Licensed to Rock Island High School    HY-TEK's Meet Manager 2/17/2012 12:23 AM
                        Augustana, St. Ambrose, Ashford                        
                   Track and Field Indoor Meet  - 2/16/2012                    
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Ashford  'A'                                      1:46.00    1:46.71    5   
  2 St. Ambrose  'A'                                  1:50.02    1:48.55    3   
  3 Augustana  'A'                                    1:53.99    1:53.47  
 
Event 3  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orem, Hannah                 Unattached           5:36.40    5:37.16    5   
  2 Johnson, Sarah            SR Augustana            5:42.54    5:37.74    3   
  3 Bowen, Kris               FR Augustana            5:43.04    5:40.21    2   
  4 Eden, Christine           JR St. Ambrose          6:00.83    5:40.26    1   
  5 Rodriguez, Amanda         JR Augustana            5:58.29   x5:41.75  
  6 Miller, Megan             FR St. Ambrose          5:58.05    5:41.85  
  7 Angela, Woolbright        FR Ashford              6:00.00    5:43.52  
  8 Pomorski, Annie           FR St. Ambrose          6:18.73   x6:03.92  
 
Event 5  Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose             8.66       8.66   3   5   
  2 Nichols, Myra             FR Ashford                 8.90       8.95   3   3   
  3 Smith, Kierra             SO Augustana               8.90       9.16   3   2   
  4 Torres, Sarah             SO St. Ambrose             8.89       9.22   3   1   
  5 Fischer, Haley            SO Ashford                 9.16       9.32   2 
  6 Harrison, Alexus          FR Ashford                 9.14      x9.33   2 
  7 Goehrke, Tara             FR St. Ambrose             9.97      x9.70   2 
  8 Vance, Hannah             FR St. Ambrose            10.41      x9.87   1 
  9 Rushton, Jen              SO St. Ambrose                      x10.32   1 
 
Event 7  Women 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Butler, Ebonie            JR St. Ambrose             7.17       7.34   4   5   
  2 Medland, Sarah            JR St. Ambrose             7.82       7.69   4   3   
  3 Gale, Morgan              SR Augustana               7.79       7.82   4   2   
  4 Skaggs, Meg               JR St. Ambrose             7.93      x7.86   3 
  5 Thompson, Jackee          JR St. Ambrose             7.89      x7.92   4 
  6 Foreman, Catherine        SR Augustana               7.94       7.97   3   1   
  7 Canier, Kiera             FR Ashford                 8.10       7.99   2 
  8 Weaver, Morgan            FR St. Ambrose             8.02      x8.06   3 
  9 Moravek, Astin            FR Augustana               8.09      x8.11   2 
 10 Mills, Taylor             FR Augustana               8.42      x8.15   1 
 11 Dinkel, Katie             JR Augustana               8.09      x8.25   3 
 12 Davis, Elise              FR Augustana               8.23      x8.29   2 
 13 Polizzi, Laura            FR Augustana               8.45      x8.46   1 
 
Event 9  Women 2000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lundine, Lizzie           FR Augustana            7:34.34    7:08.63    5   
  2 Lisk, Chelsee             JR St. Ambrose          7:15.50    7:09.07    3   
  3 Burbidge, Stephanie       FR Augustana            7:34.40    7:10.43    2   
  4 Wilder, Rebecca           FR St. Ambrose          7:15.50    7:19.44    1   
  5 Lehpamer, Melissa         SR Augustana                      x7:24.45  
  6 Whiteside, Kristen        SO Augustana            7:35.54   x7:27.09  
  7 Keifer, Konnie            SR St. Ambrose          7:15.50   x7:44.11  
  8 Klinger, Marissa          FR Ashford                         8:24.43  
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smith, Kierra             SO Augustana            1:01.64    1:01.30   2   5   
  2 Dunkerley, Marissa        FR St. Ambrose          1:04.66    1:03.70   2   3   
  3 Ertmer, Tori              SO St. Ambrose          1:06.48    1:04.80   2   2   
  4 Nagy, Allison             SO Augustana            1:09.95    1:07.80   1   1   
  5 Popp, Julia               SO Augustana            1:09.56   x1:09.10   1 
  6 Pease, Amanda             SO Augustana            1:13.84   x1:11.30   1 
  7 Jacobs, Hailey            FR Augustana            1:12.94   x1:12.10   1 
 
Event 13  Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Okwumabua, Nkemdilim      JR Ashford              1:38.00    1:39.00    5   
  2 Parsons, Abby             JR St. Ambrose          1:41.04    1:39.40    3   
  3 Moon, Kelsey              SO Augustana            1:48.24    1:51.40    2   
  4 Vance, Hannah             FR St. Ambrose          1:46.00    1:51.70    1   
  5 Minertz, Laura            SR Ashford              1:43.00    1:54.20  
  6 Kelly, Rachel             FR Augustana            1:58.34    1:59.90  
  7 Conde, Esther             JR Ashford              2:00.00   x2:06.80  
 
