Augustana College printing logo

Augustana vs Grinnell - 11/14/2009

Results

 

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 GRIN A 4:19.58 11

1) Staff, Alex 2) Bober, Morgan

3) Hadow, Amy 4) McDoniel, Meghan

2 AUGIE A 4:22.21 4

1) Vens, Ramsey 2) Timmons, Emily

3) Regnier, Emma 4) Piper, Alex

3 GRIN C 4:32.80 2

1) McElroy, Laura 2) Meyer, Lara

3) Reilly, Martha 4) Summers, Emily

4 GRIN B x4:36.58

1) O'Hair, Lauren 2) Camp, Lily

3) Bajet, Emily 4) Schwartz, Lindsay

 

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 GRIN A 3:47.86 11

1) Bigler, Rick 2) Ringdahl-Mayland, Beck

3) Lankiewicz, Thomas 4) Fulgoni, Marco

2 AUGIE A 3:54.33 4

1) Zike, Eric 2) Julian, Marcus

3) Greaves, Chris 4) Clinton, Drew

3 GRIN B 4:00.03 2

1) Miljkovic, Petar 2) Schoelz, Michael

3) Clark, Glenn 4) Warlick, Ian

4 GRIN C x4:17.24

1) Spooner, Emanuel 2) Avitt, Mitch

3) De Pascuale, Sebastian 4) Thomas, Patrick

 

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Beeler, Jenna GRIN 11:54.13 9

2 Barnewitz, Kate GRIN 12:01.61 4

3 Lytle, Hannah GRIN 12:02.42 3

4 Mans, Colleen AUGIE 12:48.75 2

5 Giedd, Alissa AUGIE 13:01.38 1

6 Lundine, Anna AUGIE 15:13.80

 

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Thomas, Patrick GRIN 11:12.22 9

2 Gagne, Paul GRIN 11:29.59 4

3 Hill, Jon AUGIE 12:01.05 3

4 Glimco, Jacob AUGIE 12:15.88 2

5 Ahlberg, Anders GRIN 12:21.12 1

6 Hootman, Kennen AUGIE 15:09.67

 

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 McDoniel, Meghan GRIN 2:07.01 9

2 Anderson, Jacqueline GRIN 2:09.15 4

3 Clennon, Molly AUGIE 2:09.30 3

4 Strickler, Casey GRIN 2:11.06 2

5 Cox, Emily AUGIE 2:12.96 1

6 Naughton, Mary AUGIE 2:16.47

 

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Lankiewicz, Thomas GRIN 1:51.81 9

2 Greaves, Chris AUGIE 1:53.34 4

3 Sherwood, Sam GRIN 2:02.01 3

4 Clinton, Drew AUGIE 2:05.60 2

5 Spooner, Emanuel GRIN 2:05.86 1

6 Curtin, Bart AUGIE 2:15.28

 

Event 7 Women 100 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Vens, Ramsey AUGIE 1:03.36 9

2 McElroy, Laura GRIN 1:08.03 4

3 Mans, Colleen AUGIE 1:12.47 3

4 Hadow, Amy GRIN 1:12.74 2

5 O'Hair, Lauren GRIN 1:13.06 1

6 Moran, Emma AUGIE 1:20.30

 

 

Event 8 Men 100 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Zike, Eric AUGIE 59.33 9

2 Bigler, Rick GRIN 59.99 4

3 De Pascuale, Sebastian GRIN 1:05.41 3

4 Miljkovic, Petar GRIN 1:06.08 2

5 Waller, Kyle AUGIE 1:08.03 1

6 Tuinenga, Brian AUGIE 1:14.20

 

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Bober, Morgan GRIN 1:12.44 9

2 Meyer, Lara GRIN 1:15.73 4

3 Timmons, Emily AUGIE 1:17.81 3

4 Camp, Lily GRIN 1:20.43 2

5 Piper, Alex AUGIE 1:22.89 1

6 Lundine, Anna AUGIE 1:29.20

 

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Julian, Marcus AUGIE 1:04.86 9

2 Schoelz, Michael GRIN 1:06.64 4

3 Peace, Eric AUGIE 1:09.04 3

4 Haines, Ben GRIN 1:12.21 2

5 Dorman, Chris GRIN 1:12.81 1

6 Fonseca, Edwin AUGIE 1:22.43

 

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Regnier, Emma AUGIE 2:35.56 9

2 Peek, Jenny GRIN 2:38.40 4

3 Williams, Claire GRIN 2:41.82 3

4 Short, Caitlin GRIN 2:42.49 2

5 Moran, Emma AUGIE 2:49.68 1

--- Bajet, Emily GRIN X2:31.18

 

