Augustana College printing logo

Augustana vs Monmouth - 11/20/2009

Carver Center � Rock Island, Illinois

 

MEN: Augustana 114, Monmouth 105

WOMEN: Augustana 141, Monmouth 78

 

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 MONM-IL A 1:57.81 11

1) Kuehl, Kendra 2) Sparks, Krysta

3) Holm, Rachel 4) McAloon, Erica

31.58 31.76 28.50 25.97

2 AUGIE A 1:58.66 4

1) Vens, Ramsey 2) Timmons, Emily

3) Regnier, Emma 4) Piper, Alex

29.20 34.57 29.72 25.17

 

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 AUGIE A 1:43.88 11

1) Zike, Eric 2) Julian, Marcus

3) Clinton, Drew 4) Waller, Kyle

2 MONM-IL A 1:45.69 4

1) Dunn, Josh 2) Kaiser, John

3) Heliman, Harrison 4) Pedersen, Tom

3 AUGIE B 2:02.00 2

1) Tuinenga, Brian 2) Curtin, Bart

3) Cialdella, Kevin 4) Fonseca, Edwin

 

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Buckham, Rachel MONM-IL 12:00.63 9

2 Mans, Colleen AUGIE 12:38.57 4

3 Nelson, Lauren MONM-IL 12:46.24 3

4 Giedd, Alissa AUGIE 12:54.38 2

5 Kellerhals, Corrine MONM-IL 13:17.48 1

 

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Novak, Ed MONM-IL 11:32.18 9

2 Hill, Jon AUGIE 11:43.96 4

3 Glimco, Jacob AUGIE 12:06.93 3

4 Hootman, Kennen AUGIE 15:00.91 2

 

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Vens, Ramsey AUGIE 2:06.72 9

2 Clennon, Molly AUGIE 2:08.21 4

3 Cox, Emily AUGIE 2:08.84 3

4 Kuehl, Kendra MONM-IL 2:10.16 2

5 Fulkerson, Alexis MONM-IL 2:25.38 1

6 DeSantis, Mia M MONM-IL 2:33.47

 

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Greaves, Chris AUGIE 1:51.48 9

2 Testolin, Joe MONM-IL 1:53.51 4

3 VanSwol, Josh MONM-IL 1:59.62 3

4 Heliman, Harrison MONM-IL 1:59.68 2

5 Danay, William AUGIE 2:02.78 1

6 Curtin, Bart AUGIE 2:16.99

 

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Piper, Alex AUGIE 27.24 9

2 Naughton, Mary AUGIE 27.60 4

3 Zumpf, Colleen MONM-IL 27.90 3

4 Zaidel, Amanda MONM-IL 28.33 2

5 Moran, Emma AUGIE 30.97 1

6 Jacob, Rachel MONM-IL 31.80

 

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Pedersen, Tom MONM-IL 23.40 9

2 Waller, Kyle AUGIE 23.65 4

3 Zike, Eric AUGIE 24.15 3

4 Collins, Steve M MONM-IL 24.51 2

5 Whittle, Stephen MONM-IL 24.78 1

6 Cialdella, Kevin AUGIE 25.93

 

Event 9 Women 200 Yard IM

Name Age School Finals Time

1 Sparks, Krysta MONM-IL 2:20.97 9

2 Hlavin, Sara AUGIE 2:24.60 4

3 Timmons, Emily AUGIE 2:26.16 3

4 Regnier, Emma AUGIE 2:28.38 2

 

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Age School Finals Time

1 Dunn, Josh MONM-IL 2:06.15 9

2 Kaiser, John MONM-IL 2:14.39 4

3 Peace, Eric AUGIE 2:16.24 3

4 Collins, Ken J MONM-IL 2:21.82 2

5 Wind, Denny AUGIE 2:22.42 1

6 Tuinenga, Brian AUGIE 2:44.37

 

Event 11 Women 1 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Walter, Tanya AUGIE 133.15 9

 

Event 12 Men 1 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Clifford, Jack MONM-IL 186.40 9

2 Flynn, Robert AUGIE 113.30 4

3 Glimco, Jacob AUGIE 103.65 3

 

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Regnier, Emma AUGIE 1:04.33 9

2 Holm, Rachel MONM-IL 1:08.50 4

3 Moran, Emma AUGIE 1:12.41 3

4 Mans, Colleen AUGIE 1:13.72 2

5 Jacob, Rachel MONM-IL 1:16.90 1

 

Event 14 Men 100 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Clinton, Drew AUGIE 57.90 9

