2007-08 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/10

Knox Open

Galesburg, Illinois

No team scores

 

 

 

11/17

Concordia Open

Mequon, Wisconsin

No team scores

 

 

 

12/04

Central of Iowa

HOME

Augustana 36, Central of Iowa 10

1

 

 

12/06

Elmhurst

Elmhurst, Illinois

Elmhurst 31, Augustana 6

 

1

 

12/08

Dick Walker Invitational

Waverly, Iowa

15th of 15

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Wartburg 177.5; 2. Coe 115; 3. Iowa Central 84.5; 4. Cornell 77.5; 5. Augsburg 71.5; 6. Wisconsin-LaCrosse 64; 7. Loras 63.5; 8. North Iowa 59; 9. North Central 58.5; 10. Wisconsin-Whitewater 52.5; 11. Wisconsin-Platteville 48; 12. Neosho 37; 13. Ellsworth 13; 14. Knox 9; 15. AUGUSTANA 8

 

 

 

 

12/12

North Central

Naperville, Illinois

North Central 32, Augustana 9

 

2

 

12/15

Northern Illinois

DeKalb, Illinois

NIU 42, Augustana 6

 

3

 

01/09

Knox

HOME

Augustana 34, Knox 6

2

 

 

01/12

North Central Invitational

Naperville, Illinois

4th of 16

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. North Central 126.5; 2. Elmhurst 113; 3. Wisconsin-Platteville 105; 4. AUGUSTANA 69.5; 5. Wheaton 63.5; 6. Chicago 57; 7. Dubuque 53; 8. Concordia 43.5; 9. Manchester 40.5; 10. Wilmington 36; 11. Lawrence 32; 12. Knox 22.5; 13. Marantantha Baptist 20; 14. Millikin 14; 15. Milwaukee Engineering 9.5; 16. North Central B 7

 

 

 

 

01/19

Elmhurst Invitational

Elmhurst, Illinois

6th of 12

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Olivet 121; 2. Concordia (MN) 110.5; 3. Elmhurst 109.5; 4. Chicago 68; 5. Lakeland 64.5; 6. AUGUSTANA 61; 7. Harper 47; 8. Milwaukee School of Engineering 35.5; 9. Maranatha Baptist 22; 10. Knox 17.5; 11. Triton 8.5; 12. Waubonsee 3

 

 

 

 

01/25

Concordia (Wisconsin)

Wheaton, Illinois

Cocordia 22, Augustana 18

 

4

 

 

Wheaton

 

Wheaton 28, Augustana 9

 

5

 

01/26

Wisconsin-Stevens Point

Whitewater, Wisconsin

Wisconsin-Stevens Point 51, Augustana 6

 

6

 

 

Wisconsin-Whitewater

 

Wisconsin-Whitewater 42, Augustana 2

 

7

 

 

Wisconsin-Oshkosh

 

Wisconsin-Oshkosh 34, Augustana 11

 

8

 

 

Lakeland

 

Lakeland 31, Augustana 13

 

9

 

02/02

Wheaton Invitational

Wheaton, Illinois

22nd of 27

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Wisconsin-LaCrosse 143; 2. Wisconsin-Parkside 105; 3. Elmhurst 103.5; 4. North Central 93; 5. Indianapolis 78.5; 6. Olivet 72; 7. Mount St. Joseph 67; 8. Lakeland & Messiah 64.5; 10. Wisconsin-Whitewater 63; 11. Heidelberg 61.5; 12. Case Western Reserve 50; 13. John Carroll 42; 14. Truman State 41.5; 15. Ohio Northern 39; 16. Knox 31; 17. Elizabethtown 30.5; 18. Tri-State 28.5; 19. Wheaton 22; 20. Muskingum 21; 21. Manchester 19; 22. AUGUSTANA 16; 14. Lawrence 14; 24. Mount Union 11; 25. Milwaukee Engineering 5; 26. Chicago 3; 27. Concordia 2.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02/16

CCIW Championship

HOME

4th of 8

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. North Central 100.5; 2. Elmhurst 97; 3. Wheaton 54; 4. AUGUSTANA 34.5; 5. Millikin 8.5; 6. North Park, Carthage and Illinois Wesleyan did not field teams

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02/23

NCAA Division III Great Lakes Regional

Collegeville, Minnesota

12th of 15

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Augsburg 129.5; 2. Elmhurst 116.5; 3. Concordia-Moorhead 114; 4. North Central 109; 5. St. Johns 87.5; 6. Lakeland 82.5; 7. Chicago 47.5; 8. Wheaton 42; 9. Concordia (Ill.) 28; 10. Maranatha Baptist 23.5; 11. Pacific 22; 12. Augustana 21.5; 13. Milwaukee Engineering 20; 14. Knox 18.5; 15. St. Olaf 17.5

 

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 2-9

 

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

George Gogonas (Bowie HS, Austin, Texas)

28

13

Brian Kerr (United Township HS, East Moline, Ill.)

24

15

Derrick Pousson (Round Lake HS, Lake Villa, Ill.)

14

13

Gabriel Gardner (Air Academy, Colorado Springs, Colo.)

14

22

Dan Krcmar (Lyons Township HS, LaGrange, Ill.)

13

19

Zac Holland (West Des Moines Dowling HS, Pleasant Hill, Iowa)

11

25

Jake Mango (Sterling HS, Rock Falls, Ill.)

11

11

Andrew Randone (Davenport Assumption HS, Davenport, Iowa)

7

14

Max Gailey (Lake Forest HS, Lake Bluff, Ill.)

6

15

Matt Nykaza (Brother Rice HS, Oak Lawn, Ill.)

5

24

Mike Mahan (Batavia HS, Batavia, Ill.)

4

2

Felipe Villagomez (Moline HS, Moline, Ill.)

4

7

Cameron Schweffager (Bettendorf HS, Bettendorf, Iowa)

4

8

Patrick Kilroy (Lisle HS, Lisle, Ill.)

4

23

Kris Kovach (Oswego HS, Oswego, Ill.)

3

17

Ron Moravec (Hersey HS, Arlington Heights, Ill.)

2

10

Alec Rizzo (Fremd HS, Palatine, Ill.)

2

10

Nathan Vulgamott (Rockton Hononegah HS, Rockton, Ill.)

1

4

James Caputo (Naperville Central HS, Naperville, Ill.)

0

2

Gabriel Pattison (Barrington HS, Barrington, Ill.)

0

4