Event 15  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Benge, Kate               SO Augustana            2:23.78    2:22.38    5   
  2 Bacon, Jessica            FR Augustana            2:24.45    2:23.97    3   
  3 Prazak, Jennifer          JR Augustana            2:25.99   x2:26.53  
  4 Stamberger, Lorraine      FR Augustana                      x2:27.47  
  5 Chezem, Annie             SO Ashford              2:26.00    2:28.88    2   
  6 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose          2:27.00    2:31.00    1   
  7 Rushton, Jen              SO St. Ambrose          2:28.00    2:34.14  
  8 Hughes, Alicia            FR Augustana            2:59.46   x2:55.38  
 
Event 17  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wheeler, Paige            FR St. Ambrose          3:19.22    3:14.35    5   
  2 Lundine, Lizzie           FR Augustana            3:18.84    3:18.31    3   
  3 Beckett, Katie            SO St. Ambrose          3:20.00    3:18.54    2   
  4 Burbidge, Stephanie       FR Augustana            3:20.24    3:21.83    1   
  5 Whiteside, Kristen        SO Augustana            3:32.34   x3:25.50  
  6 Burkhalter, Molly         SO St. Ambrose          3:38.79   x3:26.77  
  7 Derga, Whitney            FR St. Ambrose          3:20.00   x3:28.50  
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Vann, Myelle              SO Ashford                26.02      26.03   2   5   
  2 Whittington, Channelle    SO Ashford                26.15      26.54   2   3   
  3 Torres, Sarah             SO St. Ambrose            27.80      27.23   2   2   
  4 Gale, Morgan              SR Augustana              27.72      27.63   2   1   
  5 Thompson, Jackee          JR St. Ambrose            28.81      28.80   2 
  6 Dinkel, Katie             JR Augustana              29.09      29.09   1 
  7 Weaver, Morgan            FR St. Ambrose            29.21     x29.31   1 
  8 Mills, Taylor             FR Augustana              30.37     x29.45   1 
  9 Canier, Kiera             FR Ashford                29.60     x30.01   1 
 
Event 21  Women 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Butler, Ebonie            JR St. Ambrose            45.73      43.17   2   5   
  2 Harrison, Alexus          FR Ashford                44.80      43.80   2   3   
  3 Nichols, Myra             FR Ashford                43.60      44.30   2   2   
  4 Flahive, Lauren           JR St. Ambrose            46.00      45.66   2   1   
  5 Nagy, Allison             SO Augustana              48.53      48.15   1 
  6 Pease, Amanda             SO Augustana              50.44      51.63   1 
  7 Jacobs, Hailey            FR Augustana              50.54     x53.17   1 
 
Event 23  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Heifner, Annie            JR Augustana           11:11.95   11:07.11    5   
  2 Angela, Woolbright        FR Ashford             11:45.00   11:33.87    3   
  3 Grandgeorge, Emma         SO Augustana           11:52.83   11:53.38    2   
  4 Dwyer, Maggie             FR St. Ambrose         12:02.92   11:56.90    1   
  5 Bistry, Tara              JR Augustana           11:57.69  x12:11.86  
  6 Wetzell, Katie            FR St. Ambrose         12:25.20   12:28.86  
  7 Dallas, Britton           SO Augustana           12:31.29  x12:32.47  
  8 Scheck, Mary              FR St. Ambrose         13:04.09  x13:25.83  
  9 Gulbrandsen, Paige        FR St. Ambrose         13:44.28  x14:17.35  
 
Event 25  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    9:38.44    9:38.75    5   
  2 Augustana  'B'                                   10:22.52  x10:45.30  
  3 St. Ambrose  'A'                                 10:15.00   11:00.59    3   
 
Event 27  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augustana  'A'                                    4:12.63    4:18.84    5   
  2 St. Ambrose  'A'                                  4:16.00    4:35.60    3   
  3 Augustana  'B'                                    4:51.36   x4:58.40  
 
Event 102  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose            1.52m      1.55m    5-01.00   5   
  2 Popp, Julia               SO Augustana              1.47m      1.40m    4-07.00   2.50
  2 Goehrke, Tara             FR St. Ambrose            1.52m      1.40m    4-07.00   2.50
  4 Schnitzler, Johanna       SO Augustana              1.49m     J1.40m    4-07.00   1   
  5 Rushton, Jen              SO St. Ambrose                      x1.35m    4-05.00 
  5 Dwyer, Maggie             FR St. Ambrose                      x1.35m    4-05.00 
  7 Vance, Hannah             FR St. Ambrose            1.42m     x1.30m    4-03.25 
  8 Leyva, Shannon            FR Augustana              1.32m    xJ1.30m    4-03.25 
 
