2011-12 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

DATE

MEET

SITE

RESULT

W

L

T

11/12

Knox Open

Galesburg, Illinois

No Score

 

 

 

11/17

Knox

Rock Island, Illinois

W (48-6)

1

 

 

11/19

Concordia Open

Mequon, Wisconsin

No Score

 

 

 

11/30

Elmhurst

Elmhurst, Illinois

L (12-27)

 

1

 

12/08

Central

Indianola, Iowa

W (21-10)

2

 

 

 

Simpson

 

W (28-12)

3

 

 

12/10

North Central Invitational

Naperville, Illinois

4th of 13

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Olivet 189; 2. Concordia-Moorhead 160; 3. Wabash 123; 4. AUGUSTANA 114; 5. North Central 106; 6. Milwaukee School of Engineering 71; 7. Mt. St. Joseph 60.5; 8. Wisconsin-Platteville 59.5; 9. Lakeland 47; 10. Concordia (Wis.) 41; 11. Wheaton 33.5; 12. Knox 20; 13. Maranatha Baptist 4

12/16

Cornell

Rock Island, Illinois

L (6-34)

 

2

 

01/05

Loras

Rock Island, Illinois

W (25-14)

4

 

 

01/07

UW-Platteville

Galesburg, Illinois

W (36-6)

5

 

 

01/07

Luther

Galesburg, Illinois

L (11-27)

 

3

 

01/07

Hannibal-LaGrange

Galesburg, Illinois

W (49-3)

6

 

 

01/07

Trine

Galesburg, Illinois

W (26-24)

7

 

 

01/12

North Central

Naperville, Illinois

L (18-27)

 

4

 

01/14

Central of Iowa Tournament

Pella, Iowa

No Score

 

 

 

01/19

Chicago

Rock Island, Illinois

W (22-18)

8

 

 

01/21

Wheaton

Wheaton, Illinois

W (26-15)

9

 

 

 

Manchester

 

W (25-16)

10

 

 

 

Concordia-Wisconsin

 

W (36-12)

11

 

 

01/28

Pete Willson Invitational

Wheaton, Illinois

12th of 31

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. UW-Parkside 117.5; 2. UW-Whitewater 102; 3. Mount Union 92.5; 4. Indianapolis 91.5; 5. Olivet 88; 6. Ohio Northern 86; 7. North Central 79.5; 7. UW-Oshkosh 79.5; 9. Messiah 72; 10. Trine 68; 11. John Carroll 62; 12. AUGUSTANA 61; 12. Elizabethtown 61; 14. UW-LaCrosse 59.5; 15. Heidelberg 41.5; 15. Manchester 41.5; 17. Wabash 39.5; 18. Chicago 33; 19. UW-Platteville 32.5; 20. Elmhurst 31; 21. Mt. St. Joseph 26.5; 22. Western New England 22; 23. Concordia (Wis.) 18.5; 24. MSOE 17.5; 24. UW-Eau Claire 17.5; 26. Wheaton 17; 27. Alma 13.5; 28. Muskingum 11.5; 29. Lakeland 11; 30. Case Western Reserve 4; 31. Maranatha Baptist 0.5.

 

 

 

 

02/09

CCIW Championship

Rock Island, Illinois

2nd of 8

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. 1. Elmhurst 101; 2. AUGUSTANA 77; 3. Wheaton 41; 4. North Central 38; North Park, Illinois Wesleyan, Carthage and Millikin did not field teams.

 

 

 

 

02/25

NCAA Great Lakes Regional

Minneapolis, Minnesota

6th of 15

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Augsburg 172.5; 2. St. Johnís 110.5; 3. Elmhurst 108.5; 4. St. Olaf 89.5; 5. Concordia Moorhead 87.5; 6. AUGUSTANA 67.5; 7. North Central 53; 8. Chicago 49.5; 9. MSOE 41; 10. Lakeland 40.5; 11. Wheaton 11.5; 12. Pacific 17.5; 13. Concordia-Wisconsin 16.5; 14. Knox 9.5; 15. Maranatha Baptist 8.

 

 

 

 

03/09-10

NCAA Division III National Tournament

Lacrosse, Wisconsin

36th in nation

 

 

 

Dual Meet Record: 11-4

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Jordan Richardson (Grandville HS, Wyoming, Mich.)

38

11

Alberto Quiros (Morton HS, Berwyn, Ill.)

36

11

Steve Poffenberger (Allegan HS, Paw Paw, Mich.)

30

13

Matt Burns (Naperville Central HS, Naperville, Ill.)

28

17

John Schraidt (Riverside-Brookfield HS, Riverside, Ill.)

26

9

Hunter Feraco (Gull Lake HS, Battle Creek, Mich.)

22

15

Greg Gogonas (James Bowie HS, Austin, Texas)

18

18

John Seaman (Munster HS, Munster, Ind.)

16

8

Abraham Duran (East Aurora HS, Aurora, Ill.)

13

6

David Tessiatore (Downers Grove North HS, Downers Grove, Ill.)

13

21

Seth Whan (Sherrard HS, Viola, Ill.)

12

18

Alex Bowers (Noblesville HS, Noblesville, Ind.)

9

9

Torey Welch (Valor Christian HS, Littleton, Colo.)

9

9

Kevin Sundberg (Paw Paw HS, Paw Paw, Mich.)

8

7

Connor Cummings (Downers Grove North HS, Woodridge, Ill.)

8

10

Hector Ruiz (East Aurora HS, Aurora, Ill.)

7

8

Mitch Musgrove (Orion HS, Andover, Ill.)

7

8

Matt Regnier (Riverside-Brookfield HS, Riverside, Ill.)

5

9

Cody Heche (Cary-Grove HS, Cary, Ill.)

5

10

Tyler Hernandez (Bloomington HS, Bloomington, Ill.)

4

8

Thomas Browne (Grayslake HS, Hainesville, Ill.)

4

19

Eric Timko (Geneva HS, Geneva, Ill.)

3

8

Gary Miller (Columbine HS, Littleton, Colo.)

0

2

Ian Knepshield (Shady Side HS, Ford City, Penn)

0

4

Steve Monaco (Stagg HS, Hickory Hills, Ill.)

0

7

Zack Wheeler (Seneca HS, Marseilles, Ill.)

0

8