Augustana College printing logo

AUGUSTANA COLLEGE SWIMMING

Augustana vs Millikin � October 31, 2009

Carver Center Pool � Rock Island, Illinois

 

TEAM SCORES

MEN � Augustana 124, Millikin 78

WOMEN � Augustana 159, Millikin 54

 

Individual Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 AUGIE A 2:00.24 11

1) Vens, Ramsey 2) Timmons, Emily

3) Regnier, Emma 4) Piper, Alex

2 MU A 2:07.43 4

1) Finley, Devan 2) Reese, Erica

3) Wittrock, Kaley 4) Robertson, Abby

3 AUGIE B 2:14.02 2

1) Mans, Colleen 2) Kabbe, Hollyann

3) Moran, Emma 4) Naughton, Mary

 

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

Team R elay Finals Time

1 AUGIE A 2:00.24 11

1) Zike, Eric 2) Peace, Eric

3) Waldorf, Joseph 4) Waller, Kyle

2 MU A 2:07.43 4

1) Sykes, Chris 2) Flesher, Les

3) Simpkins, Max 4) Melcher, Matt

 

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Clennon, Molly AUGIE 11:58.93 9

2 Strimbu, Ashley MU 12:16.32 4

3 Sedlack, Kara MU 13:23.97 3

4 Lundine, Anna AUGIE 15:26.48 2

 

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Melcher, Matt MU 11:04.96 9

2 Glimco, Jacob AUGIE 12:05.55 4

3 Hill, Jon AUGIE 12:08.28 3

4 Hurst, Jean MU 12:22.09 2

5 Tuinenga, Brian AUGIE 13:54.93 1

 

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Cox, Emily AUGIE 2:09.50 9

2 Robertson, Abby MU 2:12.85 4

3 Giedd, Alissa AUGIE 2:15.18 3

4 Flentge, Jenna MU 2:31.28 2

 

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Sykes, Chris MU 1:55.77 9

2 Zike, Eric AUGIE 2:02.71 4

3 Waller, Kyle AUGIE 2:14.59 3

4 Curtin, Bart AUGIE 2:21.14 2

5 Hassler, Derek MU 2:21.50 1

 

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Piper, Alex AUGIE 26.92 9

2 Kabbe, Hollyann AUGIE 27.28 4

3 Naughton, Mary AUGIE 27.87 3

4 Strimbu, Ashley MU 29.65 2

5 Poor, Lainey MU 33.08 1

 

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Clinton, Drew AUGIE 23.72 9

2 Flynn, Robert AUGIE 24.44 4

3 Waldorf, Joseph AUGIE 24.79 3

4 Smith, Jeff MU 24.94 2

5 Jesionowski, Adam MU 25.05 1

 

Event 9 Women 200 Yard IM

Name Ag e School Finals Time

1 Hlavin, Sara AUGIE 2:22.09 9

2 Vens, Ramsey AUGIE 2:25.92 4

3 Timmons, Emily AUGIE 2:26.97 3

4 Finley, Devan MU 2:31.00 2

5 Reese, Erica MU 2:34.81 1

 

Event 10 Men 200 Yard IM

Name Ag e School Finals Time

1 Peace, Eric AUGIE 2:17.69 9

2 Wind, Denny AUGIE 2:26.01 4

3 Hill, Jon AUGIE 2:33.36 3

4 Braden, Blake MU 2:39.82 2

 

Event 11 Women 1 mtr Diving

Name Ag e School Finals Score

1 Walter, Tanya AUGIE 171.01 9

 

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

Name Ag e School Finals Time

1 Wittrock, Kaley MU 1:02.85 9

2 Regnier, Emma AUGIE 1:05.14 4

3 Reese, Erica MU 1:08.18 3

4 Moran, Emma AUGIE 1:15.80 2

 

