Augustana College printing logo

Principia College Swimming Hy-Tek's MEET MANAGER 4:31 PM 1/31/2009 Page 1
Panther Invitational 2009 - 1/31/2009
 
Results - Panther Invitational
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 MU A 2:02.23 40
1) Swenson, Leah 2) Bass, Katie
3) Reese, Erica 4) Robertson, Abby
33.20 32.06 29.54 27.43
2 AUGIE A 2:05.63 34
1) Hlavin, Sara 2) Fair, Jessica
3) Lonergan, Megan 4) Giedd, Allissa
32.67 36.07 30.06 26.83
3 RHIT-IN A 2:09.10 32
1) Wiest, Heather 2) Aleksa, Deborah
3) Cobb, Rachelle 4) Trella, Katie
33.10 36.71 31.19 28.10
4 PRIN A 2:09.97 30
1) Wolf, Katherine 18 2) Bay, Ashley 21
3) Clark, Katie 18 4) Bailey, Jenny 20
34.75 35.58 34.32 25.32
5 AUGIE B 2:13.30 28
1) Mans, Colleen 2) Galloway, Mary
3) Moran, Emma 4) Cox, Emily
33.36 39.68 32.55 27.71
6 MU B 2:15.56 26
1) Reese, Emily 2) Flentge, Jenna
3) Perfetti, Natalie 4) Sedlack, Kara
33.53 40.38 32.07 29.58
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 RHIT-IN A 1:43.40 40
1) Sollman, Ben 2) Meyer, Matthew
3) Carbo, Landry 4) Yount, Brian
26.72 29.27 25.27 22.14
2 MU A 1:44.33 34
1) Sykes, Chris 2) Harbison, Zach
3) Simpkins, Max 4) Oates, Michael
27.38 29.45 25.51 21.99
3 AUGIE A 1:46.27 32
1) Zike, Eric 2) Whittle, Michael
3) Clinton, Drew 4) Betz, Danny
27.35 29.89 25.40 23.63
4 RHIT-IN B 1:56.42 30
1) Jordan, Andrew 2) Butler, Kevin
3) Butz, Ben 4) Waters, Larry
29.20 30.71 28.67 27.84
5 AUGIE B 2:04.47 28
1) Tuinenga, Brian 2) Sanderson, Derek
3) Gustafson, Ian 4) Flynn, Robert
33.60 37.40 28.90 24.57
 
Event 3 Women 1650 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Trella, Katie RHIT-IN 19:08.34 20
31.43 33.70 34.14 34.45
34.57 34.69 34.51 34.63
34.53 34.91 34.74 34.70
35.03 34.67 34.96 35.08
34.93 34.90 35.23 35.37
35.43 35.32 35.35 34.84
35.09 35.17 35.15 35.37
35.08 35.11 35.03 35.44 34.79
2 Aleksa, Deborah RHIT-IN 19:15.33 17
32.44 34.83 35.32 35.00
35.02 35.16 35.05 35.22
35.35 35.68 35.33 34.89
35.33 35.44 34.93 35.35
35.26 35.00 35.41 35.23
35.12 34.93 35.02 34.82
34.92 35.01 35.10 35.25
35.18 35.01 35.00 35.07 33.66
3 Palmer, Barbara 21 PRIN 21:28.45 16
33.15 37.00 38.17 38.07
38.22 38.17 38.49 38.98
39.13 39.01 40.36 39.95
39.94 39.06 38.93 38.88
40.10 39.37 39.01 39.12
39.26 39.15 39.17 39.79
40.17 39.50 40.46 40.06
40.51 39.52 39.24 40.19 38.32
4 Flentge, Jenna MU 22:15.93 15
35.92 39.48 40.43 40.85
40.65 40.43 40.62 41.22
40.82 40.72 40.31 40.87
41.13 40.99 40.37 40.41
40.40 39.99 40.23 40.63
40.61 40.53 40.34 40.72
40.64 41.02 41.07 41.38
40.83 40.76 41.13 40.74 39.69
5 Babicz, Kaitlyn AUGIE 22:25.83 14
33.65 38.01 39.64 39.68
39.83 40.13 40.41 40.13
41.35 41.02 41.48 41.38
41.02 41.50 40.70 41.48
41.01 43.03 41.49 40.88
41.74 41.52 41.99 41.33
41.47 41.31 42.12 40.81
41.99 41.44 41.64 41.07 39.58
6 Worley, Leslie 21 PRIN 23:40.91 13
36.26 41.89 42.47 42.47
43.85 44.95 43.87 43.63
44.54 43.99 44.72 43.80
44.64 41.62 43.21 42.80
42.53 43.88 44.89 44.07
43.50 44.46 43.28 43.75
44.28 42.85 42.69 43.10
44.18 42.26 41.25 41.58 39.65
 
