2003-04 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/08

Stevens Point Open

Stevens Point, Wisconsin

No Scores

 

 

 

11/15

Dubuque Open

Dubuque, Iowa

No Scores

 

 

 

11/22

Northwestern

Evanston, Illinois

L (9-30)

 

1

 

 

Gardner-Webb

 

W (27-6)

1

 

 

12/02

Millikin

HOME (PepsiCO)

W (28-9)

2

 

 

12/06

Wisconsin-Platteville

LaCrosse, Wisconsin

W (35-15)

3

 

 

 

Wisconsin-LaCrosse

 

L (10-25)

 

2

 

 

Wisconsin-Whitewater

 

W (31-9)

4

 

 

 

Wisconsin-Oshkosh

 

W (40-4)

5

 

 

12/13

Dick Walker Invitational

Waverly, Iowa

2nd of 9

 

 

 

 

Team Scores: 1. Wartburg 193.5; 2. AUGUSTANA 107; 3. Loras 100; 4. Central Missouri State 90; 5. Iowa Central & Wisconsin-Whitewater 64.5; 7. Coe 53.5; 8. Augsburg 53.0; 9. Ellsworth 29.0.

 

 

 

12/17

McKendree

HOME

W (27-14)

6

 

 

12/22

Pacific

Las Vegas, Nevada

W (31-10)

7

 

 

 

Williams

 

W (36-6)

8

 

 

 

Upper Iowa

 

W (43-6)

9

 

 

 

Ohio Northern

 

W (33-7)

10

 

 

01/10

Cornell Invitational

Mount Vernon, Iowa

2nd of 12

 

 

 

 

Team Scores: 1. Coe 167.5; 2. AUGUSTANA 118; 3. Upper Iowa 69; 4. Luther 63; 5. Central of Iowa 56; 6. Wisconsin-LaCrosse 54.5; 7. Wisconsin-Eau Claire 51; 8. Loras 38; 9. Cornell 35; 10. Waubonsee 16.5; 11. St. Olaf 15; 12. Wisconsin-Platteville 3.

 

 

 

01/17

Simpson

Cleveland, Ohio

L (6-36)

 

3

 

 

Ohio Northern

 

W (30-9)

11

 

 

 

College of New Jersey

 

L (6-32)

 

4

 

01/24

Elmhurst

Elmhurst, Illinois

W (24-13)

12

 

 

01/28

Coe

Cedar Rapids, Iowa

L (7-26)

 

5

 

01/30

North Central

Naperville, Illinois

W (21-11)

13

 

 

01/30

Milwaukee School of Engineering

Naperville, Illinois

W (27-11)

14

 

 

01/31

Elmhurst Invitational

Elmhurst, Illinois

1st of 15

 

 

 

 

Team Scores: 1. Augustana 149; 2. Elmhurst 114.5; 3. Harper 100; 4. St. Johns 89; 5. Baldwin-Wallace 74.5; 6. North Central 66; 7. Concordia (WI) 63.5; 8. Milwaukee SoE 53.5; 9. Waubonsee 43.5; 10. Concordia (MN) 39; 11. Triton 33; 12. Wright 15; 13. Kennedy-King 9.5; 14. Illinois College 3.5; 15. Maranatha BBC 0.

 

 

 

02/07

Central of Iowa

HOME

W (22-13)

15

 

 

02/14

CCIW Championships

Decatur, Illinois

1st of 8

 

 

 

 

Team Scores: 1. AUGUSTANA 91.5; 2. Millikin 78.5; 3. North Central 64; 4. Elmhurst 56.5; 5. Wheaton 11.

 

 

 

 

02/21

NCAA Great Lakes Regional

Mequon, Wisconsin

2nd of 16

 

 

 

 

Team Scores: 1. Augsburg 179.5; 2. AUGUSTANA 118; 3. St. Johnís 103; 4. North Central 77.5; 5. Chicago 77; 6. Elmhurst 68; 7. Pacific 62; 8. Concordia (WI) 49.5; 9. Milwaukee School of Engineering 26; 10. Wheaton 18.5; 11. Concordia (MN) & Meno 17; 13. Maranatha Bible 11.5; 14. Knox & Lakeland 11; 16. St. Olaf 6.5

 

 

 

03/05

NCAA Division III National Tournament

Dubuque, Iowa

35th in NCAA

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 15-5-0

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Brian Daly (DeLaSalle Catholic HS, Chicago, IL)

42

7

Larry Amedio (DeLaSalle Catholic HS, Chicago, IL)

38

15

Ryan McMurray (Lyons Township HS, Willow Springs, IL)

36

15

Aaron Granell (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

35

12

Joel Miller (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

35

13

Pat Healy (Fenwick HS, Riverside, IL)

35

16

Dan Stanton (Lincoln Way HS, New Lenox, IL)

33

12

Nate Demus (Byron HS, Byron, IL)

28

17

Leo Byrd (Mundelein HS, Mundelein, IL)

20

23

Mike Kerr (United Township HS, East Moline, IL)

17

12

Tyler Brucker (Gibson City HS, Gibson City, IL)

11

9

Jason Kral (Lake Zurich HS, Lake Zurich, IL)

9

18

Chris Mellender (Grayslake HS, Lake Villa, IL)

8

15

Mike Novelli (Glenbard West HS, Glen Ellyn, IL)

8

9

Josh Bednarek (Woodstock HS, Woodstock, IL)

7

11

John Parkhurst (Naperville Central HS, Naperville, IL)

7

12

Mike Rzab (Marian Catholic HS, Tinley Park, IL)

6

6

Mark Kasdorf (Maine West HS, Des Plaines, IL)

3

4

Darrell Shields (Lyons Township HS, LaGrange, IL)

3

9

Keith Witalka (LaSalle-Peru HS, Peru, IL)

2

1

Chris Nowak (Mahomet-Seymour HS, Mahomet, IL)

2

2

Josh Means (Lisle Township HS, Lisle, IL)

2

4

John Mischler (Metamora HS, Metamora, IL)

2

4

Chris Acree (Gibson City HS, Gibson City, IL)

1

1

John Sullivan (Reading HS, Reading, MA)

1

10

Mike Goede (Thornton Fractional North HS, Calumet City, IL)

1

2

David Almedia (Pleasant Valley HS, Bettendorf, IA)

1

8

Tyler Coleman (Lake Zurich HS, Lake Zurich, IL)

0

6