2013 AUGUSTANA WOMEN'S TRACK & FIELD OUTDOOR RESULTS

 

DATE

MEET

SITE

RESULT

March 23

Viking Olympics

Rock Island, Ill.

1st of 10

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA 211; 2. St. Ambrose 174.5; 3. Aurora 126; 4. Judson 90; 5. Ashford 82.5; 6. Coe 76; 7. Carthage 51; 8. Harper 21; 9. College of DuPage 20; 10. Fontbonne 12.

 

 

March 28

Augustana Open

Rock Island, Ill.

3rd of 7

TEAM SCORES: 1. Wartburg 235; 2. St. Ambrose 214; 3. AUGUSTANA 199.83; 4. Clarke 74.83; 5. Ashford 58; 6. Buena Vista 45; 7. Concordia 23.33

April 6

Wartburg Select

Waverly, Iowa

2nd of 7

TEAM SCORES: 1. Wartburg 350.5; 2. AUGUSTANA 122; 3. Grand View 93; 4. Loras 84; 5. UW-Stout 62.5; 6. Dubuque 37; 7. Gustavus Adolphus 35

April 13

Norseman Relays

Decorah, Iowa

2nd of 7

TEAM SCORES: 1. Luther 167; 2. AUGUSTANA 116; 3. Hamline 76; 4. Carleton 71; 5. Cornell 49; 6. Ashford 38; 7. Coe 14

April 20

Augustana Invitational

Rock Island, Ill.

2nd of 8

 

TEAM SCORES: 1. Monmouth 215.5; 2. AUGUSTANA 172.5; 3. Wisconsin-Whitewater 164; 4. Luther 130; 5. Loras 127; St. Ambrose 80; 7. Wisconsin-Platteville 71; 8. Dubuque 8

 

 

April 26-27

Drake Relays

Des Moines, Iowa

No Team Scores

April 27

Beloit Relays

TEAM SCORES: 1. St. Ambrose 195; 2. AUGUSTANA 181.5; 3. Judson 120.5; 4. Beloit 114; 5. Carroll 100; 6. North Park 60; 7. Chicago State 22; 8. Knox 15; 9. Rockford 12; 10. Michigan Tech 3

Beloit, Wisconsin

2nd of 10

May 3-4

CCIW

Bloomington, Ill.

4th of 8

May 9-10

Dr. Keeler Invitational

Naperville, Ill.

No Scores

May 17

Midwest Twilight Qualifier

Rock Island, Ill.

No Scores

May 23-25

NCAA National Championships

LaCrosse, Wis.

62nd in Nation

 

2013 AUGUSTANA VIKINGS BEST INDIVIDUAL EFFORTS

EVENT

ATHLETE

DATE

SITE

MARK

100

Rachel Akmajian (Poudre HS, Fort Collins, Colo.)

05/17/13

HOME

:13.33

200

Rachel Akmajian (Poudre HS, Fort Collins, Colo.)

03/23/13

HOME

:27.74

400

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

05/10/13

Naperville, Ill.

58.30

800

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

04/20/13

HOME

2:15.76

1500

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

05/25/13

LaCrosse, Wis.

4:29.29

3000

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

03/28/13

HOME

9:53.85

5000

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

04/25/13

Des Moines, Iowa

17:02.77

10,000

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

05/03/13

Decatur, Illinois

37:22.36

100 Hurdles

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

05/03/13

Decatur, Illinois

:15.11

400 Hurdles

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

05/04/13

Decatur, Illinois

1:01.56

2000 Steeplechase

Kristen Whiteside (Zion-Benton HS, Winthrop Harbor, Ill.)

03/28/13

HOME

7:46.63

3000 Steeplechase

Amanda Pease (United Township HS, East Moline, Ill.)

05/03/13

Decatur, Illinois

11:54.00

High Jump

Johanna Schnitzler (Downers Grove South HS, Woodridge, Ill.)