(Event 3 Women 1650 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
 
7 Charlston, Bekah 18 PRIN 24:51.06 12
38.61 44.25 45.00 44.26
44.58 45.06 44.98 45.01
44.30 45.45 45.78 45.55
45.21 45.84 46.33 45.85
45.66 46.04 46.97 45.58
46.83 46.14 45.94 45.78
46.32 45.69 46.52 46.27
45.69 45.29 44.18 44.24 41.86
Event 4 Men 1650 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Vande Lune, Steven RHIT-IN 17:47.00 20
27.95 30.52 31.83 32.23
32.33 32.14 32.41 32.12
32.21 32.58 32.93 32.95
33.19 32.51 32.11 33.02
33.33 33.29 33.29 33.10
30.99 32.28 33.25 32.59
32.54 32.70 32.90 32.63
33.31 33.57 30.96 32.72 30.52
2 Melcher, Matt MU 17:59.79 17
28.26 31.73 32.03 32.93
33.58 33.60 33.66 33.53
33.18 33.21 33.10 33.19
33.40 33.24 33.34 33.02
33.17 33.23 33.08 32.99
32.82 33.10 33.26 32.91
32.78 32.96 32.49 32.62
32.54 32.12 32.54 32.05 30.13
3 Glimco, Jacob AUGIE 20:17.51 16
29.36 33.44 35.19 36.18
36.48 36.45 36.61 36.86
36.87 37.56 37.85 37.83
37.86 37.65 37.58 37.95
37.84 37.94 37.86 38.31
37.71 37.96 37.99 37.90
37.89 38.06 38.19 38.09
37.65 37.08 37.71 35.14 32.47
4 Sanderson, Derek AUGIE 20:17.82 15
29.54 33.53 35.70 36.75
36.97 35.95 36.31 37.79
37.30 37.62 38.08 38.41
38.44 37.98 39.07 38.11
38.00 37.72 38.14 37.68
37.31 38.05 38.07 37.71
38.21 38.31 36.84 36.86
36.73 36.21 36.02 35.83 32.58
5 Richardson, Chewy 18 PRIN 24:30.41 14
37.17 2:09.10 2:13.31 45.90
46.59 46.41 46.66 1:30.68
2:19.52 2:16.51 2:14.94 1:30.16
44.97 45.39 1:29.85 44.02
44.10 44.17 1:20.96
 
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Cox, Emily AUGIE 2:07.57 20
29.48 32.19 32.71 33.19
2 Hlavin, Sara AUGIE 2:07.85 17
29.57 32.42 33.17 32.69
3 Robertson, Abby MU 2:09.41 16
28.98 32.13 33.91 34.39
4 Kohli, Caitlin RHIT-IN 2:12.35 15
31.22 33.21 34.52 33.40
5 Trella, Katie RHIT-IN 2:12.55 14
30.30 33.78 34.70 33.77
6 Strimbu, Ashley MU 2:17.43 13
31.04 34.77 36.38 35.24
7 Reese, Erica MU 2:18.17 12
30.15 35.02 36.54 36.46
8 Sedlack, Kara MU 2:24.66 11
33.42 36.17 37.72 37.35
9 Clark, Katie 18 PRIN 2:32.33 9
34.57 39.68 40.76 37.32
10 Worley, Leslie 21 PRIN 2:33.78 7
34.90 40.56 40.42 37.90
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Yount, Brian RHIT-IN 1:51.73 20
25.79 28.04 28.77 29.13
2 Sykes, Chris MU 1:53.88 17
25.45 28.54 29.33 30.56
3 Sollman, Ben RHIT-IN 1:55.83 16
26.39 28.38 29.62 31.44
4 Crowley, Will 20 PRIN 1:55.85 15
26.73 29.10 30.51 29.51
5 Frey, Drew MU 1:56.64 14
26.45 29.18 30.95 30.06
6 Clinton, Drew AUGIE 1:59.27 13
27.55 30.34 31.13 30.25
7 Wind, Denny AUGIE 2:06.72 12
27.70 31.17 33.86 33.99
8 Hassler, Derek MU 2:15.81 11
30.98 34.33 35.82 34.68
9 Braden, Blake MU 2:19.68 9
31.16 34.96 37.38 36.18
10 Hickey, Kevin AUGIE 2:22.50 7
31.92 35.63 37.86 37.09
11 Reeves, Michael AUGIE 2:23.00 6
1:42.07 40.93
12 Tuinenga, Brian AUGIE 2:23.28 5
31.89 35.21 37.25 38.93
13 Hootman, Kennen AUGIE 2:36.97 4
34.16 40.09 42.75 39.97
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Bailey, Jenny 20 PRIN 1:05.04 20
31.61 33.43
2 Cobb, Rachelle RHIT-IN 1:08.27 17
32.95 35.32
 
