2001-02 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

TEAM RESULTS

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/10

Upper Iowa

Fayette, IA

Upper Iowa 40, Augustana 12

 

1

 

12/01

Iowa State

Indianola, IA

Iowa State 46, Augustana 6

 

2

 

 

Simpson

Indianola, IA

Simpson 26, Augustana 12

 

3

 

 

Cornell

Indianola, IA

Augustana 31, Cornell 15

1

 

 

 

Coe

Indianola, IA

Coe 36, Augustana 12

 

4

 

12/08

MacMurray Invitational

Jacksonville, IL

3rd of 11

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. William Penn 147; 2. Millikin 124; 3. AUGUSTANA 113.5; 4. Truman State 94.5; 5. Missouri Baptist 55.5; 6. Wabash 49.5; 7. Central Missouri 48; 8. Dubuque 44; 9. Mount St. Clare 43.5; 10. Illinois College 41; 11. MacMurray 21.

 

 

 

12/15

Mike McCreedy Open

Fayette, IA

No Team Scores

 

 

 

12/19

Mount St. Clare

HOME

 

2

 

 

12/29

Citrus Open

Fort Lauderdale, FL

4th of 19

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. John Carroll 121.50; 2. Lawrence 83.5; 3. Case Western 68; 4. AUGUSTANA 57.5; 5. Olivet 57; 6. Central of Iowa 54.5; 7. Wilmington 53.5; 8. US Coast Guard 49; 9. St. John's 44.5; 10. North Central 43.5; 11. Cornell 38; 12. Concordia-Minnesota 37.5; 13. Ursinus 35; 14. NYU 33; 15. Concordia-Wisconsin 26.5; 16. Elmhurst 26; 17. Rhode Island 19.5; 18. Rose Hulman 16; 19. Scranton 14.

 

 

 

12/30

US Coast Guard

Fort Lauderdale, FL

Augustana 43, US Coast Guard 9

3

 

 

 

Concordia-Wisconsin

 

Augustana 40, Concordia-Wisconsin 12

4

 

 

 

Heidelberg

 

Augustana 18, Heidelberg 13

5

 

 

 

Davidson

 

Augustana 45, Davidson 6

6

 

 

01/11

King's College

Williamsport, PA

King's 32, Augustana 12

 

5

 

 

Scranton

 

Augustana 49, Scranton 0

7

 

 

 

Muskingum

 

Augustana 25, Muskingum 14

8

 

 

01/12

Ohio Northern

Williamsport, PA

Ohio Northern 23, Augustana 18

 

6

 

 

Norwich

 

Augustana 32, Norwich 15

9

 

 

01/16

North Central

Naperville, IL

Augustana 37, North Central 7

10

 

 

01/19

Augustana Invitational

Rock Island, IL

3rd of 16

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Loras 159; 2. Harper 140; 3. AUGUSTANA 123; 4. Chicago 121.5; 5. William Penn 107.0; 6. Waldorf 74.5; 7. Illinois College 53; 8. Wabash 42; 9. Triton 31.5; 10. Elmhurst 25; 11. Oakton 21.5; 12. MacMurray 19.5; 13. Mt. St. Clare 15.5; 14. Kennedy King 10; 15. Waubonsee 6; 16. Knox 3.

 

 

 

01/26

Elmhurst Invitational

Elmhurst, IL

4th of 13

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. UW-Platteville 145; 2. UW-Whitewater 112; 3. Elmhurst 96; 4. AUGUSTANA 78.5; 5. Baldwin Wallace 75.5; 6. North Central 75; 7. MSOE 61; 8. Maranatha Baptist 34; 9. Illinois College 33; 10. Oakton 10.5; 11. Knox 6.5; 12. Kennedy King 5; 13. Wright 0

 

 

 

02/16

CCIW

Elmhurst, IL

1st of 8

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 77; 2. Millikin 68.5; 3. Elmhurst 62; 4. North Central 53; 5. Wheaton 49.5; 6. Illinois Wesleyan, North Park & Carthage do not field teams.

 

 

 

02/23

NCAA Great Lakes Regional

Naperville, IL

3rd of 13

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Pacific University 128.5; 2. Chicago 115.5; 3. AUGUSTANA 81; 4. North Central 75.5; 5. Pacific Lutheran 74; 6. Lawrence 72; 7. Elmhurst 71; 8. Milwaukee School of Engineering 59; 9. Wheaton 40; 10. Concordia 22.5; 11. Lakeland 21; 12. Maranatha Baptist Bible 15; 13. Knox 0.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 10-6-0

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Matt Kapraun (St. John's Military Academy, Harvard, IL)

30

12

Chris Acree (Gibson City HS, Gibson City, IL)

27

8

Sean Hoover (Rock Island Alleman HS, Milan, IL)

27

12

Carlos Sanchez (Olympia HS, Atlanta, IL)

26

9

Aaron Granell (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

26

10

Brad Weinhold (Plainfield HS, Plainfield, IL)

22

14

Mike Novelli (Glenbard West HS, Glen Ellyn, IL)

19

18

Rob Golombek (Streamwood HS, Streamwood, IL)

18

18

John Mischler (Metamora HS, Metamora, IL)

13

10

Chad Krnac (Plainfield HS, Plainfield, IL)

11

18

Caleb Brainerd (Dixon HS, Dixon, IL)

10

10

Tyler Brucker (Gibson City HS, Gibson City, IL)

9

11

Ryan Shaw (Oakwood HS, Oakwood, IL)

7

14

Andy Zimmerman (Batavia HS, Batavia, IL)

6

9

Pat Healy (Fenwick HS, Riverside, IL)

5

8

John Sullivan (Reading HS, Reading, MA)

4

12

Tyler Coleman (Lake Zurich HS, Lake Zurich, IL)

3

7

Ryan Pritts (Decatur MacArthur HS, Decatur, IL)

1

17

Saturo Tokuda

0

11