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Greaves, Chris AUGIE 2:13.74 9

2 Clark, Glenn GRIN 2:16.60 4

3 Thomas, Patrick GRIN 2:19.13 3

4 Knight, Alec GRIN 2:26.39 2

5 Waldorf, Joseph AUGIE 2:36.84 1

6 Cialdella, Kevin AUGIE 2:41.05

 

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Piper, Alex AUGIE 27.17 9

2 Summers, Emily GRIN 27.22 4

3 Moryl, Chloe GRIN 27.26 3

4 McElroy, Laura GRIN 27.29 2

5 Giedd, Alissa AUGIE 27.49 1

6 Clennon, Molly AUGIE 27.82

 

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Fulgoni, Marco GRIN 22.29 9

2 Drutchas, Ethan GRIN 23.50 4

3 Waller, Kyle AUGIE 23.93 3

4 Mogavero, Bill GRIN 24.11 2

5 Flynn, Robert AUGIE 24.85 1

6 Wind, Denny AUGIE 25.62

--- Curtin, Bart AUGIE X27.90

--- Tuinenga, Brian AUGIE X29.84

--- Cialdella, Kevin AUGIE X30.07

--- Hootman, Kennen AUGIE X31.50

--- Fonseca, Edwin AUGIE X33.47

 

Event 15 Women 1 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Bruce, Kelly GRIN 203.80 9

2 LaFollette, Hannah GRIN 192.30 4

3 Miller, Allison GRIN 171.55 3

4 Walter, Tanya AUGIE 166.80 2

 

Event 16 Men 1 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Smith, Nick GRIN 202.30 9

2 Sullivan, Mark GRIN 196.60 4

3 Glimco, Jacob AUGIE 112.80 3

 

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Anderson, Jacqueline GRIN 57.35 9

2 Schwartz, Lindsay GRIN 1:00.33 4

3 Cox, Emily AUGIE 1:01.56 3

4 Giedd, Alissa AUGIE 1:01.88 2

5 Naughton, Mary AUGIE 1:02.11 1

6 Summers, Emily GRIN 1:02.24

 

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Fulgoni, Marco GRIN 50.20 9

*2 Drutchas, Ethan GRIN 52.09 3.5

*2 Schoelz, Michael GRIN 52.09 3.5

4 Clinton, Drew AUGIE 52.51 2

5 Flynn, Robert AUGIE 55.48 1

6 Wind, Denny AUGIE 55.94

 

Event 19 Women 200 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Vens, Ramsey AUGIE 2:19.00 9

2 Hlavin, Sara AUGIE 2:26.62 4

3 Hadow, Amy GRIN 2:31.86 3

4 Mans, Colleen AUGIE 2:32.77 2

5 O'Hair, Lauren GRIN 2:33.31 1

6 Lytle, Hannah GRIN 2:34.03

 

Event 20 Men 200 Yard Backstroke

Name Age School Finals Time

1 Zike, Eric AUGIE 2:13.22 9

2 Bigler, Rick GRIN 2:13.26 4

3 Willuhn, Jon GRIN 2:21.25 3

4 Miljkovic, Petar GRIN 2:24.06 2

5 Waller, Kyle AUGIE 2:35.74 1

6 Tuinenga, Brian AUGIE 2:40.70

 

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Bober, Morgan GRIN 2:38.98 9

2 Timmons, Emily AUGIE 2:47.14 4

3 Strickler, Casey GRIN 2:49.16 3

4 Camp, Lily GRIN 2:56.20 2

5 Piper, Alex AUGIE 3:11.02 1

6 Lundine, Anna AUGIE 3:17.23

 

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke

Name Age School Finals Time

1 Ringdahl-Mayland, Beck GRIN 2:21.85 9

2 Knight, Alec GRIN 2:30.15 4

3 Julian, Marcus AUGIE 2:30.66 3

4 Warlick, Ian GRIN 2:32.82 2

5 Peace, Eric AUGIE 2:33.91 1

6 Curtin, Bart AUGIE 2:46.37

 

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Reilly, Martha GRIN 5:41.91 9

2 Clennon, Molly AUGIE 5:50.64 4

3 Staff, Alex GRIN 5:51.01 3

4 Cox, Emily AUGIE 5:56.55 2

5 Kruse, Carly GRIN 5:59.00 1

6 Naughton, Mary AUGIE 6:21.40

 