Event 14 Men 100 Yard Butterfly

Name Ag e School Finals Time

1 Simpkins, Max MU 58.77 9

2 Clinton, Drew AUGIE 1:01.20 4

3 Flesher, Les MU 1:01.39 3

4 Waldorf, Joseph AUGIE 1:01.71 2

5 Cialdella, Kevin AUGIE 1:02.97 1

 

Event 15 Women 100 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Clennon, Molly AUGIE 57.25 9

2 Giedd, Alissa AUGIE 1:00.37 4

3 Sedlack, Kara MU 1:00.57 3

4 Piper, Alex AUGIE 1:00.65 2

5 Robertson, Abby MU 1:00.95 1

 

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Sykes, Chris MU 51.57 9

2 Wind, Denny AUGIE 56.27 4

3 Smith, Jeff MU 56.87 3

4 Flynn, Robert AUGIE 57.14 2

5 Hurst, Jean MU 1:00.63 1

6 Clinton, Drew AUGIE 1:04.53

Event 17 Women 100 Yard Backstroke

Name Ag e School Finals Time

1 Vens, Ramsey AUGIE 1:04.63 9

2 Mans, Colleen AUGIE 1:09.46 4

3 Finley, Devan MU 1:10.24 3

4 Kabbe, Hollyann AUGIE 1:15.30 2

 

Event 18 Men 100 Yard Backstroke

Name Ag e School Finals Time

1 Zike, Eric AUGIE 1:02.56 9

2 Simpkins, Max MU 1:04.65 4

3 Jesionowski, Adam MU 1:05.73 3

4 Tuinenga, Brian AUGIE 1:13.91 2

5 Cialdella, Kevin AUGIE 1:14.83 1

 

Event 19 Women 500 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Wittrock, Kaley MU 5:36.24 9

2 Hlavin, Sara AUGIE 5:46.93 4

3 Lundine, Anna AUGIE 5:51.37 3

4 Cox, Emily AUGIE 5:51.82 2

5 Flentge, Jenna MU 6:36.01 1

6 Poor, Lainey MU 6:37.31

 

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

Name Ag e School Finals Time

1 Melcher, Matt MU 5:23.34 9

2 Glimco, Jacob AUGIE 5:50.83 4

3 Hill, Jon AUGIE 6:05.40 3

4 Hassler, Derek MU 6:33.95 2

5 Curtin, Bart AUGIE 6:46.54 1

 

Event 21 Women 3 mtr Diving

Name Ag e School Finals Score

1 Walter, Tanya AUGIE 127.65 9

 

Event 23 Women 100 Yard Breaststroke

Name Ag e School Finals Time

1 Timmons, Emily AUGIE 1:16.07 9

2 Lundine, Anna AUGIE 1:34.70 4

 

Event 24 Men 100 Yard Breaststroke

Name Ag e School Finals Time

1 Greaves, Chris AUGIE 1:04.68 9

2 Peace, Eric AUGIE 1:09.49 4

3 Julian, Marcus AUGIE 1:11.38 3

4 Flesher, Les MU 1:12.24 2

5 Braden, Blake MU 1:19.52 1

 

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay

Team R elay Finals Time

1 AUGIE A 1:50.25 11

1) Naughton, Mary 2) Giedd, Alissa

3) Hlavin, Sara 4) Clennon, Molly

2 AUGIE B 1:54.76 4

1) Cox, Emily 2) Mans, Colleen

3) Moran, Emma 4) Regnier, Emma

3 MU A 2:05.60 2

1) Strimbu, Ashley 2) Sedlack, Kara

3) Poor, Lainey 4) Flentge, Jenna

 

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay

Team R elay Finals Time

1 AUGIE A 1:38.24 11

1) Wind, Denny 2) Flynn, Robert

3) Julian, Marcus 4) Greaves, Chris

2 AUGIE B 1:42.23 4

1) Waller, Kyle 2) Curtin, Bart

3) Glimco, Jacob 4) Cialdella, Kevin

3 MU A 1:46.34 2

1) Jesionowski, Adam 2) Smith, Jeff

3) Hassler, Derek 4) Hurst, Jean