1999-2000 AUGUSTANA VIKINGS WRESTLING

TEAM RESULTS

DATE

MEET

SITE

RESULTS

W

L

T

11/13

Golden Eagle Open

Stevens Point, WI

No Team Scores

 

 

 

11/20

Augustana Open

HOME

No Team Scores

 

 

 

12/04

Simpson Dual Tournament

Indianola, IA

Iowa State 44, Augustana 6

 

1

 

 

 

 

Augustana 33, Simpson 6

1

 

 

 

 

 

Augustana 35, Cornell 0

2

 

 

 

 

 

Augustana 38, Coe 9

3

 

 

12/11

Wartburg Dick Walker Knights Invitational

Waverly, IA

2nd of 14

TEAM SCORES: 1. Wartburg 181.5; 2. AUGUSTANA 95.5; 3. Loras 87; 4. Ellsworth 77; 5. Iowa Central 76; 6. UW-LaCrosse 74; 7. Augsburg 53.5; 8. Upper Iowa 45; 9. Coe 43; 10. St. Olaf 33; 11. Cornell 29.5; 12. Simpson 27.5; 13. William Penn 20; 14. Carleton 1.

 

 

 

12/29

Florida College Duals

Orlando, FL

Augustana 38, Williams 6

4

 

 

 

 

 

Augustana 50, Concordia 0

5

 

 

 

 

 

Augustana 24, John Carroll 9

6

 

 

12/30

Florida College Duals

Orlando, FL

Wartburg 30, Augustana 6

 

2

 

 

 

 

Pacific 20, Augustana 18

 

3

 

 

 

 

Augustana 31, Lawrence 18

7

 

 

01/07

Coe College Duals

Cedar Rapids, IA

Coe 27, Augustana 18

 

4

 

 

 

 

Augustana 24, UW-Eau Claire 24

 

 

1

 

 

 

Augustana 24, UW-Platteville 24

 

 

2

01/14

National Duals

Williamsport, PA

Augustana 37, SUNY-Oswego 9

8

 

 

 

 

 

Augustana 35, Ursinus 6

9

 

 

 

 

 

Delaware Valley 24, Augustana 20

 

5

 

01/15

National Duals

Williamsport, PA

Augustana 21, SUNY-Cortland 9

10

 

 

 

 

 

Augustana 24, Norwich 22

11

 

 

 

 

 

Augustana 23, Springfield 16

12

 

 

01/22

Augustana Invitational

HOME

1st of 16

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 139; 2. Upper Iowa 130; 3. Loras 126.5; 4. Ohio Northern 101; 5. Harper 74.5; 6. Triton 58; 7. Waubonsee 47.5; 8. North Central 45; 9. Mount St. Clare & Millikin 39; 11. Illinois College 23; 12. Kennedy King 19.5; 13. Elmhurst 18.5; 14. Chicago 17; 15. MacMurray 15; 16. Lake County 0.

 

 

 

01/29

Al Hanke Elmhurst Invitational

Elmhurst, IL

1st of 9

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 134.5; 2. Elmhurst 79; 3. Milwaukee School of Engineering 62; 4. North Central 60; 5. Illinois College 57; 6. Knox 37; 7. Maranatha Baptist 33.5; 8. Eastern Illinois 33; 9. Oakton 3.0.

 

 

 

02/02

Loras

Dubuque, IA

Loras 22, Augustana 21

 

6

 

02/05

All-Lutheran Classic

Decorah, IA

3rd of 7

TEAM SCORES: 1. Wartburg 174; 2. Luther 120; 3. AUGUSTANA 116; 4. Augsburg 82; 5. UW-Platteville 44.5; 6. St. Olaf 33.5; 7. Concordia 21.

 

 

 

02/09

North Central

Naperville, IL

Augustana 29, North Central 15

13

 

 

02/19

CCIW Championships

Wheaton, IL

1st of 8

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 114.5; 2. North Central 94; 3. Wheaton 71.5; 4. Millikin 60; 5. Elmhurst 34; 6. North Park, Carthage and Illinois Wesleyan did not compete.

 

 

 

02/26

NCAA Great Lakes Regional

Elmhurst, IL

2nd of 13

TEAM SCORES: 1. Pacific 146; 2. AUGUSTANA 135; 3. Lawrence 110; 4. Wheaton 80.5; 5. North Central 78; 6. Chicago 47.5; 7. Elmhurst 41; 8. Lakeland & Pacific Lutheran 39; 10. Milwaukee School of Engineering 26; 11. Marantha Baptist Bible 25.5;12. Concordia 9; 13. Knox 8.

 

 

 

03/03-04

NCAA Division III National Tournament

Ada, OH

22nd in nation

 

 

 

DUAL MEET RECORD: 13-6-2

 

 

 

 

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

WRESTLER (HOMETOWN/HIGH SCHOOL)

WON

LOSS

Jamie Pales (Lake Park HS, Roselle, IL)

37

10

Darren Linton (Argo HS, Bridgeview, IL)

35

3

Nathan Cross (Moline HS, Moline, IL)

33

7

Nick Hessler (Orion HS, Orion, IL)

33

13

Craig Weinhold (Plainfield HS, Plainfield, IL)

32

13

Brad Schnowske (J.D. Darnall HS, Geneseo, IL)

24

6

Brad Weinhold (Plainfield HS, Plainfield, IL)

20

10

Chad Krnac (Plainfield HS, Plainfield, IL)

20

22

Joel Catour (Moline HS, Moline, IL)

20

7

Mike Cubalchini (St. Charles HS, St. Charles, IL)

18

17

Sean Hoover (Rock Island Alleman HS, Milan, IL)

12

10

Dennis Vesey (Rock Island HS, Rock Island, IL)

11

6

Matt Kapraun (St. John's Academy, Harvard, IL)

7

8

Courtney Blythe (Aledo HS, Sherrard, IL)

7

8

Martin Regalado (Argo HS, Hickory Hills, IL)

7

14

Marcus Wynn (Macomb HS, Macomb, IL)

5

5

Jim Sosnowski (Argo HS, Summitt, IL)

3

5

Joe Broquard (Prairie Central HS, (Fairbury, IL)

3

6

Aaron Morford (Rockridge HS, Taylor Ridge, IL)

1

4

Scott Harris (United Township HS, East Moline, IL)

1

12

Nathan Fierce (Davenport Central HS, Davenport, IA)

0

2