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

Name Age School Finals Time

1 Gagne, Paul GRIN 5:27.01 9

2 Clark, Glenn GRIN 5:30.01 4

3 Mogavero, Bill GRIN 5:33.37 3

4 Glimco, Jacob AUGIE 5:49.02 2

5 Hill, Jon AUGIE 5:50.30 1

6 Hootman, Kennen AUGIE 7:43.76

 

Event 25 Women 100 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Hadow, Amy GRIN 1:04.27 9

2 Regnier, Emma AUGIE 1:06.24 4

3 Bajet, Emily GRIN 1:06.59 3

4 Peek, Jenny GRIN 1:08.84 2

5 Hlavin, Sara AUGIE 1:09.37 1

6 Moran, Emma AUGIE 1:16.06

 

Event 26 Men 100 Yard Butterfly

Name Age School Finals Time

1 Lankiewicz, Thomas GRIN 57.24 9

2 Ringdahl-Mayland, Beck GRIN 57.44 4

3 Waldorf, Joseph AUGIE 1:00.97 3

4 Cialdella, Kevin AUGIE 1:02.34 2

5 Clinton, Drew AUGIE 1:04.63 1

6 Dorman, Chris GRIN 1:14.95

 

Event 27 Women 3 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 LaFollette, Hannah GRIN 213.35 9

2 Bruce, Kelly GRIN 193.80 4

3 Bell, Balyssa GRIN 184.25 3

4 Walter, Tanya AUGIE 166.60 2

 

Event 28 Men 3 mtr Diving

Name Age School Finals Score

1 Smith, Nick GRIN 200.10 9

2 Sullivan, Mark GRIN 184.75 4

 

Event 29 Women 400 Yard IM

Name Age School Finals Time

1 McDoniel, Meghan GRIN 5:01.24 9

2 Hlavin, Sara AUGIE 5:01.58 4

3 Timmons, Emily AUGIE 5:12.87 3

4 Short, Caitlin GRIN 5:18.14 2

5 Kruse, Carly GRIN 5:19.21 1

 

Event 30 Men 400 Yard IM

Name Age School Finals Time

1 Lankiewicz, Thomas GRIN 4:31.29 9

2 Ringdahl-Mayland, Beck GRIN 4:42.66 4

3 Knight, Alec GRIN 4:56.65 3

4 Peace, Eric AUGIE 5:04.80 2

5 Cialdella, Kevin AUGIE 5:33.08 1

6 Tuinenga, Brian AUGIE 5:53.08

 

Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 GRIN A 3:55.97 11

1) Anderson, Jacqueline 2) Schwartz, Lindsay

3) McElroy, Laura 4) Moryl, Chloe

2 AUGIE A 3:58.69 4

1) Clennon, Molly 2) Cox, Emily

3) Giedd, Alissa 4) Hlavin, Sara

3 AUGIE B 4:03.16 2

1) Vens, Ramsey 2) Mans, Colleen

3) Regnier, Emma 4) Naughton, Mary

4 GRIN B 4:03.28

1) Summers, Emily 2) Reilly, Martha

3) Staff, Alex 4) Strickler, Casey

5 GRIN C x4:07.47

1) Barnewitz, Kate 2) Peek, Jenny

3) Lytle, Hannah 4) O'Hair, Lauren

 

Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 GRIN A 3:24.04 11

1) Drutchas, Ethan 2) Schoelz, Michael

3) Warlick, Ian 4) Fulgoni, Marco

2 AUGIE B 3:31.86 4

1) Zike, Eric 2) Waller, Kyle

3) Greaves, Chris 4) Waldorf, Joseph

3 GRIN B 3:37.16 2

1) Mogavero, Bill 2) Clark, Glenn

3) Sherwood, Sam 4) Willuhn, Jon

4 GRIN C x3:43.60

1) Spooner, Emanuel 2) Avitt, Mitch

3) Hsieh, Alex 4) Thomas, Patrick

5 AUGIE A 3:52.33

1) Flynn, Robert 2) Wind, Denny

3) Curtin, Bart 4) Peace, Eric

6 AUGIE C x3:54.71

1) Julian, Marcus 2) Glimco, Jacob

3) Cialdella, Kevin 4) Hill, Jon

 

Combined Team Scores

Combined Team Scores - Through Event 32

1. Grinnell College 401

2. Augustana College 188

 

Scores - Women

Women - Team Rankings - Through Event 32

1. Grinnell College 197

2. Augustana College 101

 

Scores - Men

Men - Team Rankings - Through Event 32

1. Grinnell College 204

2. Augustana College 87