03/28/13

HOME

4 11

Lauren Hoffman (Wheaton North HS, Winfield, Ill.)

04/27/13

Beloit, Wis.

4 11

Long Jump

Astin Moravek (Riverside-Brookfield HS, Brookfield, Ill.)

05/03/13

Decatur, Illinois

16 11

Triple Jump

Astin Moravek (Riverside-Brookfield HS, Brookfield, Ill.)

05/17/13

HOME

35 1

Shot Put

Liana Beauchamp (Genoa-Kingston HS, Kingston, Ill.)

03/28/13

HOME

36 3

Discus

Liana Beauchamp (Genoa-Kingston HS, Kingston, Ill.)

04/20/13

HOME

107 1

Pole Vault

Taelar Hillyer (Rock Island Alleman HS, Bettendorf, Iowa)

05/17/13

HOME

12 2

Hammer

Liana Beauchamp (Genoa-Kingston HS, Kingston, Ill.)

04/27/13

Beloit, Wis.

157 6

Javelin

Kayla Bushey (Luther North HS, Chicago, Ill.)

05/03/13

Decatur, Illinois

116 7

Heptathlon

Johanna Schnitzler (Downers Grove South HS, Downers Grove, Ill.)

05/04/13

Decatur, Illinois

3,429

4x100 Relay

Rachel Akmajian (Poudre HS, Fort Collins, Col.)

04/20/13

HOME

:51.68

 

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

 

 

 

 

Taelar Hillyer (Rock Island Alleman HS, Bettendorf, Iowa)

 

 

 

 

Astin Moravek (Riverside-Brookfield HS, Riverside, Ill.)

 

 

 

4x200 Relay

Kayla Bushey (Luther North HS, Chicago, Ill.)

04/27/13

Beloit, Wis.

1:52.46

 

Annie Martines (St. Charles East HS, St. Charles, Ill.)

 

 

 

 

Anna Walsh (Mahtomedi HS, Mahtomedi, Minn.)

 

 

 

 

Astin Moravek (Riverside-Brookfield HS, Brookfield, Ill.)

 

 

 

Sprint Medley Relay

Rachel Akmajian (Poudre HS, Fort Collins, Colo.)

04/13/13

Decorah, Iowa

4:32.33

 

Stephanie Sorrentino (York HS, Elmhurst, Ill.)

 

 

 

 

Anna Walsh (Mahtomedi HS, Mahtomedi, Minn.)

 

 

 

 

Kristyn Barton (York HS, Elmhurst, Ill.)

 

 

 

4x400 Relay

Kate Benge (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

05/17/13

HOME

4:06.46

 

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

 

 

 

 

Jessica Bacon (Rock Island HS, Rock Island, Ill.)

 

 

 

 

Johanna Schnitzler (Downers Grove South HS, Downers Grove, Ill.)

 

 

 

4x800 Relay

Jessica Bacon (Rock Island HS, Rock Island, Ill.)

04/27/13

Des Moines, Iowa

9:22.24

 

Kate Benge (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

 

 

 

 

Lorraine Stamberger (La Moille HS, La Moille, Ill.)

 

 

 

 

Jennifer Prazak (Naperville North HS, Naperville, Ill.)

 

 

 

4x1600 Relay

Jessica Bacon (Rock Island HS, Rock Island, Ill.)

04/13/13

Decorah, Iowa

21:07.38

Kate Benge (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

Becca Sund (Palatine HS, Palatine, Ill.)

Sarahbeth Jones (Warren Township HS, Wadsworth, Ill.)

Distance Medley

Jessica Bacon (Rock Island HS, Rock Island, Ill.)

4/26/13

Des Moines, Iowa

12:21.27

 

Kierra Smith (Creston HS, Creston, Iowa)

 

 

 

 

Kate Benge (Pleasant Valley HS, Bettendorf, Iowa)

 

 

 

 

Lorraine Stamberger (La Moille HS, La Moille, Ill.)