2002-03 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/02

Chicago Super Scrimmage

Chicago, Illinois

No Scores

 

 

 

11/16

Spartan Open

Dubuque, Iowa

No Scores

 

 

 

11/19

Knox

HOME

Augustana 59, Knox 0

1

 

 

11/23

St. Olaf

HOME

Augustana 41, St. Olaf 6

2

 

 

 

St. John’s

 

Augustana 27, St. John’s 10

3

 

 

 

Upper Iowa

 

Upper Iowa 22, Augustana 16

 

1

 

 

William Penn

 

William Penn 40, Augustana 10

 

2

 

12/04

Dubuque

HOME

Augustana 42, Dubuque 6

4

 

 

12/07

Wisconsin-Oshkosh

LaCrosse, Wisconsin

Augustana 24, Wisconsin-Oshkosh 15

5

 

 

 

Wisconsin-LaCrosse

 

Wisconsin-LaCrosse 22, Augustana 16

 

3

 

 

Wisconsin-Eau Claire

 

Wisconsin-Eau Claire 28, Augustana 12

 

4

 

 

Wisconsin-Platteville

 

Wisconsin-Platteville 27, Augustana 16

 

5

 

12/14

Dick Walker Knights Invitational

Waverly, Iowa

3rd of 9 – TEAM SCORES: 1. Wartburg 177; 2. Loras 128; 3. Coe 90; 4. Augsburg 54; 5. Wisconsin-Whitewater 45; 6. AUGUSTANA 39; 7. Ellsworth 32.5; 8. Iowa Central 32; 9. Cornell 28.5.

 

 

 

12/28

Citrus Open

Fort Lauderdale, Florida

3rd of 18 – TEAM SCORES: 1. Simpson 84.5; 2. John Carroll 77.5; 3. AUGUSTANA 68; 4. SUNY-Cortland 49; 5. Olivet 45; 6. Ursinus 42.5; 7. Heidelberg 42; 8. Pacific 37.5; 9. Wilmington 34; 10. Central of Iowa 32.5; 11. Lawrence 32; 12. Concordia 29.5; 13. New York University 21.5; 14. Thiel 18.5; 15. Johns Hopkins & Rhode Island 16; 17. U.S. Coast Guard 12; 18. Rose Hulman 2.

 

 

 

12/29

Citrus Duals

Fort Lauderdale, Florida

 

 

 

 

 

Rhode Island

 

Augustana 30, Rhode Island 12

6

 

 

 

Concordia-Wisconsin

 

Augustana 26, Concordia-Wisconsin 16

7

 

 

 

Thiel

 

Augustana 42, Thiel 3

8

 

 

 

Ursinus

 

Augustana 31, Ursinus 13

9

 

 

01/10

Bud Whitehill Duals

Williamsport, Pennsylvania

 

 

 

 

 

Lycoming

 

Lycoming 19, Augustana 17

 

6

 

 

Norwich

 

Augustana 27, Norwich 12

10

 

 

 

Scranton

 

Augustana 32, Scranton 15

11

 

 

01/11

Bud Whitehill Duals

Williamsport, Pennsylvania

 

 

 

 

 

Ohio Northern

 

Ohio Northern 20, Augustana 20

 

 

1

 

Case Western

 

Augustana 25, SUNY-Oswego 11

12

 

 

01/14

North Central

HOME

Augustana 35, North Central 7

13

 

 

01/18

Augustana Invitational

HOME

2nd of 8 – 1. William Penn 145; 2. AUGUSTANA 126.5; 3. UW-Platteville 118; 4. Harper 91.5; 5. Loras 58.5; 6. Triton 32.5; 7. Waubonsee 32; 8. Dubuque 29.