2 Whittle, Stephen MONM-IL 59.92 4

3 Cialdella, Kevin AUGIE 1:00.76 3

4 Peace, Eric AUGIE 1:01.70 2

5 Collins, Ken J MONM-IL 1:06.83 1

6 Corbeil, James MONM-IL 1:10.30

 

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Clennon, Molly AUGIE 58.94 9

2 Naughton, Mary AUGIE 59.74 4

3 Piper, Alex AUGIE 1:00.31 3

4 McAloon, Erica MONM-IL 1:00.53 2

5 Fulkerson, Alexis MONM-IL 1:07.86 1

6 DeSantis, Mia M MONM-IL 1:09.29

 

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Greaves, Chris AUGIE 50.14 9

2 Pedersen, Tom MONM-IL 51.74 4

3 Collins, Steve M MONM-IL 53.57 3

4 Danay, William AUGIE 53.95 2

5 Wind, Denny AUGIE 56.00 1

6 Corbeil, James MONM-IL 1:03.95

 

Event 17 Women 100 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Vens, Ramsey AUGIE 1:03.98 9

2 Mans, Colleen AUGIE 1:12.61 4

3 Nelson, Lauren MONM-IL 1:13.36 3

4 Lundine, Anna AUGIE 1:18.96 2

5 Zumpf, Colleen MONM-IL 1:19.39 1

6 Kellerhals, Corrine MONM-IL 1:24.96

 

Event 18 Men 100 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Zike, Eric AUGIE 1:00.17 9

2 VanSwol, Josh MONM-IL 1:00.81 4

3 Testolin, Joe MONM-IL 1:00.99 3

4 Waller, Kyle AUGIE 1:06.68 2

5 Tuinenga, Brian AUGIE 1:15.21 1

 

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Hlavin, Sara AUGIE 5:44.02 9

2 Kuehl, Kendra MONM-IL 5:46.65 4

3 Cox, Emily AUGIE 5:47.21 3

4 Buckham, Rachel MONM-IL 5:57.61 2

5 Giedd, Alissa AUGIE 6:19.94 1

 

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Heliman, Harrison MONM-IL 5:26.24 9

2 Novak, Ed MONM-IL 5:28.80 4

3 Hill, Jon AUGIE 5:43.61 3

4 Glimco, Jacob AUGIE 5:44.07 2

5 Hootman, Kennen AUGIE 7:25.21 1

 

Event 21 Women 3 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Walter, Tanya AUGIE 147.70 9

 

Event 24 Women 100 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Sparks, Krysta MONM-IL 1:12.73 9

2 Zaidel, Amanda MONM-IL 1:15.91 4

3 Timmons, Emily AUGIE 1:16.52 3

4 Lundine, Anna AUGIE 1:31.53 2

 

Event 25 Men 100 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Julian, Marcus AUGIE 1:02.65 9

2 Dunn, Josh MONM-IL 1:08.37 4

3 Peace, Eric AUGIE 1:08.89 3

4 Curtin, Bart AUGIE 1:16.47 2

--- Fonseca, Edwin AUGIE X1:22.06

 

Event 26 Women 200 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 AUGIE A 1:48.04 11

1) Hlavin, Sara 2) Clennon, Molly

3) Cox, Emily 4) Giedd, Alissa

27.33 27.11 27.09 26.51

2 MONM-IL A 1:48.44 4

1) McAloon, Erica 2) Zumpf, Colleen

3) Buckham, Rachel 4) Holm, Rachel

27.57 27.46 26.92 26.49

3 MONM-IL B 2:01.40 2

1) Kellerhals, Corrine 2) Fulkerson, Alexis

3) Jacob, Rachel 4) DeSantis, Mia M

29.78 30.08 39.58 21.96

 

Event 27 Men 200 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 MONM-IL A 1:33.46 11

1) Kaiser, John 2) Collins, Steve M

3) Testolin, Joe 4) Whittle, Stephen

23.82 23.73 23.01 22.90

2 AUGIE A 1:33.86 4

1) Greaves, Chris 2) Clinton, Drew

3) Julian, Marcus 4) Danay, William

23.27 24.40 23.67 22.52

3 AUGIE B 1:40.56 2

1) Flynn, Robert 2) Cialdella, Kevin

3) Wind, Denny 4) Hill, Jon

24.55 25.46 24.90 25.65

4 MONM-IL B 1:42.48

1) Collins, Ken J 2) Novak, Ed

3) Corbeil, James 4) VanSwol, Josh

27.56 23.97 25.85 25.10