustana) D 8-5

Finals - Third Place

0 #2 Frank Savegnago (Elmhurst) WB BYE

 

Wt184

Championship Semi-Finals

12 #1 Gabe Youel (North Central) DEC #4 Mike McNeil (Elmhurst) M 10-0

13 #2 Justin Marble (Wheaton) DEC #3 Matt Nykaza (Augustana) M 15-4

Finals - First Place

28 #1 Gabe Youel (North Central) DEC #2 Justin Marble (Wheaton) D 6-1

Finals - Third Place

29 #3 Matt Nykaza (Augustana) WBF #4 Mike McNeil (Elmhurst) F 2:17

 

Wt197

Championship Semi-Finals

14 #2 Vinnie Sapienza (North Central) DEC #3 Hunter Feraco (Augustana) M 12-4

Finals - First Place

30 #1 Joe Rau (Elmhurst) WBF #2 Vinnie Sapienza (North Central) F 4:58

Finals - Third Place

0 #3 Hunter Feraco (Augustana) WB BYE

 

Wt285

Championship Semi-Finals

15 #1 Mark Corsello (Elmhurst) WBF Jason Geick (Wheaton) F 1:20

16 #2 Rodney Knowlton (North Central) DEC #3 Jeff Daisey (Augustana) D 3-2;TB1

Finals - First Place

31 #1 Mark Corsello (Elmhurst) DEC #2 Rodney Knowlton (North Central) M 12-2

Finals - Third Place

32 #3 Jeff Daisey (Augustana) WBF Jason Geick (Wheaton) F 5:13