2001 AUGUSTANA MEN'S CROSS COUNTRY TEAM RESULTS

DATE

MEET

RESULTS

TOP FINISHER

Sep. 1

Augustana Open

No Team Scores

Randy Bill - 1st

Sep. 8

Luther Invitational

3rd of 8

Rudy Kovachevich - 3rd

 

 

TEAM SCORES: 1. Mankato State 64; 2. UW-LaCrosse 79; 3. AUGUSTANA 97; 4. Hamline 115; 5. Loras 130; 6. Luther 132; 7. Grinnell 139; 8. Carleton 160; 9. UW-Stout 231; 10. Simpson 280; 11. Central of Iowa 348; 12. Beloit 362; 13. Bethel 367; 14. Winona State 426.

 

Sep. 22

Coe Dual Meet

Won (15-50)

Rudy Kovachevich - 1st

Sep. 28

Brissman/Lundeen Invitational

5th of 32

Rudy Kovachevich - 11th

 

 

TEAM SCORES: 1. North Central 87; 2. Calvin 90; 3. DePauw 201; 4. Hamline 209; 5. AUGUSTANA 225; 6. Chicago 231; 7. M.I.T. 235; 8. Washington 240; 9. Nebraska Wesleyan 246; 10. Greenville 248; 11. Puget Sound 267; 12. Elmhurst 278; 13. Loras 282; 14. Wisconsin-Platteville 284; 15. Grinnell 304; 16. Wartburg 380; 17. Hope 443; 18. Luther 458; 19. Illinois Wesleyan 607; 20. Wheaton 635; 21. Mississippi College 639; 22. Monmouth 662; 23. Graceland 678; 24. Coe 699; 25. Central of Iowa 815; 26. St. Ambrose 838; 27. Knox 851; 28. Olivet Nazarene 880; 29. Dubuque 884; 30. Mount Mercy 911; 31. Upper Iowa 988; 32. Cornell 1000.

 

Oct. 5

Midwest Challenge

1st (tie) of 16

Rudy Kovachavich - 3rd

 

 

TEAM SCORES: 1. AUGUSTANA & St. Olaf 48; 3. Paradise Valley & Minnesota-Duluth 52; 5. Wisconsin-Oshkosh 77; 6. Wisconsin-LaCrosse 86; 7. UWEC Alumni 139; 8. Wisconsin-Stout 152; 9. Wisconsin-Eau Claire 159; 10. Augsburg 192; 11. Carthage 200; 12. St. Thomas 227; 13. Wisconsin-Superior 255; 14. Wisconsin-River Falls 288; 15. North Central 292; 16. St. Mary's 299.

 

Oct. 13

Jim Drews Invitational

11th of 33

Rudy Kovachevich - 19th

 

 

TEAM SCORES: 1. Wisconsin-Madison 41; 2. Wisconsin-LaCrosse 90; 3. Wisconsin-Oshkosh 92; 4. St. Thomas 128; 5. Minnesota-Duluth 181; 6. Nebraska Wesleyan 198; 7. Wisconsin-Stevens Point 219; 8. Wisconsin-Eau Claire 284; 9. St. Olaf 285; 10. Chicago 313; 11. AUGUSTANA 321; 12. Wisconsin-Platteville 375; 13. Wartburg 381; 14. Concordia-Nebraska 430; 15. Carleton 440; 16. Greenville 443; 17. Loras 461; 18. Elmhurst 479; 19. Iowa 492; 20. St. John's 516; 21. Luther 520; 22. Hope 544; 23. Hamline 654; 24. Wisconsin-Stout 656; 25. Carroll 727; 26. Illinois Wesleyan 743; 27. Augsburg 749; 28. Bethel 849; 29. Gustavus Adolphus 853; 30 Central of Iowa 880; 31. Wisconsin-River Falls 957; 32. Winona State 975; 33. Dubuque 994.

 

Oct. 27

CCIW Championship

3rd of 8

Rudy Kovachevich - 4th

 

 

TEAM SCORES: 1. North Central 23; 2. Elmhurst 58; 3. AUGUSTANA 59; 4. Carthage 130; 5. Illinois Wesleyan 157; 6. Wheaton 175; 7. Millikin 193; 8. North Park 209.

 

Nov. 10

NCAA Midwest Regional

7th of 34

Rudy Kovachevich - 16th

 

 

TEAM SCORES: 1. UW-LaCrosse 44; 2. UW-Oshkosh 68; 3. North Central 94; 4. UW-Stevens Point 126; 5. UW-Platteville 222; 6. UW-Whitewater 226; 7. AUGUSTANA 230; 8. Chicago 233; 9. Washington 253; 10. Greenville 260; 11. UW-Eau Claire 265; 12. Elmhurst 274; 13. UW-Stout 389; 14. Carthage 427; 15. Carroll 539; 16. Wheaton 547; 17. St. Norbert 549; 18. Monmouth 557; 19. Milwaukee School of Engineering 560; 20. Illinois Wesleyan 617; 21. Concordia 618; 22. Beloit 668; 23. Millikin 676; 24. Principia 693; 25. North Park 729; 26. Ripon 741; 27. UW-River Falls 748; 28. Lake Forest 773; 29. Wisconsin-Superior 778; 30. Concordia 785; 31. Lawrence 818; 32. Knox 829; 33. Maryville 1018; 34. Benedictine 1038.

