2000-01 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

TEAM RESULTS

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/11

Golden Eagle Open

Stevens Point, WI

No Team Scores

 

 

 

11/18

Coe Turkey Invitational

Cedar Rapids, IA

No Team Scores

 

 

 

12/01

Central Michigan

Indianola, IA

Central Michigan 39, Augustana 3

 

1

 

 

Simpson

 

Simpson 27, Augustana 6

 

2

 

 

Coe

 

Augustana 26, Coe 13

1

 

 

 

William Penn

 

Augustana 34, William Penn 9

2

 

 

12/09

Dick Walker Invitational

Waverly, IA

5th of 10

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Wartburg 164.0; 2. Loras 143.0; 3. Iowa Central 103.0; 4. Ellsworth 89.5; 5. AUGUSTANA 71.5; 6. Buena Vista 68.5; 7. Augsburg 52.5; 8. Coe 36.0; 9. Cornell 33.0; 10. St. Olaf 23.5.

 

 

 

12/20

Mount St. Clare

Clinton, IA

Augustana 24, Mount St. Clare 18

3

 

 

12/29

Midlands Tournament

Evanston, IA

No Team Scores

 

 

 

01/06

Central of Iowa

HOME

Augustana 22, Central of Iowa 17

4

 

 

 

North Central

 

Augustana 30, North Central 15

5

 

 

01/12

Bud Whitehill National Dual Championships

Williamsport, PA

 

 

 

 

 

Ithaca

 

Ithaca 27, Augustana 12

 

3

 

 

SUNY-Cortland

 

SUNY-Cortland 31, Augustana 10

 

4

 

01/13

Bud Whitehill National Dual Championships

Williamsport, PA

 

 

 

 

 

Baldwin Wallace

 

Augustana 34, Baldwin Wallace 9

6

 

 

 

Case Western

 

Augustana 31, Case Western 16

7

 

 

01/20

Augustana Invitational

HOME

2nd of 16

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Loras 139; 2. AUGUSTANA 118.5; 3. Harper 117.5; 4. Chicago 92.5; 5. William Penn 74; 6. Mount St. Clare 52.5; 7. MacMurray 38.5; 8. Triton 29; 9. Elmhurst 25; 10. Illinois College 22; 11. Kennedy King & Waubonsee 16; 13. North Central 6.5; 14. Oakton 5.5; 15. Knox 3; 16. Dubuque 0.

 

 

 

01/27

Al Hanke Invitational

Elmhurst, IL

2nd of 13

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. UW-Platteville 131; 2. AUGUSTANA 95; 3. Elmhurst 90; 4. MSOE 75; 5. Kennedy King 61.5; 6. Illinois College 60.5; 7. Concordia 53.5; 8. Baldwin Wallace 37; 9. Maranatha 32.5; 10. North Central 31.5; 11. Oakton 14; 12. Knox 9; 13. Wright 1.5

 

 

 

02/10

CCIW Championship

Naperville, IL

1st of 8

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 75.5; 2. Wheaton 71.5; 3. North Central 68.5; 4. Millikin 52.5; 5. Elmhurst 39.5; 6. Carthage, Illinois Wesleyan and North Park did not field teams.

 

 

 

02/17

NCAA Great Lakes Regional

Appleton, WI

4th of 13

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Chicago 120.5; 2. Pacific 112; 3. Lawrence 106; 4. AUGUSTANA 97; 5. Wheaton 78; 6. North Central 69.5; 7. Elmhurst 64; 8. Pacific Lutheran 62; 9. Milwaukee School of Engineering 36; 10. Marantha Baptist 15.5; 11. Concordia 13; 12. Lakeland 10; 13. Knox 8.

 

 

 

03/03

NCAA Division III National Tournament

Waterloo, IA

19th in nation

 

 

 

 

TEAM SCORES: 1. Augsburg 119.5; 2. UW-LaCrosse 72; 3. SUNY-Brockport 68.5; 4. Luther 60; 5. College of New Jersey 58.5; 6. Wartburg 55; 7. Montclair State 40; 8. Buena Vista 36.5; 9. Loras 33.5; 10. Lawrence 31; 11. Upper Iowa 30; 12. Ithaca & John Carroll 28.5; 14. Simpson 24; 15. Lycoming 23; 16. Case Western Reserve 21; 17. Wheaton 20; 18. St. John's 19; 19. AUGUSTANA 16.5; 20. Messiah & US Coast Guard 16.

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 7-4-0

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Jamie Pales (Lake Park HS, Roselle, IL)

31

7

Nathan Cross (Moline HS, Moline, IL)

25

6

Aaron Granell (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

21

13

Sean Hoover (Rock Island Alleman HS, Milan, IL)

20

10

Joe Broquard (Prairie Central HS, Fairbury, IL)

17

19

Marcus Wynn (Macomb HS, Macomb, IL)

16

19

Matt Kapraun (St. John's Military Academey, Harvard, IL)

15

16

Mike Cubalchini (St. Charles HS, St. Charles, IL)

12

6

Rob Golombek (Streamwood HS, Streamwood, IL)

12

14

Chad Krnac (Plainfield HS, Plainfield, IL)

11

13

Martin Regalado (Argo HS, Hickory Hills, IL)

8

2

Courtney Blythe (Aledo HS, Sherrard, IL)

7

11

Joel Catour (Moline HS, Moline, IL)

3

0

Carl Swienton (Lake Zurich HS, Lake Zurich, IL)

3

9

Paul Choin (McHenry West HS, Northbrook, IL)

2

4

Ryan Pritts (Decatur MacArthur HS, Decatur, IL)

1

3

Brad Weinhold (Plainfield HS, Plainfield, IL)

0

1

Nick Birren (Glenbrook North HS, Northbrook, IL)

0

1

Pat Healy (Fenwick HS, Riverside, IL)

0

2