(Event 7 Women 100 Yard Backstroke)
Name Age School Finals Time
 
3 Mans, Colleen AUGIE 1:08.79 16
33.03 35.76
4 Wiest, Heather RHIT-IN 1:09.45 15
33.96 35.49
5 Reese, Emily MU 1:12.34 14
34.18 38.16
6 Wolf, Katherine 18 PRIN 1:17.48 13
36.79 40.69
7 Nejfelt, Sarah RHIT-IN 1:21.11 12
39.62 41.49
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Lee, Daniel RHIT-IN 58.76 20
28.05 30.71
2 Zike, Eric AUGIE 59.39 17
28.56 30.83
3 Hurst, Alex MU 1:02.00 16
29.88 32.12
4 Waldorf, Joseph AUGIE 1:05.72 15
30.29 35.43
5 Smith, Jeff MU 1:07.55 14
32.01 35.54
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Bass, Katie MU 1:11.45 20
33.74 37.71
2 Jennings, Molly MU 1:18.06 17
37.41 40.65
3 Bay, Ashley 21 PRIN 1:19.30 16
37.46 41.84
4 Spore, Jessica RHIT-IN 1:22.30 15
38.56 43.74
5 Meidell, Lexi 19 PRIN 1:23.85 14
40.00 43.85
6 Babicz, Kaitlyn AUGIE 1:24.02 13
39.13 44.89
7 Anderson, Laura AUGIE 1:24.86 12
40.50 44.36
8 Galloway, Mary AUGIE 1:26.20 11
40.57 45.63
9 Carlisle, Courtney AUGIE 1:30.82 9
42.25 48.57
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Harbison, Zach MU 1:05.70 20
30.63 35.07
2 Meyer, Matthew RHIT-IN 1:06.00 17
31.13 34.87
3 Butler, Kevin RHIT-IN 1:08.43 16
32.21 36.22
4 Whittle, Michael AUGIE 1:08.66 15
31.11 37.55
5 Perine, Jason D AUGIE 1:09.23 14
31.97 37.26
 