Event 104  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy              SR St. Ambrose           15.52m     15.06m   49-05.00   5   
  2 Schwamman, Calsey         FR St. Ambrose           15.13m     14.85m   48-08.75   3   
  3 Beauchamp, Liana          SO Augustana             15.19m     14.39m   47-02.50   2   
  4 James, Sheena                Unattached                       13.77m   45-02.25   1   
  5 Gruber, Amber             SR Augustana             13.19m     13.29m   43-07.25 
  6 Martin, Treviana          FR St. Ambrose           12.35m    x12.86m   42-02.25 
  7 Siwek, Bethany            JR Augustana             11.75m    x12.65m   41-06.00 
 
Event 106  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Streu, Mandy              SR St. Ambrose           14.65m     13.88m   45-06.50   5   
  2 Schwamman, Calsey         FR St. Ambrose           12.20m     12.74m   41-09.75   3   
  3 Beauchamp, Liana          SO Augustana             12.11m     11.53m   37-10.00   2   
  4 Martin, Treviana          FR St. Ambrose           11.36m    x11.51m   37-09.25 
  5 Gatewood, Samantha        SO Ashford                          11.43m   37-06.00   1   
  6 King, Kendra              JR Ashford                          11.17m   36-07.75 
  7 James, Sheena                Unattached                       10.03m   32-11.00 
  8 Siwek, Bethany            JR Augustana             10.11m     10.00m   32-09.75 
  9 Gruber, Amber             SR Augustana             10.00m     x9.93m   32-07.00 
 10 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose            8.50m     x8.49m   27-10.25 
 11 Rushton, Jen              SO St. Ambrose                      x7.60m   24-11.25 
 12 Schnitzler, Johanna       SO Augustana                        x7.43m   24-04.50 
 13 Popp, Julia               SO Augustana                        x7.18m   23-06.75 
 14 Torres, Sarah             SO St. Ambrose                      x6.54m   21-05.50 
 
Event 108  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hillyer, Taelar           SO Augustana              3.40m      3.55m   11-07.75   5   
  2 Fischer, Haley            SO Ashford                2.98m      3.05m   10-00.00   2.50
  2 Scavuzzo, Jacyln          FR St. Ambrose            3.13m      3.05m   10-00.00   2.50
  4 Lezotte, Rachel           FR Ashford                2.85m      2.75m    9-00.25   1   
  5 Tjardes, Taylor           JR Augustana              2.80m      2.60m    8-06.25 
  6 Gale, Morgan              SR Augustana              2.69m     x2.45m    8-00.50 
  7 Dinkel, Katie             JR Augustana              2.45m    xJ2.45m    8-00.50 
  8 Berg, Kelsey              SR St. Ambrose            2.45m      2.30m    7-06.50 
  9 Davis, Elise              FR Augustana              2.50m    xJ2.30m    7-06.50 
 
Event 110  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wenzel, Sarah             JR Ashford                5.25m      5.11m   16-09.25   5   
  2 Medland, Sarah            JR St. Ambrose            5.18m      4.91m   16-01.50   3   
  3 Moravek, Astin            FR Augustana              4.90m      4.90m   16-01.00   2   
  4 Bazely, Samantha          JR Augustana              4.56m      4.63m   15-02.25   1   
  5 Skaggs, Meg               JR St. Ambrose            4.79m      4.59m   15-00.75 
  6 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose            4.98m     x4.50m   14-09.25 
  7 Bertillotti, Veronica     FR Augustana              4.57m     x4.46m   14-07.75 
  8 Mills, Taylor             FR Augustana              4.17m     x4.45m   14-07.25 
  9 Polizzi, Laura            FR Augustana              4.30m     x4.20m   13-09.50 
 10 West, Abby                FR St. Ambrose            4.38m     x4.08m   13-04.75 
 11 Schnitzler, Johanna       SO Augustana              4.42m     x3.95m   12-11.50 
 12 Rushton, Jen              SO St. Ambrose                      x3.82m   12-06.50 
 
Event 112  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wenzel, Sarah             JR Ashford               10.62m     10.69m   35-01.00   5   
  2 Patrnchak, Naomi          SO St. Ambrose           10.48m     10.49m   34-05.00   3   
  3 Moravek, Astin            FR Augustana             10.33m     10.39m   34-01.25   2   
  4 Torres, Sarah             SO St. Ambrose           10.44m     10.18m   33-04.75   1   
  5 Bazely, Samantha          JR Augustana              9.84m     10.17m   33-04.50 
  6 Polizzi, Laura            FR Augustana             10.08m     x9.94m   32-07.50 
  7 Lezotte, Rachel           FR Ashford                9.72m      9.66m   31-08.50 
  8 Scavuzzo, Jacyln          FR St. Ambrose            9.66m     x9.60m   31-06.00 
  9 Bertillotti, Veronica     FR Augustana              9.70m     x9.58m   31-05.25 
 10 Mills, Taylor             FR Augustana              9.34m     x9.31m   30-06.50 
 11 Leyva, Shannon            FR Augustana              9.06m     x9.14m   30-00.00 
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Ambrose                 87        2) Augustana                  72.50
    3) Ashford                     45.50