 

MEET SCHEDULE

1 - 09/01 Augustana Open @ Credit Island in Davenport, Iowa

2 - 09/08 Luther College All-American Invitational in Decorah, Iowa

3 - 09/22 Coe Dual Meet @ Emeis Park in Davenport, Iowa

4 - 09/28 Brissman/Lundeen Invitational @ Highland Springs Golf Course in Rock Island, Illinois

5 - 10/05 Midwest Challenge @ Whitetail Golf Course in Colfax, Wisconsin

6 - 10/13 Jim Drews Invitational @ LaCrosse, Wisconsin

7 - 10/27 CCIW Championships @ Elmhurst, Illinois

8 - 11/10 NCAA Division III Midwest Regional @ Highland Springs Golf Course in Rock Island, Illinois

2001 AUGUSTANA VIKINGS MEN'S CROSS COUNTRY INDIVIDUAL RESULTS

AUGUSTANA RUNNER

1

2

3

4

5

6

7

8

Ryan Chapman (Eureka HS, Congerville, IL)

4-22:01

38-22:03

 

72-26:17

28-26:49

123-27:19

25-26:56

117-27:48

Brad Slupianek (Crystal Lake Central HS, Crystal Lake, IL)

3-21:53

15-21:18

5-21:43

35-25:46

12-26:19

62-26:39

13-26:19

49-25:59

Rudy Kovachevich (Carl Sandburg HS, Orland Park, IL)

2-21:43

3-20:53

1-20:29

11-25:12

3-25:44

19-25:52

4-25:40

16-25:13

Randy Bill (Burea Valley HS, Buda, IL)

1-21:43

9-21:09

2-21:05

45-25:58

5-25:58

47-26:24

6-25:59

46-25:53

John Knudson (Joliet Central HS, Joliet, IL)

12-23:00

34-21:55

3-21:35

125-26:49

33-26:56

111-27:08

24-26:52

62-26:16

Braxton Showalter (Wheaton North HS, Winfield, IL)

23-25:01

 

 

340-29:07

 

 

 

 

Craig Lawrence (Rock Island HS, Rock Island, IL)

5-22:01

54-22:16

 

 

 

 

 

 

Jeff Paul (Pleasant Valley HS, LeClaire, IA)

8-22:35

 

 

119-26:46

37- 27:02

117-27:14

22-26:48

80-26:39

Kevin Prill (Muscatine HS, Muscatine, IA)

14-23:16

 

12-22:42

163-27:12

90-28:14

 

 

 

Clint Franks (Riverdale HS, Port Byron, IL)

27-26:09

 

26-24:31

394-30:20

133-30:13

 

 

 

Jason Pedersen (Harvard HS, Harvard, IL)

25-25:25

 

20-23:21

310-28:42

118-29:10

 

 

 

Tim Heisler (Prairie Ridge HS, Crystal Lake, IL)

29-26:33

 

34-25:56

 

 

 

 

 

Jason Williams (Decatur MacArthur HS, Decatur, IL)

6-22:18

36-21:59

10-22:22

118-26:45

34-26:56

118-27:15

29-27:14

 

Chris Coon (Sterling HS, Sterling, IL)

17-23:59

 

16-23:15

294-28:36

114-29:00

 

 

 

Brad Cosentino (Lincoln Way HS, Frankfort, IL)

10-22:44

37-22:00

7-22:06

172-27:19

71-27:46

191-28:19

 

 

Tom Merritt (Lyons Township HS, Western Springs, IL)

22-25:01

 

17-23:16

291-28:35

122-29:30

 

 

 

Dan Erb (Winnebago HS, Winnebago, IL)

28-26:20

 

27-24:34

399-30:24

135-30:26

 

 

 

Drew Vaughn (Jacksonville HS, Jacksonville, IL)

26-25:31

 

24-24:08

393-30:20

 

 

 

 

Dan Finn (Westmont HS, Westmont, IL)

19-24:14

 

18-23:18

283-28:30

102-28:04

 

 

 

Nick Johnson (Lincoln Way HS, Frankfort, IL)

7-22:17

 

6-21:53

100-26:36

48-27:18

125-27:20

23-26:50

 

Aamon Paquette (United Township HS, Hampton, IL)

9-22:41

 

4-21:39

75-26:18

49-27:19

96-27:01

21-26:45

57-26:07

Josh Helms (Byron HS, Byron, IL)

13-23:00

 

 

 

 

 

 

 

Mike Fusco (Rockford Christian HS, Rockford, IL)

15-23:35

 

9-22:18

104-26:37

59-27:30

150-27:41

 

 

Andy Meade (Riverdale HS, Port Byron, IL - now resides in Columbia, SC)

16-23:55

 

11-22:34

223-27:53

94-28:27

 

 

 

Creston Fenn (Pleasant Valley HS, Bettendorf, IA)

20-24:25

 

15-23:04

171-27:18

79-28:00

 

 

 

Brandon Vahl (Waukegan HS, Lindenhurst, IL)

 

 

21-23:35

 

 

 

 

 

Matt Berauer (Prospect HS, Mount Prospect, IL)

24-25:25

 

33-25:38

352-29:16

126-29:40

 

 

 

Jeremiah McCarty (Riverdale HS, Port Byron, IL)

30-26:52

 

 

422-31:12

 

 

 

 

Derek Strom (Burlington Central HS, Elgin, IL)

31-27:06

 

32-25:18

 

 

 

 

 

Will Dwyer (Rich East HS, Park Forest, IL)

 

47-22:09

 

132-26:52

39-27:03

140-27:31

30-27:21

 

Nate Marchese (Benet Academy, Lisle, IL)

 

 

25-24:19

341-29:08

123-29:33

 

 

 

Steve Wahls (Pontiac HS, Chenoa, IL)

 

 

 

184-27:27