6 Cleveland, Bob 21 PRIN 1:16.18 13
34.17 42.01
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Lonergan, Megan AUGIE 2:17.60 20
31.02 34.70 35.76 36.12
2 Reese, Erica MU 2:29.32 17
31.75 36.70 39.62 41.25
3 Perfetti, Natalie MU 2:31.68 16
33.76 38.46 39.12 40.34
4 Moran, Emma AUGIE 2:45.42 15
35.36 40.80 44.08 45.18
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Carbo, Landry RHIT-IN 2:06.44 20
27.35 31.71 33.24 34.14
2 Simpkins, Max MU 2:11.44 17
29.31 33.47 33.17 35.49
3 Gustafson, Ian AUGIE 2:30.62 16
30.17 35.00 39.86 45.59
4 Crowley, Will 20 PRIN 2:33.83 15
30.11 36.51 42.08 45.13
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Bailey, Jenny 20 PRIN 26.21 20
2 Fair, Jessica AUGIE 27.17 17
3 Giedd, Allissa AUGIE 27.75 16
4 Swenson, Leah MU 27.77 15
5 Jennings, Molly MU 28.11 14
6 Cobb, Rachelle RHIT-IN 28.18 13
7 Spore, Jessica RHIT-IN 28.50 12
8 Clark, Katie 18 PRIN 29.01 11
9 Wolf, Katherine 18 PRIN 29.38 9
10 Anderson, Laura AUGIE 30.96 7
11 Galloway, Mary AUGIE 31.69 6
12 Nejfelt, Sarah RHIT-IN 33.31 5
--- Kohli, Caitlin RHIT-IN X29.66
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Frey, Drew MU 22.79 20
2 Oates, Michael MU 22.99 17
3 Yount, Brian RHIT-IN 23.02 16
4 Clinton, Drew AUGIE 23.62 15
5 Betz, Danny AUGIE 23.95 14
6 Butz, Ben RHIT-IN 24.01 13
7 Jordan, Andrew RHIT-IN 24.14 12
8 Waldorf, Joseph AUGIE 24.65 11
9 Perine, Jason D AUGIE 24.85 9
10 Flynn, Robert AUGIE 24.92 7
11 Curry, Josh 18 PRIN 24.95 6
12 Flesher, Les MU 25.61 5
13 Vaslow, Aaron RHIT-IN 26.20 4
14 Smith, Jeff MU 26.45 3
15 Cleveland, Bob 21 PRIN 26.81 2
16 Reeves, Michael AUGIE 27.25 1
 
(Event 14 Men 50 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
 
17 Whittle, Michael AUGIE 27.46
18 Waters, Larry RHIT-IN 28.05
19 Braden, Blake MU 28.46
20 Hickey, Kevin AUGIE 28.71
21 Hootman, Kennen AUGIE 31.59
Event 15 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Pratt, Brittany 21 PRIN 182.35 20
2 Walter, Tanya AUGIE 175.50 17
3 Danesis, Sam RHIT-IN 173.35 16
4 Sander, Emily 18 PRIN 131.40 15
Event 16 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Gerdov, Michael RHIT-IN 263.95 20
2 Parzych, Mark RHIT-IN 234.95 17
3 Emmerson, Robert AUGIE 232.70 16
4 Eicher, Jamie PRIN 232.15 15
5 Melton, Matthew RHIT-IN 227.25 14
6 Trapp, Nick 19 PRIN 165.60 13
7 Valentine, Rigel 19 PRIN 132.45 12
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Bailey, Jenny 20 PRIN 57.45 20
27.86 29.59
2 Fair, Jessica AUGIE 57.54 17
28.03 29.51
3 Cox, Emily AUGIE 1:00.04 16
29.04 31.00
4 Giedd, Allissa AUGIE 1:00.11 15
29.32 30.79
5 Jennings, Molly MU 1:01.21 14
29.49 31.72
6 Palmer, Barbara 21 PRIN 1:02.12 13
29.60 32.52
7 Kohli, Caitlin RHIT-IN 1:03.75 12
31.62 32.13
8 Strimbu, Ashley MU 1:05.52 11
31.75 33.77
9 Sedlack, Kara MU 1:06.42 9
31.88 34.54
10 Clark, Katie 18 PRIN 1:08.29 7
32.93 35.36
11 Carlisle, Courtney AUGIE 1:10.12 6
33.63 36.49
12 Bay, Ashley 21 PRIN 1:10.19 5
30.42 39.77
13 Charlston, Bekah 18 PRIN 1:14.73 4
36.36 38.37
14 Meidell, Lexi 19 PRIN 1:14.81 3
34.79 40.02
--- Cobb, Rachelle RHIT-IN X1:04.49
30.06 34.43
 