 

 

 

01/22

Central of Iowa

Pella, Iowa

Augustana 24, Central of Iowa 9

14

 

 

02/01

Elmhurst Invitational

Elmhurst, Illinois

2nd of 16 – TEAM SCORES: 1. Wisconsin-Platteville 125; 2. AUGUSTANA 112; 3. Harper 94; 4. Concordia (WI) 72.5; 5. Baldwin Wallace 60; 6. Elmhurst 58.5; 7. Milwaukee School of Engineering 49.5; 8. Triton 49; 9. Maranantha Bible 45; 10. North Central 38.5; 11. Waubonsee 31.5; 12. Wright 18.5; 13. DePaul 16; 14. Kennedy King 14; 15. Illinois College 5; 16. Knox 2.5

 

 

 

02/05

Elmhurst

HOME

Augustana 35, Elmhurst 10

15

 

 

02/08

Wheaton Invitational

Wheaton, Illinois

12th of 28 – TEAM SCORES: 1. Lindenwood 157; 2. Wisconsin-LaCrosse 109; 3. Indianapolis 106.5; 4. William Penn 104; 5. Embry Riddle 87.5; 6. Missouri Valley 80.5; 7. Manchester 61.5; 8. Ohio Northern 55.5; 9. Chicago 49; 10. Wheaton 47; 11. Concordia 41; 12. AUGUSTANA & Wisconsin-Platteville 36; 14. Lawrence 30; 15. Heidelberg 29.5; 16. Milwaukee School of Engineering & Wabash 28; 18. Wisconsin-Whitewater 26.5; 19. Lakeland & North Central 25; 21. Minnesota-Morris 24; 22. Case Western 21.5; 23. Millikin 21; 24. Maranantha 10; 25. Central of Iowa 7; 26. Rose-Hulman 5.5; 27. Illinois College 0.5; 28. Macmurray 0.

 

 

 

02/15

CCIW

HOME

1st of 8 – TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 93; 2. Millikin 69; 3. Wheaton 56; 4. North Central 54.5; 5. Elmhurst 48; 6. North Park, Illinois Wesleyan & North Park did not field teams

 

 

 

02/22

NCAA Great Lakes Regional

HOME

2nd of 16 – TEAM SCORES: 1. Augsburg 173; 2. Augustana 102; 3. St. John’s 77; 4. Concordia – Wisconsin 61; 5. Chicago 52; 6. St. Olaf 49; 7. Concordia – Minnesota; 8. North Central 42.5; 9. Wheaton 41.5; 10. Pacific Lutheran 39.5; 11. Pacific 35; 12. Elmhurst & Milwaukee School of Engineering 34.5; 14. Maranatha Baptist 28; 15. Lakeland 6; 16. Knox 0.

 

 

 

03/06-07

NCAA Division III National Tournament

Ada, Ohio

33rd in nation

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 15-6-1

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Larry Amedio (DeLaSalle Catholic HS, Chicago, IL)

41

17

Matt Kapraun (St. John’s Military Academy, Harvard, IL)

39

9

Dan Stanton (Lincoln Way HS, New Lenox, IL)

37

9

Pat Healy (Fenwick HS, Riverside, IL)

36

18

Aaron Granell (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

36

8

Sean Hoover (Rock Island Alleman HS, Milan, IL)

34

9

Brian Daly (DeLaSalle Catholic HS, Chicago, IL)

33

13

Carlos Sanchez (Olympia HS, Atlanta, IL)

18

11

Marty McNicholas (DeLaSalle Catholic HS, Chicago, IL)

13

11

Tyler Brucker (Gibson City HS, Gibson City, IL)

13

17

Mike Rzab (Marian Catholic HS, Tinley Park, IL)

12

5

Adam Barbee (Pelham HS, Trussville, AL)

12

10

Jason Kral (Lake Zurich HS, Lake Zurich, IL)

11

22

Keith Witalka (LaSalle-Peru HS, Peru, IL)

10

11

Brett Henderson (Normal Community West HS, Normal, IL)

8

14

Dan Daly (Willowbrook HS, Villa Park, IL)

5

8

Rob Golombek (Streamwood HS, Streamwood, IL)

5

9

Chris Nowak (Mahomet-Seymour HS, Mahomet, IL)

5

9

Josh Means (Lisle Township HS, Lisle, IL)

2

7

Chris Acree (Gibson City HS, Gibson City, IL)

1

1

Ryan Pritts (MacArthur HS, Decatur, IL)

1

2

Ryan Shaw (Oakwood HS, Oakwood, IL)

1

3

Mike Novelli (Glenbard West HS, Glen Ellyn, IL)

1

5

John Sullivan (Reading HS, Reading, MA)

1

6

Darrell Shields (Lyons Township HS, LaGrange, IL)

1

6

Leo Byrd (Mundelein HS, Mundelein, IL)

1

8