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sykes, Chris MU 50.03 20
24.28 25.75
2 Vande Lune, Steven RHIT-IN 50.28 17
24.71 25.57
3 Crowley, Will 20 PRIN 52.22 16
25.49 26.73
4 Butz, Ben RHIT-IN 53.26 15
25.17 28.09
5 Clinton, Drew AUGIE 55.13 14
25.62 29.51
6 Jordan, Andrew RHIT-IN 55.63 13
26.43 29.20
7 Flynn, Robert AUGIE 56.83 12
28.25 28.58
8 Harbison, Zach MU 57.22 11
27.53 29.69
9 Curry, Josh 18 PRIN 58.06 9
27.71 30.35
10 Wind, Denny AUGIE 58.11 7
27.77 30.34
11 Vaslow, Aaron RHIT-IN 59.33 6
28.55 30.78
12 Gustafson, Ian AUGIE 1:00.46 5
28.95 31.51
13 Reeves, Michael AUGIE 1:03.21 4
14 Hassler, Derek MU 1:03.73 3
30.73 33.00
15 Hickey, Kevin AUGIE 1:04.65 2
31.22 33.43
16 Braden, Blake MU 1:04.87 1
31.29 33.58
17 Waters, Larry RHIT-IN 1:05.52
30.12 35.40
18 Richardson, Chewy 18 PRIN 1:08.11
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Hlavin, Sara AUGIE 2:27.07 20
35.85 37.33 37.38 36.51
2 Wiest, Heather RHIT-IN 2:27.57 17
34.74 36.45 38.27 38.11
3 Mans, Colleen AUGIE 2:27.65 16
35.27 37.26 38.40 36.72
4 Swenson, Leah MU 2:30.66 15
35.23 38.05 39.04 38.34
5 Reese, Emily MU 2:41.23 14
35.10 39.37 42.73 44.03
6 Wolf, Katherine 18 PRIN 2:46.17 13
38.91 42.04 43.45 41.77
7 Nejfelt, Sarah RHIT-IN 2:50.48 12
40.47 42.38 43.81 43.82
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Sollman, Ben RHIT-IN 2:05.84 20
29.44 31.81 32.38 32.21
 
(Event 20 Men 200 Yard Backstroke)
Name Age School Finals Time
 
2 Yount, Brian RHIT-IN 2:06.16 17
29.23 31.62 32.57 32.74
3 Lee, Daniel RHIT-IN 2:07.13 16
30.10 32.25 32.59 32.19
4 Melcher, Matt MU 2:15.35 15
31.78 34.03 34.65 34.89
5 Zike, Eric AUGIE 2:15.95 14
31.98 34.90 35.49 33.58
6 Hurst, Alex MU 2:16.85 13
31.54 34.40 36.35 34.56
7 Glimco, Jacob AUGIE 2:39.37 12
35.91 40.45 41.74 41.27
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Bass, Katie MU 2:35.09 20
35.70 39.40 39.79 40.20
2 Bay, Ashley 21 PRIN 2:59.03 17
39.76 45.12 47.62 46.53
3 Meidell, Lexi 19 PRIN 3:03.20 16
42.33 47.01 47.21 46.65
4 Anderson, Laura AUGIE 3:03.99 15
42.16 45.36 47.59 48.88
5 Galloway, Mary AUGIE 3:08.23 14
41.61 47.15 49.44 50.03
6 Babicz, Kaitlyn AUGIE 3:12.76 13
42.02 48.96 50.92 50.86
7 Carlisle, Courtney AUGIE 3:16.12 12
44.55 50.07 50.88 50.62
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Harbison, Zach MU 2:27.43 20
33.35 38.30 38.73 37.05
2 Meyer, Matthew RHIT-IN 2:27.96 17
34.34 38.43 37.89 37.30
3 Butler, Kevin RHIT-IN 2:30.60 16
34.05 38.84 39.40 38.31
4 Flesher, Les MU 2:37.04 15
33.62 39.49 42.34 41.59
5 Whittle, Michael AUGIE 2:37.30 14
34.63 39.90 42.06 40.71
6 Perine, Jason D AUGIE 2:43.03 13
34.92 41.22 43.71 43.18
7 Cleveland, Bob 21 PRIN 2:54.69 12
37.08 44.67 47.28 45.66
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Lonergan, Megan AUGIE 5:22.96 20
29.78 32.34 32.53 32.80
32.68 32.58 32.66 32.75
33.05 31.79
2 Aleksa, Deborah RHIT-IN 5:41.95 17
31.94 34.64 34.87 34.55
34.75 34.55 34.46 34.33
34.48 33.38
 
3 Trella, Katie RHIT-IN 5:49.65 16
31.14 34.75 35.19 35.16
35.95 35.74 34.93 35.95
35.92 34.92
4 Kohli, Caitlin RHIT-IN 5:50.42 15
32.55 35.00 35.06 35.35
35.26 35.68 36.13 35.63
35.56 34.20
5 Perfetti, Natalie MU 5:55.16 14
32.79 35.57 35.97 36.18
35.86 36.03 36.34 35.96
35.75 34.71
6 Strimbu, Ashley MU 6:02.04 13
32.80 36.48 37.57 37.83
37.43 36.89 35.98 36.42
35.89 34.75
7 Palmer, Barbara 21 PRIN 6:08.00 12
32.69 37.04 37.17 37.98
38.13 36.55 37.01 37.47
37.63 36.33
8 Robertson, Abby MU 6:13.73 11
33.68 37.39 38.59 39.32
38.75 38.15 38.21 37.51
36.92 35.21
9 Flentge, Jenna MU 6:22.29 9
33.59 37.24 38.39 38.89
39.25 39.76 39.21 39.12
38.85 37.99
10 Worley, Leslie 21 PRIN 6:40.45 7
35.35 40.59 40.90 40.73
40.50 40.63 40.59 42.05
40.76 38.35
11 Charlston, Bekah 18 PRIN 7:04.70 6
37.48 41.88 44.05 43.77
44.70 45.16 43.17 43.21
43.04 38.24
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Vande Lune, Steven RHIT-IN 5:08.46 20
27.43 30.46 31.28 32.11
31.50 31.41 31.50 31.32
31.43 30.02
2 Melcher, Matt MU 5:24.65 17
28.18 31.50 33.00 32.98
33.21 33.04 32.97 33.33
33.38 33.06
3 Sanderson, Derek AUGIE 5:50.08 16
28.49 32.87 36.66 37.15
36.53 35.41 35.90 35.91
35.69 35.47
4 Hassler, Derek MU 6:13.83 15
33.25 37.30 37.90 38.21
38.25 38.23 38.21 38.05
37.96 36.47
 
(Event 24 Men 500 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
 
5 Richardson, Chewy 18 PRIN 6:56.14 14
36.36 41.59 42.74 42.76
42.86 42.42 44.21 42.07
42.17 38.96
6 Hootman, Kennen AUGIE 7:10.18 13
36.98 43.02 45.26 45.08
45.43 44.43 43.43 43.39
42.69 40.47
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Reese, Erica MU 1:07.04 20
30.70 36.34
2 Moran, Emma AUGIE 1:12.87 17
34.02 38.85
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Oates, Michael MU 55.59 20
26.41 29.18
2 Carbo, Landry RHIT-IN 56.22 17
26.49 29.73
3 Frey, Drew MU 57.09 16
26.29 30.80
4 Betz, Danny AUGIE 57.94 15
27.32 30.62
5 Simpkins, Max MU 58.91 14
27.18 31.73
6 Lee, Daniel RHIT-IN 59.94 13
28.01 31.93
7 Meyer, Matthew RHIT-IN 1:01.58 12
27.95 33.63
8 Hurst, Alex MU 1:02.64 11
29.12 33.52
9 Curry, Josh 18 PRIN 1:03.66 9
29.94 33.72
10 Waldorf, Joseph AUGIE 1:03.73 7
28.26 35.47
11 Gustafson, Ian AUGIE 1:05.80 6
30.22 35.58
12 Vaslow, Aaron RHIT-IN 1:07.80 5
31.77 36.03
Event 27 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Pratt, Brittany 21 PRIN 199.45 20
2 Danesis, Sam RHIT-IN 177.05 17
3 Walter, Tanya AUGIE 153.55 16
Event 28 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Gerdov, Michael RHIT-IN 266.80 20
2 Melton, Matthew RHIT-IN 238.05 17
3 Emmerson, Robert AUGIE 214.55 16
4 Trapp, Nick 19 PRIN 153.45 15
5 Valentine, Rigel 19 PRIN 127.75 14
 
Event 29 Women 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Hlavin, Sara AUGIE 5:03.18 20
33.46 37.36 38.47 37.54
43.23 43.70 34.93 34.49
2 Aleksa, Deborah RHIT-IN 5:07.32 17
34.02 38.31 40.22 38.92
44.02 43.36 35.06 33.41
3 Wiest, Heather RHIT-IN 5:23.81 16
34.55 40.37 39.93 40.05
47.65 48.03 36.57 36.66
4 Reese, Emily MU 5:51.21 15
36.56 43.78 43.84 42.60
52.52 53.00 39.90 39.01
Event 30 Men 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Simpkins, Max MU 4:53.57 20
30.19 34.40 39.65 38.23
44.63 43.66 31.97 30.84
2 Wind, Denny AUGIE 5:20.24 17
31.95 39.37 42.09 42.92
45.09 46.64 36.48 35.70
3 Glimco, Jacob AUGIE 5:28.83 16
33.16 41.96 41.16 41.20
49.20 50.37 36.23 35.55
4 Tuinenga, Brian AUGIE 5:44.52 15
33.50 40.62 44.27 43.40
48.48 51.56 42.76 39.93
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 AUGIE A 3:57.62 40
1) Fair, Jessica 2) Giedd, Allissa
3) Cox, Emily 4) Lonergan, Megan
28.04 58.47 27.58 59.38
28.55 1:00.12 28.78 59.65
2 MU A 4:02.26 34
1) Bass, Katie 2) Robertson, Abby
3) Jennings, Molly 4) Swenson, Leah
28.63 1:00.14 28.82 1:00.62
28.85 1:00.99 28.12 1:00.51
3 RHIT-IN A 4:21.23 32
1) Kohli, Caitlin 2) Spore, Jessica
3) Nejfelt, Sarah 4) Cobb, Rachelle
31.00 1:04.06 29.55 1:05.82
33.18 1:10.42 28.50 1:00.93
4 MU B 4:26.23 30
1) Perfetti, Natalie 2) Sedlack, Kara
3) Flentge, Jenna 4) Strimbu, Ashley
31.17 1:05.58 31.79 1:06.70
34.02 1:11.21 30.41 1:02.74
5 AUGIE B 4:32.20 28
1) Moran, Emma 2) Carlisle, Courtney
3) Mans, Colleen 4) Anderson, Laura
32.62 1:08.97 33.94 1:11.20
29.84 1:02.37 32.09 1:09.66
 
(Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Finals Time
 
6 PRIN A 4:46.43 26
1) Worley, Leslie 21 2) Meidell, Lexi 19
3) Charlston, Bekah 18 4) Palmer, Barbara 21
34.34 1:13.68 35.44 1:15.19
35.22 1:13.30 30.12 1:04.26
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 MU A 3:25.30 40
1) Sykes, Chris 2) Frey, Drew
3) Melcher, Matt 4) Oates, Michael
25.05 52.36 24.40 51.13
24.63 51.79 23.61 50.02
2 RHIT-IN A 3:25.54 34
1) Sollman, Ben 2) Jordan, Andrew
3) Lee, Daniel 4) Vande Lune, Steven
24.72 51.26 24.79 53.28
24.64 52.21 23.66 48.79
3 AUGIE A 3:36.97 32
1) Waldorf, Joseph 2) Perine, Jason D
3) Zike, Eric 4) Betz, Danny
25.81 54.51 25.40 54.50
25.67 54.97 25.18 52.99
4 RHIT-IN B 3:41.52 30
1) Carbo, Landry 2) Butler, Kevin
3) Vaslow, Aaron 4) Butz, Ben
25.96 54.52 25.92 55.97
27.41 58.11 24.27 52.92
5 PRIN A 3:54.44 28
1) Crowley, Will 20 2) Cleveland, Bob 21
3) Richardson, Chewy 18 4) Curry, Josh 18
25.31 52.48 26.92 59.12
30.24 1:04.84 26.68 58.00
6 AUGIE B 3:56.87 26
1) Flynn, Robert 2) Wind, Denny
3) Sanderson, Derek 4) Glimco, Jacob
27.64 56.94 28.43 1:02.14
27.66 58.77 27.58 59.02
7 AUGIE C 4:30.06 24
1) Hickey, Kevin 2) Reeves, Michael
3) Hootman, Kennen 4) Tuinenga, Brian
30.57 1:04.84 30.83 1:04.05
35.32 1:15.26 30.58 1:05.91
 
 
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 32
 
1. Augustana College 557
2. Millikin Universtiy 475
3. Principia College 394
4. Rose-Hulman Institute 374
 
 
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 32
 
1. Rose-Hulman Institute 600
2. Augustana College 588
 
3. Millikin Universtiy 465
4. Principia College 222